شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / نه فرشته نه قدیس – معرفی کتاب

نه فرشته نه قدیس – معرفی کتاب

نه فرشته نه قدیس

|نه فرشته نه قدیس از قطره|

[ معرفی کتاب: روح پراگ اثر ایوان کلیما ]

رمان نه فرشته نه قدیس

نه فرشته نه قدیس داستان یک زن چهل و همچنین چند ساله آرام و همچنین غمگینی می باشد که در آستانه‌ی میان‌سالی سرخورده از روزمرگی زندگی می باشد. کریستینا زنی می باشد مثل هزاران زن از جامعه‌ای پساجنگ با شرایط سیاسی متشنج و همچنین آشفته که در آن هم هر اتفاقی حتی روابط خانوادگی نیز رنگ و همچنین بویی سیاسی دارد، زنی که بعد از گذار از دوران جوانی آن هم را زیرا و به درستی که حبابی خالی و همچنین پوچ می‌بیند. زنی که در آستانه‌ی میانسالی متوجه می‌می شود چقدر جای عشق و همچنین آرمان در زندگی‌اش خالی می باشد و همچنین حاصل زمان و همچنین گذر عمرش چیزی نیست جز تنهایی و همچنین انزوا و همچنین چین و همچنین چروک‌هایی که هر روز عمیق و همچنین عمیق‌تر می‌شوند.

هرچه سنم بالاتر می‌رود میلم به زندگی کمتر می‌می شود. اصلا تمایلی به زندگی کردن داشته‌ام؟ راستش را بخواهید نمی‌دانم، ولی آن را می‌دانم که هم توش و همچنین قدرت بیشتری داشتم و همچنین هم آرزوهای دور و همچنین درازی. آدم تا هنگام و زمانی که زنده می باشد که آرزو داشته باشد. (رمان نه فرشته نه قدیس – صفحه ۷)

او در تلاش می باشد تا خود را از آن پیله برهاند، در تلاش می باشد صورت واقعی به خیال‌های خود بدهد، دوباره عاشق می شود، از قبل و همچنین خاطرات تلخش رهایی یابد، پدر کمونیست و همچنین سخت آرمان‌گرا و همچنین شوهر بدون آرمان و همچنین ایدئولوژی‌اش را ببخشد، مادری شایسته و همچنین با اعتماد به نفس جهت فرزندش باشد، ارتباطش را با دنیای اطرافش بهبود بخشد و همچنین در یک‌ کلام معنایی به زندگی خود دهد.

ولی باید توجه داشت آیا نویسنده آن داستان، «ایوان کلیما»، نویسنده‌ای که در کودکی با پدر و همچنین مادرش به اردوگاه‌های مردن و مرگ فرستاده شده و همچنین مردن و مرگ هزاران انسان را از نزدیک دیده، می‌تواند پاسخی به معنابخشی زندگی داشته باشد؟! آیا کلیما می‌تواند با نگاهی امیدوار و همچنین خوش‌بینانه، زندگی نو به شخصیتی که خلق کرده، هدیه کند؟! آن سوالی می باشد که پاسخ آن هم تا پایان رمان بی‌جواب می‌ماند.

قبل کریستینا در دو گلدان خالی خلاصه می‌می شود با بعدی‌ای که نشان از خیانت و همچنین رنج و همچنین تنهایی دیگر دارد. و همچنین اکنون او… اکنونش شاید تکرار همین مکررات زندگی می باشد… تکرا مسائل روتین زندگی، حلقه‌وار و همچنین در هم تنیده…

کتاب نه فرشته نه قدیس با صحنه‌ای تکان‌دهنده‌ آغاز می‌می شود که در آن هم ابتدا مخاطب را میخکوب می‌کند:

شوهرم را دیشب کشتم. چرخ دندان‌سازی را کار انداختم و همچنین جمجمه‌اش را سوراخ کردم. صبر کردم تا کفتری از جمجمه‌اش بیرون بپرد ولی به جای کفتر یک کلاغ پهناور و بزرگ و همچنین سیاه بیرون آمد. (رمان نه فرشته نه قدیس – صفحه ۷)

[ معرفی کتاب: رمان درک یک پایان – نشر نو ]

نه فرشته نه قدیس

جملاتی از متن کتاب نه فرشته نه قدیس

موقعی که من به دنیا آمدم از مردن و مرگ آن نویسنده ماهر پانزده سال شمسی می‌گذشت. او جهت تنها عشق واقعی زندگی‌اش نوشته بود: محبوبم به خاطر خداوند تبارک و تعالی یاد بگیر شاد باشی. آن تنها آرزوی من می باشد جهت تو، و همچنین غیر از عشقت هیچ چیزی زیباتر از شادی‌ات نمی‌توانی به من بدهی.

آدم‌های خوب رنج بیشتری می‌کشند زیرا و به درستی که از رنج دیگران هم رنج می‌برند.

حتی به درد  کاری هم که هم اکنون مشغولش هستم نمی‌خورم، زیرا و به درستی که نمی‌توانم شهروندان و مردم شهر را به آن هم‌طوری که خواهند بود قبول کنم و همچنین با آن هم‌ها کنار بیایم. دوست دارم توی دنیای غیره ای زندگی کنم، دنیایی که در آن هم کار و همچنین اعمال شهروندان و مردم شهر باعث احترام بشود، درست علی رغم آن هم‌چه امروز معمول می باشد.

تنها راه ادامه حیات نادیده گرفتن چیزهایی می باشد که دوستشان نداریم، و همچنین همچنین چیزهایی در مورد آدم‌ها و همچنین جهان که ما را آشفته می‌کنند.

بیش از حد مغروریم و همچنین به همین خاطر نمی‌توانیم با سرنوشت و همچنین یا آدم‌های دور و همچنین برمان کنار بیاییم و همچنین آشتی کنیم چه برسد به خداوند تبارک و تعالی که در آسمان و همچنین بالای سر ماست.

عجیب می باشد که آدم‌ها قادر نیستند در کنار هم بمانند و همچنین سوهان روح هم‌اند.

می‌خواستم به مامان بگویم که دوستش دارم، ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که زیرچشمی بهش نگاه کردم دیدم کاملا از خود بی‌خود شده و همچنین چیزی را زیر لب جهت خودش زمزمه می‌کند، انگار داشت دعا می‌خواند، ولی باید توجه داشت مامان هرگز دعا نمی‌خواند. شاید ترانه‌ای را جهت خود می‌خواند. مثل ترانه پشه‌ریزه، که اصلا در مورد پشه‌ریزه نیست، بلکه در آن باره می باشد که زنده بودن چقدر پهناور و بزرگ و همچنین عظیم می باشد. نمی‌خواستم آرامش او را به هم بزنم. آن بود که چیزی نگفتم.

مشخصات کتاب

  • عنوان: نه فرشته نه قدیس
  • نویسنده: ایوان کلیما
  • ترجمه: حشمت کامرانی
  • انتشارات: نو
  • تعداد صفحات: ۳۴۴
  • نرخ چاپ سوم: ۳۰۰۰۰ تومان

👤نویسنده مطلب: سحر محبتیان

نظر تو در مورد رمان نه فرشته نه قدیس چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نو:

  1. کتاب انسان خردمند
  2. کتاب انسان خداگونه
  3. رمان همه می‌میرند

نه فرشته نه قدیس در تاریخ ۷ March 2019 | 9:43 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *