یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟ – معرفی کتاب

چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟ – معرفی کتاب

چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟

|چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟ از قطره|

میکروکتاب در برابرِ آن متونِ «الکی» طولانی!

بعضی ناشرین و همچنین نویسنده‌ها جهت حجیم شدن کتاب و همچنین نشان دادن اهمیتِ آن هم و همچنین صد البته افزایش نرخ، دست به زیاده‌نویسی می‌زنند؛ به عنوان مثال رابرت کیوساکی جزو آن هم دسته نویسنده‌هایی می باشد که چکیده کتاب‌هایش شاید ۴۰ صفحه نشود، ولی باید توجه داشت در هر کتابش با ۴۰۰ تا ۵۰۰ صفحه روبرو خواهید شد. طبق ادعای خود نویسنده‌ها، در صورتی که نویسنده دست به آن کار نزند، کتابش فروش نخواهد رفت.

میکرونویسی: راهکار پیشنهادی جهت رفع آن معضل بهره بری و استفاده از میکروکتاب می باشد، خلاصه و همچنین یا نقد‌هایی از کتاب اصلی که توسط اشخاص آشنا با اصول نویسندگی تهیه می‌می شود. در آن میکروکتاب‌ها، تلاش می‌می شود اضافه‌نویسی‌های کتاب حذف و همچنین خلاصه‌ی مفید کتاب در اختیار خواننده‌ها قرار گیرد. البته چنین راهکاری تنها و فقط جهت کتاب‌هایی مناسب می باشد که بدون داشتن محتوای جدید و تو و تازه، طویل شده‌اند.

بار اصلی ِ جابه‌جایی معنا بر دوش زبان می باشد. در ساحتِ پرشتاب دنیای مجازی، آیا زبان فارسی می‌تواند آن بار را به ‏دوش بکشد؟ در صورتی که ظرفیت‌های بیکران آن زبان شیرینِ ۱۲۰۰ ساله را بشناسیم، فعالانِ زبان فارسی مستلزم و نیاز دارند تجربه و مهارت بالا «کوته‌نویسی» را بیاموزند تا بتوانند معنای مدنظرشان را در واژه‌هایی شُسته‌-رفته بریزند، ‏پیام‌های بلندشان را در جمله‌هایی شفاف و همچنین پاکیزه بگنجانند و همچنین آن لقمه‌های شیرین را در ذهن خواننده جایگیر کنند. زبان ‏فارسی توانمند می باشد، در صورتی که ما با آن هم مهربان‌تر باشیم!

کمک گرفتن از یک مربی خوب جهت مطالعه‌ی بهتر

کتاب‌های بسیاری وجود دارد که در ابتدای مسیر مطالعه خواندن آن هم‌ها به سختی پیش می‌رود و همچنین از خواندن آن هم آزار می‌بینید؛ ولی بایستی و حتما بخوانید، مانند تمرین بدنسازی! کتاب‌هایی هم خواهند بود که به‌روز و همچنین روان خواهند بود و همچنین خواندن آن هم ساده می باشد؛ ولی مانند سم مضر خواهند بود و همچنین بهتر می باشد خوانده نشوند! چگونه و چطوری می‌توانیم آن دو دسته کتاب را از هم تمیز دهیم؟

کمک گرفتن از یک مربی، بهترین راه جهت تشخیص کتاب‌های خوب از بد می باشد. هر کسی در هر لایه‌ای بایستی و حتما جهت کتاب خواندن مربی داشته باشد، حتی در صورتی که بد!

یادم می باشد هر چه مربیم می‌گفت می‌پذیرفتم. آن موضوع به من کمک کرد بالای صد کتاب حدود ۱۰۰۰ صفحه‌ای را بخوانم، کتاب‌هایی که از مبحث تاریخ شروع شد، آن هم هم با لذت! ولی باید توجه داشت بدون مربی حتی جرات چنین کاری را هم به خودم نمی‌دادم.

مربی می‌تواند حتی به ظاهر از تو نادان‌تر باشد، مثل مربی فوتبالی که خودش چاق می باشد و همچنین قدرت دویدن ندارد، ولی جهت بهترین بدن‌ها مربی‌گری می‌کند.

فرهنگ انتقال تجربه به شکل شفاهی

یکی دیگر از نکاتی که قابل تامل می باشد، فرهنگ انتقال شفاهی اطلاعات در ایران می باشد که باعث می‌می شود تمایل ما به مطالعه‌ی متن‌های متنوع و گوناگون و مختلف کم می شود: ما ایرانی‌ها به ادبیات شفاهی عادت کردیم، بعد از اسلام چنین چیزی کاملا پررنگ بوده می باشد. ادبیات نمایشی؛ روحوضی، تعزیه، پرده‌خوانی، شاهنامه‌خوانی، ادبیات نظم؛ تمام دیوان‌های شعرا به شکل شفاهی در دربار پادشاهان جهت اشخاص خوانده می‌شده، ادبیات مذهبی؛ که در مساجد و همچنین منبرها به شکل شفاهی رقم می‌خورده، و همچنین … .

نبود تبلیغات مناسب جهت کتاب‌های خوب

در ایران بازاریابی و همچنین تبلیغات چندانی جهت کتاب وجود ندارد. کتاب‌ها با تیراژ پایین، معمولا زیر ۲۰۰۰ تیراژ، وارد بازار می‌می شود و همچنین در نهایت در نمایشگاه‌ها معرفی می‌می شود. در حالی که جهت چاپ کتابی مثل هری پاتر از ۶ ماه قبل‌تر چه هیاهویی وجود دارد.

تا به حال چند بار پیش از وارد شدن یک کتاب به بازار در جریان آن هم قرار گرفته‌اید؟!

افزایش کتاب‌های سمّی و همچنین تخریبی!

از بین ۱۲۳ کشور، ایران با چاپ هفتاد هزار جلد کتاب در سال شمسی ۲۰۱۴، رتبه‌ی هشتم را از آن هم خود کرده می باشد. طبق آن آمار، چین با چاپ چهارصد هزار کتاب در سال شمسی رتبه‌ی اول و همچنین آلمان با چاپ هشتاد هزار کتاب، رتبه‌ی هفتم را دارد. آن در حالی می باشد که نام ایران در بین ۳۰ کشور اول از نظر زمان مطالعه قرار نمی‌گیرد! به راستی چه اتفاقی جهت کتابهایی که در ایران به چاپ می‌رسند می‌افتد؟! آیا ایرانی‌ها کم مطالعه می‌کنند؟

تو دو بار ماکارانی سرد، که روغن آن هم بسته می باشد و همچنین ادویه ندارد، را بخورید تا دیگر میلتان به آن غذا کاهش پیدا کند! اصلا چنین روشی در همزمان کردن خاطرات یک متد علمی جهت رفع اعتیاد می باشد. حال حساب کنید کتاب‌هایی در حد سن، سواد، موقعیت و همچنین علایقت پیدا نکنی، بدیهی می باشد که سایر کارها را جایگزین مطالعه کنید.

لازمه‌ی حل آن مشکل پیدا کردن روش‌هایی نو جهت دسترسی به کتاب‌های خوب متناسب با ذائقه‌ی اشخاص می باشد. یکی از ساده‌ترینِ آن روش‌ها پرسیدن از دوستان و همچنین یا افرادی با طبع مشترک می باشد، همین هم اکنون می‌تونی از دوستان پادپُرسیت بپرسی و همچنین پیشنهادای خوبی راجع به کتاب‌هایی که اشخاص مطالعه‌ کردند، بگیری!


متن بالا از تجربه‌ها و همچنین دیدگاه‌های به اشتراک گذاشته شده توسط افرادی مثل تو در شبکه‌ی نوآوری پادپُرس گردآوری شده می باشد. وقت آن هم رسیده که فکرمان را راجع به «کتاب و همچنین کتابخوانی» تغییر دهیم: کتاب خواندن می‌تواند به مقدار و اندازه‌ی خوردن یا خوابیدن به یکی از عادت‌های طبیعی ما تغییر پیدا کردن می شود. تو هم می‌توانید با بروز تجربه‌ها و همچنین دیدگاه‌هایتان در توسعه‌ی آن فرهنگ و همچنین تغییر پیدا کردن آن هم به یکی از عادت‌های روزمره‌ تاثیرگذار باشید.

مطلب چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟

چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟ در تاریخ ۲۲ July 2018 | 9:10 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *