شنبه , خرداد ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / رفتار درمانی دیالکتیکی – معرفی کتاب

رفتار درمانی دیالکتیکی – معرفی کتاب

رفتار درمانی دیالکتیکی

|رفتار درمانی دیالکتیکی از قطره|

[ لینک: آیا مادر خوبی هستم؟ ]

رفتار درمانی دیالکتیکی چیست؟

رفتار درمانی دیالکتیکی یا رفتار درمانی گفتمانی Dialectical Behavior Therapy روشی جهت کمک به افرادی می باشد که نمی‌توانند هیجاناتی را که منجر به رفتارهای نامطلوب می‌می شود، مدیریت کنند.

آن هیجانات در کودکان خیلی زیاد واضح می باشد. در نظر بگیرید در یک فروشگاه مواد غذایی تو از کودک خود می‌خواهید بعضی از چیزها را نادیده بگیرد، در آن حالت او نمی‌تواند هیجانات خود را کنترل کند و همچنین مدام جیغ می‌کشد و همچنین گریه می‌کند. یا در نظر بگیرید تو نمی‌توانید به کودک خود «نه» بگوید، زیرا و به درستی که او به شکل نامناسبی عصبانی می‌می شود. و همچنین دیگر مثال‌هایی از آن قبیل که هر پدر و همچنین مادری نمونه‌های بسیاری از آن هم را دیدن کرده می باشد.

رفتار درمانی دیالکتیکی در تلاش جهت حل آن قبیل معظلات و مسائل و مشکلات، دو کار انجام می‌دهد:

 1. رفتارهایی نو و همچنین موثر جهت جایگزین کردن رفتارهای خطرناک و همچنین مشکل‌ساز
 2. چگونگی گفتمانی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن به منظور پذیرش دیدگاه‌های مختلفی که به نظر با واقعیت در تناقض خواهند بود.

در واقع در کتاب «تربیت فرزندی که هیجانات شدید دارد» آن روش درمانی به اشخاص آموزش داده می‌می شود. آن کتاب سعی دارد به تو یاد دهد که چگونه و چطوری بهتر فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید، بهتر احساس کنید و همچنین بهتر رفتار کنید تا بیشترین اثرگذاری را داشته باشید.

خلاصه کتاب

آن هم‌روش که گفته شد کتاب تربیت فرزندی که هیجانات شدید دارد بر پایه روش رفتار درمانی دیالکتیکی نوشته شده می باشد. در آن کتاب ابتدا پایه و همچنین اساس تجربه و مهارت بالا‌هایی که خواننده یاد می‌گیرد آموزش داده خواهد شد. سپس تجربه و مهارت بالا‌هایی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت کاهش هیجانات مخرب و همچنین نگران‌کننده به شکل گام به گام آموزش داده می‌می شود. در ادامه تجربه و مهارت بالا‌هایی جهت کاهش پیامدهای رفتارهای نامطلوب کودک ارائه می‌می شود و همچنین در نهایت نیازهای عاطفی افراد خانواده بررسی کردن می‌می شود.

کتاب شامل یازده فصل به شرح زیر می باشد:

 1. احساسات و همچنین شدت هیجانات کودک تو
 2. فرزندپروری کارآمد
 3. درک آنچه که کودکتان می‌گوید
 4. واکنش نشان دادن به هیجانات شدید کودکتان
 5. آموزش مدیریت احساسات به کودکتان
 6. اصول رفتاری و همچنین رفتارهای مشکل‌ساز
 7. حفظ انتظارات، محدودیت‌ها و همچنین کارهای روزمره معمول
 8. کاهش طغیان‌های شدید خشم، پرخاشگری و همچنین سایر رفتارهای مشکل‌ساز
 9. معظلات و مسائل و مشکلات مرتبط به مدرسه
 10. تاثیر هیجانات شدید بر کل خانواده
 11. مراقبت از خود و همچنین پرداختن به زندگی فردی یا شخصی

رفتار درمانی دیالکتیکی

آن کتاب موارد و نکات مثبت بسیاری دارد ولی باید توجه داشت یکی از برجسته‌ترین آن هم‌ها آن می باشد که آن کتاب صرفاً تئوری نیست. تو با یک کتاب خشک و همچنین دانشگاهی روبه‌رو نیستید که تنها و فقط به بررسی کردن معظلات و مسائل و مشکلات کودکان پرداخته باشد. تو با کتابی روبه‌رو هستید که آن هم دغدغه‌هایی را دارد که هر پدر و همچنین مادری دارد. با کتابی روبه‌رو هستید که راهکار ارائه می‌دهد، داستان‌های کوتاه در آن هم گنجانده شده می باشد که ممکن می باشد خود تو هم آن هم‌ها را تجربه کرده باشید. همچنین آن کتاب تمرین‌های مختلفی در خود دارد که با انجام دادن آن هم‌ها می‌توانید روش رفتار درمانی دیالکتیکی را کاملا یاد گرفته و همچنین به کار ببرید. در پایان هر فصل نیز خلاصه‌ای از مباحث و مطالب ارائه شده می باشد که می‌توانید بارها و همچنین بارها به آن هم رفت و آمد و مراجعه کنید.

به روش کلی، خواندن آن کتاب و همچنین یادگیری روش رفتار درمانی دیالکتیکی به هر پدر و همچنین مادری جهت تربیت بهتر فرزندانشان کمک می‌کند. فراموش نکنید که تربیت فرزند چیزی شبیه به دویدن از نوع ماراتن می باشد.

در قسمتی از مقدمه کتاب نیز می‌خوانیم:

رفتار درمانی دیالکتیکی در تاریخ ۱۹ September 2018 | 10:59 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *