یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / فلسفه‌ای جهت زندگی – معرفی کتاب

فلسفه‌ای جهت زندگی – معرفی کتاب

فلسفه‌ای جهت زندگی

|فلسفه‌ای جهت زندگی از قطره|

آن کتاب می‌تواند زندگی هر خواننده‌ای را به شکل جدی تحت تاثیر قرار دهد و همچنین یک انسجام فکری خاص به همراه داشته باشد. تقریبا ذهن همه ما از کودکی با چیزهایی که در زندگی می‌خواهیم پر شده می باشد. در آن هم دوران مدرسه بارها و همچنین بارها به ما یاد داده‌اند که درس بخوانیم تا کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل مناسبی پیدا کنیم، تا در ادامه منزل و خانه، ماشین، همسر و همچنین… به دست آوریم. کمتر کسی پیدا می‌می شود که با توجه به آموزه‌های قبلی بداند از زندگی چه می‌خواهد. و همچنین آن کتاب می‌تواند به هر کسی کمک کند تا بفهمند از زندگی چه می‌خواهد.

من شخصاً فلسفه رواقی را به آن جهت دوست دارم که انسان را از درون قوی می‌کند. آن فلسفه به تو یاد می‌دهد روی چیزهایی که در اختیار شماست تمرکز کنید و همچنین توجهی به سایر موارد نداشته باشید. و همچنین زیرا و به درستی که ما روی بسیاری از چیزها که در بیرون ما خواهند بود کنترل نداریم بایستی و حتما جهت هر سرنوشتی آماده باشیم. همین موضوع – آماده شدن جهت هر سرنوشتی – یکی از مهم‌ترین دستاوردهای فلسفه رواقی می باشد.

نقطه جذاب و جالب توجه آن می باشد که تو شاید با همه قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف کتاب موافق نباشید، بنابراین می‌توانید از میان توصیه‌های مفید و همچنین بسیاری که در آن کتاب آمده می باشد بهترین‌ها را انتخاب کنید و همچنین از آن هم پیروی کنید.

در نهایت آنکه خود نویسنده از آن فلسفه پیروی می‌کند و همچنین شاید همین هم دلیل خوبی جهت تاثیرگذار بودن آن کتاب باشد. در فصل‌های آخر نویسنده از تجربیات رواقی‌زیستن خود جهت مخاطب می‌گوید و همچنین به نحوی راهنمای خواننده می باشد. البته ذکر آن نقطه هم خالی از لطف نیست که نویسنده به شکل چشم‌بسته آن فلسفه را قبول نکرده می باشد. او تحقیقات بسیاری انجام داده که با خواندن کتاب به همه آن هم‌ها پی خواهید برد. آموزه‌های آن کتاب ساده، خوش‌خوان و همچنین تاثیرگذار را از دست ندهید.

[ لینک: کتاب در باب حکمت زندگی – کتاب فلسفی ]

قسمتی از کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی

جملاتی از متن کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی

به عقیده رواقیون، انسان بایستی و حتما از هر چیز خوبی که زندگی پیش پایش می‌گذارد مانند دوستی و همچنین ثروت بهره ببرد ولی به آن شرط که دلبسته آنها نشود. در واقع، رواقیون معتقد بودند ما انسان‌ها بایستی و حتما هر چند وقت یک‌بار از لذت‌های زندگی دست بکشیم، لختی درنگ کنیم و همچنین زمانی را صرف تامل در مورد فقدان همه آن چیزهای لذت‌قسمت و بخش کنیم. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۴۸)

به عقیده موسونیوس بایستی و حتما فلسفه آموخت زیرا و به درستی که در غیر آن صورت نمی‌قدرت به داشتن یک زندگی خوب امیدوار بود. او همچنین معتقد بود فلسفه بایستی و حتما عمیقا بر تک‌تک ما اثر بگذارد. در واقع به نظر او، هنگام و زمانی که فیلسوفی صحبت می‌کند، کلماتش بایستی و حتما لرزه بر اندام مخاطبان بیندازد و همچنین احساس شرمندگی و همچنین خجالت در جانشان بیفکند و همچنین هنگام و زمانی که سخنانش به پایان رسید، بایستی و حتما مخاطبانش به جای تشویق او به فکر کردن و اندیشیدن و همچنین سکوت فرو بروند. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۷۵)

ما معمولا کسی را خوشبین می‌دانیم که نیمه پر لیوان را می‌بیند. آن مقدار و اندازه و میزان از خوشبینی، جدید و تو و تازه اول کار فرد رواقی می باشد. او بعد از نشان دادن خوشحالی‌اش از آنکه به جای یک لیوان نیمه‌خالی لیوانی نیمه‌پر دارد، از آن هم که اصلا لیوانی دارد ابراز خرسندی می‌کند: ممکن بود لیوانش شکسته یا حتی دزدیده شده باشد. در صورتی که آن هم فرد رواقی دوآتشه‌ای باشد یک گام از آن هم پیش‌تر می‌رود از اعجاب ظروف شیشه‌ای حرف می‌زند: ظروفی که ارزان و همچنین نسبتا مقاومند، طعم و همچنین بویی به محتوایشان نمی‌دهند و همچنین عجب معجزه‌ای! حتی می‌توانی تویشان را ببینی. شاید اینها کمی مسخره به نظر بیاید ولی باید توجه داشت جهت افرادی که توانایی لذت بردن را از دست نداده‌اند، جهان جای شگفت‌انگیزی می باشد. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۱۰۴)

می‌توانیم تمام عمر آرزو کنیم که ای کاش شرایطمان جور غیره ای می‌بود، ولی باید توجه داشت در صورتی که اجازه چنین کاری را به خودمان بدهیم، همه عمرمان به نارضایتی خواهد گذشت. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۱۴۴)

معمولا هنگام و زمانی که به ما توهین می‌می شود، عصبانی می‌شویم. رواقیون معتقد بودند زیرا و به درستی که عصبانیت احساس منفی می باشد که می‌تواند آرامشمان را به هم بزند، بایستی و حتما راهکارهایی پیدا کنیم تا نگذاریم توهین و همچنین تحقیر باعث عصبانیتمان بشود؛ راهکارهایی که زهر توهین را بگیرد و همچنین تسکینمان دهد. یکی از راهکارهای تسکین‌دهنده رواقیون آن می باشد که دمی درنگ کنیم و همچنین ببینیم حرفی که شخص توهین‌کننده می‌زند راست می باشد یا نه. در صورتی که حرف درستی زده باشد که جای ناخوش و غمگین شدن ندارد. مثلا فرض کنید کچل باشید و همچنین کسی به خاطر کچل بودن تو را مسخره کند. سنکا می‌پرسد: چرا شنیدن چیزی که عیان می باشد، توهین به حساب بیاید؟ (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۱۹۲)

دلیل اصلی جستجوی ثروت، میل ما به شناخته شدن و شهرت می باشد. به تعبیر دقیق‌تر، ما به دنبال ثروت می‌رویم زیرا و به درستی که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنیم چیزهایی که می‌توانیم با ثروتمان بخریم، تحسین دیگران و همچنین به تبع آن هم مقدار و اندازه و میزان قابل‌توجهی از شناخته شدن و شهرت را جهت ما به ارمغان می‌آورد. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۲۲۸)

به گفته موسونیوس آنچه پیری را رنج‌آور می‌کند، ضعف و همچنین بیماری قرین با آن هم نیست، بلکه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن مردن و مرگ می باشد. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۲۵۸)

دائما بایستی و حتما به جای تلاش جهت مسلط بودن و تسلط داشتن بر سرنوشت، به دنبال مهار خویشتن باشیم، به جای تلاش جهت تغییر نظم موجود، امیال و همچنین خواسته‌هایمان را تغییر دهیم. و همچنین به روش کلی باور داشته باشیم که هیچ چیز جز اندیشه‌های خودمان به روش کامل در اختیار ما نیست. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۲۷۷)

آدم همانقدر بیچاره می باشد که خودش فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۲۸۹)

رواقیون به خوبی فهمیده بودند که خشم، با لذت جور درنمی‌آید و همچنین در صورتی که کاری جهت از بین بردنش نکنیم، زندگی‌مان را تباه می‌کند. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۳۳۷)

یکی از بزرگترین خطاهایی که خیلی از انسان‌ها مرتکب می‌شوند آن می باشد که اصلا هیچ فلسفه‌ای جهت زندگی‌شان ندارند. آن آدم‌ها عنان زندگی‌شان را به ساختار تکاملی‌شان می‌سپارند و همچنین تحت کنترل و همچنین هدایت آن هم با جد و همچنین جهد تمام به دنبال چیزهایی می‌روند که حس خوبی به آنها می‌دهد و همچنین از چیزهایی که حس بدی در آنها ساخته یا ایجاد می‌کند، دوری می‌کنند. (کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – صفحه ۳۶۵)

مشخصات کتاب

  • عنوان اصلی: فلسفه‌ای جهت زندگی
  • عنوان فرعی: رواقی‌زیستن در دنیای امروز
  • نویسنده: ویلیام اروین
  • ترجمه: محمود مقدسی
  • انتشارات: گمان
  • تعداد صفحات: ۳۸۰
  • نرخ چاپ هفتم – تابستان ۱۳۹۷: ۴۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی چیست؟ آیا تو در زندگی خود از فلسفه ویژه ای پیروی می‌کنید؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر:

  1. کتاب درس‌های فروید جهت زندگی
  2. کتاب عدالت – چه بایستی و حتما کرد؟
  3. کتاب اسطوره سیزیف

فلسفه‌ای جهت زندگی در تاریخ ۷ December 2018 | 10:45 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *