شنبه , تیر ۲۶ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب مردن و مرگ خوش – معرفی کتاب

کتاب مردن و مرگ خوش – معرفی کتاب

کتاب مردن و مرگ خوش

|کتاب مردن و مرگ خوش از قطره|

مورسو بعد از کشتن و قتل، سمت خوشبختی‌اش می‌رود، آن هم‌ را می‌سازد و همچنین سپس گام به گام به مردن و مرگ خویش نزدیک می‌می شود. درواقع کتاب در دو فصل، دو نوع مردن و مرگ را به تصویر می‌کشد. فصل اول، «مردن و مرگ طبیعی» نام دارد. که آن هم مردن و مرگ زاگرو می باشد. مرگی که سلبِ اراده او و همچنین تسلیم بودنش در مقابل زندگی و همچنین در پس نتیجه آن می شود که در مقابل مرگش را نشان می‌دهد.

فصل دوم که نامش «مردن و مرگ عمدی» می باشد، نشانگر اراده معطوف به خوشبختی از دید مورسو می باشد. مرگی که به مقدار و اندازه کافی از زندگی‌اش تغذیه کرده. آن مردن و مرگ به نوعی ارادی و همچنین عمدی می باشد، چراکه از زندگی کاملا ارادی و همچنین خوشبختی خودساخته نشات می‌گیرد.

مردن و مرگ جهت افرادی رعب‌آور می باشد که زندگی نکرده‌اند. افرادی که تسلیم تقدیرند و همچنین کوچک‌ترین قدمی جهت خوشبختی خود برنداشته‌اند. ولی مورسو دِین خود را به زندگی ادا کرده می باشد. او از زوال و همچنین پوچی خود گذر کرده، و همچنین سپس با آگاهی و همچنین اراده سمت خوشبخت ساختنِ خود پیش رفته می باشد. پس با نهایت رضایت، اماده ترکِ نه تنها آن جهان، بلکه ترکِ خودش می باشد. چرا که خوشبختی خودساخته، مردن و مرگ خوش را در پی دارد.

او خوشبخت می میرد، چرا که خوشبخت زندگی کرده می باشد.


در نهایت آنکه ترجمه کتاب به نظر من خوب نبود. اشکالات ترجمه پیچیدگی متن را چندین برابر کرده بود. در صورتی که اراده و تصمیم راسخ به تهیه کتاب مردن و مرگ خوش گرفتید، گویا ترجمه دکتر قاسم کبیری از انتشارات جامی مناسب‌تر می باشد. (کافه‌بوک به دلیل در اختیار نداشتن ترجمه‌های متنوع و گوناگون و مختلف کتاب از مقایسه ترجمه‌ها معذور می باشد.)

[ لینک: رمان هزار پیشه – انتشارات نگاه ]

کتاب مردن و مرگ خوش اثر آلبر کامو

جملاتی از متن کتاب مردن و مرگ خوش

شکوفایی هوا و همچنین لقاح آسمان‌ها چنان می‌نموندند که گویی تنها وظیفه‌ی آدمی زندگی کردن و همچنین خوشبخت بودن می باشد. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۱۵)

اشتیاق به آزادی و همچنین استقلال، تنها و فقط در مردی به وجود می‌آید که همواره با امید زندگی می‌کند. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۳۲)

هنگام و زمانی که به زندگیم و همچنین رنگ‌های مرموزش نگاه می‌کنم دلم میخواد زیر گریه بزنم. مثل همین آسمون، ظهر آفتابیه، بعد از ظهر بارونیه. زاگرو! در حال حاظر به لب‌هایی که بوسیدمشون و همچنین به بچگی نکبت بار خودم، به شور و همچنین شوقم به زندگی و همچنین جاه طلبی‌ای که گاهی من رو از خود به در می‌بره فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم. در عین حال، مطمئنم روزی می‌رسه که اصلا من رو نمیشناسی. گرفتار بدبختی و همچنین افراط در شادی: نمی‌تونم به زبون بیارم. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۴۵)

من خارج از زندگی خودم تجربه‌ای به دست نمی‌آرم: من تجربه ی زندگی خودم خواهم بود. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۴۵)

مورسو! بیست و همچنین پنج سالم که بود، از پیش می‌دونستم هر آدمی که احساس و همچنین اراده و همچنین شوق به خوشبختی داشته باشه، مستحق اینه که ثروتمند باشه. به نظرم شوق به خوشبختی باارزش‌ترین چیزیه که تو قلب آدمی نهفته‌س. من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم آن همه چیز رو توجیه می‌کنه. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۴۷)

«مورسو، زندگی‌ای که حقم بود و همچنین بعدها بدون هیچ تصادفی پاهام رو ازم گرفت. توانش رو نداشتم دست از آن زندگی بکشم… و همچنین حالا افتادم آن جا. می‌فهمی: بایستی و حتما هم بفهمی که نمی‌خواستم دیگه به آن زندگی حقیر ادامه بدم. بیست ساله که پولای من همین جا کنارم مونده. با صرفه جویی زندگیم رو گذروندم و همچنین به ندرت دست به سرمایه زدم.» کف هر دو دستش را به ابروهایش کشید و همچنین به نرمی گفت: «هرگز نباید زندگی با بوسه‌های یک افلیج آلوده بشه.» (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۴۸)

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکن می‌گم پول خوشبختی می‌آره. تنها و فقط منظورم اینه که جهت قشر ویژه ای از آدم‌ها خوشبخت بودن امکان پذیره، به شرطی که زمان رو تصاحب کنن و همچنین آن که داشتن پول راهیه جهت رهایی از پول. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۴۹)

بیست سال شمسی نتونستم چیز ویژه ای رو از خوشبختی تجربه کنم. آن زندگی رو که من رو می‌بلعه کامل نشناخته بودم. و همچنین چیزی که من رو از مردن و مرگ میترسونه اینه که یقین دارم زندگی، بدون من سپری خواهد شد. متوجهی؟ جذاب و جالب و خنده‌ی یه مرد جوون اگه تحولی نداشته باشه تا از دل تاریکی برخیزه… مورسو! آن یعنی من توی آن اوضاع، در درونم هنوز امیدوارم. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۵۰)

هیچ چیزی رو به مقدار و اندازه‌ی خوشبختی جدی نگیر. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۵۰)

همانطور که اغلب اوقات پیش می‌آید بهترین چیزهای زندگی در پیرامون بدترین‌ها تبلور می‌یابد. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۸۰)

در صورتی که در روزهای خوب به زندگی اعتماد کنی، زندگی مجبور می‌شه به آدم جواب بده. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۹۷)

هیچ وقت تسلیم نشو. خیلی چیزها رو در درونت داری و همچنین نجیب‌ترین شون احساس خوشبختیه. تنها و فقط منتظر مردی نباش که باهات کنار بیاد. آن اشتباهیه که خیلی از زن‌ها دچارش می‌شن. تو خودت خوشبختی رو پیدا کن. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۱۰۳)

لازمه‌ی خوشبختی، انتخاب و همچنین در آن هم انتخاب، اراده‌ی قوی و همچنین تمایل هوشمندانه می باشد. مورسو قادر بود صدای زاگرو را بشنود: «نه اراده‌ی ترک، بلکه اراده به خوشبختی.» (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۱۱۱)

نمی‌خواست مانند انسانی بیمار بمیرد. نمی‌خواست بیماری‌اش از نوعی باشد که اغلب رایج می باشد: سبک شدن و همچنین بعد مردن و مرگ. در واقع آنچه او می‌خواست ایستادن در میان زندگی، زندگی سرشار از خون و همچنین تندرستی، و همچنین مردن و مرگ بود. (کتاب مردن و مرگ خوش – صفحه ۱۳۴)

مشخصات کتاب

  • کتاب مردن و مرگ خوش
  • نویسنده: آلبر کامو
  • ترجمه: احسان لامع
  • انتشارات: نگاه
  • تعداد صفحات: ۱۴۴
  • نرخ چاپ چهارم – سال شمسی ۹۵: ۱۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: نگار نوشادی 

نظر تو در مورد کتاب مردن و مرگ خوش چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.


» معرفی چند رمان دیگر:

  1. رمان درک یک پایان
  2. رمان زوربای یونانی
  3. رمان بیچارگان

کتاب مردن و مرگ خوش در تاریخ ۱۷ August 2018 | 8:08 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *