دوشنبه , مرداد ۴ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / دلیل ترس و نگرانی از دندان‌پزشکی راهکارهای رفع آن

دلیل ترس و نگرانی از دندان‌پزشکی راهکارهای رفع آن

هر از ما برای ترس مان از دندان پزشکی ی داریم و شاید به همین دلیل و علی رغـم رنج بردن از مشکلات دندانی، مدتهاست به دندان پزشک مراجعه نکرده ‌ایم.

مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

۸ استرس از دندان‌پزشکی و راهکارهای رفع آن

رفتن به دندان پزشکی برای بسياري از ما حس خوشایندی نیست و حتی با دلهره و ترس و اضطراب همراه است. غافل از اینکه می‌توان به آسانی بر ترس و نگرانی از دندان پزشکی غلبه کرد تجربه ناخوشایند بهبود ی را به تجربه بدون ترس و نگرانی اضطراب خوشایند تبدیل کرد.
گاهي از این دلایل را جهت شما فهرست کرده ‌ایم و در ادامه راهکاری جهت علبه بر این دلهره و ترس به شما توصیه می کنیم:

۱- خاطره بد از دندان‌پزشکی
یک تجربه بد از مراجعه به دندان‌پزشک در زمان کودکی کافی است تا بقیه عمر از مراجعه به دندان‌پزشک بترسید! این یکی از دلایل اصلی که مردم از مراجعه به دندان‌پزشک می‌ترسند همین است.

راهکار: بسياري از خاطرات بد مردم از دندان‌پزشکی مربوط به زمان کودکی نوجوانی است؛ زمانی که هنوز دیدن یک فرد با روپوش سفید یا وسیله‌ای فلزی در دست باعث وحشت اضطراب شان می‌شد. ولی با فاصله گرفتن از زمان کودکی بسياري از عکس ها، صداها بوهای دندان‌پزشکی از حالت مبهم و وحشت‌آور خارج شده‌اند پس دیگری دلیل جهت ترس از آنها وجود ندارد.

قسمت دوم خاطرات بد از دندان پزشکی مربوط به تجربیات ناخوشایند همراه با درد زجر از در مطب دندان‌پزشک است. اکثرا ٌ این تجربیات مربوط به زمانی هستند که مساله دندانی افراد به وضعیت حاد خود رسیده است بالاجبار جهت رهایی از درد عفو نت به دندان‌پزشک مراجعه کرده ‌اند. طبیعی است در چنین مواقعی آستانه تحمل درد خیلی كم شدن می‌یابد، ماده بی‌حسی دیر اثر می‌کند انجام هر عملی از طرف دندان‌پزشک تبدیل به محرک بسیار زیاد دردناک می‌شود.

اگر یک تجربه بد از حضـور در محیط دندان‌پزشکی داشته‌اید دلیل ی بر آن نیست که دوباره این تجربه جهت شما تکرار شود. بهتر است خاطرات کهنه و ناخوشایند خودتان از در مطب دندان‌پزشکی را دور بریزید!
اگر از کار دندان‌پزشک قبلی‌تان راضی نیستید و معتقدید آموزش رفتار و شیوه بهبود ی او باعث شکل‌گیری تصویر بد از دندان‌پزشکی در ذهن شما شده است، خوب است دندان‌پزشک را عوض بکنید .
چند معیار توصیه ی برای انتخاب دندان‌پزشک را در اینجا بخوانید.

۲- دلهره و ترس از درد
یکی از دلایل درد، داشتن دندان‌های خیلی حساس یا داشتن بیماری ‌های لثه است. فکر دردی که در طول معاینه دندان‌پزشک به وجود می‌آید از خود درد هم بد‌تر است. زمان ی دندان‌پزشک کار خود رو شروع می‌کند افراد دچار اضطراب می‌شوند منتظر شروع درد هستند .
راهکار: علاج واقعه قبل از وقوع بایستی کرد؛ پس پیش از درد گرفتن دندان حاد شدن مساله دندانتان به دندان‌پزشک مراجعه بکنید . دندان‌پزشکی را انتخاب بکنید که رفتاری دوست ها ه و روش بهبود ی ارام و بدون خشونتی داشته باشد. در وهله انتها می‌توانید از دندان‌پزشک بخواهید پیش از جلسه بهبود ی برای شما داروی مسکن آرام‌بخش تجویز نماید .

۳- ترس و نگرانی از سوزن
بسياري از مردم بیشتر از آنکه از دندان‌پزشک بترسند از آمپول دندان‌پزشک می‌ترسند. دیدن یک سوزن ظریف و تجسم ورود آن به درون نسج مو بر تن هر آدم ی راست می‌کند!
راهکار: جهت رفع این درد از دندان‌پزشکتان بخواهید پیش از تزریق ماده بی خسی، به لثه‌تان میزان ی داروی بی‌حسی موضعی بمالد تا درد ناشی از تزریق را حس نکنید. زیاد ی از دندان‌پزشکان از سوزن‌های بدون درد و شیوه‌های تزریقی خاصی استفاده می‌کنند که درد ناشی از تزریق را تا میزان خیلی ی کاهش می‌دهد. می‌توانید چشـم انتان را حین تزریق ببندید تا دست‌کم از دیدن سوزن وحشت نکنید!

۴- عدم کنترل و اشراف روی بهبود
ی که به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید باید به او اعتماد کامل داشته باشید. اما کمی سخت است؛ چون در حالتی قرار گرفتید که نمی‌توانید ببینید چه اتفاقی در حال افتادن است کنترلی روی آن ندارید.
راهکار: از دندان‌پزشکتان بخواهید پیش از شروع بهبود ، مراحل آن را جهت شما توضیح دهد شما را با وسایل دندان‌پزشکی آشنا نماید . زمان ی فرد د و تعریف هر وسیله را بدانید از دیدن آن احساس وخشت نخواهید کرد.

۵- دریل دندان‌پزشکی
صوت دریل دندان‌پزشکی مثل صوت ناخن کشیدن روی تخته است و وقت ی که با صوت ساکشن مخلوط می‌شود باعث اضطراب می‌شود.
راهکار: دریل‌های دندان‌پزشکی با هوا کار می‌کنند. ولوم وحشتناک دریل‌های دندان پزشکی ناشی از عبور کردن هوا از بین پره‌های دستگاه است. پس بی‌ از ولوم گذشتن جریان هوا نترسید! اگر دریل‌های دندان‌پزشکی کهنه نشده باشند و پیش از استفاده، کاملا روغن‌کاری شوند صوت ناهنجار آنها کمتر خواهد بود.
راهکار هملی جهت نشنیدن ولوم دریل‌ دندان پزشکی گرفتن گوش‌ها یا گوش کردن به موزیک به‌وسیله هدفن است. اما دقت داشته باشید ولوم موسیقی را تا میزانی بلند بکنید که بتوانید ولوم دندان پزشکتان را بشنوید!

۶- شرمندگی از وضعیت دندان‌ها
یکی از دلایل مردم جهت عدم مراجعه به دندان‌پزشک شرمندگی خجالت از وضعیت دندان‌هاشان است. آنها حجالت می کشند فردی از وضعیت وخیم دندان‌هاشان مطلع شود؛ حتی یک دندان‌پزشک!
راهکار: همـواره به شوخی به بیمارانی از این دست می‌گویم: جهت چه فکر می‌کنید بایستی از داشتن دندان‌های پوسیده بد شکل شرمنده باشید، در حالی که من از اصلاح همین پوسیدگی‌ها و خرابی‌ها پول در می‌آورم! پس سرتان را بالا بگیرید و با افتار بگویید دکتر من کلی دندان پوسیده دارم!
مطمئن باشید دکترتان دندان‌هایی بد‌تر از دندان‌های شما دیده‌اند. حتم بدانید هر چه مراجعه به دندان‌پزشک را به تاخیر بندازید وضعیت دندانتان بد‌تر می‌شود؛ مثلا یک پوسیدگی آسان تبدیل به بهبود ریشه می‌شود.

۷- بوی دندان‌پزشکی
موادی که برای ضد عفو نی کردن وسائل دندان‌پزشکی بکار برده می‌شود بوی خیلی خاصی دارد که به تنهایی باعث ایجاد اضطراب می‌شود؛ حتی قبل از اینکه وارد اتاق معاینه شوید.
راهکار: اگر شامه حساسی دارید از بوی مواد دندان‌پزشکی یا بوی تراش دندان آزرده و یا حتی منزجر می‌شوید می‌توانید با راهکار آسان اثر ناخوشایند این بوها را از بین ببرید: به خودتان عطر بزنید یا از دندان پزشک بخواهید از اسپری خوش‌بو کننده در اتاق استفاده نماید .

۸- احساس تهوع و خفگی
وقت ی دندان‌پزشک جهت معاینه یا بهبود ، ابراز خود را به دهان شما وارد می‌کند احتمالا احساس خفگی یا تهوع بکنید . افرادی که ابه احتمال زیاد ل به پدیدار شدن حالت تهوع در آن‌ها بیشتر است اکثرا از مراجعه به دندان‌پزشک خودداری می‌کنند؛ چون می‌ترسند در حین معاینه استفراغ کنند.
راهکار: اگر شما به نزدیک شدن هر جسم و ماده‌ای به محدوده حقلتان حساسید و دچار تهوع می‌شوید اول از تمام مشکلتان را به دندان‌پزشک اعلام بکنید تا او مراعات شما را بکند. دندان‌پزشک با بی‌حس کردن موضعی ناحیه انتهای کام حلق، این مساله را به آسانی حل می‌کند. توصیه می‌کنم حین بهبود دندان‌پزشکی از بینی‌تان نفس بکشید و اصلا به حس تهوع عق زدن فکر نکنید.

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *