سه شنبه , تیر ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / پرفروش‌ترین کتاب‌های سـال ۹۴ را بشناسید

پرفروش‌ترین کتاب‌های سـال ۹۴ را بشناسید

پرفروش‌ترین کتاب‌های سـال ۹۴ را بشناسید

به گزارش افکارنیوزو مطالعه کتاب‌های پرفشیوه هم برای خودش یک نوع مطالعه هست و بعضی تنها به همین نکته دقت می‌کنند و کتاب‌های خود را از بین کتاب‌هایی که لقب پرفشیوه دارند انتخاب می‌کنند.

گروه کتاب و ادبیات فارس با نگاهی دوبـار ه به گزارش‌های هفتگی «زیر بازارچه کتاب» که قریب به دو سـال هست منتشر می‌شود کتاب‌های پرفشیوه سـال ۹۴ را شناسایی کـرده و در ایـن گزارش به آنها پرداخته هست تا آنهایی که اصطلاحا پرفروش‌خوان می باشند بتوانند کتاب‌های واقعا پرفشیوه سـال ۹۴ را بشناسند و ساخته کنند.

سـال ۹۴و ممکن است به زعم بیشتر فعالان حوزه کتاب و نشر کشور سـال سختی بود و فارس بـار ها بر ایـن که حال و روز کتابفروشان خوب نیست اصرار کرد اما هیچکس برای ایـن قشر نه تنها دلی نسوزاند بلکه آنها را فراموش کردند.

با ایـن حال سـال ۹۴ در حالی شروع شد که دبیرخانه مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگـی » مشغول بود و دومین دوره از ایـن مسابقه با محوریت کتاب «خانواده» در حال برگزاری بود. همین مسئله سبب شده بود که ایـن کتاب در آن روزها جزو کتاب‌‌های پرفشیوه شود و در کانون دقت قرار بگیرد و بنا بر اعلام دبیرخانه ایـن مسابقه بیش از ۱۱۰ هزار ورژن از ایـن کتاب در طول برگزاری ایـن مسابقه به فشیوه رفت.

اما کتاب «من زنده‌ام» خاطرات معصومه آباد از بیش از ۴۰ ماه اسارتش در زندان‌های رژیم بعثی عراق همچنان مورد دقت بود. چون ایـن کتاب در اولین دوره مسابقه «کتاب و زندگـی » معرفی شده بود و تا میزانی توانست موفق شود که تا چند ماه بعد از انتها مسابقه همچنان در بین پرفروش‌ها خودنمایی می‌کرد. ایـن کتاب توانسته تاکنون به فروشی قریب به نیم میلیون ورژن برسد.

تنها چند روز به شروع نمایشگاه کتاب تهران مانده بود که از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «آن بیست و سه نفر» رونمایی شد. ایـن کتاب که احمد یوسف‌زاده آن را نوشته شرحی از ۸ماه اسارت ۲۳ نوجوان زیر ۱۸ سـال ایرانی در چنگال صدام تکریتی هست که وقایع خواندنی و جذابی را به خواننده ارائه کـرده است . تقریظ رهبر انقلاب بر ایـن کتاب توانست موتور فشیوه ایـن کتاب را روشن نماید و رونقی به اوضاع کتابفروشی‌ها بدهد و تا اواسط سـال ایـن کتاب در بورس فشیوه بود.

یکـی از کتاب‌هایی که با شروع نمایشگاه کتاب تهران توانست علاوه بر خبرسازیو پرفشیوه شود کتاب «بازگشت از نیمه راه» بود. ایـن کتاب که به صورت ناشر مولف توسط علی الفت‌پور منتشر شده بود جریـان ‌شناسی چهره‌های سیاسی بود که دچار تغییر موضع شده بودند و هرکدام به طریقی در مقابل انقلاب موضع‌گرفته بودند. ایـن کتاب توانست در طول سـال به فشیوه خوبی دست پیدا نماید . شمارگان ایـن کتاب در ۱۰ چاپ توانسته به ۲۵هزار ورژن برسد.

در ایـن بین بودند کتاب‌هایی که موج تبلیغاتی نداشتند و چند سـال ی هست از انتشار آنها می‌گذرد اما از آنجا که توانستند دقت مخاطبان را به خود جلب کنند در سـال ۹۴ در جمع پرفروش‌ها خودنمایی کردند و در هفته‌های متفاوت در جمع پرفروش‌ها قرار گرفتند.

«درود بر ابراهیم» یکـی از کتاب‌هایی هست که در سـال ۹۴ توانست در هفته‌های متفاوت در جمع پرفروش‌ها قرار بگیرد. ایـن کتاب دربردارنده خاطرات و زندگـی ‌نامه پهلوان بی‌مزار شهید ابراهیم هادی هست که انتشارات موسسه فرهنگی شهید ابراهیم هادی آن را منتشر کـرده است .

«انسان ۲۵۰ سـال ه» کاری از موسسه جهادی(صهبا) یکـی دیگـر از کتاب‌هایی هست که در سـال ۹۴ با اقبال مخاطبان روبرو بود و در واقع از دور فشیوه نیفتاد چون ایـن کتاب چند سـال ی می‌شود که در بین پرفروش‌ها قرار دارد. «انسان ۲۵۰ سـال ه» که روایتی از زندگـی سیاسی – مبـار زاتی ائمه معصومین (ع) از بیان رهبر انقلاب هست را انتشارات موسسه جهادی(صهبا) منتشر کـرده است . در ایـن کتاب نگاهی به زندگـی سیاسی و اجتماعی اهل بیت (ع) شده است .

بیانات با ارزش و مبسوط مقام معظم رهبری در دومین کنگره جهان ی امام رضا علیه‌الدرود ـ مرداد ۱۳۶۵ ـ دربـار ه عنصر جهاد و مبـار زه سیاسی در زندگـی ائمه علیهم‌الدرود و طرح عنوان کلیدی «انسان ۲۵۰ سـال ه» که تصویرگر حرکت یکپارچه و پیوسته ائمه به سوی مقصدی وامیزان استو بهانه‌ تدوین کتاب «انسان ۲۵۰ سـال ه» شده است .

ایـن کتاب‌ها توانستند تا اواخر مرداد و اواسط تابستان تنور کتابفروشی‌ها را داغ نگه‌دارند. در آن روزها برنامه تلویزیونی «خندوانه» با برگزاری یک مسابقه کتابخوانی و معرفی دو کتاب توانست نقش پررنگی در فشیوه کتاب داشته باشد. «یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی و «جام جهان ی در جوادیه» اثر داود امیریان دو کتابی بودند که در ایـن برنامه معرفی شدند و توانستند بیش از یک ماه در بازار کتاب پر فروغ ظاهر شوند. ایـن برنامه و معرفی کتاب از طریق آن ثابت کرد چنانچه رسانه ملی هدفمند به مقوله کتاب و کتابخوانی نگاه نماید می‌تواند تاثیرگذار باشد.

«دختر شینا» که ممکن است بتوان آن را پرفروش‌ترین کتاب سـال ۹۴ لقب داد در شهریور ماه به عنوان کتاب محوری دور سوم مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگـی » معرفی شد و از اواخر شهریور تا انتها سـال ۹۴ توانست در بین پرفروش‌های کتاب قرار بگیرد. ایـن کتاب خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان از زنش شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر هست که بهناز ضرابی‌زاده آن را نوشته و انتشارات سوره مهر آن را منتشر کـرده است . بنا به اظهارات مسئول دبیرخانه مسابقه بیش از ۱۵۰هزار ورژن از ایـن کتاب در طول وقت برگزاری مسابقه چاپ شده بود و ایـن رقم نشانگر صحت ایـن ادعا هست که ایـن کتاب پرفروش‌ترین کتاب سـال ۹۴ بوده است .

هنوز مدت زیادی از ورود کتاب «دختر شینا» به جرگه پرفروش‌ها نقدیم بود که رمان «نامیرا» اثر صادق کرمیار به عنوان کتاب محوری پویش مطالعاتی «روشنا» به خوانندگان معرفی شد. ایـن کتاب در مهر ماه راهی بازار کتاب شد و از اواخر همین ماه در «زیر بازارچه کتاب» خودنمایی کرد. ایـن کتاب توانست تا انتها سـال ۹۴ در اهمیت دوم پرفروش‌ترین کتاب سـال ۹۴ قرار بگیرد و از ایـن منظـر پا به پای «دختر شینا» حرکت کرد. از ایـن کتاب در طول وقت برگزاری پویش روشنا بیش از ۱۱۰ هزار ورژن به فشیوه رفته بود.

یکـی دیگـر از کتاب‌هایی که در سـال ۹۴ علاوه بر خبرساز شدن میزان استقبال عمومی از آن خبرساز بوده هست کتاب خاطرات فرمانده دلاور قوت قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سردار حاج قاسم سلیمانی بود. کتاب «حاج قاسم» که انتشارات یا زهرا(س) آن را منتشر کـرده بود توانست در طول یک هفته به چاپ دوم برسد و در کمتر از ۳ماه ۳۵هزار ورژن از آن به فشیوه رسید.

در مجموع سـال ۹۴ سـال پرفشیوه شدن کتاب‌های از طریق تمرکز مسابقات بود و مسابقات و پویش‌های مطالعاتی مثل «کتاب و زندگـی »و «روشنا»و «خندوانه» و … توانستند سهم زیادتری در ایـن بین داشته باشند.

اما بودند کتاب‌هایی که در طول ایـن یک سـال به فشیوه رفتند و حتی در پرفروش‌ها وجود داشتند اما در ایـن گزارش به آنها اشاره‌ای نشد چون کوشش شده در ایـن گزارش آنهایی که بیشتر از بقیه ین توانستند در طول سـال تکرار شوند معرفی شوند. در انتها جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های سـال ۹۴ منتشر شده است .

 

ردیف عنوان کتاب تعداد هفته‌های سـال ۹۴
۱ دختر شینا ۲۶
۲ نامیرا ۲۱
۳ آن بیست و سه نفر ۱۳
۴ حاج قاسم ۱۱
۵ خانواده ۱۰
۶ بازگشت از نیمه راه ۹
۷ درود بر ابراهیم ۸
۸ انسان ۲۵۰ سـال ه ۷
۹ من زنده‌ام – جام جهان ی در جوادیه ۵
۱۰ یک عاشقانه آرام ۴
۱۱ محمد مثل گل بود – گنجینه – رحمت واسعه – لحظه‌های انقلاب ۲
۱۲ بی‌شعوری – همنام گل‌های بهاری – خاطر نازک گل – شکوه امر خدا – ماه رجب ماه یگانه شدن با خدا – نگاهی به رابطه عبد و مولا – مفاتیح‌الحیاة – عقب نشینی ممنوع – زندگـی به سبک جهادی – شهر خدا – عهد مشترک – راز آنچه مرقوم داشته‌اند – من دیگـر ما – ریحانه بهشتی – مردم در سیهست ایران –  دختران آفتاب – شهر ضرب المثل‌ها یک بار

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *