شنبه , تیر ۲۶ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / همسر و همچنین نقد همسر – معرفی کتاب

همسر و همچنین نقد همسر – معرفی کتاب

همسر و همچنین نقد همسر

|همسر و همچنین نقد همسر از قطره|

مترجم کتاب، در مورد داستان‌های انتخاب شده نیز می‌نویسد:

داستان‌های پیش رو به سلیقه مترجم از بهترین آثار دوره متاخر چخوف گزیده و همچنین با رویکردی جهت اجرا ترجمه شده می باشد، با آن تضمین که هرگز از خواندن آنها سیر نشوید!

[ معرفی کتاب داستان کوتاه: کتاب حمام‌ها و همچنین آدم‌ها اثر میخاییل زوشنکو ]

کتاب همسر و همچنین نقد و همچنین همسر

آن هم‌روش که از عنوان کتاب مشخص می باشد، آن اثر شامل دو قسمت و بخش می باشد. قسمت و بخش اول شامل ۱۰ داستان کوتاه می باشد و همچنین قسمت و بخش دوم شامل نقد و همچنین تفسیر آن داستان‌ها می‌باشد. در آخر کتاب نیز ضمیمه‌هایی در مورد زندگی و همچنین آثار چخوف گنجانده شده می باشد.

داستان‌های موجود در آن کتاب هرکدام به تنهایی دنیایی را دربرمی‌گیرند و همچنین خواننده را در خود غرق می‌کند. فهرست داستان‌های کتاب همسر و همچنین نقد همسر عبارت می باشد از: آدمی در جلد / تمشک / در مورد عشق / ویولن روتشیلد / همسر / ایئونیچ / نفسم / آنا بر گردن / بانویی با سگ ملوس / عروس.

در قسمت و بخش نقد و همچنین تفسیر نیز هرکدام از داستان‌ها به شکل مجزا مورد بررسی کردن قرار گرفته‌اند که خواننده می‌تواند بعد از اتمام هر داستان به آن هم‌ رفت و آمد و مراجعه کند.


سه داستان ابتدایی کتاب، یعنی: آدمی در جلد – تمشک – در مورد عشق. یک تریلوژی فوق‌العاده زیبا می باشد که در هر کدام از آن هم‌ها چخوف از زبان شخصیت‌های اصلی در مورد زندگی و همچنین عشق صحبت می‌کند. زندگی ملال‌آوری که آن هم‌ها را در خود غرق کرده می باشد و همچنین حتی عشق نیز نمی‌تواند راه نجات باشد.

داستان چهارم کتاب – ویولن روتشیلد – شاید یکی از تکان‌دهنده‌ترین داستان‌های کتاب باشد. داستانی که در آن هم زندگی تابوت‌ساز پیری روایت می‌می شود که غیر از تابوت‌سازی، چندرغازی هم از ویولن زدن گیرش می‌آید. ولی باید توجه داشت زندگی تابوت‌ساز روز به روز سخت‌تر می‌می شود زیرا و به درستی که در آن هم شهرستان کوچک که اهالی‌اش هم یک مشت پیر و همچنین پاتال بودند کسی خیال مردن ندارد.

داستان همسر که عنوان کتاب نیز می‌باشد، از عجیب‌ترین داستان‌های کتاب می باشد که با صحنه‌ای بهت‌آور و همچنین وحشتناک به پایان می‌رسد. به عقیده یکی از منتقدان روسی، چخوف در پایان آن داستان «پایش را تا ته روی پدال فشرده» می باشد. داستانی که تالستوی آن هم را در میان بهترین داستانهای چخوف قرار داده می باشد.

از میان داستان‌های باقی‌مانده، بانویی با سگ ملوس شاید اکثرا و بیشتر به چشم آید. داستانی که تالستوی، قهرمان آن هم را نقد و همچنین مورد عتاب قرار می‌دهد:

دارم بانویی با سگ ملوس را می‌خوانم، اثر چخوف. ضعیف می باشد. آدمهایش جهان‌بینی پخته و همچنین روشنی ندارند. تنها و فقط بد و همچنین خوب مطلق را می‌بینند. پیشتر، در حال آزمودن و همچنین جست‌وجو بودند، ولی باید توجه داشت حالا فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم که فراتر از نیک و همچنین بد نمی‌روند، یعنی تقریبا نوعی حالت غریزی به خود گرفته‌اند. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۳۷۱)

در میان آن داستان‌ها، داستان عروس تفاوت ویژه ای دارد. شخصیت اصلی آن هم کاری انجام می‌دهد که در میان داستان‌های آن کتاب کسی جرات انجام آن هم را نداشت. شخصیت‌های آن ده داستان همگی به نحوی در برابر زندگی و همچنین سرنوشت تسلیم شده‌اند. آن هم‌ها ناکام بودن در زندگی را پذیرفته‌اند و همچنین در طول داستان‌ها نیز اتفاقی خارق‌العاده رخ نمی‌دهد. ولی باید توجه داشت در داستان عروس آن موضوع صدق نمی‌کند و همچنین همین باعث متغایر و متفاوت شدن آن داستان می‌می شود.

درنهایت مطالعه آثار چخوف و همچنین البته مطالعه آن مجموعه را به‌شدت پیشنهاد می‌کنم. قطعا از خواندن داستان‌های آن کتاب لذت خواهید برد و همچنین بعد از اتمام کتاب به حرف مترجم پی می‌برید که سیر شدن از آن داستان‌ها امکان‌پذیر نیست.

[ معرفی کتاب: داستان ملال‌انگیز اثر چخوف ]

همسر و همچنین نقد همسر

داستان‌های آن کتاب تا صفحه ۲۳۶ را شامل می‌شوند و همچنین ادامه کتاب شامل نقد و همچنین تفسیرها می‌باشد. همچنین دو ضمیمه در پایان کتاب آورده شده می باشد که در ادامه بعضی از قسمت‌های منتخب آن هم‌ها را مرور می‌کنیم.

دمیتری میرسکی:

هنر چخوف از نوع روانشناختی می باشد، ولی باید توجه داشت با روانشناسی تالستوی، داستایفسکی و همچنین یا مارسل پروست فرق دارد. هیچ نویسنده‌ای نیست که بتواند در ترسیم تنهاییِ علاج‌ناپذیر آدمها و همچنین جداافتادگی و همچنین عدم درکشان از هم، به گرد پای چخوف برسد. آن مضمون، اساس اکثر کارهای چخوف می باشد، ولی باید توجه داشت به‌رغم آن هم، پرسوناژهای چخوف به‌طرز حیرت‌آوری فاقد فردیت‌اند؛ شخصیت در داستان‌هایش وجود ندارد. پرسوناژهایش به یک زبان مشترک، که آن هم زبان خود چخوف باشد، سخن می‌گویند. آنها را مثل قهرمانهای تالستوی و همچنین داستایفسکی نمی‌قدرت از روی صدا و همچنین حرفهایشان شناخت.


لف شستوف:

چخوف در طول دوران فعالیت ادبی‌اش، متاسفانه یکسره و همچنین سرسختانه، تنها و فقط مشغول یک کار خاص بود: به هر طریق ممکن، امید و همچنین آرزوهای آدمی را بکشد.

تنها قهرمان واقعی آثار چخوف یک آدم نومید می باشد و همچنین در زندگی‌اش هیچ کنشی وجود ندارد، جز آن‌که سر به سنگ بکوبد. جای تعجب نیست که وجود چنین آدمی جهت همسایگانش غیرقابل پذیرش می باشد: هرجا که پا می‌گذارد مردن و مرگ و همچنین نابودی با خود همراه می‌برد و همچنین خودش هم آن را خوب می‌داند، ولی باید توجه داشت قدرت جدایی از سایرین را ندارد. با تمام وجود می‌کوشد خود را از اوضاع وحشتناکش برهاند، از طرفی هیچ‌چیز در اختیار ندارد و همچنین بایستی و حتما همه‌چیز را خودش از نو بیافریند. آن آفرینش از دل هیچ، و همچنین شاید درست‌تر باشد بگوییم اساس امکان چنین آفرینشی، تنها مشکلی می باشد که ذهن چخوف را سرگرم خود می‌سازد و همچنین، در عین حال، الهام‌قسمت و بخش اوست.

[ معرفی کتاب: رمان دفترچه ممنوع – نشر علمی و همچنین فرهنگی ]

جملاتی از کتاب همسر و همچنین نقد همسر

داستان آدمی در جلد

آزادی! حتی یک اشاره، یک کورسوی امید به احتمال وجود آزادی هم کافی می باشد تا روح آدم بال دربیاورد، آن‌روش نیست؟ (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۳۸)

داری می‌بینی و همچنین می‌شنوی که چه‌روش تو روز روشن دروغ می‌گویند، و همچنین درست هم به‌خاطر آن هم‌که دروغهاشان را تحمل می‌کنی، احمق فرضت می‌کنند؛ نهایت خفت و همچنین حقارت را تحمل می‌کنیم و همچنین عاجزیم روراست بگوییم آدمهای اصیل و همچنین آزاده را قبول داریم. دست آخر خودمان هم دروغ می‌گوییم و همچنین لبخند هم می‌زنیم! همه اینها به‌خاطر چیه؟ به‌خاطر یک لقمه نان و همچنین یک گوشه گرم؛ به‌خاطر مقام و همچنین کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل ناچیزی که یک پاپاسی هم ارزش ندارد. نه، نمی‌می شود، دیگر آن‌طوری نمی‌می شود زندگی کرد! (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۴۰)

داستان تمشک

می‌گویند آدمیزاد آخرش هم دو متر زمین بسش می باشد، ولی باید توجه داشت آخر دو متر زمین که جای جنازه می باشد، نه آدم زنده. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۴۷)

پول هم عین ودکا آخرش آدم را دیوانه می‌کند. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۴۹)

تو نگاهی به آن زندگی بیندازید، به وقاحت و همچنین بیکارگی صاحبان زور و همچنین جهل و همچنین حیوان‌صفتی ضعفا. هرجا را که نگاه کنی فلاکت می باشد و همچنین عجز و همچنین مستلزم و نیاز و همچنین مستی و همچنین دروغ و همچنین دورویی… با آن همه، در تمام خیابانها و همچنین منزل و خانه‌ها سکوت و همچنین آرامش حاکم می باشد و همچنین از پنجاه هزار فرد یا شخص آدمی که توی شهرستان زندگی می‌کنند، حتی یکی صدایش به اعتراض بلند نمی‌می شود. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۵۴)

داستان در مورد عشق

خوشبختی فردی یا شخصی چه‌قدر توی عشق اهمیت دارد؟ هیچ‌کدام اینها جواب مشخصی ندارد و همچنین می‌توانی هر روش بخواهی تفسیرشان کنی. تا به حال تنها و فقط یک واقعیت و حقیقت محض در مورد عشق نقل شده، آن‌که رازی پهناور و بزرگ در آن هم نهفته می باشد. باقی آن هم‌چه در مورد عشق گفته و همچنین نوشته‌اند، نه راه‌حل، که خودش تنها و فقط یک سوال بی‌جواب مانده. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۶۱)

آدمهای تنها، دائما رازی در دل دارند که خیلی دلشان می‌خواهد با کسی در میان بگذارند. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۶۲)

داستان ایئونیچ

آنهایی که تا حالا عاشق نشده‌اند، از زندگی چه فهمیده‌اند! به‌نظرم هیچ‌کس هنوز نتوانسته عشق را درست توصیف کند و همچنین اصلا مشکل بشود آن حس شادی‌قسمت و بخش، لطیف و همچنین در عین حال دردناک را توصیف کرد. هرکس یک‌بار تجربه‌اش کند، هرگز حاضر نمی‌می شود با کلمات عاجز و همچنین ناتوان بیانش کند. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۱۲۱)

هنگام و زمانی که دمیتری ایئونیچ یک‌بار سعی کرد با یکی از به‌اصطلاح لیبرالهاشان سر بحث را باز کند و همچنین مثلا بگوید که، شکر خداوند تبارک و تعالی بشریت دارد پیشرفت می‌کند و همچنین به‌مرور زمان دیگر چیزهایی مثل پاسپورت و همچنین مجازات اعدام برچیده می‌می شود؛ لیبرال مربوطه چپ‌چپ و همچنین خیلی مشکوک نگاهش کرد و همچنین پرسید: یعنی می‌گویید هرکسی راه بیفتد تو خیابان و همچنین سر هرکس را که دلش خواست ببرد دیگر، ها؟ (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۱۲۴)

داستان بانویی با سگ ملوس

می‌گفتند سروکله غریبه‌ای در شهرستان ساحلی پیدا شده، بانویی با سگی ملوس. دمیتری دمیتریچ گوراف که دوهفته‌ای را در یالتا گذرانده و همچنین دیگر به شهرستان عادت کرده بود، بدش نمی‌آمد آن چهره جدید و تو و تازه را ببیند. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۱۷۸)

اصلا آن شبهای سوت‌وکور و همچنین آن روزهای یکنواخت ملال‌انگیز به چه درد می‌خورند! مدام قمار، شکمبارگی، مستی و همچنین مزخرفاتی که دائما در مورد آن هم موضوعات همیشگی می باشد. کارهای بیخودی و همچنین حرفهای پوچ و همچنین مهمل که بهترین زمان و همچنین قوه آدم را می‌گیرند و همچنین آخرسر آن هم‌چه می‌ماند زندگی تهی و همچنین بی‌سروتهی می باشد که بال پرواز که هیچ، پای دویدن و همچنین رفتن هم ندارد. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۱۹۴)

داستان عروس

بگذارید سرنوشت تو را هدایت کند. هنگام و زمانی که مسیر زندگی خودتان را عوض کنید، همه‌چیز تغییر می‌کند. مهم همین تغییر زندگی می باشد، باقی‌اش دیگر اهمیتی ندارد. (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۲۲۸)

کاش آن زندگی نو و همچنین روشن هرچه زودتر از راه برسد، روزی بیاید که بشود شجاعانه و همچنین مستقیم در چشمان سرنوشت زل زد و همچنین خود را محق دانست و همچنین شاد و همچنین آزاد بود! (همسر و همچنین نقد همسر – صفحه ۲۳۵)

مشخصات کتاب

  • عنوان: همسر و همچنین نقد همسر
  • نویسنده: آنتون چخوف
  • ترجمه: حمیدرضا آتش‌برآب
  • انتشارات: علمی و همچنین فرهنگی
  • تعداد صفحات: ۴۹۷
  • نرخ چاپ اول – سال شمسی ۱۳۹۶: ۳۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب همسر و همچنین نقد همسر چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


معرفی چند کتاب دیگر از نشر علمی و همچنین فرهنگی:

همسر و همچنین نقد همسر در تاریخ ۲۷ February 2019 | 11:05 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *