دوشنبه , شهریور ۲۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / گور به گور – معرفی کتاب

گور به گور – معرفی کتاب

گور به گور

|گور به گور از قطره|

ذهنیت چهار فرزند خانواده اکثرا و بیشتر به دیوانه‌ها شبیه می باشد. ذهنیت مادر خانواده نیز خیلی زیاد عمیق می باشد. او تنها شخصیت کتاب می باشد که بی‌نظر و همچنین خیلی زیاد بی‌تفاوت می باشد به شکلی که از زندگی از اول بی‌حس شده و همچنین حتی معنای کلمات جهت او بیگانه می‌می شود و همچنین از قبل‌ترها نیز انتظار مرگش را می‌کشید. پدر خانواده فردی یا شخصی با تفکرات محدود و همچنین خیلی زیاد ساده و همچنین در عین حال کله‌شق و همچنین مغرور می باشد و همچنین فرزند ارشد خانواده نیز کل زندگی‌اش را در نجاری می‌بیند.

کتاب آنقدر یک تعهد را به رخ می‌کشد که در اکثرا و بیشتر جاها خواننده ممکن می باشد عصبانی می شود ولی از طرفی هنگام و زمانی که می‌بیند که هر یک از اشخاص خانواده در آن راه بهترین دارایی خود را از دست داده‌اند از آن همدلی آن هم‌ها راضی می باشد و همچنین آن هم را تحسین می‌کنید.

جهت من صحنه انتقال تابوت به طریقی شاید کفاره کشیدن بود که پر از رنج جهت دیگران شد مخصوصا صحنه رد شدن از رودخانه‌ای که پل آن هم خراب شده بود خیلی زیاد تاثیر گذار بود.

ترجمه آن کتاب توسط استاد نجف دریابندری انجام شده می باشد و همچنین منوچهر بدیعی نیز آن هم را با متن انگلیسی و همچنین ترجمه فرانسوی مطابقت داده می باشد.

جملاتی از متن کتاب گور به گور

اشتباه از هر کسی سر می‌زنه ولی بدون ضرر از پسش براومدن کار هرکسی نیست. آن رو به آقای تل می‌گم. می‌گم همه که نمی‌تونند پس نتیجه آن می شود که اشتباه خودشون رو بخورند.

راستش زندگی زن‌ها سخته. بعضی زن‌ها. مادر خودم هفتاد و همچنین خورده‌ای عمر‌ کرد. هر روز خداوند تبارک و تعالی هم کار می‌کرد. بعد از زاییدن پسر آخرش یک روز هم ناخوش نشد، تا یک روز نگاهی به دور و همچنین بر خودش انداخت، رفت اون پیرهن خواب دانتلش رو که از چهل و همچنین پنج سال شمسی پیش هیچ‌وقت هم تنش نمی‌کرد از صندوق در آورد تنش کرد، بعد رو تخت‌خواب دراز کشید پتو رو کشید روش چشم‌هاش رو بست گفت: “بابا رو سپردم دست‌ همه‌ی تو. من خسته‌ام.

من دیده‌ام بعضی از آدم‌ها به بخت خودشون فحش می‌دن، حق هم دارند، زیرا و به درستی که آن‌ها اهل معصیت‌اند. ولی من مستحق لعنت نیستم، زیرا و به درستی که کاری نکرده‌ام که فحش بخورم. من مومن نیستم، گمون نکنم. ولی قلبم صافه: خودم می‌دونم. من هم یک کارهایی کرده‌ام، ولی نه بهتر و همچنین نه بدتر از اون‌هایی که یک جور دیگر وانمود می‌کنند، خودم هم می‌دونم اوساکریم هوای منو داره، عین هوای جوجه پرستویی که از لونه‌اش افتاده. ولی حق نیست آدم مستحقی مثل من آن جور از دست یک جاده عذاب بکشه.

مردن و مرگ پدیده‌ای می باشد مرتبط به بدن آدم؛ حالا می‌فهمم که تنها و فقط یکی از احوال روحی آدمه – اون هم احوال روحی اون‌هایی که کسی رو از دست داده‌اند.

ادی مرا می‌پاد، من چشم‌هاش رو حس می‌کنم. مثل اینه که داره با چشم‌هاش منو هل می‌ده. من آن رو قبلا هم تو زن‌ها دیده‌ام. دیده‌ام آدم‌هایی رو از اتاق بیرون می‌کنند که با محبت و همچنین دلسوزی اومده‌اند سراغ‌شون، اومده‌اند کمک‌شون کنند، اون وقت به یک جونور بی‌قابلیتی می‌چسبند که هیچ وقت براشون چیزی به جز یابوی بارکش نبوده‌اند. اینه اون چیزی که به‌ش می‌گن عشق – عشقی که از حد فهم آدمیزاد قبل، همون غرور، همون میل شدید به پوشوندن برهنگی نکبتی که ما با خودمون می‌آریم، با خودمون می‌بریم تو اتاق عمل، با کمال سماجت باز با خودمون می‌بریم زیر خاک.

پدرم دائما می‌گفت که ما به آن دلیل زندگی می‌کنیم که آماده بشیم که تا مدت درازی مرده باشیم.

هنگام و زمانی که کش به دنیا اومد فهمیدم کلمه مادری رو یک آدمی ساخته که به آن کلمه احتیاج داشته، زیرا و به درستی که افرادی که بچه دارند عین خیالشون نیست که آن کار کلمه‌ای هم دارد یا ندارد. فهمیدم کلمه ترس رو یک آدمی ساخته که اصلا ترسی نداشته؛ غرور رو هم آدمی که اصلا غرور نداشته.

[ لینک: رمان حصار و همچنین سگ‌های پدرم – نشر چشمه ]

رمان گور به گور

مشخصات کتاب

  • عنوان: گور به گور
  • نویسنده: ویلیام فاکنر – William Faulkner
  • ترجمه: نجف دریابندری
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۳۰۴
  • نرخ چاپ سیزدهم: ۳۴۰۰۰ تومان

👤 آن مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده می باشد.

نظر تو در مورد کتاب گور به گور چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید نظرات ارزشمند خود را با کافه‌بوک در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر چشمه:

  1. کتاب ابله
  2. رمان اتحادیه ابلهان
  3. هنر شفاف اندیشیدن

گور به گور در تاریخ ۱۹ November 2018 | 9:56 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *