یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته – معرفی کتاب

خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته – معرفی کتاب

خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته

|خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته از قطره|

کتاب خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته اثر کامیلو خوسه سِلا رمان‌نویس و همچنین شاعر اسپانیایی می باشد که او را در ردیف نویسندگانی زیرا و به درستی که سلین و همچنین مالا پارته قرار داده‌اند. کتاب خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته را نیز هم‌سنگ بیگانه کامو دانسته‌اند. پاسکوال هم مانند مورسوی بیگانه مرتکب قتلی بی‌هدف می‌می شود. خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته بررسی کردن روانکاوانه ترس می باشد؛ خشونت ترس و همچنین احساس گناه نسبت به آن هم.

خلاصه کتاب خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته

رمان تلخ و همچنین سیاه خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته حکایت دهقانی ساده، به نام پاسکوآل دوآرته، می باشد که در انتظار حکم مردن و مرگ خویش سر می‌کند. روایت کتاب در قالب خاطراتی به قلم دوآرته می باشد. او در خاطراتش زندگی جنایت‌بار خود را روایت کرده و همچنین کوشیده با نوشتن آن هم‌ها آرامش خود را بازیابد. آن خاطرات درواقع کشتارنگاری روحی می باشد آکنده از ترس و همچنین نفرت و همچنین تحقیر شده. دوآرته در کودکی نیز همین‌گونه بوده می باشد. او تمایلی غریب به خودویرانگری دارد، شرایط هم در سوق دادن او به آن سمت تأثیرگذار می باشد و همچنین درنهایت راه را جهت تغییر پیدا کردن شدن او به یک قاتل می‌گشاید. بوی نافذ مردن و مرگ در سرتاسر کتاب پراکنده می باشد. نویسنده‌ی کتاب، کامیلو خوسه سلا، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات ۱۹۸۹ می باشد. او در درنده‌خوترین رمانش از انسانی حرف می‌زند که دیوانگی‌هایش حد و همچنین مرز نمی‌شناسد.

خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته را از حیث آن که راوی در زندان می باشد و همچنین همه رویدادها را قبل حکم مرگش روایت می‌کند متشابه با رمان بیگانه کامو و همچنین تونل ساباتو معرفی نموده اند. هر چند خود من معتقدم سلا شامل نویسندگان تحت تاثیر داستایفسکی نیز بوده و همچنین از بعدهای روان‌کاوی داستان‌های داستایوفسکی غافل نبوده می باشد.

راوی داستان طی داستان جنایت‌هایی را که مرتکب شده می باشد، اعتراف می‌کند، هر چند بعضی را ناخودآگاه فراموش می‌کند… ولی آنچه که در آن رمان حائز اهمیت می باشد نه جنایات پاسکوال، بلکه اهمیت آن سوال می باشد که: چگونه انسانی که پاک از مادر زاده شده خودآگاه یا ناخودآگاه به آن درجه از تهی بودن از انسانیت می‌رسد؟

شرایط حاکم بر جامعه در کتاب اشاره کوتاهی‌ست به جنگ‌های داخلی اسپانیا، یا ترس، جهل، شرایط جوی خانوادگی و همچنین فشار عرف و همچنین سنت‌های تعریف شده در جامعه و همچنین… که همه آن‌ها دست به دست هم می‌دهند که خواننده خود را نه در مقابل که در کنار جانی متصور می شود.

خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته کتابی‌ست که حالا حالاها فراموشش نخواهم کرد. کتابی کم حجم ولی به بزرگی یک رمان قطور خواندنی که می‌می شود جهت هر رفتار و همچنین هر رویداد داستان ساعت های طولانی و زیاد تامل کرد.

[ مطلب مرتبط: رمان اشتیلر – نشر ماهی ]

کتاب خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته

جملاتی از متن کتاب خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته

آدم بدی نیستم. قربان، گرچه انصافا جهت بد بودن بهانه کم ندارم. همه لخت دنیا می‌آییم. با آن حال پهناور و بزرگ که شدیم، سرنوشت طوری شکلمان میدهد که انگار از مومیم. بعد همه‌ی ما را روی راه‌های گوناگون به طرف یک مقصد واحد – مردن و مرگ – روانه می‌کند. بعضی‌ها دستور دارند از راه‌های گلکاری شده بگذرند، از بعضی هم خواسته می‌می شود روی جاده‌های پر از تیغ و همچنین خار راه بروند. تیم اول با ارامش به اطراف نگاه میکنند، و همچنین در میان عطر شادی‌شان لبخند میزنند، لبخند آدم‌های بی‌گناه، در حالی که تیم دوم در زیر آفتاب سوزان دشت به خود می‌پیچند و همچنین ابروهاشان مثل آدم بدعنق به هم گره می‌خورد. بین آرایش تن با سرخاب و همچنین ادوکلن، و همچنین آرایش خالکوبی که هرگز پاک نمی‌می شود تفاوت از زمین تا آسمان می باشد.

از کجا معلوم که انتقام خداوند تبارک و تعالی به خاطر همه‌ی گناه‌هایی که مرتکب شده بودم و همچنین همه‌ی گناهانی که می‌بایست مرتکب بشوم، نبوده باشد؟ از کجا معلوم که در طومارهای الهی نوشته نشده باشد که بدبختی تنها طالع من می باشد و همچنین راه مصیبت تنها راهی می باشد که قدم‌های سمج من در تمام روزهای غم گرفته‌ام می‌تواند در آن هم سیر کند؟

هرگز نمی‌می شود به بدبختی عادت کرد، باور کنید، زیرا و به درستی که ما دائما مطمئنیم که بلای فعلی آخری می باشد، گرچه بعدها با گذشت زمان متقاعد می‌شویم – با چه احساس فلاکتی! – که هنوز بدتر از آن در راه می باشد.

هیچ‌چیز آنچنان که در وهله‌ی اول به نظر می‌رسد نیست و همچنین هنگام و زمانی که از نزدیک نگاه کنیم، هنگام و زمانی که به صورت واقعی روی چیزی کار کنیم، جنبه‌های عجیب و همچنین حتی ناشناخته‌ای را می‌یابیم، چنان که از اولین برداشت‌های ما گاهی هیچ یادی باقی نمی‌ماند.

مشخصات کتاب

  • عنوان: خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته
  • نویسنده: کامیلو خوسه سِلا
  • ترجمه: فرهاد غبرائی
  • انتشارات: ماهی
  • تعداد صفحات: ۱۹۶
  • نرخ چاپ هفتم – بهار ۱۳۹۷: ۱۱۰۰۰ تومان

👤نویسنده مطلب: سحر محبتیان

نظر تو در مورد رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب مرتبط دیگر:

  1. رمان پدرو پارامو
  2. رمان کنستانسیا
  3. رمان عشق در روزگار وبا

خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته در تاریخ ۱ November 2018 | 9:12 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *