چهارشنبه , تیر ۳۰ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / از کاپ تا کیپ – معرفی کتاب

از کاپ تا کیپ – معرفی کتاب

از کاپ تا کیپ

|از کاپ تا کیپ از قطره|

از کاپ تا کیپ با عنوان فرعی سفر به آخر دنیا، سفرنامه رضا پاکروان جهانگرد ایرانی مقیم لندن می باشد که از نورکاپ نروژ شروع و همچنین در کیپ تاون آفریقایی جنوبی پایان می‌یابد. او همچنین که در باره ساخت و همچنین تولید مستند فعالیت می‌کند و همچنین پیشتر رکورد عبور از صحرا با دوچرخه را در گینس به نام خود کرده می باشد، در سال شمسی ۲۰۱۳ اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد با دوچرخه فاصله هفده هزار و همچنین هفتصد کیلومتری – ۱۷۷۰۰ – را در طی صد روز رکاب بزند و همچنین از آن راه پول مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را جهت ساخت مدرسه‌ای در ماداگاسکار فراهم کند.

در پشت جلد کتاب از کاپ تا کیپ می‌خوانیم:

رضا پاکروان زندگی راحت و همچنین آسوده لندن را رها می‌کند و همچنین با دوستش استیو از نورکاپ در شمالی‌ترین نقطه اروپا به راه می‌افتد تا ۱۷۷۰۰ کیلومتر را به کیپ تاون در آن هم سوی کره زمین رکاب بزند. سفر بی‌پشتیبان آن هم دو جهت طی مسافت و همچنین دستیابی به رکورد جهانیِ به مسابقه با زمان تغییر پیدا کردن می‌می شود.
آن سفر مهیج و همچنین زورآزمایی طاقت‌سوز با زمین و همچنین جاده‌های ناهموار، آب و همچنین هوای خشن و همچنین مالاریا، مسمومیت غذایی و همچنین گرمازدگی، آن هم‌ها را با بعضی از مسحورکننده‌ترین، به یاد ماندنی‌ترین و همچنین متغیرترین منطقه ها و مناطق جهان رو به رو می‌سازد. آن داستانی عمیقاً فردی از رسالت مردی می باشد جهت خلق یک زندگی بهتر و همچنین معنی دارتر، و همچنین روایتی جذاب و جالب و همچنین گیرا از سفری حماسی که او جهت دست‌یابی به هدف در پیش گرفت.

[ معرفی کتاب: رمان همه می‌میرند – نشر نو ]

کتاب از کاپ تا کیپ

کتاب در ۳ فصل و همچنین ۲۴ قسمت و بخش نوشته شده می باشد و همچنین هر فصل به یکی از مراحل سفر نویسنده اشاره دارد. در فصل اول نویسنده داستانش را از آشنایی با سازمانی خیریه که هدفش ریشه کردن فقر و همچنین بیماری و همچنین تخریب محیط زیست در ماداگاسکار و همچنین همچنین ساخت مدرسه جهت کودکان می باشد، شروع می‌کند. و همچنین در ادامه به شرح برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دوساله جهت طی کردن طول کره زمین، آشنایی با استیو همسفرش، حمایت‌های اقتصادی و مالی و همچنین معنوی که از خودش و همچنین هدفش می‌می شود و همچنین تمرین‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین آزمایشی، می‌پردازد.

فصل دوم که نویسنده سفرش را از شمالی‌ترین نقطه اروپا (نورکاپ نروژ) شروع می‌کند، قسمت و بخش آسان و همچنین نسبتاً بی‌دردسر سفر می باشد که به شرح عبور از نروژ، فنلاند، روسیه، آذربایجان و همچنین ایران اختصاص دارد و همچنین شامل توصیف جاده‌ها و همچنین آب و همچنین هوای شهرهای در مسیر و همچنین مهمان‌نوازی آدم‌های متنوع و گوناگون و مختلف می باشد.

در فصل سوم، نویسنده ضمن آنکه به روایت عبورش از کشورهای مصر، سودان، اتیوپی، کنیا، نایروبی، تانزانیا، زامبیا، زیمباوه و همچنین آفریقای جنوبی می‌پردازد. به جاده‌ای نزدیک مرز کنیا اشاره می‌کند که بدترین جاده عالم می باشد. از روزهایی سخن می‌گوید که مبتلا به بیماری مالاریا شده بود و همچنین مجبور می‌می شود سفرش را در اکثرا و بیشتر از صد روز به پایان برساند.

از کاپ تا کیپ روایت رکاب‌زنی شگفت‌انگیز جهانگردی می باشد که با هدف کمک به کودکان ماداگاسکاری حاضر می‌می شود آن مسیر پرمخاطره را به سرانجام برساند. آن کتاب روایت نویسنده از روزهایی می باشد که گاه دشواری جاده‌ها، آب و همچنین هوای نامساعد و همچنین اوضاع ناامن بعضی کشورها ادامه سفرش را غیر ممکن می‌کرد، ولی باید توجه داشت دائما امیدی کوچک باعث می‌شد، او همچنین مصمم‌تر از قبل به راهش ادامه دهد. مطالعه آن کتاب را به همه علاقه مندان به سفر و همچنین جهانگردی پیشنهاد می‌کنم.

[ معرفی کتاب: کتاب انسان خردمند – نشر نو ]

از کاپ تا کیپ

جملاتی از متن کتاب از کاپ تا کیپ

من دقیقاً در جایی بودم که می‌خواستم و همچنین مستلزم و نیاز داشتم در آن هم باشم. در لندن به ندرت چنین احساسی داشتم. در چادرم دراز کشیده بودم و همچنین در تمام مدتی که ضربان باران به برزنت می‌کوبید، در زندگی‌ام غور می‌کردم؛ تصمیماتی گرفته بودم که پس نتیجه آن می شود که‌اش آن زندگی باثبات ولی باید توجه داشت بی‌روح بود که دیگر نمی‌خواستم جزئی از آن هم باشم. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۱۸)

ماداگسکار به رؤیاهای من رخنه کرد. هنگام و زمانی که از خواب بیدار می‌شدم، در آن هم لحظات تار و همچنین نامشخص پیش از بیداری و همچنین برقراری واقعیت، به نظرم می‌رسید که هنوز آنجا هستم و همچنین در حال حاظر صدای آوازهای دسته‌جمعی صبحگاهی بچه‌ها بلند می‌می شود. بعد از آنکه ذهنم باز می‌شد متوجه می‌شدم روزی در پیش دارم که به جای درس‌های زبان مالاگاشی و همچنین خوابیدن روی زمین، تشکیل شده از صفحه گسترده و همچنین قرارهای شغلی، دلم می‌خواست دوباره می‌خوابیدم تا یک بار دیگر آن هم لحظه را تجربه می‌کردم. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۲۶)

بعد از بازگشت دوستان ما تنها شدیم و همچنین نروژ محل خوبی جهت تمرین تحمل آن تنهایی بود. در جاده‌هایش تقریباً ترافیک وجود نداشت و همچنین چند کیلومتر اول آن باعث انبساط خاطر و همچنین نشاط ما شد. جاده از نورکاپ سرپایینی بود و همچنین ما آن هم را خوش خوشک طی کردیم، رها و همچنین آزاد از دود بنزین و همچنین تغییر جهت‌های ناگهانی ماشین‌هایی که می‌خواستند سبقت بگیرند، پاهای ما تقریباً حرکتی نداشت و همچنین قوه جاذبۀ زمین ما را پیش می‌راند. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۵۷)

ما هر روز امیدوار بودیم که مسیرمان را تا غروب تکمیل کنیم ولی باید توجه داشت به نظر می‌رسید که آرزویی بیش نبود. در عوض جهت آنکه به هدف‌های هر روز خدا مان دست پیدا کنیم، شب‌ها رکاب می‌زدیم و همچنین گاهی تا صبح روز بعد، و همچنین آن هم وقت توقف می‌کردیم. آن شب رَاو همچنین تأثیر مخربی بر روز بعد داشت: هر چه اکثرا و بیشتر تا دیروقت شب رکاب می‌زدیم، صبح دیرتر از خواب بیدار می‌شدیم و همچنین دیرتر به راه می‌افتادیم و همچنین شب بعد جهت جبران رکاب زدن دیرتر به پایان می‌رسید. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۷۵)

و همچنین پی بردم که تنها و فقط جهت آنکه بتوانم خودم باشم یک چهارم دور دنیا را طی نمی‌کردم، جهت آن طی می‌کردم که بتوانم به بهترین وجوه شخصیت خود دست پیدا کنم. و همچنین آن وجوه نمی‌بایست با هر ناملایمی می‌رنجید و همچنین از کوره در می‌رفت. به عکس می‌بایست بیشترین بهره را از زندگی و همچنین از آن دنیا می‌گرفت، دنیایی که هنوز چیزهای بسیاری داشت که بایستی و حتما می‌دیدم. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۱۵۴)

راه ایران طولانی و همچنین مسطح به نظر می‌آمد، باد مخالف به باد موافق تغییر پیدا کردن شد و همچنین ما را پیش راند. جاده که با پول نفت ساخته شده بود، هموار بود و همچنین چرخ‌های ما را به ویژ ویژ بلندی انداخته بود که در راه‌های طولانی تأثیر دوپامین را دارد. پیشرفت ما چنان استثنایی شد که احساس می‌کردیم ایران داشت ما را به سوی خودش می‌کشید، گویی خاصیت مغناطیسی یا قوه جاذبه تولید می‌کرد و همچنین یا هر دو و همچنین آن سرعت ما را شدت می‌بخشید و همچنین کیلومترها را چنان محو می‌کرد که گویی متر بودند. با هر چرخش پدال‌ها ایران نزدیک‌تر می‌شد و همچنین من سرمست بودم. داشتم به منزل و خانه می‌رفتم. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۱۶۰)

جاده‌ها بدتر شدند و همچنین هوا هم با آن هم ها بد شد. اکثرا و بیشتر وقت‌ها مجبور می‌شدیم از طوفان کشنده به مغازه‌ها و همچنین کافه‌های کنار جاده پناه ببریم و همچنین ساعت های طولانی و زیاد منتظر بمانیم در حالی که تمام آن هم مدت بایستی و حتما رکاب می‌زدیم. از طرفی آن توقف‌های اجباری، موجب آسودگی بود زیرا و به درستی که رکاب زدن همراه بود با تیم بچه‌هایی که همه جا حضور داشتند و همچنین چه برایشان دست تکان می‌دادیم چه جروبحث می‌کردیم چه محلشان نمی‌گذاشتیم، در هر حال به ما سنگ پرتاب می‌کردند. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۲۷۶)

سفر پاسخی بود به بعدی‌ای که شاهد بودم در برابر چشمانم بنا می‌شد و همچنین ناگهان می‌خواستم بخشی از آن هم باشم. آن سفر مثل همۀ سفرهایی که در چهار سال شمسی قبل به دست گرفته بودم، راهی جهت واژگون کردن آن هم بعدی بود، شکل دادن به آن هم صورتی که مایۀ افتخار باشد، چیزی که نه تنها هستی خودم بلکه هستی دیگران را نیز ارتقا بخشد. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۳۴۲)

اکثرا و بیشتر لذت سفر از برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی ناشی می‌می شود، از پیش‌بینی چیزی که فرد جدید و تو و تازه از راه رسیده ممکن می باشد انتخاب کند، از چیزی که می‌می شود دید و همچنین تجربه کرد و همچنین پیشاپیش دوست داشت. متأسفانه، لذت بررسی کردن درونی گاهی مواقع واقعیت مکان‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد: تابلو نقاشی کوچک‌تر از آنچه تصور می‌کردم بود؛ آب دریا سردتر از آن هم چیزی بود که به من گفته بودند؛ مسافرخانه و همچنین نوشیدنی و همچنین غذای کنار خیابان خیلی گران‌تر از آن هم چیزی بود که در کتاب نوشته شده بود؛ شهروندان و مردم شهر آن هم قدر که همه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنند مهربان نبودند و همچنین مناظری که در کامپیوتر دیده بودم خیلی زیاد بهتر از آنچه دیدم، بودند. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۳۷۲)

چقدر آزادی از همه قیدوبندها دلچسب بود. چقدر دلچسب بود که می‌توانستیم از سرزمینی که از آن هم عبور می‌کردیم لذت ببریم، چقدر دلچسب بود که می‌توانستیم هر جا که می‌خواستیم تا هر وقت که می‌خواستیم توقف کنیم، چقدر دلچسب بود که می‌توانستیم تنها و فقط برانیم و همچنین چقدر دلچسب بود که دیگر کیلومتر شمار و همچنین ساعت همه حرکات ما را مشخص کردن نمی‌کردند. (کتاب از کاپ تا کیپ – صفحه ۳۷۴)

مشخصات کتاب

  • عنوان اصلی: از کاپ تا کیپ
  • عنوان فرعی: سفر به آخر دنیا
  • نویسنده: رضا پاکروان
  • ترجمه: شهلا طهماسبی
  • انتشارات: فرهنگ نشر نو
  • تعداد صفحات: ۴۱۶
  • نرخ چاپ اول – ۱۳۹۷: ۴۲۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: حورا رستمی

نظر تو در مورد سفرنامه از کاپ تا کیپ چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند سفرنامه دیگر:

  1. کتاب در جستجوی شانگری‌لا
  2. کتاب چای نعنا
  3. کتاب سباستین

از کاپ تا کیپ در تاریخ ۱۹ April 2019 | 9:41 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *