شنبه , شهریور ۲۰ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / رمان سیاه برازنده‌ی توست – معرفی کتاب

رمان سیاه برازنده‌ی توست – معرفی کتاب

رمان سیاه برازنده‌ی توست

|رمان سیاه برازنده‌ی توست از قطره|

رمان سیاه برازنده‌ی توست داستانی عاشقانه اثر أحلام مستغانمی نویسنده برجسته الجزایری می باشد. او نخستین نویسنده زن کتاب‌های عربی‌زبان می باشد که نوشته‌هایش به زبان انگلیسی ترجمه شده می باشد. قبلا در ایران کتاب خاطرات تن از آن نویسنده ترجمه شده می باشد.

أحلام که دختر محمدالشریف مستغانمی از بزرگان و رهبران نبرد الجزایر می باشد در سال شمسی ۱۹۷۳ مدرک لیسانس خود را در رشته ادبیات عربی از دانشگاهی در الجزایر گرفت. او در قسمتهای آخر دهه ۱۹۷۰ به پاریس مهاجرت کرد و همچنین در سال شمسی ۱۹۸۲ در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن دکتری گرفت.

کتاب سیاه برازنده‌ی توست ترجمه‌ای از رمان «الأسود یلیق بک» می باشد که در سال شمسی ۲۰۱۲ منتشر شد و همچنین بلافاصله با استقبال خیلی زیاد زیاد خوانندگان عرب روبه‌رو شد.

در قسمتی از پشت جلد رمان آمده می باشد:

عشق، حضور خود را خبر نمی‌دهد، ولی طنین آهنگش رسوایش می‌کند؛ چیزی شبیه نخستین ضربه‌های سمفونی پنجم موتزارت…

خلاصه رمان سیاه برازنده‌ی توست

آن رمان داستان یک خواننده زن الجزایری به نام هاله و همچنین یک تاجر ثروتمند لبنانی‌الاصل به نام طلال می باشد. طلال جهت اولین بار هاله را در یک برنامه جذاب و جالب و خوب تصویری و تلویزیونی می‌بیند. برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای که در آن هم هاله دلیل آنکه دائما لباس سیاه بر تن می‌کند را توضیح می‌دهد.

در آن برنامه جذاب و جالب و خوب تصویری و تلویزیونی طلال به شدت شیفته هاله می‌می شود و همچنین اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد هرجا که هاله حاضر می‌می شود یک دسته‌گل جهت او بفرستد. یک دسته گل متغایر و متفاوت که در میان دیگر دسته‌گل‌ها کاملا به چشم بیاید و همچنین خیلی زیاد خاص باشد. طلال در کنار آن دسته‌گل‌ها که جهت هاله می‌فرستد نوشته‌های کوتاهی هم بدون اسم می‌نوسید. اولین نوشته طلال اسم کتاب نیز می‌ّباشد. در قسمتی از کتاب می‌خوانیم:

با اشتیاقی از سر کنجکاوی پاکت کوچک ضمیمه‌ی آن هم را باز کرد، روی کارت تنها و فقط سه کلمه بود: «سیاه برازنده‌ی توست.» گیج و همچنین مبهوت سرِ جایش میخکوب شد. چیزی مثل اعلام یک عشق در فضا موج می‌زد. گویی خبر از نزدیک شدن تندبادی عاشقانه در راه بود.

بعد از ارسال چندین دسته‌گل و همچنین نوشته‌های کوتاه، هاله و همچنین طلال اراده و تصمیم راسخ می‌گیرند در پاریس با هم ملاقاتی داشته باشند و همچنین…

در آن میان طلال سال شمسی‌های بسیاری از عمرش را در بزریل سپری کرده می باشد و همچنین هاله با سختی‌های بسیاری در زندگی روبه‌رو شده می باشد و همچنین عزیزان بسیاری را از دست داده می باشد. برخورد آن دو با یکدیگر خیلی زیاد فراتر از یک ارتباط و رابطه می باشد. ارتباط و رابطه آن دو فرد یا شخص شبیه برخورد دو جریان کاملا متغایر و متفاوت می باشد.

آن رمان همچنین و علاوه بر آنکه یک داستان عاشقانه می باشد، در پس‌باره هم نگاهی به الجزایر و همچنین پیامدهای استعمار، انقلاب و همچنین تروریسم هم دارد و همچنین در بعضی قسمت‌ها عشق وعاشقی را نیز مورد بررسی کردن قرار می‌دهد.

رمان سیاه برازنده‌ی توست یک رمان عاشقانه با متنی خاص می باشد. متنی که خیلی زیاد شاعرانه و همچنین با هماهنگی زیاد با موضوع کتاب نوشته شده می باشد و همچنین بعد از خواندن چند صفحه به‌سرعت توجه تو را جلب می‌کند.

در مقدمه کتاب، در آن مورد چنین آمده می باشد:

شاعرانگی، ویژگی چشمگیر زبان روایت می باشد. واژه‌ها گویی نت‌های یک آهنگ عاشقانه‌اند که روح انسانی را با همه‌ی شیدایی‌ها و همچنین غم‌هایش، برهنه و همچنین شفاف به مخاطب عرضه می‌کنند. همه‌چیز جهت نواختن سمفونی عشق آماده می باشد.

به عقیده من نقطه مثبت آن رمان آن می باشد که شخصیت‌های کتاب هردو آدم‌های قوی خواهند بود. ولی باید توجه داشت مرد داستان به دلیل آنکه پول و همچنین ثروت بسیاری دارد به راحتی نمی‌تواند قبول کند که کسی عاشق خود او شده می باشد. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند دیگران به خاطر پول عاشق او شده‌اند و همچنین به همین خاطر در آغاز یک ارتباط و رابطه دست به کارهای عجیب می‌زند.

نقطه مثبت دیگر آن کتاب فضای آشنای آن هم می باشد. اکثرا و بیشتر مسائل و همچنین موضوعاتی که در کتاب مطرح شده می باشد جهت خواننده فارسی‌زبان آشنا می باشد و همچنین مخاطب می‌تواند ارتباط خوبی با آن هم برقرار کند. به همین خاطر در صورتی که به دنبال یک رمان عاشقانه متغایر و متفاوت هستید رمان سیاه برازنده‌ی توست را پیشنهاد می‌کنیم.

[ مطلب مرتبط: کتاب اگنس – رمان عاشقانه ]

رمان سیاه برازنده‌ی توست

جملاتی از متن رمان سیاه برازنده‌ی توست

از زنی که خاطره ندارد، فقیرتر وجود ندارد. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۱۹)

عشق بدبختی می باشد؛ دم و همچنین بازدمی در کار نیست. تو یک زن جهت من مثال بیاور که تو را به خاطر خودت دوست داشته باشد نه جهت جیبت، و همچنین منتظرت بماند نه آنکه آن هم‌قدر منتظر بمانی که از پا دربیایی! در آن دوره زمانه، عشق یک نوع حقه‌ی عاطفی می باشد. زنی خودش را برایت آرایش می‌کند، عشوه‌گری می‌کند، خودش را زیبا نشان می‌دهد تا تو را به دام بیندازد. کافی می باشد که دیوانه شوی و همچنین با او ازدواج کنی؛ دیگر او را نمی‌شناسی. آن عشق نیست، آن معامله عشق می باشد. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۴۲)

به طلال مستلزم و نیاز داشت به خاطر همه‌ی شادی‌هایی که وعده‌شان را به دلش داده بود، و همچنین خوشی‌هایی که خیال می‌کرد سرنوشت سرانجام آن هم‌ها را پیشکشش می کند. همچنین به خاطر روبه‌رو شدن با شکستگی‌های روح، در شهری که پنج سال شمسی پیش شادمان به آن هم قدم گذاشت، و همچنین اکنون بی‌کس و همچنین تنها به آنجا برمی‌گردد. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۷۰)

ثروتمندان در کارشان تعجیل دارند. آن هم‌ها صبر و همچنین حوصله ندارند. برایشان مهم می باشد چیزی را که می‌خواهند فوری به دست بیاورند. انتظار کشیدن را اهانت می‌دانند. آن هم‌ها جنون عظمت دارند. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۱۲۹)

یک جنتلمن هیچ‌وقت زن را در تنگنایی که باعث می شود زیبایی مخصوص زنان و دختران جوان‌اش را از دست بدهد قرار نمی‌دهد. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۱۴۳)

در جهان سومی که ما از آنجا آمده‌ایم رمانتیک بودن یعنی عشق همراه با عقب‌ماندگی، یعنی از زندگی به دامن اوهام گریختن. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۱۷۸)

در پی پیدا کردن و یافتن زنی بود که عقل از سرش ببرد. به خاطرش کارهای خارق‌العاده انجام بدهد. در مقابلش دست به نکات مهم و ترفندهای شعبده‌بازی بزند. او را در یک جعبه‌ی شیشه‌ای بگذارد، با وصل و همچنین هجران دو تکه‌اش کند، بعد با بوسه‌ها تکه‌های پخش شده‌اش را از نو جمع کند. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۲۲۲)

ما هم‌طراز افرادی هستیم که خودمان را با آن هم‌ها قیاس می‌کنیم. در صورتی که می‌خواهی آدم بزرگی باشی، خودت را تنها و فقط با آدم‌های پهناور و بزرگ قیاس کن! (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۲۴۱)

تراژدی عشق پهناور و بزرگ در آن نیست که به‌وقت کودکی بمیرد، بلکه در آن می باشد که بعد از رفتنش ما را کودک رها می‌کند. (رمان سیاه برازنده‌ی توست – صفحه ۳۱۶)

مشخصات کتاب

  • رمان سیاه برازنده‌ی توست
  • نویسنده: أحلام مستغانمی
  • ترجمه: مریم اکبری
  • ویراستار: عباس گلکار
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۳۴۶
  • نرخ چاپ اول – تابستان ۱۳۹۷: ۳۷۵۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد رمان سیاه برازنده‌ی توست چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیلوفر:

  1. کتاب شیاطین
  2. کتاب بازار خودفروشی
  3. کتاب اسطوره سیزیف

رمان سیاه برازنده‌ی توست در تاریخ ۲۹ November 2018 | 6:59 pm منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *