شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / از کتاب رهایی نداریم – معرفی کتاب

از کتاب رهایی نداریم – معرفی کتاب

از کتاب رهایی نداریم

|از کتاب رهایی نداریم از قطره|

امبرتو اکو و همچنین ژان کلود کریر در آن کتاب به گفتگو در مورد موضوعات مختلفی می‌پردازند. از کتاب‌های خیلی زیاد قدیمی و همچنین گران‌نرخ می‌گویند، از تجربه‌های خود در پیدا کردن کتاب‌ها، از کتاب‌هایی که نابود شده‌اند، از جایگاه کتاب در دنیای آشفته امروز، از نابودی کتابخانه‌های قدیمی، از حماقت، از سینما، از شهروندان و مردم شهر و همچنین فرهنگ‌های متنوع و گوناگون و مختلف، از تاریخ و همچنین… می‌گویند. همچنین در کتاب اکثر دغدغه‌های ذهنی یک فرد کتابخوان به بحث گذاشته می‌می شود. به عنوان مثال به آن قسمت از متن کتاب دقت کنید:

بایستی و حتما بگویم که کاری سخت‌تر از تنظیم کتابخانه نیست. مگر آنکه پیش از آ«، مختصر نظمی به دنیا بدهیم. چه کسی می‌تواند دل به دریا بزند و همچنین به آن کار بپردازد؟ کتاب‌ها را چه‌روش بایستی و حتما چید؟ برحسب موضوع؟ ولی باید توجه داشت در آن صورت، زیرا و به درستی که قطع کتاب‌ها با هم خیلی زیاد تفاوت دارد، ناگزیر بایستی و حتما طبقه‌بندی کتابخانه را تغییر داد. برحسب قطع؟ برحسب زمان؟ برحسب نویسنده؟ (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۲۸۳)

[ لینک: رمان طاعون – نشر نیلوفر ]

از کتاب رهایی نداریم

از کتاب رهایی نداریم کتابی می باشد که هر کرم کتابی بایستی و حتما آن هم را بخواند. کتاب که همچنین و علاوه بر اطلاعات بسیاری که پیرامون خود کتاب به خواننده می‌دهد سراسر لذت می باشد و همچنین شیرینی آن هم تا مدت‌ها با تو می‌ماند. شامل موارد و نکات مثبت آن کتاب آن می باشد که می‌تواند در کتاب خواندن راهنمای مفید جهت تو باشد. جهت یک فرد کتابخوان دائما انتخاب کتاب‌های خوب جهت مطالعه سخت می باشد و همچنین ممکن می باشد دائم به کتاب‌های خوبی که هنوز نخوانده و همچنین یا به روش کلی به نخوانده‌هایش فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کند. جذاب و جالب اینجاست که یک فصل از کتاب به همین موضوع می‌پردازد که می‌تواند کمک خیلی زیاد خوبی جهت عاشقان کتاب باشد.

همچین در کتاب به شکل بدون واسطه و غیر مستقیم سوال‌هایی که ممکن می باشد در ذهن یک کتاب‌خوان وجود داشته باشد پاسخ داده می‌می شود. سوال‌هایی مانند آنکه: آیا هر کتابی ارزش آن هم را دارد که یک بار خوانده می شود؟ فایده خواندن رمان‌های پهناور و بزرگ چیست؟ در صورتی که کتاب نخوانیم چه می‌می شود؟ آیا حتما بایستی و حتما همه کتاب‌های پهناور و بزرگ دنیا را بخوانیم؟

آن هم‌روش که اشاره شد اطلاعات و همچنین بحث‌های بسیاری در کتاب وجود دارد و همچنین همچنین از رمان‌های بسیاری – بینوایان، دن کیشوت، در جستجوی زمان از دست رفته، بازار خودفروشی و همچنین… – هم صحبت می‌می شود. موضوعی که شاید باعث سردرگمی خواننده می شود، البته مترجم کتاب تلاش کرده در هرجایی که مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری باشد توضیحاتی ارائه کند ولی باید توجه داشت طبیعی می باشد که آن کار به شکل کوتاه انجام شده می باشد. بنابراین مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد که خواننده گاهی اوقات در اینترنت سرچ کند تا به عمق موضوعات پی ببرد.

شاید تنها ایرادی جدی که به کتاب وارد باشد، پایان عجیب و همچنین غریب آن هم باشد. کتاب بدون هیچ جمع‌بندی و همچنین به روش کاملا ناگهانی به اتمام می‌رسد و همچنین ممکن می باشد خواننده احساس تنهایی کند. مثل همه کتاب، امبرتو اکو و همچنین ژان کلود کریر در حال صبحت بودند که امبرتو اکو حرفش را می‌زند و همچنین پایان! کتاب به آخر می‌رسد.

جملاتی از متن از کتاب رهایی نداریم

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن جمع‌آوری کتاب، سابقه‌ای طولانی دارد. بنابراین، ماجراهایی که بر فیلم دیدنی و جذاب قبل، بر کتاب نگذشته می باشد. احترام به نوشته، و همچنین بعدها به کتاب، قدمتی برابر با قدمت خط دارد. رمی‌های باستان به گردآوری طومارها علاقه داشتند. در صورتی که کتاب‌هایی را از دست داده‌ایم، علل غیره ای داشته می باشد. یک دسته از کتاب‌ها با سانسور مذهبی نابود شده‌اند و همچنین یک دسته هم در آتش‌سوزی، زیرا و به درستی که کتابخانه‌ها هم مثل کلیساهای جامع، به کوچک‌ترین حادثه‌ای آتش می‌گرفت و همچنین علتش آن بود که قسمت و بخش اعظم هر دو آن هم‌ها از چوب ساخته می‌شد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۳۳)

مجموعه‌دار پهناور و بزرگ برزیلی، خوزه میندلین، مجلدی از «بینوایان» نشانم داده که در شهرستان ریو، در پرتقال، به سال شمسی ۱۸۶۲، یعنی آن هم سال شمسی نشر آن کتاب در فرانسه، چاپ و همچنین منتشر شده می باشد. تنها دو ماه بعد از پاریس! در آن هم هنگام که ویکتور هوگو «بینوایان» را می‌نوشت ناشرش هتزل، آن هم را فصل به فصل جهت ناشران خارجی می‌فرستاد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۵۶)

قبل، مدام مایه شگفتی‌مان می‌می شود، حتی اکثرا و بیشتر از زمان حال، حتی شاید اکثرا و بیشتر از بعدی. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۷۷)

شاید ادبیاتی هم که در مدرسه به ما آموخته‌اند، زیاده از حد پالایش شده و همچنین در پس نتیجه آن می شود که از داشتن طعم خاص ناخالصی بی‌بهره مانده می باشد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۱۰)

بعضی می‌گویند که دو نوع کتاب داریم. کتابی که نویسنده می‌نویسد و همچنین کتابی که به خواننده تعلق دارد. از نظر من، دارنده کتاب هم شخصیت جذاب و جالب توجهی می باشد. آن چیزی می باشد که به آن هم «مبدا» می‌گویند. فلان کتاب «به فلان شخص تعلق داشته می باشد». در صورتی که کتابی دارید که از کتابخانه فردی یا شخصی مازارن آمده باشد، صاحب ورژن و نسخه ممتازی شده‌اید. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۱۴)

با پول کم هم می‌قدرت کتاب‌باز بود. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۴۳)

هر کشوری بایستی و حتما حوادث تاریخی مهمی را از سر گذرانده باشد تا شامل شعوری می شود که بتواند پدیدآرنده اندیشه‌ای جهانی باشد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۵۳)

کتاب مهم دائما زنده می‌ماند، با ما پهناور و بزرگ می‌می شود و همچنین با ما پیر می‌می شود و همچنین هرگز نمی‌میرد. زمان بارورش می‌سازد و همچنین تغییرش می‌دهد، در حالی که کتاب‌های بی‌اهمیت به حاشیه تاریخ می‌روند و همچنین محو می‌شوند. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۵۵)

هیچ اثری، در ابتدا شاهکار نیست، بعدا شاهکار می‌می شود. بایستی و حتما اضافه کنم که شاهکارهای پهناور و بزرگ، یکدیگر را با میانجیگری ما تحت تاثیر قرار می‌دهند. شاید بتوانیم بگوییم که سروانتس تا چه حد در کافکا تاثیر گذاشته می باشد. ولی باید توجه داشت آن را هم می‌توانیم بگوییم – ژرار ژنت به روشنی ثابت کرده – که سروانتس هم از کافکا تاثیر پذیرفته می باشد. در صورتی که آثار کافکا را پیش از کتاب سروانتس بخوانیم، کافکا توسط ما، و همچنین بی‌آنکه متوجه باشیم، قرائتمان را از دن کیشوت تغییر خواهد داد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۵۶)

فلوبر می‌گوید نادانی آن می باشد که بخواهیم پس نتیجه آن می شود که‌گیری کنیم. آدم نادان می‌خواهد خودش به راه‌حل‌های قاطع و همچنین بی‌زیرا و به درستی که و همچنین چرا دست یابد. می‌خواهد جهت دائما به پیشامد جدید‌ای پایان دهد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۱۹۷)

نوشتن دائما کار خطرناکی بوده و همچنین هنوز هم خطرناک باقی مانده می باشد. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۲۱۶)

همه ما عمیقا تحت تاثیر کتاب‌هایی هستیم که نخوانده‌ایم، که هنگام و زمانی که جهت خواندنش نداشته‌ایم. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۲۴۷)

کتابخانه، لزوما از کتاب‌هایی که خوانده‌ایم یا حتی روزی خواهیم خواند، تشکیل نمی‌می شود. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد که آن را تصریح کنیم. کتابخانه از کتاب‌هایی به وجود می‌آید که می‌توانیم، یا احتمالا خواهیم توانسته بود بخوانیم، حتی در صورتی که هرگز آن هم‌ها را نخوانیم. (از کتاب رهایی نداریم – صفحه ۲۶۱)

مشخصات کتاب

  • عنوان: از کتاب رهایی نداریم
  • اومبرتو اکو – ژان کلود کریر
  • به سعی ژان فیلیپ دوتوناک
  • ترجمه: مهستی بحرینی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۳۰۸
  • نرخ چاپ دوم – بهار ۱۳۹۵: ۲۱۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب از کتاب رهایی نداریم چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیلوفر:

  1. کتاب شیاطین
  2. رمان کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل پدر
  3. کتاب اسطوره سیزیف

از کتاب رهایی نداریم در تاریخ ۲۶ December 2018 | 12:27 pm منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *