یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / درمان شوپنهاور – معرفی کتاب

درمان شوپنهاور – معرفی کتاب

درمان شوپنهاور

|درمان شوپنهاور از قطره|

[ مطلب مرتبط: رمان پیشامد جدید اسپینوزا – اروین د. یالوم – نشر قطره ]

خلاصه کتاب درمان شوپنهاور

یالوم در رمان درمان شوپنهاور تصور می‌کند فیلسوف معاصری به نام فیلیپ که فردی منزوی و همچنین به نوعی شبیه شوپنهاور می باشد، به یکی از تیم‌های درمانی روان‌درمانگر مشهوری به نام جولیوس وارد می‌می شود که خود به دلیل رویارویی ناگهانی با سرطان – و همچنین مردن و مرگ خویش – به مرور دوباره‌ی زندگی و همچنین کارش نشسته می باشد.

فیلیپ آرزو دارد به به کار گیری اندیشه‌های شوپنهاور، به یک مشاور فلسفی تغییر پیدا کردن می شود و همچنین جهت آن منظور نیازمند سرپرستی جولیوس می باشد. ولی جولیوس می‌خواهد به کمک افراد تیم به فیلیپ/شوپنهاور بقبولاند که آن ارتباط انسانی‌ست که به زندگی معنا می‌بخشد؛ کاری که هیچ‌کس جهت شوپنهاور تاریخی نکرد.


درمان شوپنهاور از سری کتاب‌هایی بود که ذهن من را به شدت درگیر خودش کرد. البته همه کتاب‌هایی که از یالوم خوانده‌ام آن ویژگی را داشتند. در واقع یالوم مسائلی را در کتاب‌هایش مورد بحث قرار می‌دهد که همه ما به نوعی با آن مسائل در ارتباط هستیم و همچنین دغدغه آن هم‌ها را داریم.

زبان یالوم زبانی شیرین و همچنین ساده می باشد ولی باید توجه داشت مسائل که به آن هم‌ها پرداخته شامل تمام وجوه علمی می باشد. تاکید یالوم در اکثر آثاری که من از او خوانده‌ام بر ارتباط اصیل انسان‌هاست. ارتباط آن هم‌ها با دنیای فردی و همچنین فرهنگی و اجتماعی و همچنین همین روش تاثیر اندیشه‌ها در آن ارتباطات. به همین دلیل یالوم به موازات آن هم به اهمیت فیلسوفان و همچنین اندیشه‌های آن هم‌ها پرداخته می باشد. او معتقد می باشد فلاسفه به نحوی درمان‌گر خواهند بود، ولی درمان‌گرانی که شیوه‌ای تلخ دارند و همچنین آن روان‌پزشکان خواهند بود که بایست کمی از تلخی آن هم بکاهند. آن هم روش که به نظر می‌رسد فیلسوف مورد علاقه یالوم نیچه می باشد. حتی کتاب درمان شوپنهاور نیز در ادامه آن علاقه و همچنین بررسی در مورد کتاب هنگام و زمانی که نیچه گریست نگاشته شده می باشد. فیلسوفی که مورد توجه پدر علم روان کاوی «فروید» و همچنین نیچه پهناور و بزرگ بوده هر چند بعد از ستایش‌های خیلی زیاد ، نیچه شدیدا علیه او شده، که در بخشی از چنین گفت زرتشت، از زبان زرتشت گفتن می‌کند: همین بود زندگی، پس یک بار دیگر! و همچنین علی رغم شوپنهاور طرفدار درگیر بودن با زندگی بود و همچنین نه کناره گیری از آن هم.

در آن کتاب هم زیرا و به درستی که آثار قبل با دو سرگذشت موازی ولی باید توجه داشت در زمان‌های متنوع و گوناگون و مختلف مواجهیم. داستانی در حال که با فردی مواجه هستیم که نمونه‌ی زنده شوپنهاور در حال حاضر می باشد و همچنین قسمت و بخش‌هایی نیز که نویسنده به زندگی و همچنین انظار و افکار شوپنهاور پرداخته می باشد.

[ مطلب مرتبط: رمان دروغگویی روی مبل – اروین د. یالوم – نشر قطره ]

درمان شوپنهاور

جملاتی از متن کتاب درمان شوپنهاور

هر نفسی که فرو می‌بریم، مرگی را که مدام به ما دست‌اندازی می‌کند، پس می‌زند… . در نهایت آن مردن و مرگ می باشد که بایستی و حتما پیروز می شود زیرا از هنگام تولد، بخشی از سرنوشت ما شده و همچنین تنها و فقط مدت کوتاهی پیش از بلعیدن طعمه‌اش، با آن هم بازی می‌کند. با آن همه، ما تا آنجا که ممکن می باشد، با علاقه‌ی فراوان و همچنین دلواپسی زیاد به زندگی ادامه می‌دهیم، آن هم‌جور که تا آنجا که ممکن می باشد طولانی‌تر در یک حباب صابون می‌دمیم تا بزرگتر می شود، گرچه با قطعیتی تمام می‌دانیم که خواهد ترکید. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۱۵)

زندگی چیز رقت‌آوری‌ست. من اراده و تصمیم راسخ گرفته‌ام همه‌ی عمرم را صرف فکر کردن و اندیشیدن در مورد‌ی آن هم کنم. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۴۸)

برترین خرد آن هم می باشد که لذت بردن از زمان اکنون را والاترین هدف زندگی قرار دهیم، زیرا آن تنها واقعیتی‌ست که وجود دارد و همچنین مابقی چیزی نیست جز بازی‌های فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن. ولی می‌می شود آن هم را پهناور و بزرگ‌ترین بی‌خردی هم نامید زیرا آنچه تنها جهت یک لحظه هست و همچنین بعد همچون رویایی ناپدید می‌می شود، هرگز به کوششی جانفرسا نمی‌ارزد. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۱۲۳)

دیدن‌ی نخستین منظره‌های رنج و همچنین درد بشری، بر زندگی و همچنین آثار آرتور شوپنهاور هم تاثیری عمیق گذاشت. شباهت تجربه‌اش با بودا را فراموش نکرد و همچنین سال شمسی‌ها بعد در مورد‌ی سفرش نوشت: «در هفده‌سالگی، بی‌آنکه از آموزه‌های مدرسه چیزی اندوخته باشم، مصیبت و همچنین اندوه زندگی مرا به خود جلب کرد، درست مانند بودای جوون هنگامی که بیماری، درد، پیزی و همچنین مردن و مرگ را دید.» (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۱۴۹)

گل پاسخ داد: ای ابله! تصور کرده‌ای من می‌شکفم تا دیده شوم؟ من جهت خودم می‌شکفم نه جهت دیگران، زیرا و به درستی که شکوفایی خرسندم می‌کند. سرچشمه‌ی شادی من در وجود خودم و همچنین در شکوفایی‌ام می باشد. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۲۴۵)

در صورتی که نمی‌خواهیم بازیچه‌ی دست هر فرومایه‌ای و همچنین مایه‌ی ریشخند هر تهی‌مغزی باشیم، اصل اول آن می باشد که محتاط و همچنین دست‌نیافتنی بمانیم. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۳۱۹)

من جهت عوام ننوشته‌ام… آثارم را جهت اندیشمندانی بر جای گذاشته‌ام که در طول تاریخ هم‌زیرا و به درستی که استثناهای نادری سر بر خواهند آورد. آنان نیز احساسی مانند من خواهند داشت یا هم‌زیرا و به درستی که کشتیبان یک کشتی شکسته در جزیره‌ای متروک، رد پای رفیق رنجوری که پیش از آن هم‌ها بر جزیره گام نهاده، بیش از همه‌ی طوطی‌ها و همچنین میمون‌هایی که بر شاخسار درختانند، مایه‌ی تسلایشان خواهد بود. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۳۶۵)

فیلیپ گفت: «یکی از فرمول‌های شوپنهاور که خیلی به من کمک کرد، آن ایده بود که شادی نسبی از سه منبع سرچشمه می‌گیره: آنچه هستی، آنچه داری و همچنین آنچه در چشم شهروندان و مردم شهر جلوه می‌کنی. اون اصرار داره که ما بایستی و حتما تنها و فقط بر اولی تمرکز کنیم و همچنین بر دومی و همچنین سومی – بر داشته‌ها و همچنین بر وجهه‌مان – سرمایه‌گذاری نکنیم زیرا و به درستی که کنترلی بر اون دو تا نداریم، زیرا و به درستی که از ما گرفته می‌شن – درست مثل پیری گریزناپذیر که داره زیبایی تو رو ازت می‌گیره. در واقع، شوپنهاور گفته «داشتن» معکوس می‌شه: آنچه داریم، اغلب صاحبمان می‌می شود.» (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۴۱۸)

هر عاشقی بعد از آنکه سرانجام به وصل رسید، دلسردی و همچنین سرخوردگی فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کند؛ و همچنین مبهوت می‌ماند که چگونه آنچه با چنان اشتیاقی در پی‌اش بوده، حاصلی بیش از سایر خشنودی‌های جنسی و زناشویی و جنسی ندارد و همچنین در پس نتیجه آن می شود که، حس نمی‌کند منفعت چندانی نصیبش شده باشد. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۴۷۱)

[ مطلب مرتبط: کتاب در باب حکمت زندگی اثر شوپنهاور ]

مشخصات کتاب

  • عنوان: درمان شوپنهاور
  • نویسنده: اروین د. یالوم
  • ترجمه: سپیده حبیب
  • انتشارات: قطره
  • تعداد صفحات: ۵۵۲
  • نرخ چاپ یازدهم – زمستان ۱۳۹۵: ۳۵۰۰۰ تومان

👤 آن مطلب با همکاری سحر محبتیان نوشته شده می باشد.

نظر تو در مورد رمان درمان شوپنهاور چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر قطره:

  1. کتاب مامان و همچنین معنی زندگی
  2. کتاب شرلوک هولمز علیه دراکولا
  3. کتاب سکوت قبر

درمان شوپنهاور در تاریخ ۲۰ October 2018 | 9:15 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *