شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب طاعون – معرفی کتاب

کتاب طاعون – معرفی کتاب

کتاب طاعون

|کتاب طاعون از قطره|

در میانه داستان، هنگام و زمانی که که کل شهرستان را طاعون در برگرفته، دکتر ریو و همچنین دوستش، جهت لحظه کوتاهی، فارغ از فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن طاعون در دریا آبتنی می‌کنند و همچنین غرق در لذتی وصف نشدنی می‌شوند. می‌قدرت گفت آن صحنه زیباترین اتفاق کتاب می باشد. شاید زندگی واقعی آبتنیِ هرچند کوتاه و همچنین ولی باید توجه داشت شیرینی باشد، در میان واقعیتِ تلخِ طاعون. طاعون جهت دائما آن هم‌ها را آزاد نمی‌گذارد. هیچ کس از طاعون مصون نیست و همچنین تا انتها ادامه دارد. ولی می‌قدرت در کنارش زندگی هم کرد. و همچنین همه چیز را از سر گرفت. همانطور که تارو، یکی از شخصیت‌های مهم و همچنین محبوب داستان، می‌گوید: «بعد از ترکِ طاعون، آیا می‌قدرت همه چیز را از سر گرفت؟ و همچنین آغازی دوباره داشت؟»

شهروندان و مردم شهر شهرستان جرئت آن آغاز نو را دارند؟ تارو نگران می باشد چراکه نظر دارد شهری که طاعون زده می شود، حتی بعد از گذر طاعون، دیگر نه آن هم شهرستان مثل سابق می باشد و همچنین نه مردمش. طاعون اثر و همچنین لکه‌اش را جهت دائما روی همه‌چیز جا می‌گذارد.

کتاب در مراحل آخر به زیبایی تمام، طغیان و همچنین نبردی را که انسان با تمام قوایش در مقابل تاریکی بیرحمانه مردن و مرگ انجام می‌دهد به تصویر می‌کشد. و همچنین سکوتی که بعد از هر مردن و مرگ حکمفرما می‌می شود، سکوت کر کننده ایست که نوعی تسلیم و همچنین شکست را اعلام می‌کند. اعلام شکستی تمام عیار جهت شخص جنگنده و همچنین از طرفی اعلامِ بُرد جهت دیگران. پیروزی‌ای که از آگاهی یک واقعیت و همچنین گذر از آن هم نشات گرفته می باشد. چرا که روبرو شدن با آن واقعیت ما را به درک بهتری از زندگی می‌رساند.

طاعون هر چقدر هم که کشنده و همچنین غیر قابل شکست باشد، نباید سدی می شود روبروی عصیان و همچنین مبارزه انسان. تنها با عصیان و همچنین گذر کردن از آن هم می باشد که به آگاهی می‌رسیم. در بلایا می‌قدرت انسانیت، شرافت و همچنین معرفت را در درون آدمیان کند و همچنین کاو کرد. پهناور و بزرگ‌ترین چیزی که در مصیبت‌ها می‌قدرت گرفتن، کشف ستودنی‌های درون می باشد.

طاعون هیچ وقت از بین نمی‌رود. موش‌های طاعون زده در سوراخ هر منزل و خانه پنهاند تا به وقتش هجوم بیاورند و همچنین با گزندگیشان یاداورِ انسانیت باشند.

طاعون با ردای سرخش، لکه‌اش را بر جای می‌گذارد و همچنین می‌رود. و همچنین مرگی می باشد که به فریادِ بلند، زندگی را اعلام می‌کند!

[ لینک: کتاب در باب حکمت زندگی – نشر نیلوفر ]

کتاب طاعون اثر کامو

جملاتی از متن کتاب طاعون

راه ساده جهت آشنایی با یک شهرستان آن می باشد که انسان بداند شهروندان و مردم شهر آن هم چگونه کار می‌کنند، چگونه عشق می‌ورزند و همچنین چگونه می‌میرند. (کتاب طاعون – صفحه ۳۸)

در اران نیز مانند جاهای دیگر، بر اثر فقدان وقت و همچنین فکر کردن و اندیشیدن، انسان ناگزیر می باشد ندانسته دوست بدارد. (کتاب طاعون – صفحه ۳۹)

روزنامه‌ها که در ماجرای موش‌ها آن هم همه پرگویی کرده بودند، دیگر حرفی نمی‌زدند. زیرا موش‌ها در کوچه می‌میرند ولی باید توجه داشت انسان‌ها درون منزل و خانه‌ها. و همچنین روزنامه‌ها تنها و فقط با کوچه کار دارند. (کتاب طاعون – صفحه ۶۹)

جهت همه شهروندان و مردم شهر همینطور می باشد: با هم ازدواج می‌کنند، باز هم کمی همدیگر را دوست دارند و همچنین کار می‌کنند. آنقدر کار می‌کنند که دوست داشتن را فراموش کنند. (کتاب طاعون – صفحه ۱۱۴)

من تو را دوست داشتم، ولی باید توجه داشت حالا خسته‌ام… از آنکه می‌روم خوشبخت نیستم، ولی باید توجه داشت جهت از سر گرفتن هم احتیاجی به خوشبخت بودن نیست. (کتاب طاعون – صفحه ۱۱۵)

هیچ کس نمی‌خندد، مگر مست‌ها، و همچنین آنها هم بسیاری می‌خندند. (کتاب طاعون – صفحه ۱۵۰)

طاعون می‌تواند به عظمت پیدا کردن و یافتن کسی کمک کند. با وجود آن هنگام و زمانی که انسان فلاکتی را که طاعون همراه می‌آورد می‌بیند بایستی و حتما دیوانه یا کور و همچنین یا بزدل باشد که در برابر آن هم تسلیم می شود. (کتاب طاعون – صفحه ۱۵۸)

حال که نظام عالم به دست مردن و مرگ نهاده شده می باشد، شاید به نفع خداوند می باشد که شهروندان و مردم شهر به او معتقد نباشند و همچنین بدون چشم گرداندن به آسمانی که او در آن هم خاموش نشسته می باشد، با همه نیروهاشان با مردن و مرگ مبارزه کنند. (کتاب طاعون – صفحه ۱۶۰)

شر و همچنین بدی در دنیا وجود دارد پیوسته از نادانی می‌زاید و همچنین حسن نیت نیز در صورتی که از روی اطلاع نباشد ممکن می باشد به مقدار و اندازه شرارت تولید خسارت کند. شهروندان و مردم شهر اکثرا و بیشتر خوبند تا بد و همچنین در واقعیت و حقیقت، مساله آن نیست. بلکه آنها کم یا زیاد نادانند و همچنین همین می باشد که ثواب و فضیلت یا ننگ شمرده می‌می شود. نومیدکننده‌ترین ننگ‌ها، ننگ آن هم نادانی می باشد که گمان می‌کند همه چیز را می‌داند و همچنین در پس نتیجه آن می شود که به خودش اجازه آدم کشی می‌دهد: روح قاتل کور می باشد و همچنین هرگز نیکی حقیقی یا عشق زیبا بدون روشن بینی کافی وجود ندارد. (کتاب طاعون – صفحه ۱۶۴)

پیوسته در تاریخ ساعتی فرا می‌رسد که در آن هم، آنکه جرئت کند و همچنین بگوید دو دوتا چهارتا می‌می شود مجازاتش مردن و مرگ می باشد. (کتاب طاعون – صفحه ۱۶۵)

حال می‌دانم که انسان لیاقت کارهای بزرگی را دارد. ولی باید توجه داشت در صورتی که لایق احساس بزرگی نباشد، جهت من جذاب و جالب نیست. (کتاب طاعون – صفحه ۱۹۶)

روشن می باشد که تو قادرید در راه یک اندیشه بمیرید. و همچنین من از آدم‌هایی که در راه اندیشه می‌میرند خسته شده‌ام. من به قهرمانی عقیده ندارم. می‌دانم که آسان می باشد. به آن پس نتیجه آن می شود که رسیده‌ام که کشنده می باشد. آنچه جهت من جذاب و جالب می باشد آن می باشد که انسان زندگی کند و همچنین از آن هم چیزی که دوست دارد بمیرد. (کتاب طاعون – صفحه ۱۹۶)

یگانه راه مبارزه با طاعون شرافت می باشد. (کتاب طاعون – صفحه ۱۹۷)

معمولا زندان یک محیط زندگی دسته جمعی می باشد و همچنین بهترین دلیل آن هم آن می باشد که در زندان شهرستان ما زندانبانان نیز مانند زندانیان باج خود را به طاعون می‌پرداختند و همچنین بر طبق نظر عالیه‌ی طاعون، همه کس، از مدیر زندان گرفته تا پست‌ترین زندانیان محکوم بودند و همچنین شاید بدای نخستین بار در زندان عدالت مطلق برقرار می‌شد. (کتاب طاعون – صفحه ۲۰۳)

در واقع چه کسی می‌توانسته بود ادعا کند که ابدی بودن یک شادی می‌تواند یک لحظه رنج بشری را جبران کند؟ (کتاب طاعون – صفحه ۲۵۷)

فهمیده‌ام همه بدبختی انسان‌ها از آن می باشد که به زبان صریح و همچنین روشن حرف نمی‌زنند. از آن رو اراده و تصمیم راسخ گرفته‌ام که صریح حرف بزنم و همچنین صریح رفتار کنم تا در راه درست بیفتم. (کتاب طاعون – صفحه ۱۸۶)

گمان می‌کنم که من قهرمانی و همچنین تقدس را زیاد نمی‌پسندم. آنچه برایم جذاب و جالب می باشد انسان بودن می باشد. (کتاب طاعون – صفحه ۲۸۸)

نیت و اراده مردن ندارم و همچنین مبارزه خواهم کرد. ولی باید توجه داشت در صورتی که بازی را باخته باشم می‌خواهم که خوب تمام کنم. (کتاب طاعون – صفحه ۳۱۶)

مشخصات کتاب

  • کتاب طاعون
  • نویسنده: آلبر کامو
  • ترجمه: رضا سیدحسینی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۳۴۱
  • نرخ چاپ پانزدهم – بهار ۱۳۹۵: ۲۱۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: نگار نوشادی 

نظر تو در مورد کتاب طاعون چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک کنیم.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیلوفر:

  1. جستارهایی در باب عشق
  2. دنیای سوفی
  3. ژان باروا

کتاب طاعون در تاریخ ۵ December 2018 | 9:27 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *