جمعه , شهریور ۲۶ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / رمان شیاطین – معرفی کتاب

رمان شیاطین – معرفی کتاب

رمان شیاطین

|رمان شیاطین از قطره|

مبحث مهم غیره ای که در رمان مطرح شد مفهوم شیگالیوفیسم بود. بدیهی‌ست که آن ایده‌ای واقعی و همچنین متناسب با زمان روسیه بوده می باشد. پذیرش برده‌داری و همچنین ارزش تنها یک دهم جمعیت و همچنین بی‌ارزشی مابقی شهروندان و مردم شهر می باشد. یک تئوری تمامیت‌خواه و همچنین عوام فریبانه که به طرح و همچنین بسط یک نظام جدید فرهنگی و اجتماعی می‌پرداخت. شیاطین دایره‌المعارف فشرده فرهنگ روسیه می باشد. معاصران لیبرال و همچنین رادیکال مهمترین انتقادی که به داستایفسکی وارد می‌کردند آن بود که داستان‌هایش غیرواقعی و همچنین پس نتیجه آن می شود که ذهن بیش از مقدار و اندازه فعال و همچنین علاقه بیش از مقدار و اندازه او به روانشناسی‌اند. ولی باید توجه داشت داستایفسکی به شدت تلاش می‌کرد شخصیت‌های داستان‌هایش از واقعیات نشات گرفته و همچنین مابه ازای واقعی داشته باشند.

رمان‌های داستایفسکی گفتگو محور و همچنین از طریق تعامل شخصیت‌ها یا گفتار درونی کاراکتر خواهند بود ولی باید توجه داشت در رمان شیاطین داستایفسکی سبک پلیفونیک را دنبال کرد. صدای راوی هوشمند و همچنین به طرز شگفتی صمیمی با تمام شخصیت‌ها و همچنین آگاه به تمام اتفاقات به همراه همصدایی شخصیت‌ها و همچنین ایده‌ها. به نحوی که هر کدام مانند آکوردهایی منظم عمل می‌کنند که در نهایت موسیقی روح نواز به گوش خواهد رسید.

در نهایت آنکه در پایان رمان شیاطین نقدی از کانستانتین ماچولسکی آمده می باشد که به فهم کتاب خیلی زیاد کمک می‌کند. نقش روی جلد کتاب نیز توطئه نام دارد که اثر جیمز انسور می‌باشد. جلدی که برازنده آن رمان می باشد.

[ مطلب مرتبط: شب‌های روشن اثر داستایفسکی ]

قسمتی از متن رمان شیاطین

جملاتی از متن رمان شیاطین

بعضی دوستی‌ها خیلی زیاد عجیبند. طرفین هر دو می‌خواهند خون هم را بریزند و همچنین گوشت بدن هم را بجوند. تمام عمر بدین سان روزگار می‌گذرانند ولی باید توجه داشت جدایی از هم را برنمی‌تابند. حتی می‌می شود گفت که جدایی‌شان به هیچ روی ممکن نیست. در صورتی که یکی از سر بهانه‌جویی و همچنین لجاج پیوند بگسلد اول خود بیمار می‌می شود و همچنین شاید حتی بمیرد. (رمان شیاطین – صفحه ۲۰)

ما هنوز یاد نگرفته‌ایم از حاصل کارمان زندگی کنیم و همچنین حالا آمده‌اند جهت من صحبت از «انظار و افکار عمومی» می‌کنند که جدید و تو و تازه «پیدا شده می باشد». همین روش بی‌مقدمه از آسمان افتاده می باشد میان ما! اینها نمی‌فهمند که آدم جهت آنکه فکری و همچنین عقیده‌ای داشته باشد قبل از همه چیز بایستی و حتما کار کند. خودش کار کند، بایستی و حتما خودش در کار ابتکار داشته باشد، یعنی با کار خودش تجربه پیدا کند. هیچ کس به مفت چیزی به دست نمی‌آورد. در صورتی که ما روزی توانستیم خودمان کار کنیم عقیده‌ای هم خواهیم داشت و همچنین آن هم وقت می‌می شود انتظار داشت که «انظار و افکار عمومی» هم پیدا می شود. ولی باید توجه داشت زیرا و به درستی که ما هرگز تن به کار نخواهیم داد صاحب عقیده افرادی خواهند بود که تا امروز به جای ما کار نموده اند، یعنی آن هم اروپاییان و همچنین آن هم آلمانی‌هایی که دویست سال شمسی می باشد معلم مایند. (رمان شیاطین – صفحه ۵۳)

انسان از مردن و مرگ به آن دلیل می‌ترسد که به زندگی دل‌بسته می باشد. (رمان شیاطین – صفحه ۱۶۱)

بعضی‌ها خواهند بود که پیرهن سفید بر تنشان لکه رسوایی می باشد. (رمان شیاطین – صفحه ۲۳۵)

بعضی صورت‌ها خواهند بود که دائما، هربار که ظاهر می‌شوند گویی چیز جدید و تو و تازه‌ای در تو القا می‌کنند که پیش از آن هم به نظر تو نرسیده بود، ولو آنکه صد بار آن هم‌ها را دیده باشید. (رمان شیاطین – صفحه ۲۴۹)

آدم باهوش تنها و فقط سکوت می‌کند، پرحرفی کار احمق‌هاست. (رمان شیاطین – صفحه ۳۶۸)

من معتقدم که نباید از جوون‌هامان غافل بود. همه فریاد می‌زنند که جوون‌ها امروز همه کمونیست شده‌اند. ولی من می‌گویم که بایستی و حتما دیدی گشاده داشت و همچنین اغماض نشان داد و همچنین قدرشان را شناخت. من حالا هر چه به دستم برسد می‌خوانم. همه روزنامه‌ها را، از جراید سوسیالیستی گرفته تا مجلات علوم طبیعی. همه نشریات و مطبوعات را می‌خواهم و همچنین می‌خوانم، زیرا و به درستی که چاره‌ای نیست. انسان بایستی و حتما دنیایی را که در آن هم زندگی می‌کند بشناسد و همچنین بداند با چه افرادی سر و همچنین کار دارد. نمی‌می شود تمام عمر را روی ابرهای خیال سیر کرد. من پیشامد جدید را عمیقا بررسی کردن کرده و همچنین آن قاعده را سرلوحه کارهای خود قرار داده‌ام که بایستی و حتما با جوانان مهربان بود و همچنین آنها را بر لب پرتگاه از خطر سقوط حفظ کرد. (رمان شیاطین – صفحه ۴۱۱)

امروز صاحبان فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن اصیل خیلی زیاد کم‌اند. (رمان شیاطین – صفحه ۵۶۶)

در همه جوامع و همچنین در وقت پریشانی تردید و همچنین تزلزل یا در دوران‌های گذار و همچنین تحول دائما اراذلی رنگارنگ از اعماق جامعه برمی‌آیند. منظور من آن هم تیم به اصطلاح «پیشتاز» و همچنین علمداران نیست که در هر جریانی می‌کوشند از دیگران جلوتر باشند (و همچنین جز آن فکری ندارند) و همچنین هدفشان در آن تلاش اغلب خیلی زیاد احمقانه می باشد و همچنین در عین حال کم و همچنین بیش معین. خیر، منظور من اراذل بی‌سر و همچنین پایی‌ست که در همه جوامع خواهند بود و همچنین تنها و فقط در دوران‌های تحول یا آشوب و همچنین گذار برمی‌آیند و همچنین آشکار می‌شوند. اینها نه تنها و فقط هدفی ندارند بلکه حتی نشانی از اندیشه در ذهنشان پیدا نیست و همچنین تنها و فقط بی‌شکیبی و همچنین تشویش جامعه را با شدت خیلی زیاد گفتن می‌کنند. آن اراذل دائما بی‌آنکه خود به آن حال آگاه باشند در خدمت و همچنین تحت فرمان تیم کوچک «پیشتازان» قرار می‌گیرند که هدفی مشخص دارند و همچنین در صورتی که خیلی زیاد سبک‌مغز نباشند (که کم پیش نمی‌آید که باشند) آن زباله‌ها را به هر سو که بخواهند می‌روبند و همچنین هدایت می‌کنند. (رمان شیاطین – صفحه ۶۲۶)

من آنها را نکشتم و همچنین نمی‌خواستم بکشم. ولی می‌دانستم که ممکن می باشد کشته شوند و همچنین مانع کشته شدنشان نشدم. (رمان شیاطین – صفحه ۷۲۲)

ما بایستی و حتما هوشمندان را با خود همراه کنیم و همچنین بر گرده احمقان سوار شویم. (رمان شیاطین – صفحه ۸۲۲)

نسل حاضر بایستی و حتما از نو تربیت می شود تا شایسته آزادی باشد. (رمان شیاطین – صفحه ۸۲۲)

من همه عمر دروغ گفته‌ام. حتی زمانی که راست می‌گفتم دروغ می‌گفتم. من هرگز جهت واقعیت و حقیقت حرف نزده‌ام. دائما تنها و فقط جهت خودم حرف می‌زده‌ام. (رمان شیاطین – صفحه ۸۸۲)

مشخصات کتاب

  • رمان شیاطین
  • نویسنده: فیودور داستایفسکی
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۱۰۱۹
  • نرخ چاپ پنجم – سال شمسی ۱۳۹۷: ۸۵۰۰۰ تومان
  • جلد گالینگور

👤 نویسنده مطلب: فاطمه جیریایی – سروش فتحی

نظر تو در مورد رمان شیاطین چیست؟ لطفا در صورتی که آن رمان را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. از میان آثار داستایفسکی کدام کتاب او را اکثرا و بیشتر از همه دوست دارید؟


» معرفی چند کتاب مرتبط دیگر:

  1. کتاب همزاد
  2. کتاب قمارباز
  3. کتاب داستایفسکی جدال شک و همچنین ایمان

رمان شیاطین در تاریخ ۲۸ October 2018 | 11:38 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *