سه شنبه , تیر ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب شور زندگی – معرفی کتاب

کتاب شور زندگی – معرفی کتاب

کتاب شور زندگی

|کتاب شور زندگی از قطره|

کتاب شور زندگی – داستان پرماجرای زندگی ون گوگ، نقاش هلندی می باشد. کتابی ارزشمند و همچنین فوق‌العاده خواندنی از ایروینگ استون می باشد که از سوی نشر نشانه در اختیار علاقه مندان قرار داده شده می باشد.

در واقع آن کتاب بیوگرافی ونسان ون‌‌گوگ در قالب داستانی کلاسیک می باشد. به تا حال هیچ هنرمندی به مقدار و اندازه ون‌گوگ تحت تاثیر تمایل شدید خود به خلاقیت، چنین بی‌رحمانه به پیش نتازیده و همچنین یا تا به آن حد از سطحی‌ترین خوشی‌های زندگی بشری محروم نگشته می باشد. کتاب شور زندگی داستان نقاش نابغه‌ای می باشد که زندگی‌اش کشمکشی بی‌وقفه علیه فقر، سرخوردگی، جنون و همچنین نومیدی بود.

در قسمتی از متن پشت جلد کتاب آمده می باشد:

در آن کتاب ون گوگ نقاش نه تنها به عنوان یک هنرمند مطرح می‌می شود بلکه به عنوان شخصیتی که زندگی پرآشوب، پر تکاپو و همچنین پر عذابش را در قالب داستانی مملو از شور و همچنین احساس و همچنین عاطفه ارائه می‌کند – آنچه نمونه‌اش را در کمتر زمانی می‌قدرت یافت.

[ معرفی کتاب زندگی‌نامه: کتاب گل صحرا ]

کتاب شور زندگی

آن هم‌روش که اشاره شد، آن کتاب بیوگرافی ونسان ون‌گوگ از ۲۱ سالگی تا ۳۷ سالگی را در قالب داستانی کلاسیک به دیدن کردن و نمایش می‌گذارد. ون‌گوگ در ۳۷ سالگی بر اثر فقر و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات روانی خودکشی می‌کند.

ون‌گوگ در طول زندگی به برادرش تئو نامه‌‌های بسیاری می‌‌نویسد که منابع اصلی جهت نگارش آن کتاب نیز محسوب می‌‌شوند. تئو نقش مهمی در زندگی ون‌گوگ داشت و همچنین آن دو به شدت به یکدیگر وابسته بودند.

داستان زندگی ونسان از ۲۱ سالگی شروع می‌می شود. او در آن سن زندگی راحتی دارد. کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل مناسبی دارد و همچنین به نظر می‌رسد در بعدی نیز پیشرفت می کند و همچنین به جایگاه‌های بالاتری خواهد رسید. ولی باید توجه داشت همه‌چیز خیلی سریع از بین می‌رود و همچنین سختی‌های زندگی ونسان روز به روز اکثرا و بیشتر و همچنین اکثرا و بیشتر می‌می شود.

براساس زندگی ونسان ون‌گوگ فیلمی در سال شمسی ۱۹۵۶ نیز ساخته شده که دیدن آن هم خالی از لطف نیست. البته پیشنهاد ما آن می باشد که در ابتدا کتاب را بخوانید و همچنین سپس فیلم دیدنی و جذاب را ببینید.

کتاب شور زندگی

در مورد کتاب شور زندگی

زندگی‌نامه ونسان ون‌گوگ، شاید یکی از تلخ‌ترین و همچنین ماندگارترین زندگی‌نامه‌هایی باشد که می‌توانید در طول زندگی خود بخوانید. یک کتاب تلخ، ولی باید توجه داشت به نظر من خیلی زیاد زیبا.

هنگام و زمانی که کتاب را می‌خوانید پی می‌برید که ون‌گوگ در طول زندگی خود هیچ اعتبار و همچنین شهرتی کسب نکرده و همچنین در تمام مراحل زندگی خود وابسته به برادرش بوده می باشد. برادرش، تئو، به معنای واقعی کلمه فردی شگفت‌انگیز می باشد که هیچگاه امید خود را نسبت به ون‌گوگ از دست نداد و همچنین دائما او را حمایت می‌کرد. حمایتی همیشگی که در صورتی که نبود زندگی ونسان خیلی زودتر به پایان می‌رسید.

قبل از آنکه آن کتاب را بخوانم، نقاشی‌های ون‌گوگ را می‌دیدم ولی هیچ زیبایی در آن هم‌ها پیدا نمی‌کردم. در آن باره هیچ اطلاعاتی در اختیار نداشتم و همچنین به روش کلی از هنر سررشته‌ای نداشتم ولی باید توجه داشت بعد از خواندن کتاب شور زندگی بعد از خواندن سختی‌هایی که ون‌گوگ تحمل کرده بود و همچنین بعد از آگاه شدن از موقعیت‌هایی که ونسان در آن هم نقاشی می‌کرد، با دید کاملا متفاوتی می‌توانستم نقاشی‌های او را درک کنم. نقاشی‌هایی که اکنون به نظرم فوق‌العاده عالی و همچنین چشم نواز خواهند بود.

تقریبا همه مراحل زندگی ون‌گوگ همراه با فقری شدید و همچنین عذاب‌آور همراه بود، فقر و همچنین دردی که باعث شد ون‌گوگ بتواند نقاشی‌هایی جاوندانه خلق کند. در قسمتی از متن کتاب ونسان به خودش می‌گوید:

زیبایی از درد زاده می می شود.

به نظر من کتاب شور زندگی ارزش آن هم را دارد که بارها و همچنین بارها آن هم را بخوانید. شاید از خواندن آن هم ناخوش و غمگین شوید ولی باید توجه داشت بدون شک زندگی ون‌گوگ می‌تواند موارد و نکات ارزشمندی جهت همه ما داشته باشد. آن کتاب در لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک جهت مطالعه قرار دارد.

» لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک

جملاتی از متن کتاب شور زندگی

ببین ونسان، هیچ وقت در مورد هیچ چیز نمی‌تونی کاملا مطمئن باشی. تنها و فقط بایستی و حتما شجاعتشو داشته باشی تا اون کاری رو که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنی درسته انجام بدی. ممکنه بعدها بفهمی که اشتباه کردی ولی لااقل آن هم چه را که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کردی درسته انجام دادی و همچنین آن مهمه.

ونسان، در هر آدمی نوعی کمال، بچشم می‌خوره، هر کس شخصیت مخصوص به خودشو داره و همچنین اگه فرد بتونه اونو کشف کنه آخر کارش خوب از آب در میاد.

در نامه‌هایی که از خانواده‌اش گرفتن می‌نمود، آنان رفتار او را زننده و همچنین نامعقول توصیف می‌کردند. پدرش می‌نوشت که او با بی عاری خود زندگی بی هدفی را در پیش گرفته و همچنین تمام سنت‌های مقبول فرهنگی و اجتماعی را زیر پا گذاشته می باشد. می‌خواست بداند ونسان کی می‌خواهد شغلی جهت خودش انتخاب کند، زندگی خود را تامین کند، فردی مفید جهت جامعه باشد و همچنین به عنوان یک انسان بتواند در کار آن جهان شریک باشد.

ناگهان متوجه چیزی شد که مدت‌ها بود آن هم را دریافته بود. تمامی آن حرف‌ها در مورد خداوند تنها عذر و همچنین بهانه‌ای بچه گانه بود. حیله‌هایی از روی استیصال که انسانی تنها و همچنین ترسیده در یک شب سرد، تاریک و همچنین بی انتها، آن هم‌ها را جهت خود زمزمه می‌کند. خدایی وجود نداشت. به همین سادگی، خدایی وجود نداشت. تنها چیزی که وجود داشت سرگشتگی و همچنین ابهام بود و همچنین بس؛ ابهامی رقت بار، عذاب آور، ظالم، فریب کارانه، کور و همچنین بی پایان.

– خوب پس نمی‌‌شه بیست و همچنین پنج فرانک بهم قرض بدین؟ من واقعا به آن پول احتیاج دارم! حتی یه تیکه نون بیات هم تو خونه ندارم.
وایسن برووخ با شادمانی دست‌هایش را بهم مالید و همچنین گفت:
– خوبه! خوبه! درست همونی که احتیاج داری! برات عالیه. با آن وضع ممکنه بتونی یه نقاش از آب در بیای.
ونسان پشتش را به دیوار تکیه داد. چنان ضعیف شده بود که نمی‌توانسته بود بدون تکیه گاهی سرپا بایستد.
– گرسنگی کشیدن چه چیزش عالیه؟
– ون گوگ، گرسنگی می‌تونه برات بهترین چیز تو آن دنیا باشه. باعث می شه رنج بکشی.
– چرا آن قدر دوست دارین ببینین من دارم رنج می‌کشم؟
وایسن برووخ بر روی تنها چارپایه ای که در کارگاهش بود نشست. پاهایش را به روی هم انداخت و همچنین قلم مویش را که آغشته به رنگ قرمز یود به طرف آرواره ونسان نشانه گرفت.
– جهت آنکه ازت یه هنرمند واقعی می‌سازه. هرچه اکثرا و بیشتر زجر بکشی اکثرا و بیشتر قدر می‌شناسی. آن آشیه که همه هنرمندهای درجه یک اونو خوردن. یه معده خالی بهتر از یه معده پره ون گوگ و همچنین یه دل شکسته بهتر از یه دل بشاش! هیچ وقت اینو فراموش نکن!
– آن حرف ها همش شر و همچنین وره وایسن برووخ، خودت هم اینو می‌دونی.
وایسن برووخ چندبار قلم مویش را به طرف ونسان تکان داد و همچنین گفت:
– ون گوگ اون کسی که هرگز مفلوک و همچنین بدبخت نبوده، چیزی جهت نقاشی کردن نداره. خوشی تنها و فقط مخصوص حیوون هاست، تنها و فقط جهت گاوها و همچنین تاجرها خوبه. چیزی که باعث شکوفا شدن یه هنرمند می‌شه درد و همچنین رنجه؛ اگه تو گرسنه، مایوس و همچنین بدبختی، برو خداوند تبارک و تعالی رو شکر کن، زیرا و به درستی که که خداوند تبارک و تعالی در رخمتش رو بروت باز کرده!
– فقر انسان رو نابود می‌کنه.
– بلع فقر ضعفا رو نابود می‌کنه ولی نه آدم‌های پر صلابت رو! اگه فقر بتونه تو رو از پا در بیاره پس تو آدم ضعیفی النفسی هستی و همچنین حقته که کله پا بشی.

آرزوی نیل به موفقیت دیگر از وجود ونسان رخت بربسته بود. او نقاشی می‌کرد زیرا مجبور بود نقاشی کند، زیرا آن کار او را از عذاب روحی نجات می‌داد، زیرا نقاشی انظار و افکار او را متفرق می‌ساخت. او قادر بود بدون همسر، منزل و خانه و همچنین فرزند زندگی بگذراند، قادر بود بدون عشق، دوستی و همچنین سلامتی سر کند، قادر بود بودن سرپناه، آسایش و همچنین غذا سر کند، حتی قادر بود بدون خداوند نیز سر کند. ولی باید توجه داشت نمی‌توانسته بود بدون آن هم چه که پهناور و بزرگ‌تر از خود او بود، آنچه تمام زندگی اش بود سر کند، و همچنین ان اقتدار و قدرت و همچنین توانایی خلق کردن بود.

مشخصات کتاب

  • کتاب شور زندگی
  • نویسنده: ایروینگ استون
  • ترجمه: مارینا بنیاتیان
  • انتشارات: نشانه
  • تعداد صفحات: ۷۲۵
  • نرخ چاپ چهارم: ۳۶۰۰۰ تومان

مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که در آن کتاب نقاشی‌های ون‌گوگ نیز در آخر کتاب به شکل رنگی (در چاپ جدید) آمده می باشد.

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب شور زندگی چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


معرفی چند کتاب زندگی‌نامه دیگر:

  1. کتاب خاطرات یک مترجم
  2. کتاب گرسنگی
  3. کتاب خودت باش دختر

کتاب شور زندگی در تاریخ ۳ March 2019 | 8:00 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *