چهارشنبه , مرداد ۶ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / پیشامد جدید اسپینوزا – معرفی کتاب

پیشامد جدید اسپینوزا – معرفی کتاب

پیشامد جدید اسپینوزا

|پیشامد جدید اسپینوزا از قطره|

بهاره نوبهار یک ترجمه خوب از آن کتاب ارائه داده می باشد که به جذابیت کتاب کمک کرده می باشد. ولی باید توجه داشت ایرادات جزئی ویراستاری کتاب می‌توانسته بود وجود نداشته باشد تا مخاطب با یک کتاب درجه یک و همچنین بی‌نقص روبه‌رو باشد.

[ مطلب مرتبط: کتاب آیا مادر خوبی هستم – نشر قطره ]

جملاتی از متن رمان پیشامد جدید اسپینوزا

پدر منو یک سال شمسی پیش در آتش سوزوندن. به چه جرمی؟ اون‌ها صفحاتی از تورات رو که پشت خونه در خاک دفن شده بود، پیدا کردن. عموی من، پدر ژاکوب، مدت کمی بعد از اون کشته شد. من یک سوال دارم. دنیایی رو در نظر بگیر که یک پسر، بوی تن سوخته‌ی پدرش رو استشمام می‌کنه. کجاست خدایی که چنین جهانی رو خلق کرده؟ چرا او اجازه‌ی چنین کارهایی رو صادر کرده؟ آیا منو به خاطر پرسیدن آن چیزها سرزنش می‌کنید؟ (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۱۸)

عقاید اشتباه، آرامش متزلزل و همچنین دروغین به بار می‌آورد. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۸۱)

دو هزار سال شمسی قبل مردی خردمند به نام زنوفان نوشت که اگه گاوهای نر و همچنین شیرها و همچنین اسب‌ها دستانی داشتن که با اون‌ها تصاویر رو حکاکی کنن، اون‌ها خداوند تبارک و تعالی رو شبیه به خودشون می‌ساختن. من معتقدم اگه مثلث‌ها می‌تونستن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنن اون‌ها خدایی با ظاهر و همچنین خصوصیات مثلث می‌آفریدن، دایره‌ها هم خدای دایره‌ای. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۸۳)

هرچی بی‌اطلاعی و همچنین بی‌سوادی‌مون بیش‌تر باشه، بیش‌تر به خداوند تبارک و تعالی استناد می‌کنیم. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۱۰۴)

شناخته شدن و شهرت شامل عقاید دیگران می‌شه و همچنین نیازمند اینه که طبق خواسته‌ی دیگران زندگی کنیم. جهت دستیابی و همچنین نگه‌داری شناخته شدن و شهرت، بایستی و حتما چیزی که دیگران می‌پسندن، بپسندیم و همچنین از هرچی دوری می‌کنن، دوری کنیم. بنابراین از زندگی با شناخته شدن و شهرت یا زندگی سیاستمدارانه گریز و فرار کنین. اون یک تله‌ست. هرچی بیش‌تر به دست بیاریم بیش‌تر می‌خوایم و همچنین هنگام و زمانی که میل و همچنین اشتیاق‌مون برآورده نشه، عم‌مون بیش‌تر می‌شه. دوستان به من گوش کنین. اگه خواهان رستگاری هستین، زندگی خودتون رو با تلاش جهت چیزی که بهش احتیاج ندارین، تلف نکنین. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۱۲۶)

دین بایستی و حتما از حاکمیت مستقل و همچنین جدا باشه. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۱۸۴)

جهت من آزادی نرخ نداره. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۱۹۶)

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‌کنم زیر سوال بردن، بیماری باشه. اطاعت کورکورانه بدن سوال کردن، بیماریه. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۱۹۹)

چند شب بعد اکارت و همچنین آلفرد با هم رفتند تا سخنرانی سرجوخه هیتلر را بشنوند. بعد، آن هم‌ها جهت شام به منزل و خانه‌ی اکارت رفتند. هیتلر با اعتمادبه‌نفس جلو چهل فرد یا شخص از حضار ایستاد و همچنین بدون هیچ مقدمه‌ای شروع کرد به سر دادن اخطاری پر شور نسبت به خطری که از سمت یهودیان آلمان را تهدید می‌کند. او فریاد زد: «من آمده‌ام تا به تو در مورد یهودیان هشدار دهم و همچنین بر نوع جدیدی از ضد یهود پافشاری کنم. من بر اساس حقایق، نه احساسات، بر ضد یهود بودن اصرار دارم. ضد یهودی بودن احساسی، تنها منجر به نسل‌کشی بیهوده می‌می شود. آن راه‌حل نیست. ما به بیش از آن احتیاج داریم. خیلی بیش‌تر از آن. ما یک ضد یهودی منطقی می‌خواهیم. منطق ما را به سمت پس نتیجه آن می شود که‌ای تزلزل‌ناپذیر هدایت می‌کند: حذف کل یهودیان از آلمان.» (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۲۱۲)

امیدوارم روزی در جهان باشه که چندین دین در کار نباشه، جهان شامل یک دین باشه که در اون تمام اشخاص خرد خودشون رو جهت تجربه و همچنین ستایش خداوند تبارک و تعالی به کار ببرن. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۲۷۴)

هدف غایی من پاکسازی نژادیه. از اعماق وجودم می‌دونم که آن کار رو بایستی و حتما در زندگی انجام بدم. اگه بخوام که آلمان دوباره سرپا شه، اگه من آلمانی بدون یهودی می‌خوام و همچنین اروپایی بدون یهودی، بایستی و حتما با هیتلر بمونم. تنها از طریق اونه که می‌تونم آن‌ها رو بررسی کننده و پروهشگر کنم. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۳۴۸)

عبارت اسپینوزا که گوته رو خیلی زیاد تحت تاثیر قرار داد به یاد بیار: «کسی که واقعا خداوند تبارک و تعالی رو دوست داره، نباید انتظار داشته باشه که خداوند تبارک و تعالی هم در عوض او رو دوست داشته باشه.» او می‌گه حماقته که خداوند تبارک و تعالی رو دوست داشته باشیم با چشم‌داشت به گرفتن عشق از طرف او. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۳۹۹)

من چی هستم؟ ذات و همچنین ماهیت من چیه؟ اون چیه که منو آن‌روش که هستم می‌سازه؟ اون چیه که منجر به شکل‌گیری من به آن صورت می‌شه و همچنین نه شخص دیگه‌ای؟ هنگام و زمانی که به موجودیت فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم، حقیقتی بنیادین بدیهی به نظر می‌رسه: من مثل هر چیزی که زنده‌ست، سعی می‌کنم تا بر موجودیت خودم ثبات داشته باشم. (پیشامد جدید اسپینوزا – صفحه ۴۵۵)

مشخصات کتاب

  • عنوان: پیشامد جدید اسپینوزا
  • نویسنده: اروین د. یالوم
  • ترجمه: بهاره نوبهار
  • انتشارات: قطره
  • تعداد صفحات: ۴۸۰
  • نرخ چاپ چهارم – سال شمسی ۱۳۹۷: ۴۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد رمان پیشامد جدید اسپینوزا چیست؟ لطفا در صورتی که آن رمان را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. از میان آثار یالوم کدام کتاب او را اکثرا و بیشتر دوست دارید؟


» معرفی چند کتاب فلسفی دیگر:

  1. رمان دنیای سوفی – همراه با اینفوگرافیک
  2. کتاب در باب حکمت زندگی
  3. رمان راز تفعل و فال ورق

پیشامد جدید اسپینوزا در تاریخ ۳ September 2018 | 11:42 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *