چهارشنبه , مرداد ۶ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / عوامل اساسی در خرید چاپگر

عوامل اساسی در خرید چاپگر

عوامل اساسی در خرید چاپگر

در این نوشته به معرفی عوامل اساسی و مهم در خرید جند نوع چاپگر میپردازیم.همچنین در ادامه شما عزیزان را با برخی از امکانات این وسیله کاریردی آشنا خواهیم کرد.

 

Image result for ‫معرفی چاپگر یا پرینتر‬‎
sharp-center.ir

۱- ‌ Resolution(دقت چاپ؛ تفکیک‌پذیری)
۲- ‌‌ speed(سرعت چاپ)
۳-print quality (کیفیت چاپ)
۴- ‌ cost-per-page(قیمت چاپ در هر صفحه)
۵ – ویژگی‌های جانبی چاپگر (امکانات جانبی)
Resolution-1 (دقت چاپ)
دقت چاپ در یک چاپگر به‌طور مسلم یکـی از عوامل با ارزش در انتخاب چاپگر است . دقت چاپ در اصل به تعداد نقاطی گفته می‌شود که در هر ایـن چ مربع از صفحه توسط چاپگر ایجاد می‌شود که ایـن نقاط اکثرا ً روی صفحه در دو جهت عمودی و افقی به چاپ می‌رسند. به همین منظور؛ در وقت معرفی دقت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفی می‌کنند. مثل ۶۰۰* ۶۰۰ که اولین عدد مربوط به دقت چاپ افقی و دومین عدد مربوط به دقت چاپ عمودی است . امروزه اکثر چاپگرها از دقت استاندارد ۶۰۰* ۶۰۰ پشتیبانی می‌کنند که ایـن علت سبب به وجود آمدن عکسهایی با دقت بالا در حین چاپ می‌شود. به طور عمومی چاپگرهای جوهر افشان دقتی در حدود ۱۲۰۰ * ۲۴۰۰ نقطه در ایـن چ را به چاپ می‌رسانند اما در مدل‌های جدید ایـن چاپگرها ایـن نقاط افزوده شدن یافته و به حدود ۱۲۰۰ * ۴۸۰۰ نقطه در ایـن چ رسیده است . ولی ایـن نکته را هرگز فراموش نکنید که حتی چنانچه شما بخواهید که ۸ تا ۱۰ تصویر عکاسی شده رنگی را در چاپگر جوهرافشان به چاپ برسانید؛ بیشترین نقاطی که یک چاپگر در چاپ ایـن عکس های به کار می‌برد ۱۲۰۰*‌۱۲۰۰ نقطه در ایـن چ هست و تقریباً تمام چاپگرهای موجود در بازار از یک کیفیت ثابت در چاپ ایـن عکس های بهره می‌برند. به همین علت؛ تعدادی از سازندگان چاپگر؛ به همراه دستگاه خود نرم‌افزارهای جانبی ارائه می‌دهند که به وسیله آن شما می‌توانید عکس های خود را کلا ح؛ رنگ آن را شفاف‌تر؛ و جزئیات آن را در چاپ بهتر نشان دهید و اصولا کیفیت زیادتری در وقت چاپ به دست آورید که ایـن کار تأثیری مثل افزوده شدن Resolution چاپگر دارد. برترین راه برای ارزیابی کیفیت چاپ یک چاپگر؛ دقت به دقت چاپی نیست که بر روی چاپگر نوشته شده است؛ بلکه با ارزش تصویری هست که بعد از چاپ از چاپگر خارج می‌شود و فرد آن را در مقابل چشم خود می‌بیند. ایـن حالت برترین نوع قضاوت در دقت چاپ است .
چاپگرهای لیزری تک رنگ در حدود ۶۰۰ * ۶۰۰ نقطه در ایـن چ را به چاپ می‌رسانند که ایـن دقت برای چاپ متن و عکس های سیاه و سفید بسیار مناسب می‌باشد. دقت چاپ در چاپگرهای لیزری از ۱۲۰۰ * ۱۲۰۰ تا ۱۲۰۰ * ۲۴۰۰ نقطه در ایـن چ می‌باشد که با ایـن دقت می‌توانید عکس های گرافیکـی و عکس‌های خود را با برترین کیفیت ممکن به چاپ برسانید.
۲- speed (سرعت چاپ)
Xerox Phaser 7300N
یکـی دیگـر از عوامل با ارزش در انتخاب چاپگر برای اکثر اشخاص سرعت چاپ آن است . چون برای بعضی از افراد؛ حتی چند ثانیه تأثیرگذار می‌باشد. به همین خاطر؛ یکـی از فاکتورهای با ارزش در خرید چاپگر؛ سرعت چاپ آن است . ولی آیا ایـن سرعت که بر روی چاپگرها نوشته شده است؛ یک سرعت واقعی در چاپ متن یا تصویر هست یا نه؟ آیا فکر می‌کنید چاپگرها می‌توانند با سرعتی که شرکت‌های سازنده مدعی آن می باشند صفحات را به چاپ برسانند؟
تعداد صفحاتی که چاپگرهای جوهرافشان موجود در بازار ادعای چاپ آن را دارند؛ در حالت چاپ متن بین ۵ تا ۲۱ صفحه در دقیقه است . اما در آزمایش ‌های انجام گرفته در چاپ متن چاپگرها در حدود ۲ تا ۷‌صفحه را توانستند به چاپ برسانند. همین طور در چاپ صفحات گرافیکـی کارخانه‌های سازنده ادعا کـرده ‌اند که چاپگرهای آن در حدود ۲ تا ۱۵ صفحه در دقیقه قدرت چاپ را دارند. ولی در آزمایش ‌های انجام گرفته سرعت چاپ واقعی آن‌ها در حدود ۱ تا ۳ صفحه در دقیقه می‌باشد. در چاپگرهای لیزری موضوع همین‌طور است . یک چاپگر لیزری تک رنگ؛ در چاپ متن قدرت چاپ ۱۰ تا ۱۸ را در دقیقه دارد که تقریباً نصف میزان ی که توسط کارخانه‌ها ادعا می‌شود. چاپگرهای لیزری رنگی در چاپ عکس های گرافیکـی ؛ حدود ۱ تا ۴ برگ در دقیقه را به چاپ می‌رساند که ایـن میزان چیزی در حدود یک به هشت میزان ی هست که خود شرکت اعلان می‌‌کند. پس همواره نبایستی در خرید چاپگر؛ تنها به معین اتی که بر روی چاپگر نوشته شده هست اتکا کرد و بایستی از کسانی که به‌طور عملی از آن وسیله استفاده کـرده ‌اند؛ سؤال شود. چون برترین ارزیابی ؛ استفاده از وسیله است .
۳- print quality (کیفیت چاپ)
یکـی دیگـر از ویژگی‌هایی که در همـان خرید چاپگر بایستی به آن دقت نمود؛ کیفیت چاپ است . کیفیت چاپ بسته به نوع کارایی و مصارف کاربران؛ مفرق است . چنانچه شما به چاپ متن‌های نوشتاری با کیفیت بالا نیاز دارید. تقریباً تمام چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید لیزری در بازار متن‌های نوشتاری را به خوبی چاپ می‌کنند. (چاپگرهای لیزری رنگی در کشیدن نمودار‌ها و عکس های دو بعدی گرافیکـی بسیار عالی می باشند و آن‌ها را به خوبی چاپ می‌کنند.) در چاپ عکس های گرافیکـی و عکاسی؛ چاپگر جوهرافشان انتخاب مناسبی برای کاربران عمومی تا غیرحرفه‌ای است . در صورتی که شما تصویر خود را بر روی یک کاغذ گلاسه به چاپ برسانید؛ در ایـن حالت تصویر شما دقیق‌تر و زیبا تر به چاپ می‌رسد و میزان جوهر کمتری را استفاده خواهیدکرد و با حداقل خرج؛ می‌توانید کیفیت مناسبی را به دست آورید. اما چنانچه کاربر حرفه‌ای گرافیکـی ‌ای می باشید ؛ به‌طور قطع به یک چاپگر لیزری نیاز خواهید داشت تا برترین کیفیت ممکن را به شما ارائه دهد.

Image result for ‫معرفی چاپگر یا پرینتر‬‎
۴- Cost per page (هزینه هر صفحه)
چهارمین نکته که بایستی در خرید چاپگر به آن دقت نمود؛ میزان هزینه‌ای هست که در هر صفحه چاپ به وسیله چاپگر برای شما ایجاد می‌شود چرا که ایـن قیمت با میزان استفاده جوهر توسط چاپگر رابطه مستقیم دارد. در چاپگرهای جوهرافشان؛ قیمت کلی جوهر تأثیر زیادی بر روی قیمت کلی چاپگر دارد. به‌طور عمومی؛ شارژ کارتریج‌های سه رنگ بنیادی در حدود ۲۱ تا ۳۰ دلار و شارژ کارتریج مشکی در حدود ۱۲ تا ۳۰ دلار هزینه در بر دارد. در ایران بعضی از ایـن کارتریج‌ها؛ به صورت دستی پر می‌شود. بازدهی ایـن کارتریج‌ها در حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ صفحه هست که طبق محاسبات انجام شده چاپ هر صفحه متن سیاه و سفید در حدود ۱ تا ۷ سنت و هر صفحه رنگی در حدود ۶ تا ۱۸ سنت هزینه در بردارد.
برای ایـن منظور تعدادی از کارخانه‌های سازنده؛ توصیه ی در مورد افزوده شدن سایز کارتریج دارند که به وسیله آن سایز زیادتری جوهر در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و با آن‌که قیمت کل کارتریج افزوده شدن می‌یابد؛ اصولا نسبت به کارتریج اولیه در هر صفحه چاپ کم شدن می‌یابد. یکـی دیگـر از روش‌های کم شدن قیمت چاپ در هر صفحه که توسط شرکت‌های canon ؛ ‌Epson و HP انجام گرفته است؛ استفاده از کارتریج‌های مجزای قرمز؛ آبی و زرد در چاپگر هست که در صورت اتمام یکـی از رنگ‌ها؛ به راحتی می‌توانید هر کدام از آن‌ها را تعویض یا شارژ نمایید که ایـن علت سبب کم شدن هزینه تعویض تمام کارتریج‌ها می‌شود.
تعداد صفحاتی که توسط یک کارتریج یا تانر به وسیله چاپگر به چاپ می‌رسد؛ به عواملی مثل جنس کاغذ که تأثیر زیادی در جذب بیشتر جوهر دارد؛ سایز صفحاتی که توسط چاپگر به چاپ می‌رسد؛ میزان رنگ یا جوهری که در صفحه به کار می‌رود (مثلاً در یک صفحه تمام مشکی سایز بسیار بالایی جوهر مشکی استفاده می‌شود که ایـن علت سبب خالی شدن جوهر مشکی با سرعت بیشتر می‌شود بستگی دارد.)
۵- امکانات جانبی چاپگر
پنجمین نکته‌ای که بایستی در خرید چاپگر به آن دقت کرد؛ امکانات جانبی چاپگر هست که سبب تسهیل استفاده از آن در کارهای متفاوت می‌شود. تقریباً تمام چاپگرهای جوهر افشان؛ دارای ویژگی یکسانی می‌باشند. مثل یک سینی کاغذ که می‌تواند در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ صفحه کاغذ را در خود نگهداری می‌کند؛ برخورداری از یک حافظه برای ذخیره اطلاعات و امکاناتی از ایـن قبیل که به‌طور کلی در تمام چاپگرها وجود دارد. اما بعضی از سازندگان چاپگر؛ در چاپگرهای خود امکانات جانبی دیگـر ی قرارمی‌دهند تا سبب افزوده شدن کارایی و سهولت استفاده از چاپگر شوند. مثل افزوده شدن سایز جاگذاری کاغذ که بتوان تعداد زیادتری کاغذ را در آن جا داد که ایـن علت در محیط‌های اداری نقش بسیار مهمی دارد و یا قراردادن یک رابط بی‌سیم شبکه‌‌۸۰۲٫۱۱b برای رابطه با رایانه ها دیگـر . همین طور افزوده شدن میزان حافظه چاپگر که سبب افزوده شدن سرعت چاپ در عکس های گرافیکـی می‌شود و سرعت انتقال اطلاعات به چاپگر را افزوده شدن می‌دهد. چاپگرهای لیزری دارای امکانات و ویژگی‌های جالبی برای استفاده در محیط‌های حرفه‌ای می باشند . مثل توانایی نگاهداری ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ صفحه در سینی نگاهدارنده خود که سبب افزوده شدن سرعت چاپ و جلوگیری از تأمین کاغذ در زمان‌های کوتاه می‌شود.
بیشتر پرینت‌های لیزری؛ دست کم دارای ۸ مگابایت حافظه برای ذخیره اطلاعات می‌باشند که شما می‌توانید برای افزوده شدن کارایی ایـن میزان حافظه را تا حدود ۴ تا ۵ مساوی افزوده شدن دهید. اما بهتر هست برای کارهای اداری چاپگر خود را حداقل به ۳۲ مگابایت حافظه مجهز بکنید تا سرعت انتقال اطلاعات شما به چاپگر افزوده شدن یابد. تعدادی از چاپگرهای لیزری به همراه خود درایو هارددیسک دارند که به شما امکان می‌دهند که بتوانید فایل‌ها و عکس‌های شخصی موردنظـر خود را در آن ذخیره بکنید و برای آن ‌ Password قرار دهید که هر شخصی امکان دسترسی به آن را نداشته باشد.

پرینتر , خرید پرینتر , نمایندگی شارپ , خرید پرینتر چند کاره , نمایندگی شارپ در ایران , تعمیرات دستگاه فتوکپی , نمایندگی شارپ
تعدادی از چاپگرهای جوهرافشان که قابلیت چاپ عکس با دقت بالا را دارند؛ دارای امکانات جانبی جالبی مثل یک پورت‌ USB جداگانه برای اتصال سیستم به دوربین‌های دیجیتال؛ همین طور شکاف‌های حافظه برای اتصال به انواع متفاوت حافظه و چاپ تصویر آن را دارند. در ایـن چاپگر برای سهولت کار یک مانیتور‌ LCD کوچک بر روی چاپگر قرار داده شده هست که قبل از چاپ عکس؛ می‌توانید عکس موردنظـر خود را در ایـن LCD مشاهده بکنید و بعد آن را برای چاپ بفرستید که ایـن علت سبب افزوده شدن کارایی شما و همین طور امکان چاپ عکس بدون رایانه را می‌دهد. در ادامه بایستی گفت که امروزه تعدادی از شرکت‌های سازنده؛ امکان چاپ سیستم بر روی‌‌CD و‌ DVD را در چاپگرهای خود گنجانده که به کاربر امکان می‌دهد که بتواند در کاربردهای عمومی از ایـن چاپگر برای چاپ بر روی‌ CD استفاده نماید .
نکاتی کلی در مورد خرید چاپگرهای جوهر افشان :
به‌طور کلی چاپگرهای جوهرافشان نبایستی گران‌قیمت باشند. چون تعویض کارتریج‌های چاپگر سبب افزوده شدن قیمت چاپگر می‌شود. در وقت خرید؛ به قیمت کارتریج‌های چاپگر دقت کنید. دقت به قیمت کلی که در هر صفحه چاپ توسط چاپگر برای شما به دست می‌آید از برآورد قیمت کلی‌ کارتریج نسبت به تعداد صفحاتی که توسط کارتریج به چاپ می‌رسد؛ به دست می‌آید. با ایـن کار به راحتی می‌توانید به میزان هزینه تقریبی‌ای که در مدت یک سـال برای شار یا تعویض کارتریج بپردازید؛ دست پیدا بکنید .
کارخانه‌های سازنده بر روی جعبه‌های چاپگر خود سرعت بالایی از چاپ صفحات را به شما معرفی می‌کنند. اما در آزمایش ‌ها دیده شده هست که موتور یک چاپگر جوهر افشان توانایی چاپ ۲ تا ۴ صفحه در حالت چاپ متن تمام صفحه و ۲ تا ۳ صفحه در حالت چاپ عکس یا تصویر را دارد.
تعدادی از چاپگرهای جوهرافشان می‌توانند عکس‌هایی در میزان و حد یک چاپگر حرفه‌ای عکاسی به چاپ برسانند. پس چنانچه شما چاپگر خود را برای چاپ عکس و یا عکس های گرافیکـی به کار می‌برید؛ به دنبال مدلی از چاپگرهای جوهر افشان بگردید که ویژگی‌های ایـن نوع چاپ را به خوبی دارا باشند. چنانچه از کسانی می باشید که تمام کارهای شما مربوط به چاپ عکس و کارت گرافیکـی می‌باشند؛ به دنبال چاپگرهای چاپ عکس که دارای امکانات ویژه‌ای مانند؛ اسلات حافظه؛ پنل مانیتور‌ LCD که به شما امکان دیدن عکس و چاپ بدون‌ PC را می‌دهد؛ بگردید.
چاپگرهای جوهرافشان یک انتخاب مناسب برای اکثر کسانی هست که می‌خواهند از چاپگر در مصارف خانگی و تحقیقاتی کوچک استفاده کنند. ولی انتخاب چاپگر جوهرافشان برای کسانی که می‌خواهند تنها کیفیت بالایی در چاپ داشته باشند؛ مناسب نیست. سازندگان چاپگر از یک سیهست شبیه به فشیوه تیغ صورت تراشی در فشیوه چاپگرهای خود استفاده کـرده ‌اند. در ایـن شیوه می‌توانید با قیمت نه چندان زیاد؛ یک تیغ مناسب را خریداری بکنید . اما بعد از مدتی استفاده؛ بایستی میزان زیادی پول برای تعویض تیغ‌های نماید شده بپردازید که در مقایسه با قیمت کلی خود تیغ کمی بالا است .

Image result for ‫معرفی چاپگر یا پرینتر‬‎
داستـان خرید کارتریج برای چاپگرهای جوهر افشان همین‌طور است . چون شما چاپگر را با قیمت تقریباً پایین خریداری می‌کنید. ولی وقت ی می‌خواهید کارتریج چاپگر خود را عوض بکنید ؛ قیمتی در حدود یک‌سوم قیمت کل چاپگر را بایستی بپردازید که کمی گران به نظـر می‌رسد و برای کاربران عمومی به صرفه نمی‌باشد.
نکاتی کلی در خرید چاپگرهای لیزری سیاه سفید (تک رنگ):
چنانچه شما تعداد زیادی صفحات متنی را چاپ می‌کنید؛ نیاز به خرید یک چاپگر تک رنگ ارزان قیمت برای کار خود دارید. ایـن چاپگر می‌توانند عکس های و متن‌های سیاه و سفید را با برترین کیفیت ممکن به چاپ برساند.
تعدادی از چاپگرهای لیزری تک رنگ؛ قیمتی کمتر از ۲۰۰ دلار دارند و انتخاب مناسبی برای مصارف خانگی به شمار می‌روند.
تعدادی از چاپگرهای لیزری تک رنگ؛ به همراه پورت اترنت (شبکه) ارائه می‌شود که امکان اتصال به شبکه را به ایـن چاپگرها می‌دهد و ایـن ویژگی امکان استفاده از یک چاپگر در محیط اداری را فراهم می‌کند. ولی چنانچه می‌خواهید از یک رایانه برای اتصال به ایـن نوع چاپگرها استفاده بکنید ؛ بهتر هست هزینه اضافی برای یک کارت شبکه پرداخت نکنید.
کاربران عمومی می‌توانند در صورتی که تعداد زیادی صفحات متنی را به چاپ می‌رسانند؛ به جای خرید یک چاپگر جوهرافشان؛ یک چاپگر لیزری تک رنگ در قیمت زیر ۲۰۰ دلار خریداری نمایـن د تا مصارف آن‌ها را برطرف نماید .
در مقایسه یک چاپگر لیزری با یک چاپگر جوهرافشان قیمت؛ چاپگر لیزری تک رنگ از لحاظ سرعت چاپ؛ کیفیت چاپ و قیمتی که در هر صفحه برای چاپ (چاپ متن) برای شما به دست می‌آید؛ در سطح مناسب‌تری نسبت به چاپگر جوهرافشان قرار دارد.
چنانچه به چاپ عکس های رنگی نیاز دارید؛ خرید یک چاپگر جوهرافشان برای شما ضروری است . ولی چنانچه به چاپ عکس های رنگی نیاز ندارید و یا هر از بعضی وقتها اقدام به چاپ عکس رنگی می‌کنید؛ خرید یک چاپگر رنگی کاری غلط است . چون شما مجبور به استفاده از رنگ‌های چاپگر در زیاد مدت می باشید . چون در غیرایـن صورت؛ چاپگر به مرور وقت دچار مسائل ی در چاپ رنگ‌ها می‌شود و منافذ هد به علت خشک شدن ذرات جوهر؛ سبب جلوگیری از خروج رنگ‌ها می‌گردد.
نکاتی کلی در مورد خرید چاپگرهای رنگی لیزری :
ایـن چاپگرها برای محیط‌های اداری که نیاز به چاپ عکس های رنگی به تعداد زیاد دارند؛ عکاسان و کسانی که به‌طور حرفه‌ای کار طراحی انجام می‌دهند؛ کاربرد زیادی دارند. تقریباً برای تمام کاربران خانگی؛ خرید یک چاپگر لیزر رنگی کار مشکلی است . چون ایـن چاپگرها دارای قیمت بالا و کارتریج‌های گرانی می‌باشند. ولی چنانچه به ایـن چاپگر نیاز مبرمی دارید؛ خرید آن کار نادرستی نیست. چون اصولا قیمت چاپ هر صفحه عکس یا تصویر توسط چاپگر لیزری در مقایسه با چاپگر جوهرافشان ارزان‌تر می‌باشد. همین طور کیفیت ایـن چاپگر در مقایسه با چاپگر جوهرافشان؛ در سطح بالاتری قرار دارد.
تونرهای چاپگرهای لیزری برای محیط بسیار پرتهدید می باشند . به همین خاطر مطمئن شوید که آن‌ها را در جایی مناسب قرار داده‌اید و بعد از استفاده آن‌ها را به درستی دفع کـرده ‌اید. چنانچه شما یک کارگرافیکـی پیچیده ندارید؛ می‌توانید یک چاپگر جوهرافشان را برای کار خود انتخاب بکنید و با قیمتی در حدود یک‌دهم یک چاپگر لیزری کیفیت مناسبی را به دست آورید ولی در صورتی که یک کاربر حرفه‌ای گرافیکـی می باشید و به چاپ عکس های پیچیده و با دقت گرافیکـی نیاز دارید؛ حتما ً به یک چاپگر لیزری مناسب نیاز خواهید داشت.
چنانچه سرعت چاپ؛ یکـی از فاکتورهای بنیادی برای شما در خرید چاپگر لیزری است؛ بایستی با دقت مدل‌های متفاوت چاپگرها را مورد ارزیابی قرار دهید و برحسب قیمت و سرعت؛ برترین چاپگر را انتخاب نمایید.

منبع

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *