یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / انسان خداگونه – معرفی کتاب

انسان خداگونه – معرفی کتاب

انسان خداگونه

|انسان خداگونه از قطره|

ولی باید توجه داشت بعدی‌ای که پیش رو داریم، روشن می باشد یا تاریک؟ در کتابی که در مورد تاریخ بعدی می باشد، چگونه بعدی‌ای ترسیم شده می باشد؟ زهرا عالی مترجم کتاب – که ترجمه خوبی از کتاب ارائه داده می باشد – در مقدمه خود در آن باره به خوبی توضیح می‌دهد که:

نویسنده به‌روشنی پاسخ نمی‌دهد. نه هشدار می‌دهد که سرعت کم کنیم و همچنین نگذاریم آنچه خود می‌سازیم بر ما حاکم می شود، نه می‌گوید پیش به سوی بعدی، به‌تاخت! می‌گوید بعدی چنین چیزی خواهد بود. نه الزاماً بعدی زندگان جوون و همچنین میان‌سال شمسی و همچنین پیر، بلکه – تا حدودی – بعدی فرزند دبستانیِ منِ میان‌سال شمسی، و همچنین اکثرا و بیشتر از فرزند من، فرزندِ فرزندِ من. مگر همین حالا هم بشر نمی‌کوشد اتومبیل خودران بسازد؟ و همچنین خیلی زیاد چیزهای دیگر که طلیعه آن هم دورانند؟

قبل از خواندن آن کتاب پیشنهاد می‌کنم حتما کتاب انسان خردمند را مطالعه کنید. جهت آنکه بدانیم بعدی چگونه خواهد بود، مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد بدانیم که از چه قبل‌ای آمده‌ایم. آن‌روش نیست که بدون خواندن انسان خردمند، هیچ کدام از مفاهیم انسان خداگونه را متوجه نشوید و همچنین اصلا درک نکنید که کتاب از چه چیزی صحبت می‌کند ولی باید توجه داشت بدون شک اوضاع مطلوب و همچنین ایده‌آل آن می باشد که ابتدا انسان خردمند را بخوانید.

در کنار خواندن آن کتاب‌ها، مصاحبه و همچنین سخنرانی‌های یووال نوح هراری را در وبسایت و مرکز خبرهای جدید موسسه تد TED نیز نگاه کنید. یکی از سخنرانی‌های نویسنده را از اینجا می‌توانید ببیند. همچنین از طریق آن لینک می‌توانید مصاحبه یووال نوح هراری را ببیند. در آن مصاحبه دوست داشتنی و جذاب و همچنین جذاب و دیدنی هراری در مورد هر دو کتاب انسان خردمند و همچنین انسان خداگونه صحبت می‌کند. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که آن ویدیوها با زیرنویس فارسی هم در دسترس خواهند بود.


قطعا مفاهیم و همچنین موضوعات بسیاری در مورد آن کتاب وجود دارد که می‌می شود در مورد آن هم صبحت کرد، ولی باید توجه داشت بهترین کار آن می باشد که کتاب‌های هراری را خواند و همچنین بارها و همچنین بارها مفاهیم آن هم مرور کرد. کتاب‌هایی که در حاشیه نیز مفاهیم و همچنین موضوعات خیلی زیاد ارزشمند و همچنین عمیقی به مخاطب تقدیم می‌کند و همچنین بدون شک باعث می‌می شود دید بهتری نسبت به تاریخ و همچنین اوضاع کنونی خود داشته باشیم و همچنین سرانجام غرق در فکر کردن و اندیشیدن شویم.

شاید جذاب و جالب باشد بدانید در کتاب انسان خداگونه به بسیاری از آثار شکسپیر و همچنین آن کتاب‌ها اشاره شده می باشد:

نقطه پایانی آنکه، در کتاب عکس‌های مختلفی وجود دارد که بعضی از آن هم‌ها رنگی می باشد. همین موضوع باعث شده می باشد که نرخ آن کتاب ۵۵۲ صفحه‌ای ۶۴۰۰۰ تومان باشد. شاید نرخ کتاب زیاد باشد ولی باید توجه داشت قطعا ارزش کتاب خیلی زیاد اکثرا و بیشتر از آن مقدار می باشد.

[ مطلب مرتبط: رمان درک یک پایان – کتاب غیره ای از نشر نو ]

قسمتی از متن کتاب انسان خداگونه

جملاتی از متن انسان خداگونه

در اصل، تروریسم دیدن کردن و نمایش می باشد. تروریست‌ها دیدن کردن و نمایشِ وحشت‌آورِ خشونت به‌راه می‌اندازند که تخیل ما را به خود معطوف می‌کند و همچنین باعث می‌می شود احساس کنیم داریم به آشوب و همچنین هرج و همچنین مرج قرون وسطی باز می‌گردیم. در پس نتیجه آن می شود که حکومت‌ها اغلب خود را مجبور می‌بینند در مقابل صحنه‌آراییِ تروریسم با تظاهر به امنیت واکنش نشان دهند و همچنین دیدن کردن و نمایش‌های عظیم اقتدار و قدرت به راه اندازند، مثلا با آزار و همچنین اذیت همه شهروندان و مردم شهر یا حمله به کشورهای خارجی. در غلب موارد، آن واکنش‌ شدید به تروریسم جهت امنیت ما تهدیدِ به‌مراتب پهناور و بزرگ‌تری می باشد تا خودِ تروریست‌ها. (انسان خداگونه – صفحه ۲۶)

جستجوی کور کورانه پول و همچنین شناخته شدن و شهرت و همچنین لذت تنها و فقط آدمی را به فلاکت می‌اندازد. (انسان خداگونه – صفحه ۴۴)

دانشی که رفتار را تغییر ندهد بی‌فایده می باشد. (انسان خداگونه – صفحه ۷۷)

چرا جوون‌ها در رانندگی بی‌احتیاط خواهند بود و همچنین درگیر بحث‌وجدل‌های خشونت‌آمیز می‌شوند و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌های اینترنتیِ محرمانه را هک می‌کنند؟ زیرا و به درستی که از فرمان‌های ژنتیکیِ کهنی پیروی می‌کنند که شاید امروز بیهوده باشند و همچنین حتی نتایج منفی به‌بار آورند ولی ۷۰۰۰۰ سال شمسی قبل از منظر تکامل، معقول و همچنین مناسب بودند. شکارگر جوانی که زندگی‌اش را در تعقیب ماموت به خطر می‌انداخت بر همه رقبایش پیشی می‌گرفت و همچنین می‌توانسته بود دست در دست دختر زیبای محل بگذارد؛ و همچنین اکنون ما گرفتار ژن‌های جاهل‌مآب هستیم. (انسان خداگونه – صفحه ۱۰۵)

انسان در طی آن هم ۲۰۰۰۰ سال شمسی، از شکار ماموت با نیزه‌های سنگی به کاوش در منظومه شمسی با فضاپیما رسید ولی باید توجه داشت نه به مددِ شکل گرفتن دستانی ماهرتر یا مغزی پهناور و بزرگ‌تر (ظاهراً مغز ما امروزه به‌واقع کوچک‌تر شده می باشد). برعکس، عامل اصلیِ چیرگی ما بر جهان توانایی‌مان در پیوند دادنِ بسیاری از انسان‌ها با یکدیگر بود. (انسان خداگونه – صفحه ۱۷۰)

در تاریخ، هیچ عدالتی نیست. هنگام و زمانی که که مصیبتی به‌بار می‌آید، تقریبا دائما فقرا به‌مراتب بیش از ثروتمندان گرفتارش می‌شوند، حتی در صورتی که در وهله اول ثروتمندان مسبب آن هم فاجعه بوده باشند. (انسان خداگونه – صفحه ۲۶۳)

آن هم‌گاه که هوش مصنوعی اغلبِ وظایف شناختی را بهتر از انسان‌ها انجام دهد تکلیف بازار کار چه می‌می شود؟ شکل گرفتن طبقه پهناور و بزرگ جدیدی شامل آدم‌هایی به‌لحاظ اقتصادی بی‌مصرف چه پیامدهای سیاسی خواهد داشت؟ زمانی که نانوفناوری و همچنین داروهای باززاینده و همچنین حیات‌قسمت و بخش انسان‌های هشتاد ساله را به پنجاه سالگی برگردانند چه بر سر روابط بشری و همچنین خانواده‌ها و همچنین صندوق‌های بازنشستگی می‌آید؟ آن هم‌گاه که فناوری زیستی به ما امکان دهد بچه طراحی‌شده داشته باشیم، و همچنین شکافی بی‌سابقه بین فقیر و همچنین غنی پدید آوریم، جامعه بشری راه به کجا خواهد برد؟ (انسان خداگونه – صفحه ۳۳۳)

در صورتی که واقعا من خودم صاحب انظار و افکار و همچنین اراده و تصمیم راسخ‌هایم هستم، آیا می‌توانم اراده و تصمیم راسخ بگیرم ظرف یک دقیقه بعدی اصلا به هیچ چیز فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنم؟ (انسان خداگونه – صفحه ۳۵۳)

در صورتی که بتوانیم انسان‌ها را از راندن تاکسی و همچنین ماشین به‌کلی بازداریم و همچنین انحصار عبور و همچنین مرور را به الگوریتم‌های کامپیوتری بسپاریم، می‌توانیم همه وسایل نقلیه را به شبکه واحدی وصل کنیم و همچنین به آن ترتیب تصادف اتومبیل را عملا ناممکن کنیم. (انسان خداگونه – صفحه ۳۸۶)

ممکن می باشد چهار سال شمسیِ متوالی از نخست‌وزیر و همچنین سیاست‌هایش شاکی باشم و همچنین به هرکس که می‌رسم بگویم او «همه ما را نابود می کند». ولی باید توجه داشت، چند ماه مانده به انتخابات، حکومت مالیات را کاهش می‌دهد و همچنین دست‌ودل‌بازانه پول خرج می‌کند. گروه و حزب حاکم بهترین آگهی‌نویسان را جهت به‌راه انداختن کارزار انتخاباتیِ تمام‌عیار به‌خدمت می‌گیرد، همراه با مجموعه‌ای متعادل از وعده‌ها و همچنین تهدیدهایی که مستقیما کانون ترس و همچنین نگرانی مغز من را هدف می‌گیرند. صبح روز انتخابات، سرماخورده از خواب بیدار می‌شوم و همچنین همین مساله بر پردازش‌های ذهنی‌ام اثر می‌گذارد و همچنین باعث می‌می شود امنیت و همچنین ثَبات را به همه ملاحظات دیگر ترجیح دهم. و همچنین همین دیگر! دوباره با رای خود آن هم کسی را جهت چهار سال شمسی بر سر کار می‌فرستم که «همه ما را نابود می کند».
تنها و فقط کافی بود کار را به گوگل بسپارم تا به جایم رای دهد و همچنین من را از چنین سرنوشتی برهاند. می‌دانید که، گوگل جدید و تو و تازه همین دیروز متولد نشده می باشد. نه تنها کاهش مالیات و همچنین وعده‌های انتخاباتیِ اخیر از چشمش دور نمی‌ماند بلکه تمام اتفاقات چهار سال شمسی قبل را هم به‌یاد دارد. او می‌داند هر بار که روزنامه‌های صبح را می‌خواندم فشار خونم چه‌قدر بود و همچنین به خبرهای جدید بعدازظهر که گوش می‌دادم هورمون دوپامینِ مغزم چه مقدار پایین می‌آمد. گوگل می‌داند چه‌روش توخالی بودنِ شعارهای افرادی را که متخصص ماست‌اقتصادی و مالی کردنِ رویدادهای سیاسی به نفع گروه و حزب و همچنین تیم خود خواهند بود نشان دهد. آن را هم می‌داند که بیماری تا حدی گرایش به جناح راست و همچنین محافظه‌کار را در رای‌دهندگان موجب می‌می شود، آن را جبران می‌کند. (انسان خداگونه – صفحه ۴۲۰)

تا اوایل سال شمسی ۲۰۱۶، ثروت ۶۲ فرد یا شخص از ثروتمندترین اشخاص دنیا برابر با شاملِ ۳/۶ میلیارد فرد یا شخص از فقیرترین اشخاص بود! معنایش آن می باشد که با توجه به جمعیتِ ۷/۲ میلیارد نفریِ دنیا آن ۶۲ میلیاردر سرجمع به مقدار و اندازه قستی از انسان‌های فرودست دنیا ثروت دارند. (انسان خداگونه – صفحه ۴۳۱)

در صورتی که به هند بروید و همچنین فیلی ببینید، حین نگاه کردن به فیل از خود نمی‌پرسید «چه حسی دارم؟» – می‌گردید تلفن هوشمندتان را پیدا کنید تا از فیل عکس بگیرید و همچنین در صفحه فیسبوک‌تان بگذارید و همچنین بعد هر دو دقیقه یک‌‌بار صفحه‌تان را وارسی کنید تا ببینید چند «لایک» گرفته می باشد. نوشتن روزنامه خاطرات فردی یا شخصی – که در میان نسل‌های پیشینِ بشری خیلی زیاد رایج بود – در نظر بسیاری از نوجوان‌های امروزی کاملا عبث و همچنین بیهوده می باشد. چرا بایستی و حتما چیزی بنویسیم که هیچ‌کس غیره ای نمی‌تواند بخواند؟ شعار جدید آن می باشد: «در صورتی که چیزی را تجربه کردی، ثبت و همچنین ضبطش کن. در صورتی که چیزی را ثبت و همچنین ضبط کردی، وارد اینترنتش کن. در صورتی که چیزی را وارد اینترنت کردی، به اشتراک بگذارش.» (انسان خداگونه – صفحه ۴۸۱)

در زمان‌های دور، اقتدار و قدرت داشتن به معنی دسترسی به اطلاعات بود. اکنون اقتدار و قدرت یعنی آگاهی بر آنکه از چه چیزی بایستی و حتما چشم پوشید. (انسان خداگونه – صفحه ۴۹۴)

مشخصات کتاب

  • عنوان اصلی: انسان خداگونه
  • عنوان فرعی: تاریخ مختصر بعدی
  • نویسنده: یووال نوح هراری
  • ترجمه: زهرا عالی
  • انتشارات: نو
  • تعداد صفحات: ۵۵۲
  • نرخ چاپ اول – تابستان ۱۳۹۷: ۶۴۰۰۰ تومان
  • جلد گالینگور

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب انسان خداگونه چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


[ لینک: چگونه کتاب بخوانیم ]

[ لینک: کتاب انسان در جستجوی معنی ]

انسان خداگونه در تاریخ ۲۶ July 2018 | 12:37 pm منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *