جمعه , مرداد ۱ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / چگونه از تنهایی لذت ببریم – معرفی کتاب

چگونه از تنهایی لذت ببریم – معرفی کتاب

چگونه از تنهایی لذت ببریم

|چگونه از تنهایی لذت ببریم از قطره|

چگونه از تنهایی لذت ببریم در ۵ قسمت و بخش نوشته شده می باشد: مقدمه / تنها بودن در قرن بیست‌ویکم / چرخش به سمت تنهایی / لذت تنهایی / پس نتیجه آن می شود که‌گیری.


تنهایی در دنیای امروز شاید به پیچیده‌ترین حد ممکن رسیده باشد. هر فردی که یک حساب کاربری در یکی از شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته باشد، ممکن می باشد ده‌ها، صدها و همچنین یا حتی هزاران دوست داشته باشد که در صورتی که بخواهد می‌تواند با آن هم‌ها صحبت کند و همچنین از تنهایی گریز و فرار کند. ولی باید توجه داشت در عین حال ممکن می باشد در میان آن اشخاص کاملا احساس تنهایی کند.

در آن کتاب هنگام و زمانی که از تنهایی صحبت می‌می شود منظور تنهایی اختیاری می باشد. تنهایی که فرد آزادانه آن هم را انتخاب کرده باشد نه یک تنهایی اجباری. زیرا شواهد علمی بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد تنهایی اجباری جهت سلامت فرد خطرناک می باشد. به عنوان مثال زندانی شدن در سلول انفرادی را در نظر بگیرید.

در کتاب موضوع تنهایی به خوبی از دیدگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف بررسی کردن می‌می شود و همچنین نویسنده نشان می‌دهد که هنگام و زمانی که فردی تنهایی را آزادانه انتخاب می‌کند، ممکن می باشد واکنش‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین یا حتی تندی از سوی جامعه و همچنین یا اشخاص نزدیک خود گرفتن کند. همین واکنش‌ها شاید دلیل اصلی گریز و فرار از تنهایی باشد. ولی باید توجه داشت سارا میتلند به ما نشان می‌دهد که تنهایی مزایای خاص خودش را دارد و همچنین هر فردی می‌تواند از تنهایی نهایت لذت را ببرد.

[ مطلب مرتبط: زندگی و همچنین آثار داستایفسکی – مدرسه زندگی ]

چگونه از تنهایی لذت ببریم

زیباترین قسمت کتاب از دیدگاه من، قسمت و بخش چهارم کتاب یعنی قسمت و بخش لذت تنهایی می باشد. بخشی که در آن هم نویسنده هر خواننده‌ای را ترغیب می‌کند که به استقبال تنهایی برود و همچنین آن هم را در آغوش بگیرد. آن قسمت و بخش ۵ فصل دارد که در هر فصل یکی از لذت‌های تنهایی مورد بحث قرار می‌گیرد. فصل‌های قسمت و بخش چهارم عبارتند از:

 1. آگاهی فردی یا شخصی
 2. سازگاری با طبیعت
 3. ارتباط با ماوراء
 4. خلاقیت
 5. آزادی

همه ما ممکن می باشد روزی تنهایی شویم، بنابراین آن کتاب می‌تواند به همه ما کمک کند. کتابی که به زبان ساده نوشته شده می باشد و همچنین نویسنده دقیقا می‌داند از چه چیزی صحبت می‌کند! پیشنهاد ما آن می باشد که در صورتی که از تنهایی گریز و فرار می‌کنید حتما آن کتاب را مطالعه کنید، شاید با تنهایی دوباره آشتی کردید!

جملاتی از متن کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم

منتقدانِ تنها زندگی کردن دقیقا چه مقدار و اندازه و میزان از تنهایی را زیاده از حد قلمداد می‌کنند. از کجا به بعد حس می‌کنند یارو دیگر دارد دیوانه‌ای خطرناک یا مفسدی شرور می‌می شود؟ زیرا و به درستی که آشکارا تفاوت می باشد بین کسی که ترجیح می‌دهد تنهایی حمام کند و همچنین کسی که به جزیره غیرمسکونی دوردستی می‌رود که تنها و فقط در فصل بهار که آب دریا پایین می‌آید می‌می شود به دیدنش رفت؛ فرق می باشد بین کسی که تلفنی به دوستش می‌گوید به جمع دوستانه‌ای که شب دارند نمی‌رود، زیرا و به درستی که هوس کرده یک شب جهت خودش تنها باشد، با کسی که تمام قرارهای فرهنگی و اجتماعی چهار ماه بعدی‌اش را لغو می‌کند تا تک‌وتنها در منزل و خانه بنشیند. (کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم – صفحه ۳۴)

تنهایی اغلب غافلگیرانه سراغ‌مان می‌آید. (کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم – صفحه ۶۳)

براساس یک نظرسنجی در سال شمسی ۲۰۰۸، بیش از سیزده میلیون فرد یا شخص در بریتانیا از آن‌که امکان تماس با تلفن همراه را از دست بدهند وحشت دارند. آن اشخاص هنگام و زمانی که دچار ترس و همچنین تشویش می‌شوند که شارژ کردن گوشی‌شان یا اعتبار پولی آن هم تمام می شود یا گوشی آنتن ندهد. آن اشخاص مبتلا به «فوبیای بی‌موبایلی» خواهند بود که نوموفوبیا نام گرفته می باشد و همچنین می‌تواند بر بیش از پنجاه و همچنین سه قسمت و بخش کاربران تلفن همراه تاثیر بگذارد. (کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم – صفحه ۶۹)

واقعا عجیب می باشد که یکی از انواع تنهایی که کمترین انتقاد را برانگیخته، شکلی می باشد که از بسیاری جهات خطرناک‌ترین نوع تنهایی می باشد؛ ماجراجویی تک‌نفره. به‌نظرم عجیب می باشد که شهروندان و مردم شهر افرادی را که اراده و تصمیم راسخ می‌گیرند در آرامش منزل و خانه‌های‌شان تنها باشند خل‌وچل می‌دانند و همچنین اغلب طوری با آن هم‌ها رفتار می‌کنند که انگار دیوانه‌اند، ولی باید توجه داشت افرادی را که اراده و تصمیم راسخ می‌گیرند تنهایی یک کیلومتر بالاتر از برف مرز کوه بروند یا با قایقی کوچک به دل اقیانوس آرام بزنند قهرمان می‌نامند. دقیقا نمی‌دانم دلیلش چیست؛ شاید زیرا و به درستی که بسیاری از شهروندان و مردم شهر درک نمی‌کنند – نمی‌خواهند درک کنند – که اصلا هدف از «تنها بودن» چیست، در حالی که اول بودن در انجام دادن کاری خیلی زیاد به هیجان‌مان می‌آورد. (کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم – صفحه ۱۱۳)

برنارد شاو معتقد می باشد: «کاری را که دوست داری دیگران جهت تو بکنند تو جهت آن هم‌ها نکن، شاید سلیقه آن هم‌ها با تو خیلی زیاد متغایر و متفاوت باشد.» (کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم – صفحه ۱۲۹)

شرکت در کلاس یوگا در نظر اول شبیه تمرین تنهایی نیست، ولی باید توجه داشت یادگیری تکنیک‌های سکون و همچنین سکوت و همچنین آگاهی واقعا تنهایی را آرامش‌قسمت و بخش‌تر و همچنین ساده‌تر می‌سازند. (کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم – صفحه ۱۸۶)

مشخصات کتاب

 • عنوان: چگونه از تنهایی لذت ببریم
 • نویسنده: سارا میتلند
 • ترجمه: سما قرایی
 • انتشارات: نشر هنوز
 • تعداد صفحات: ۲۰۰
 • نرخ چاپ پنجم – بهار ۱۳۹۷: ۱۷۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم با توافق آلن دوباتن و همچنین با مجوز انتشارات مک میلان منتشر شده می باشد. نظر تو در مورد آن کتاب چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر:

 1. جستارهایی در باب عشق
 2. در باب حکمت زندگی
 3. دنیای سوفی

چگونه از تنهایی لذت ببریم در تاریخ ۲۹ December 2018 | 11:51 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *