سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / اتاق شماره ۶ – معرفی کتاب

اتاق شماره ۶ – معرفی کتاب

اتاق شماره ۶

|اتاق شماره ۶ از قطره|

کتاب اتاق شماره ۶ اثر داستان‌نویس و همچنین دیدن کردن و نمایش‌نامه‌نویس روسی آنتوان چخوف می باشد که در زمان حیاتش بیش از ۷۰۰ اثر ادبی خلق کرد. چخوف را مهم‌ترین نویسنده در باره داستان کوتاه می‌دانند و همچنین او همچنین را بعد از شکسپیر، بزرگترین دیدن کردن و نمایش‌نامه‌نویس نیز می‌دانند. چخوف در ۴۴سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

کتاب اتاق شماره ۶ به جز چند نقد منفی، همواره نقدهای مثبت گرفتن کرده می باشد و همچنین همگان آن هم را ستوده‌اند. آن کتاب در زمان حیات خود چخوف به زبان‌های انگلیسی، بلغاری، مجار، دانمارکی، آلمانی، نروژی، صربی، فنلاندی، فرانسوی، چک، سوئدی و همچنین لهستانی ترجمه شد.

خلاصه کتاب اتاق شماره ۶

آن کتاب در مورد دکتر آندره یفیمیچ و همچنین بیمارانش می باشد. دکتر آندره یفیمیچ مسئول اتاق شماره ۶ در یک تیمارستان می باشد، جایی دور افتاده‌ که مخصوص دیوانگان می باشد اوضاع مناسبی ندارد. دکتر یفیمیچ در آن تیمارستان مسئولیت ۵ بیمار را به عهده دارد.

دکتر آندره یفیمیچ در جوانی به علوم دینی خیلی زیاد علاقه‌مند بود؛ ولی به دلیل مخالفت پدرش، در رشته علم پزشکی جدید تحصیل کرد. یکی از بیماران اتاق شماره ۶ فردی می باشد که قبلا وکیل دادگستری بوده می باشد. دکتر یفیمیچ به آن بیمار نزدیک می‌می شود و همچنین پای صحبت او می‌نشیند. می‌قدرت گفت آن هم‌ها با همدیگر درد دل می‌کنند و همچنین از ارتباط و رابطه دکتر و همچنین بیمار خارج شده‌اند.

روزی که یک دکتر جدید وارد تیمارستان می‌می شود، دکتر یفیمیچ را در حال گفت‌‌وگویی گرم با وکیل دادگستری می‌بیند و همچنین به آن شک دچار می‌می شود که ممکن می باشد خود دکتر یفیمیچ نیز دیوانه شده باشد. از آن رو مسئولان دکتر یفیمیچ را به بهانه‌ای فرامی‌خوانند و همچنین از او سوال‌هایی می‌کند تا ببیند آیا دکتر یفیمیچ هنوز هوش و همچنین حواس درست دارد یا نه. اتفاقات اصلی کتاب را می‌قدرت از اینجا به بعد شاهد بود.

به عقیده من اتاق شماره ۶ رمان نسبتا بلندی بود ولی باید توجه داشت با صفحاتی کم و همچنین بی‌شک یکی از زیباترین آثاری که اخیرا مطالعه کردم. چخوف در آن کتاب به صورت نمادین به موضوع مهم و همچنین عمیقی پرداخته و همچنین مخاطبش را به سوی هدفی پهناور و بزرگ رهنمون ساخته می باشد. در نگاه اول آن‌روش به نظر می‌رسد که نیت و اراده چخوف بررسی کردن دنیای پیچیده بیماران روحی می باشد ولی با نگاهی عمیق‌تر می‌بینیم که او در واقع زوال روحی و همچنین فرهنگی و اجتماعی در زندگی شهروندان و مردم شهر روسیه را تصویر می‌کند. انسان‌هایی که جامعه اجازه نمی‌دهد به رشد و همچنین بالندگی برسند و همچنین آن توصیفات چقدر جهت ما ملموس و همچنین آشناست.

در آن کتاب یک سر سیاه و همچنین تاریک تنها یک نقطه روشن وجود داشت و همچنین آن هم دوستی دو انسان اندیشمند با دو نگاه به هستی در جامعه‌ای غیرانسانی بود. متاسفم که آن نیز با سرکوب‌های بی جا به بن بست رسید. پایان تلخ کتاب یادآور سوالی بود که مدت‌ها قبل در ذهنم ته نشین شده بود. آنکه چرا دردهای بشر را راه پایانی نیست؟

[ مطلب مرتبط: کتاب داستان ملال‌انگیز اثر چخوف ]

اتاق شماره 6

جملاتی از متن کتاب اتاق شماره ۶

آه، چرا انسان زندگی جاودان ندارد؟ آن همه شیارها و همچنین کانون‌های مغز به چه درد می‌خورند، قوه‌ی بینایی، گفتار، احساس، نبوغ به چه درد می‌خورند در صورتی که قرار می باشد همگی بروند زیر خاک و همچنین در نهایت به همراه پوسته‌ی زمین سرد بشوند و همچنین بعد میلیون‌ها سال شمسی بدون معنا و همچنین بدون هدف همراه زمین دور خورشید بچرخند؟ جهت سرد شدن و همچنین چرخیدن که هیچ مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نیست انسان را با آن عقل والا و همچنین تقریبا الهی از نیستی آورد و همچنین بعد، انگار جهت ریشخند کردنش، دوباره او را به گل تغییر پیدا کردن کرد.

لعنت به آن زندگی! از همه تلخ‌تر و همچنین ناخوش و غمگین‌کننده‌تر آن می باشد که در آخر آن زندگی به خاطر رنج‌ها هیچ پاداشی نصیب آدم نمی‌می شود، بر خلاف اپرا هیچ صحنه‌های باشکوه پایانی نیست بلکه تنها و فقط مردن و مرگ می باشد.

جامعه به هیچ چیز والا علاقه و همچنین کشش ندارد و همچنین گرفتار زندگی بی‌معنا و همچنین پیش‌پاافتاده‌ای می باشد که سعی می‌کند با زور، با دورویی و همچنین فسادی زننده به آن هم تنوعی ببخشد؛

مردمی که حرفه‌شان با رنج و همچنین بدبختی دیگران راتباط دارد، مثل قضات، ماموران پلیس و همچنین دکترها با گذشت زمان در اثر عادت چنان آبدیده می‌شوند که در صورتی که خودشان هم دلشان بخواهد، نمی‌توانند با ارباب‌رجوعشان رفتار غیررسمی داشته باشند؛ از آن نظر هیچ فرقی با دهقانی ندارند که در حیاط پشتی گوسفند و همچنین گوساله سر می‌بُرد و همچنین اصلا متوجه خون نمی‌شوند. در رفتار رسمی و همچنین فاقد احساس هم جهت محروم کردن یک انسان بی‌گناه از کلیه حقوق فرهنگی و اجتماعی و همچنین محکوم کردنش به اعمال شاقه، قاضی تنها و فقط به یک چیز احتیاج دارد: زمان. تنها و فقط زمانی جهت رعایت بعضی تشریفات که بابت آنها به قاضی مواجب می‌دهند، و همچنین بعد همه چیز تمام می باشد.

اصلا فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن به عدالت هم مسخره می باشد هنگام و زمانی که جامعه هر خشونتی را یک ضرورت عاقلانه و همچنین هدفدار می‌شمرد و همچنین هر رحم و همچنین شفقتی، مثلا حکم تبرئه، به غلیان احساس نارضایتی و همچنین انتقام گرفتن منجر می‌می شود.

تعالیمی که مبلّغ بی‌اعتنایی به ثروت و همچنین رفاه باشد، مبلّغ خوار شمردن رنج و همچنین مردن و مرگ، اصلا جهت اکثریت قریب به اتفاق آدم‌ها قابل درک نیست، زیرا و به درستی که آن اکثریت نه با ثروت آشناست نه با رفاه. خوار شمردن رنج و همچنین مردن و مرگ هم جهت آنها در حکم خوار شمردن خود زندگی می باشد، زیرا و به درستی که تمام وجود انسان از احساساتی تشکیل شده مانند گرسنگی، سرما، رنجش، محروم و بی بهره و همچنین ترس هاملت‌وار از مردن و مرگ. تمام زندگی در همین احساس‌ هاست: آنها ممکن می باشد بر آدم سنگینی کنند، می‌قدرت از آنها نفرت داشت، ولی نمی‌می شود خوار شمردشان. بله، به آن ترتیب تکرار می‌کنم: تعالیم ریاضت‌طلبان هرگز نمی‌تواند بعدی‌ای داشته باشد، در عوض، آن هم روش که می‌بینید، از اول قرن تا امروز چیزهایی که در حال پیشرفت خواهند بود مبارزه می باشد و همچنین حساسیت در برابر درد و همچنین توانایی پاسخ دادن به عوامل تحریک کننده.

عقل تنها منبع موجود جهت لذت بردن می باشد. ولی چشم و همچنین گوش ما در آن دور و همچنین بر نشانه‌ای از عقل نمی‌بیند و همچنین نمی‌شنود، یعنی ما از لذت محرومیم. البته کتاب داریم، ولی آن اصلا جای مصاحبت و همچنین گفت‌وگوی رو در رو را نمی‌گیرد. در صورتی که اجازه بفرمایید تشبیه ضعیفی بکنم، می‌می شود گفت کتاب‌ها مثل نت خواهند بود، در حالی که گفت‌و همچنین‌گو مثل آواز می باشد.

مشخصات کتاب

  • عنوان: اتاق شماره ۶
  • نویسنده: آنتوان چخوف
  • ترجمه: آبتین گلکار
  • انتشارات: هرمس
  • تعداد صفحات: ۹۲
  • نرخ: ۹۰۰۰ تومان

👤 آن مطلب با همکاری سحر محبتیان نوشته شده می باشد.

نظر تو در مورد رمان اتاق شماره ۶ چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب خوب دیگر از ادبیات روسیه:

  1. رمان شب‌های روشن
  2. رمان آبلوموف
  3. رمان جنایت و همچنین مکافات

اتاق شماره ۶ در تاریخ ۱۳ October 2018 | 9:35 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *