سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / اپن سورس Open Source چیست؟

اپن سورس Open Source چیست؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

نرم افزار ی که آزادیهای زیر را برای فرد قائل شود، نرم افزار آزاد خوانده می‌شود (تذکر بکنید که کلمه Free به معنای آزاد مصرف می‌شود نه رایگان !):

آزادی اجرای برنامـه جهت هر کاری (آزادی صفرم)
آزادی بررسي چگونگی کار پروگرام و تغییر آن (پیش نیاز: متن پروگرام ) (آزادی یکم))
آزادی تکثیر کپی پروگرام (آزادی دوم)
آزادی تقویت و بهتر کردن پروگرام و توزیع آن جهت همگان (پیش نیاز: متن برنامـه ) (آزادی سوم)

هر نرم افزار آزاد، چنین آزادیهایی را جهت کاربر دارد. همچنین اینها، یک شرط هم هست آن اینست که اگر شما از این آزادیها مصرف کردید و نرم افزار ی را تولید کردید آن را به دیگران دادید، بایستی این آزادیها را به کاربر انتان بدهید. اگر شما این آزادیها را داشتید پس دیگران هم می بایست داشته باشند، به مفهوم نرم افزار آزاد تا آخرین توزیعش باید آزاد بماند.
آزادی نرم‌افزارهای آزاد تا جایی هست که حتی می‌توان بدون پرداخت تعرفه ‌ای جهت مجوز، کپی‌هایی از نرم‌افزار آزاد را، با یا بدون تغییرات، یا در ازای دریافت وجه، جهت هرکس هرجایی آن را توزیع کرد.
نرم‌افزارهای آزاد (به دلیل ابهام در لفظ free) به غلط به‌عنوان نرم‌افزارهای احتمـا لاً بی‌ارزش تلقی می‌شدند، به همین دلیل این نرم‌افزارها به متن باز یا متن آزاد (Open Source) زیاد دیده شده شدند. در واقع در نرم افزاهای آزاد قیمت مورد نظر نیست بلکه آزادی بیان است.
از دیگر ضمانت‌های که نرم‌افزار آزاد تأمین می‌کند، اجازه‌نامـه عمومی همگانی (GPL)است. GPL برای هر کس امکان دوباره توزیع‌کردن یا همگردانی (کامپایل) مجدد متن پروگرام را فراهم می‌کند. طبق این اجازه ‌نامـه همچنین می بایست متن برنامـه در دسترس قرار داده شود تا امکان استفاده یا تغییر آن باشد. برنامـه ‌های رایانه ‌ای اینگونه را اکثرا ٌ ًبازمتن گویند. متن چنین پروگرام ‌هایی نمی‌تواند به حالت «محدودشده» درآید مگر با نظر تک تک نویسندگان آن متن. بیشتر نویسندگان متن سیستم ‌علت لینوکس تحت این مجوز برنامـه ‌نویسی می‌کن

برنامـه منبع باز, نرم افزار های رایانه ی می باشند که کد منبعش تحت پروانه یا جواز قابل دستیابی است ( یا ترتیب داده اند مانند قلمرو عمومی) که اجازه میدهد به استفاده کنندگان بهره مند شوند, تغییر دهند, گسترش دهند نرم افزار , پخش نمایند فرم اصلاح شده یا اصلاح نشده آنرا. آن اکثرا گسترش داده شده جهت عموم ,روش تعاونی. این مپال برجسته گسترش منبع باز و اکثرا ٌ اکثرا مقایسه می شود محتوی آدرس تولید شده برای مصرف کنندگان.
جنبش نرم افزار ی از سال ۱۹۸۳ شروع شده است. در سال ۱۹۸۳ یک گروه از اشویِژگزینشه نماینده شدن که اصطلاح برنامـه رایگان را جایگزین کنند با با نرم افزار منبع باز (OSS) مانند یک جمله چیزی که کمتر مبهم بیشتر راحتی جهت جهان ی متحد است. گسترش دهندگان نرم افزار ممکن است بخواهند نرم افزار شان ر با جواز پروگرام منبع باز به اطلاع عموم برسانند, در نتیجه هرکس ممکن است گسترش دهد نرم افزار را یا درک نماید که چگونه آن کار می نماید . نرم افزار منبع باز اجازه میدهد که هر کس نسخه مدل نگارش جدید برنامـه را بسازد , بفرستد آنرا به یک سیست عمل کننده ساختار پردازنده , شریک شود انرا با افراد دیگر یا در معرض فروش بگذارد. هدف منبع باز اجازه دادن محصول بیشتر قابل درک باشد , قابل ویرایش , تکثیر کردن , معتبر یا به آسانی قابل دسترس , مادامی که ان هنوز قابل فروش است.
تعریف منبع باز به طور برجسته , ارعه فلسفه منبع باز تعریف بیشتر مرزبندی در مصرف , ویرایش شدن دوباره توضیع کردن برنامـه منبع باز. نرم افزار حق امتیاز داده به استفاده کنندگان در غیر این صورت شاید ممنوع شوند از حق تالیف. این حاوی حق بر مصرف , بازبینی و توزیع مجدد است. چندین پروانه نرم افزار منبع باز واجد شرایط هستند در محدوده تعریف منبع باز. برجسته ترین مثال پروانه محبوب عمومی GNUاست.(GPL). مادامی که اریه میدهد راهی که وسیع ا باعث دسترسی عموم به محصول شود , پروانه های منبع باز اجازه میدهد نویسندگان وفق دهند چنین دسترسی را.
برچسب منبع باز خارج شده است از جلسه راه حل برگزار شده در Palo Alto در عکس زیبا العمل بهNetscape که در ژانویه ۱۹۹۸ اعلان کرد کد منبع جهت رد یاب (مانندMozilla).
یک گروه از اشویِژگزینشه در جلسه به اضافه Tod Anderson, Larry Augustin , John Hall , Sam Ockman, Christine Peterson, Eric S. Raymaod . آنها به کار بردند فرصت قبل از معرفی کد منبع ردیاب تامین کنند پتانسیل درهم برهم بوجود آمده بوسیله ابهام کلمه ” آزاد ” .جنبش منبع باز معمولا با یک استراتژی و راهبرد شروع شده است. خیلی از مردم معتقد هستند که تولد اینترنت , از سال ۱۳۶۹ جنبش منبع باز را شروع کرده است در حالی که دیگران تشخیص نمیدهند فرق بین منبع باز حرکت نرم افزار رایگان را. تاسیس نرم افزار رایگان (FSF) در سال ۱۳۸۹ شروع شده است مفهوم کلمه رایگان مانند ” مانند حرف کردن ” و نه ” آبجوی رایگان “. به عنوان یک معلت ه بزرگ نرم افزار رایگان قبلا بوده و هنوز رایگان هست , چنین نرم افزار ی همراه شد با مخارج صفر , چیزی که به نظر ضد تجاری می آید.

منبع باز در مقابل منبع بسته ( اختیاری خوانده شود گسترش مالکانه )
برخي اوقات بحث داغی برمی انگیزد. پول در آوردن از طریقراهنمای سنتی , مانند فروش کپی های افراد و پرداخت حق امتیاز پروانه , مشکلتر و بعضی مواقع غیر عملی است با نرم افزار منبع باز . گاهي مواقع نرم افزار منبع بسته دفاع میکنند که برنامـه منبع باز لطمه میزند به بازار تجاری برنامـه . شکایت تهمت آمیز توسط تعداد بسياري جریانات اختیاری مانند:
بیرون دادن نرم افزار و پول گرفتن جهت نصب و مراقبت ( بکار گرفته شده توسط بسیار زیاد از پخش کنندگان Linux)
میسر ساختن پروگرام در دسترس مانند منبع باز در نتیجه مرد شانس دارند بخرند محصول وابسته یا سرویسی که شما فروخته اید ( جهت مثالOpenoffice.org در مقابلStarOffice )

اجتناب از مخارج / سهیم شدن مخارج :
زیاد از گسترش دهندگان احتیاج به محصول دارند در نتیجه آن یعنی مخارج گسترش را بین تقسیم کنند ( مانند پیدایش سیست Xwindowو سرویس وب Apache)
مطالعه درمورد برنامـه منبع باز در مقابل نرم افزار منبع بسته نشان میدهد برنامـه منبع بسته مشاور کمتری است ولی نرم افزار منبع باز دارای وقت کمتری است بین کشف نواقص مرمت کردن آن. نمایندگان منبع بسته بیان میکنند که هیچ کس در نرم افزار منبع باز مسئول نیست , هیچگونه ضمانت و مشوق وجود ندارد که آن مرمت شود , هیچکس مسئولیت غفلت را بر عهده نمیگیرد. نمایندگان منبع باز بحث میکنند جهت اینکه کد منبع در نرم افزار منبع بسته وجود ندارد , هیچ راهی برای فهمیدن آسیب پذیری یا خطا وجود ندارد. هرچند که داشتن کد منبع برای برنامـه آنرا آسان می نماید برای شخص خلافکار که کشف نماید امنیت آسیب پذیری که آنها میتوانند از آن بهره مند شوند ( بجای گزارش دادن یا مرمت آن )

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *