چهارشنبه , مرداد ۶ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال

سپتیک تانک

در فرایند لجن فعال مخلوطی از میکرو ارگانیزم ها (لجن فعال) جهت اکسایش مواد آلی موجود در فاضلاب بکار می رود. لخته های میکروبی باعث اصلاح ته نشینی مواد جامد آلی در حوض ته نشینی می گردد. اصولا قطر معمول این فلوکها ۰٫۱-۱ mm l است .
پساب حاصل از ته نشینی، به واحدهای بعدی فرستاده می شود لجن ته نشین شده در حوض ته نشینی ثانویه دو باره به حوض هوادهی لجن فعال برگشت داده می شود، مخلوط زیست توده (Biomass) و فاضلاب (که مایع مخلوط نامیده می شود ) با ایجاد تلاطم های مکانیکی در حوض هوادهی بصورت سوسپانسیون یکنواختی مراقبت می شود. عمل هوادهی در لجن فعال به دو منظور صورت می گیرد.
رساندن افردی ژن به باکتریها جهت تجزیه مواد آلی
ایجاد اختلاط مناسب در حوض هوادهی
عمل هوادهی در راکتورهای لجن فعال با استفاده از هوادهی هایمکانیکی یا دیفیوزری انجام می گیرد.
انواع راکتورهای لجن فعال

راکتورهای لجن فعال بر طبق نوع رژیم هیدرولیکی به ۳دسته تقسیم می شوند:
راکتورهای لجن فعال با جریان دینامیکی
راکتورهای لجن فعال با جریان اختلاط کامل
راکتورهای لجن فعال با جریان ترکیبی
در راکتورهای دارای جریان دینامیکی، فاضلاب بعد از ورود به راکتور در جهت طولی هیچ اختلاطی نمی یابد و فقط در جهتی عرضی اختلاط می یابد و غلظت مواد آلی در طول راکتور مفرق است. در راکتورهای اختلاط کامل، فاضلاب بعد از ورود به راکتور با تمام محتویات آن ترکیب شده مخلوط نسبتا همگنی بدست می آید، پس غلظت مواد آلی در جریان خروجی از راکتور مشابه غلظت مواد آلی موجود در داخل راکتور است .
اجزای سیستم

فرایند لجن فعال متداول حاوی اجزای زیر است :
حوض هوادهی
حوض ته نشینی (اولیه و ثانویه)
هواده
خط جریان لجن برگشتی
نظریه فرایند لجن فعال

فاضلاب ورودی به تصفیه خانه بعد از گذراندن مراحل اول تصفیه، بیشتر جامدات معلق و میزان ی از BOD (اکسی ژن مورد نیاز شیمیایی) خود را از دست می دهد. واحد هایی که اکثرا قبل از واحد لجن فعال قرار دارند حاوی دانه گیری ته نشین اولیه است . واحد ته نشینی اولیه قادر است حدود ۴۰-۲۵ % از BOD و ۷۰-۵۰% از کل جامدات ورودی را حذف نماید.
بعد از گذراندن مراحل اولیه تصفیه، فاضلاب وارد حوض هوادهی لجن فعال می گردد. مایع مخلوط حوض هوادهی حاوی مخلوطی از میکرو ارگانیزم های مختلف است.اکثر این میکرو ارگانیزم ها را باکتریهای هتروتروفیک تشکیل می دهد. با رساندن مواد غذایی و اکسی ژن کافی به داخل حوض هوادهی جمعیت این باکتریها در مایع مخلوط غالب می گردد.
باکتریها از مواد آلی ترکیبات مغذی موجود در فاضلاب کاسته شده بر غلظت توده جرم سلولی فعال (زیست توده میکروبی) افزوده می گردد.
در واقع آلودگی از شکل مواد غذایی آلی به شکل زیست توده میکروبی تبدیل می گردد. بعد از حوض هوادهی، فاضلاب وارد حوض ته نشینی می کردد با ایجاد شرایط سکون مناسب توده سلولی به شکل لجن در حوض ته نشینی از پساب جدا می گردد. پساب خروجی برای تصفیه بیشتر به واحدهای بعدی انتقال می یابد. میزان ی از لجن ته نشین شده، جهت حفظ غلظت مناسب از توده میکروبی به داخل حوض هوادهی برگشت داده می شود باقیمانده آن حذف می گردد. حذف لجن بر طبق ایجاد سن مناسب لجن در فرایند انجام میگیرد.

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *