چهارشنبه , تیر ۳۰ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / چگونه در مسافرت با مشکلات غیرمنتظره رو به رو شویم؟

چگونه در مسافرت با مشکلات غیرمنتظره رو به رو شویم؟

تور روسیه

سفر اکثرا ٌ از شیرین‌ترین خاطرات زندگی هستند ، ولی بعضی مسافرت ها با مساله و دردسرهایی همراه هستند . از آنجایی که نمی‌دانیم در سفر آینده، چه موارد ی شاید سر راه قرار بگیرد، می بایست پیش از مسافرت ، خود را جهت آن‌ها آماده کنیم. در این مقاله با چند نمونه از این خطرات و مشکلات روش‌هایی جهت مواجهه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

گشت گذار در طبیعت اقامت در یک محل ناشناس، مسافرت را به خاطره‌ای هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند. ولی روزانه ی که می‌گذرد، اتفاقات خوب بدی در انتظار است. شاید روز از گشت گذار در پاریس لذت ببرید یا در برلین مورد سرقت قرار بگیرید. شاید روز خوب ی در یکی از سواحل تایلند بگذرانید یا در کاستاریکا به دلیل مسمومیت غذایی بیمار شوید.

اما اگر از قبل خود را آماده کرده باشید، می‌توانید با این حوادث و موارد به راحتی رو‌به‌رو شوید.

اسباب مسافرت چند‌منظوره به همراه داشته باشید

به همراه داشتن وسایل چندمنظوره به شما این اطمینان را می‌دهند که در صورت تغییر شرایط بتوانید خود را با وضعیت وفق دهید و اما وسایل لباس ‌های کمتری همراه به مسافرت ببرید. به‌عنوان مثال کفش‌های پیاده‌روی که به اندازه‌ی کافی شیک هستند تا آن‌ها را در مهمانی غیرمنتظره بپوشید. شامپوهای چندمنظوره، ‌هایی که بتوانید در شرایط مختلف بپوشید وبقیه موارد مشابه از این دست اقلامی می باشند که به شما کمک می‌کنند تا چمدان کوچک‌تری داشته باشید و جهت موقعیت‌های مختلف آماده باشید.

یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی کوچک همراه داشته باشید

با وجود اینکه در قرن بیست‌و‌یکم زندگی می‌کنیم و امروزه زیاد ی از داروهای مورد نیاز را می‌توانیم در همه جهان به آسانی تولید و ساخت کنیم، ولی بد نیست تا جعبه‌ی کوچک کمک‌های اولیه به همراه اقلام داروهای مهم و ضروری همراه داشته باشید. موارد ی از قبیل قرص استامینوفین، داروهای مرتبط با بیماری ‌های گوارشی، قطره‌های چشم ی، چسب زخم، قیچی، پماد هیدروکورتیزون جهت اختلالات‌ ناشی از آلرژی‌ و التهابات‌ پوستی‌، پمادهای آنتی‌باکتریال و آنتی‌بیوتیک‌هایی با تجویز پزشک را در این جعبه به همراه ببرید. به آسانی می‌توانید در نزدیکی خود داروخانه‌ای پیدا و داروهای مورد نیازتان را تهیه و تولید بکنید ، ولی در شرایط اضطراری خوبتر است که این موارد را همراهتان داشته باشید.

یک چراغ‌قوه‌ی کوچک به همراه داشته باشید

اما بسياري از مسافران با چراغ‌قوه ندارند، اما اگر ناگهان تصمیم بگیرید که در پاناما غارنوردی بکنید یا اگر پیاده‌روی شما در طبیعت طول کشید با تاریکی مواجه شوید، یک چراغ‌قوه به کارتان خواهد آمد. حتی شاید به قطع برق در تاریکی بمانید که مشکلی رایج در بسياري از مناطق است. چراغ‌قوه‌ی مدادی ضدآب می‌تواند انتخاب خوب ی برای همراه بردن در سفر باشد.

چتر را فراموش نکنید

خیلی ی از مسافران اکثرا جهت اینکه چمدان را سنگین نکنند چتر با خود نمی‌برند و تصور می‌کنند بارندگی زمانی که نیاز به چتر بود، می‌توانند یک چتر بخرند. ولی چتر با اینکه وزن بسیار زیاد ی ندارد، می‌تواند در شرایط اضطراری به دادتان برسد. ممکن است زمانی که در حال خروج از فرودگاه هستید یا در خیابان قدم می‌زنید، رگبار ناگهانی شما را غافل‌گیر بکنید . در این شرایط در حالی که دیگران می‌دوند تا سرپناهی پیدا کنند که از باران در امان بمانند شما با خیال آسان چترتان را در می‌آورید و به مسیرتان ادامه می‌دهید.

عبارات ضروری را یاد بگیرید

محلی‌ها توقع ندارند شما در زبان آن‌ها تخصص داشته باشید. همین که بتوانید کلمات و عبارات آسان چون سلام، خداحافظ متشکرم را بگویید کافی است. به این ترتیب، اهالی آن شهر یا کشور راحت‌تر شما را می‌پذیرند. دانستن لغات و عبارات کلیدی زبان مقصد مورد نظر به اضافه اینکه به شما یاری می‌کند تا راحت‌تر با اهالی آنجا تعلت گفت‌و‌گو داشته باشید، دربقیه موارد به کارتان خواهد آمد. موارد ی از عبارت زمانی که به یاری نیاز دارید، گم شدید، می‌خواهید غذا سفارش دهید یا جهت خرید چیزی چانه بزنید. جهت این کار می‌توانید از پروگرام فرد دی ‌های روش لغات ضروری زبان استفاده بکنید . اگر گوشی هوشمند ندارید از سری کتاب‌های لونلی پلنت (Lonely Planet) مصرف بکنید که حاوی روش و آموزش زبان جهت مسافرت به مقاصد مختلف است

در مورد ‌ی رابطه غیرکلامی مطالعه کنید

خیلی ی از افراد زمان برقراری رابطه با افراد دیگر علاوه بـر رابطه کلامی از روش‌های رابطه غیرکلامی بهره می‌برند. در این صورت توجه به هم اکنون ت چهره‌ی فرد مقابل و زبان بدن وی می‌تواند به شما نماید شرایط را درک بکنید و منظور طرف مقابل را متوجه شوید، حتی اگر در فهم بخش کلامی رابطه با او مساله داشته باشید. اگر زبان مورد نظر را متذکر نمی‌شوید، خونسردی را حفظ بکنید و با دقت به احساس ات فرد مقابل زمان ادای کلمات دقت بکنید . یادگیری این مهارت می‌تواند در شرایط اضطراری راه‌گشای شما باشد. اما این مهارتی نیست که یک شبه به دست بیاید، بلکه به تلاش و آزمایش نیاز دارد. از طریق سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف می‌توانید تکنیک‌های رابطه غیرکلامی را یاد بگیرید.

میزان ی پول نقد برای مواقع اضطراری نگه دارید

با وجود اینکه امروزه به هر طرف که نگاه بکنید یک دستگاه خودپرداز خواهید دید، ولی باز همراه داشتن پول نقد ضروری است. احتمالا کارت‌های شما با خودپردازهای مختلف همخوانی نداشته باشد. در این صورت بدون داشتن هیچ پولی در شهر غریب یکه و تنها خواهید ماند. پس همـواره مبلغی پول نقد جهت چنین شرایطی همراه داشته باشید. اما ضروری نیست تمام این پول را دائما با خود این طرف آن طرف ببرید. خوب است آن را در اتاق هتل بگذارید تا امنیت داشته باشد. در شرایطی که مورد سرقت قرار بگیرید یا کیف پولتان را گم بکنید ، دیگر استرس نخواهید داشت.

کارت‌های پشتیبان داشته باشید

در شرایط اضطراری خوبتر است به اضافه کارت بانکی‌تان یک کارت بانکی یا اعتباری پشتیبان نیز به همراه داشته باشید. شاید یک بانک بدون اطلاع قبلی شما به دلایلی حساب شما را مسدود نماید یا کارت‌های بانکی شما احتمال دارد در سفر به سرقت بروند. در این صورت باید حساب متصل به کارت دزدیده شده را مسدود بکنید . اگر کارت پشتیبان همراهتان نباشد، دیگر از پول خبری نیست.

پول نقد به همراه ببرید

با ظهور کارت‌های اعتباری تراشه‌دار، بسياري از کشورها از کارت‌های اعتباری مغناطیسی پشتیبانی نمی‌کنند. در حالی که انتظار دارید از کارت اعتباریتان تمام جا استفاده بکنید ، بعضی وقتها شاید با چنین موارد ی مواجه شوید. گرچه همه‌ی ما به مصرف از کارت‌های اعتباری عادت کرده ‌ایم، ولی باز همراه داشتن پول نقد در مسافرت ضروری به نظر می‌رسد.

از اسناد مدارک خود کپی تهیه و تولید بکنید

نگه داشتن کپی از اسناد مدارکتان در مسافرت خیلی به کارتان خواهد آمد، به ویژه در شرایط اضطراری زمانی که اصل آن‌ها را گم می‌کنید. چنانچه پاسپورت شما دزدیده شود یا آن را گم بکنید ، با داشتن کپی مدارک می‌توانید هویتتان را ثابت بکنید . این مدارک، گزارش‌های پلیس را تکمیل می‌کنند مدارک جدید تان را راحت‌تر دریافت خواهید کرد. پس، از پاسپورت، قراردادهای بیمه‌های سلامت یا بیمه‌ی مسافرتی و کارت‌های اعتباری‌تان کپی بگیرید.

زمان گم شدن پاسپورت چه می بایست کرد؟

می‌دانید زمان گم شدن پاسپورت چه باید بکنید؟

گم کردن پاسپورت می‌تواند خیلی ناگوار باشد، به ویژه وقت ی که زمان سفر شما به همین زودی‌ها است. از منابع مختلف می‌توانید یاد بگیرید که در چنین مواقعی چه باید بکنید. در ادامه نکات و مراحل اصلی اعلام مفقودی پاسپورت و گرفتن پاسپورت نو را بیان می‌کنیم:

در اداره‌ی پلیس، فرم اعلام مفقودی پاسپورت‌تان را پر بکنید .
به وب سایت وزارت امور خارجه بروید، فرم‌های لازم را پرینت بگیرید و پر بکنید .
فرم‌ها را در ساعات اداری صبح به سفارت یا کنسول‌گری ببرید.
در صف منتظر نوبتتان بمانید.
باز منتظر بمانید!
به مأموران رسمی فرم‌ها، گزارش پلیس، مدارک مربوط به سفر در پیش رو و یک قطعه عکس زیبا را تحویل دهید. چنانچه عکـس ندارید نگـران نباشید. در دفتر سفارت‌ها اتاقکی جهت عکس زیبا گرفتن وجود دارد.
منتظر اعلام نتیجه بمانید.
مبلغ مورد نیاز را پرداخت بکنید .
به منزل بروید و ناهار بخورید.
بعدازظهر به سفارت برگردید.
مجددا در صف منتظر بمانید.
پاسپورت موقت نو خود را تحویل بگیرید.

فهرستی از شماره تلفن‌های ضروری تولید و ساخت بکنید

چنانچه این فهرست را همراه داشته باشید، در صورتی که اتفاقی جهت تان بیافتد، اطرافیان و متخصصان پزشکی می‌دانند که بایستی با چه شماره‌ای ارتباط بگیرند. حتی بهتر است فهرستی از حساسیت‌های ویِژگزینشه خود به داروها یا مواد غذایی ویِژگزینشه را یادداشت بکنید . چنین فهرستی تجویز دارو به کار پزشکان می‌آید. خوبتر است دو کپی از این فهرست داشته باشید. یکی را در کیفتان بگذارید و تمام جا همراه برید یکی را در اتاق هتل نگه دارید.

بیمه‌ی مسافرتی داشته باشید

یکی از مهم‌ترین موارد برای ایجاد آمادگی در مساوی موارد ابه احتمال زیاد لی مسافرت ، داشتن بیمه‌ی مسافرتی است. احتمال دارد در طول سفر و انجام تفریحات مختلف با موارد ی مواجه شوید، احتمالا حین غواصی مشکلی برای تان ایجاد شود، ممکن است در جاده بیمار یا کوهنوردی دچار شکستگی شوید. در چنین شرایطی مجبور به مصرف از خدمات پزشکی هستید بیمه‌ی مسافرتی در این مواقع به داد شما خواهد رسید.

قبل از مسافرت ، درباره ‌ی مقصد مورد نظرتان مطالعه کنید

تحقيق کردن در مورد ‌ی مقصد سفر به خصوص سفر های خارجی بسیار زیاد مهم است. قبل از مسافرت ، سری به کتابخانه یا کتاب‌فروشی بزنید چند کتاب درباره ‌ی فرهنگ و زندگی در مقصد مسافرت تان تهیه و تولید بکنید . اگر فردی که به منزل شما بیاید قوانین خانه‌ی شما را زیر پا بگذارد، حتمـا از این رفتار ناآسان خواهید شد. درمورد مسافرت به کشورهای خارجی نیز این مسئله حاکم است. دانستن قوانین اصلی ضروری و آداب معاشرت در مقصد مورد نظرتان از سوء‌تفاهم‌ها پیشگیری می‌کند باعث می‌شود خاطره‌ی خوشی از مسافرت شما در ذهن میزبانان باقی بماند. رعایت نکردن گاهي از قوانین کشور میزبان، حتی شاید به زندانی شدن شما منجر شود.

شما هرگز نمی‌دانید چه اتفاقاتی در طول سفر انتظار شما را می‌کشد. حتی با کیفیت ترین پروگرام ‌ریزی‌های سفر احتمال دارد با مساله مواجه شوند. ممکن است از همه‌ی وسائل ها و وسایلی که همراهتان می‌برید مصرف نکنید یا حتی احتمال دارد هیچ یک از این موارد در سفر های شما، برای تان پیش نیایند اما احتیاط، شرط عقل است. خودتان را همـواره جهت شرایط سخت آماده بکنید .

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *