یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / درس‌های فروید جهت زندگی – معرفی کتاب

درس‌های فروید جهت زندگی – معرفی کتاب

درس‌های فروید جهت زندگی

|درس‌های فروید جهت زندگی از قطره|

در متن کتاب، در کنار توضیحات نویسنده قسمت‌های مختلفی از کتاب‌ها و همچنین مقالات فروید نیز آورده شده می باشد. به شکل کلی متن کتاب ساده و همچنین قابل فهم می باشد و همچنین شاید قسمت سخت کتاب همین متن‌هایی باشد که از میان کارهای فروید آورده شده می باشد.

[ لینک: زندگی و همچنین آثار فرانتس کافکا – مدرسه زندگی ]

درس‌های فروید جهت زندگی

جهت مخاطب عام، شاید خیلی سخت باشد که شروع به خواندن آثار فروید کند و همچنین پس نتیجه آن می شود که مطلوبی بگیرد. ولی باید توجه داشت آن کتاب به شکلی نوشته شده می باشد که هرکسی می‌تواند آن هم را مطالعه کند و همچنین اطلاعات خوبی از کارهای فروید به دست آورد. البته ناگفته نماند که در همین کتاب هم بعضی از نوشته‌های فروید شاید جهت هر کسی قابل فهم نباشد.

آن کتاب می‌تواند مقدمه مناسبی جهت مطالعه دیگر آثار فروید باشد.

قسمت‌هایی از متن کتاب درس‌های فروید جهت زندگی

فروید سرانجام گرفتن که هنگام و زمانی که ما بر والدین خویش تفوق می‌یابیم یا خیال می‌کنیم که تفوق یافته‌ایم، خواه با پول‌دارتر شدن، خلاق‌تر شدن، موفق‌تر شدن و همچنین حتی با بهتر زندگی کردن یا عمر طولانی‌تر پیدا کردن و یافتن، احساس گناه دردآوری به ما دست می‌دهد که انگار مایه رنجش یا سرافکندگی والدین خویش شده‌ایم، و همچنین نیز می‌ترسیم که مبادا والدین‌مان به نیت و اراده غلبه بر حسادت خویش به ما حمله‌ور شوند. البته فروید گمان می‌کرد آن فرایندها ناخودآگاه روی می‌دهند. (کتاب درس‌های فروید جهت زندگی – صفحه ۲۷)

زیگموند فروید با حرصی سیری‌ناپذیر کتاب می‌خواند و همچنین اگرچه خود را در انواع و همچنین اقسام کتاب‌های رنگ‌ووارنگ غرق می‌کرد، در درجه اول شیفته رمان‌ها، دیدن کردن و نمایش‌نامه‌ها، مقاله‌ها و همچنین شعرهای یوهان ولفگانگ فن گوته بود که بسیاری او را ویلیام شکسپیر آلمان دانسته‌اند. فروید به‌خصوص به زندگی‌نامه خودنوشت گوته علاقه داشت و همچنین براساس یکی از خاطره‌های خردسالی او به کشف مهمی نائل شد. (کتاب درس‌های فروید جهت زندگی – صفحه ۵۹)

توصیف‌های کتاب مقدس از زندگی خانوادگی و همچنین همچنین روایت‌های زیاده احساساتی به ما گوشزد می‌کنند که بایستی و حتما به نزدیکان و همچنین عزیزان خویش بی‌زیرا و به درستی که‌وچرا عشق بورزیم. زیگموند فروید که همواره در پژوهش‌های خود به واسازی عرصه حیات خانوادگی یعنی افشای مفروضات و همچنین تناقضات آن هم و همچنین متزلزل کردنِ معنا یا وحدت ظاهری آن هم می‌پرداخت، گمان می‌کرد اگرچه ما بستگان و همچنین خویشاوندان خویش را دوست می‌داریم، خیلی وقت‌ها ممکن می باشد از ایشان متنفر هم باشیم و همچنین به‌همچنین و علاوه نفرت داشتن از قوم‌وخویش نه نوعی انحراف و همچنین نابهنجاری بلکه نوعی حالت عادی و همچنین بهنجار می باشد. (کتاب درس‌های فروید جهت زندگی – صفحه ۶۸)

فروید گرفتن که هریک از ما ممکن می باشد در زمانی واحد چندین و همچنین چند لایه ذهن خویش را به دیدن کردن و نمایش درآورد. جهت مثال، هر فرد عاقل و همچنین بالغی می‌تواند در محل کارش کاملا پخته و همچنین بالغ باشد، ولی باید توجه داشت در منزل و خانه و همچنین در کنار شریک زندگی‌اش عین بچه‌ها رفتار کند. (کتاب درس‌های فروید جهت زندگی – صفحه ۸۷)

از نظر فروید، فرد خودشیفته در واقعیت و حقیقت طفلی صغیر می باشد که خود را مرکز عالم می‌پندارد، درست مانند نوزادی که نه قدرت و همچنین نه مستلزم و نیاز ابراز نگرانی در مورد دیگران دارد. (کتاب درس‌های فروید جهت زندگی – صفحه ۹۱)

انظار و افکار فروید هنوز که هنوز می باشد اهمیت و همچنین موضوعیت خیلی زیاد دارد، نه تنها و فقط جهت افرادی که در حیطه بهداشت روان کار می‌کنند، بلکه جهت تمامی انسان‌های باشعوری که دل‌شان می‌خواهد فهم عمیق‌تری از زندگی خویش داشته باشند. فروید، با ساختن و همچنین پرداختن قسمت روان‌شناسی ضمیر ناخودآگاه، به ما کمک کرده می باشد تا بیش از پیش به پیچیدگی‌های عمیق ذهن خویش و همچنین ابعاد جنسی و زناشویی و جنسی و همچنین ستیزه‌جویانه آن هم پی ببریم و همچنین همچنین به اشتیاقی که جهت روابط نزدیک با دیگر انسان‌ها داریم و همچنین بیم‌وهراسی که بعد از آن هم از روابط صمیمی دامن‌مان را می‌گیرد. (کتاب درس‌های فروید جهت زندگی – صفحه ۱۰۴)

مشخصات کتاب

  • عنوان: درس‌های فروید جهت زندگی
  • نویسنده: برت کار
  • ترجمه: صالح نجفی
  • انتشارات: نشر هنوز
  • تعداد صفحات: ۱۲۸
  • نرخ چاپ چهارم – بهار ۱۳۹۷: ۱۶۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

آن کتاب با توافق آلن دوباتن و همچنین با مجوز انتشارات مک‌میلان منتشر شده می باشد. نظر تو در مورد آن کتاب چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر:

  1. کتاب دروغ اراده آزاد
  2. کتاب عدالت چه بایستی و حتما کرد؟
  3. کتاب انسان خداگونه

درس‌های فروید جهت زندگی در تاریخ ۲۷ November 2018 | 10:06 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *