شنبه , خرداد ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / شبح سرگردان – معرفی کتاب

شبح سرگردان – معرفی کتاب

شبح سرگردان

|شبح سرگردان از قطره|

[ مطلب مرتبط: رمان ژان باروا – نشر نیلوفر ]

خلاصه کتاب شبح سرگردان

گاری در آن رمان با شیوه‌ای جذاب و جالب و همچنین کمدی به نقد تمامی فرهنگ اروپا از عظیم‌ترین کتاب‌ها گرفته تا آثار و همچنین عقاید و همچنین شخصیت‌ها می‌پردازد. تا جایی که ژنرال دوگل نیز بی‌نصیب نمی‌ماند. چنگیز کوهن شبح سرگردان کمدینی یهودی که قبل از مردن و مرگ توسط نازی‌ها، خود قبر خود را کنده و همچنین حالا روحش بسراغ افسری رفته که مسئول تیربارانش بود و همچنین…

من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم جهت آنکه بتوانیم به کنه جهان‌بینی گاری پی ببریم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری هست که اکثرا و بیشتر اثارش را مطالعه کنیم. طیف اثار گاری متنوع می باشد ولی در هر اثر، او به نوعی ناقد دنیای پوچی‌ست که نیازی نمی‌بیند در موضعی فیلسوفانه انتقادهایش را ارائه بدهد. شاید گاری خیلی قبل‌تر از آنکه به دهان خود شلیک کند با نقدها و همچنین آثارش به دهان دنیا شلیک کرده و همچنین با آن هم بی‌حساب شده می باشد. بله شاید، «مجازات انسان آن بود که آفریده شد.»

شبح سرگردان

جملاتی از متن کتاب شبح سرگردان

آن هم ها در موهبتِ نادانی نفس می کشند!

مرده‌هایی خواهند بود که هرگز نمی‌میرند. حتی می‌توانم بگویم که هرچه اکثرا و بیشتر بکشی‌شان، اکثرا و بیشتر جلو چشمانت می‌آیند.

هنگامی که ما داشتیم گورهامان را می‌کندیم و همچنین اس‌اس‌ها سلاح‌هاشان را آماده می‌کردند، از رفیق اسیری که بغل دستم مشغول کندن زمین بود _ سیوما کاپلوتسنیک _ پرسیدم راجع به فرهنگ چه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنی؟ آیا می‌توانی تعریف خوبی از واژه فرهنگ برایم بگویی تا بفهمم جهت هیچ و همچنین پوچ نمی‌میرم و همچنین دست کم میراثی پشت سر خودم به جا می‌گذارم؟ او شروع کرد به جواب دادن ولی باید توجه داشت سر و همچنین صدای آن هم بچه ننرها که توی بغل مادرهاشان جیغ و همچنین ویغ راه انداخته بودند _ مادرهایی که بچه در بغل داشتند از کندن گور معاف بودند _ اول نگذاشت پاسخ او را بشنوم. بنابراین سیوما کاپلوتسنیک در حین کندن زمین کمی آمد نزدیکتر، چشم‌هایش را باز و همچنین بسته کرد و همچنین بعد گفت: «فرهنگ هنگام و زمانی که وجود دارد که مادرانی که بچه‌هاشان را در بغل دارند، از کندن قبرهاشان قبل از اعدام معاف باشند.» شوخی خوبی بود و همچنین ما دوتایی به شدت خندیدیم.

هیچ وقت، با هیچ عذر و همچنین بهانه و همچنین تحت هیچ شرایطی نباید خیلی از نزدیک یا خیلی دقیق به نوع بشر نگاه کنی.

آلمانی‌ها شیللر، گوته و همچنین هولدرلین را داشتند و همچنین سیمباهای کنگو هیچ چیز نداشتند. فرق بین آلمانی‌ها _ که وارث فرهنگی عظیم‌اند _ و همچنین سیمباهای وحشی آن می باشد: سیمباها قربانیان خود را می‌خوردند، حال آنکه آلمانی‌ها از قربانیان خود صابون می‌ساختند. آن مستلزم و نیاز به پاکیزگی، اسمش فرهنگ می باشد!

مشخصات کتاب

  • عنوان اصلی: شبح سرگردان
  • عنوان فرعی: رقص چنگیز کوهن
  • نویسنده: رومن گاری
  • ترجمه: ابراهیم مشعری
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۳۴۳
  • نرخ چاپ دوم – سال شمسی ۱۳۹۴: ۲۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سحر محبتیان 

نظر تو در مورد رمان شبح سرگردان چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیلوفر:

  1. رمان کافکا در کرانه
  2. کتاب در باب حکمت زندگی
  3. رمان خشم و همچنین هیاهو

شبح سرگردان در تاریخ ۲۲ September 2018 | 9:21 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *