جمعه , مرداد ۱ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / نقد ارزیابی فیلم دیدنی Before Night Falls (پیش از شروع شب)

نقد ارزیابی فیلم دیدنی Before Night Falls (پیش از شروع شب)

دانلود سریال دوبله فارسی

Before Night Falls (پیش از شروع شب) —- — بیوگرافی،درام —۱۳۳ دقیقه R

کارگردان : Julian Schnabel

نویسنده : Cunningham O’Keefe

بازیگـران : Javier Bardem, Johnny Depp

خلاصه جریان : گاهي اپیزودیک به زندگی رمان نویس شاعر کوبایی “رینالدو آرناس” بین سال های ۱۹۴۳ تا ۱۹۹۰ از ابتدای کودکی او در “اورینته” تا مرگ او در نیویورک. او در سال ۱۹۶۴ به نیروهای شورشی کاستو در هاوانا می پیوندد. او دو سال از عمر را در زندان به نوشتن نامـه برای دیگر زندانیان و نوشتن مخفی رمان گذراند. او همراه با “لازارو گومز” دور از وطن در فقر بعد از ترک کوبا در محله منهتن نیویورک…

منتقد: ادوارد گاتمن – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴)

“پیش از آن که شب فرو افتد”، فیلـم ی درام با درخشش خاویر باردم، جانی دپ، الیویر مارتینز و شان پن است، که بوسیله جولیان شنابل کارگردانی شده است. در “پیش از آن که شب فرو افتد”، خاویر باردِم، بازیگر اسپانیایی، نمایشی با شکوه را در نقش “رینالدو آرناس”، شاعر و رمان نویس کوبایی، ارائه می دهد. رینالدو آرناس در سال ۱۹۸۰ از بندر ماریل، واقع در کوبا، به آمریکا مهاجرت می نماید ده سال بعد دار فانی را وداع می گوید. این یک نقش ناب فوق العاده برای بازیگر است – تراژیک، تاثیر گذار، با محدوده ی وسیع ی از احساس ات – و باردم، که روز قدیم نامزد جایزه گلدن گلوب شده بود، به آن(نقش) آدم یت، صداقت قدرتی متهورانه می بخشد. “پیش از آن که شب فرو افتد”، کامیابی و خوب یتی برای جولیان شنابل، که از نقاشی به فیلـم سازی روی آورده، محسوب می شود. فیلـم شنابل بر اساس اتوبیوگرافی آرناس ( که نام مشابهی دارد) تولید و ساخته شده. شنابل ترکیبی از رویاها، شاعرانگی، زیبا یی های بصری بدون دیالوگ و سکانس هایی که کودکی سرشار از سیاه بختی آرناس را به عکس می کشند، عشق و علاقه ی او به ادبیات، تمایلات جنسی، اشتیاق گرما او جهت انقلاب کوبا، شکنجه اش به دست رژیم کاسترو و تلاش و تقلای او جهت دستیابی به آزادی را عرضه می نماید . این فیلم زیبا یک خیزش بلند جهت شنابل است، کسی که فیلم زیبا را در مکزیک ساخـته است همچنان به دنبال به تصویر کشاندنِ حال هوا، احساس ات شکوه غرور از دست رفته ی کوبا است. گام هایی که شنابل بر می دارد، گزینش های بصری وی، حرکات دوربین گزینش موسیقی اش، همیشه، غنی حیرت انگیز اند! اوایل فیلم زیبا ، وقتی که آرناس به همراه معشوقه ی مرد اش(فردی که خیال می نماید او یک زن است!) به کلاب شبانه ی هاوانا می رود، شنابل نمی گذارد که ما صوت موزیک ای که در کلاب پخش می شود را بشنویم و همين طور ولوم شکستن امواج را، وقتی که آرناس مرد دیگری را پیدا می نماید با او در امتداد ساحل قدم میزند. در عوض، شنابل سکانس را با “روگ” دوبله می نماید ، قطعه هنریِ با شکوه لو رید که بوسیله لاری اندرسون با ویولن نواخته می شود. تاثیرِ گنگ رویاگونه ی آن ما را به درون تجربه ی شخصی (و درونی) آرناس می برد و باعث می شود که پریشانی، شور ذوق او را حس کنیم.

باسکویات” این کار را کرده بود، جایی که از دیوید بوئی در نقش اندی وارهول استفاده کرده بود. این بار این شان پن است، که با طعم و غیرقابل تشخیص، در نقش دهقان کوبایی ظاهر می شود، جانی دپ، که بسیار زیاد بهتر در دو نقش مخالف ظاهر می شود؛ رییس خشک به زندان افتاده یک ستوان بی رحم ارتش. امّا این فیلم دیدنی ، فیلـم باردِم است! او استعداد فوق العاده ای در تغییر دادن خودش متناسب با هر نقش دارد. او در نقش محو می شود و می گذارد زبانِ بدن و چشـم ان درشت اش از تواضع، سادگی، حس کنجکاوی و عطش فوق العاده آرناس برای تجربه اندوزی سخن بگویند. حتی زمانی که رینالدو از یک کتابفروشی خارج می شود دسته ای از کتاب های کم اندازه را به قفسه سینه اش می فشارد – که آنها را در جوار قلبش ایمن نماید – ما نکاتی را در مورد این شخصیت در می یابیم. بر خلاف شرح حال خودِ آرناس، که عمدتاً به موارد جنسی مربوط می شد، فیلم جالب شنابل بر جستجوی آرناس برای پیدا کردن آزادی تلاش های وی برای انتقال احساس ات و عواطفش از طریق نوشتن تمرکز دارد. ما او را می بینیم که بنا بر اتهامات نادرستی به زندان می افتد، تبعید می شود، زمانی که فرار می نماید ، بار دیگر دستگیر می شود و در سلول زیاد کوچکی زندانی می شود محکوم می شود به این که اعتقادات باورهایش را در ملأ عام تکذیب پس بگیرد. آرناس می گوید : «زیبا یی، دشمن است» و «هنرمندان ضد انقلاب می باشند ». سر انجام آرناس به ایدز مبتلا می شود و به انتها مسیر می رسد. جریان رینالدو آرناس، داستانی حزن انگیز و ناگوار است امّا با دقت توجه ی که شنابل به خرج می دهد نمایش دقیق فراموش نشدنی خاویر باردم، به طریقی، قشنگ جلوه می نماید .

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *