سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / جبین بر خاک نه – معرفی کتاب

جبین بر خاک نه – معرفی کتاب

جبین بر خاک نه

|جبین بر خاک نه از قطره|

اصالت فرهنگ و همچنین آموزه‌های سرخپوستان بومىِ آمریکا بر هیچکس پوشیده نیست. بومیانى مهمان‌نواز که مهاجمان سرزمینشان را عزیز داشتند و همچنین با عطوفت با آن هم‌ها رفتار کردند. ولی باید توجه داشت امان از قومِ منفعت‌طلبى که جز آزار و همچنین اذیت براى ساکنین بر حقِ آن قاره هیچ نداشتند.

شاید بتوان نقطه ضعفِ پهناور و بزرگ اقوام سرخپوست را عدم برخوردارى از فرهنگ مکتوب و همچنین ابزارِ نوشتارى دانست. قومى با جهان بینى‌اى عمیق و همچنین عارفانه که با تهاجمِ بى‌امانِ قوم سفید بسیارى از آن هم آموزه‌ها را به خاک بردند. و همچنین آن فقدانى می باشد پهناور و بزرگ براى جهان، فقدانِ گام‌هایى که مى‌توانسته بود بشرِ امروز را به تعالىِ جهان معنوى، به دروازه‌هاى سعادت بشرى نزدیک‌تر کند.

از آن رو آن کتاب در میانِ کتاب‌هایى با مضمون فرهنگ سرخپوستان شمایلى متغایر و متفاوت دارد. کتاب جبین بر خاک نه خودنگاره‌ى زندگى سرخپوستان می باشد. در آن هم تنها از زبانِ سرخپوستها سخن به میان آمده و همچنین اکثرا و بیشتر در مورد‌ى معاهدات و همچنین عهدشکنىِ مرد سفید و همچنین کمتر در مورد‌ى خرد و همچنین جهان‌بینى سرخپوستى می باشد. شاید بتوان از آن هم به عنوان یک شکواییه یاد کرد. دادخواستى از سوى قومِ ستم دیده‌ى سرخ به پیشگاه شهروندان و مردم شهر جهان در اعتراض به پایمال شدن حقشان در سرزمین‌هاى مادرى. و همچنین چه خوب می باشد آن گلایه به گوش جهانیان برسد. بیدادى که بر قوم سرخ رفت هرگز از خاطره‌ى جهان پاک نخواهد شد و همچنین ننگِ بى‌حرمتى‌هاى مرد سفید تا ابد بر پیشانى‌اش خواهد ماند.

در آن کتاب مرد سرخ مى‌کوشد در هر محفلى، در هر جایگاه و همچنین فرصتى دادخواهى و همچنین مظلومیتش را به گوش حق نیوشان برساند. گاهى برآشفته و همچنین خشمگین، گاه ملتمسانه با زارى، گاه رها از تمنیات آن جهانى، تنها خیر مى‌خواهد براى کسانى که نمى‌خواهند بفهمند، براى آن هم‌ها که از جهان تنها مال و همچنین مکنت مى‌طلبند. و همچنین آن جایگاه واقعىِ قوم سرخ می باشد؛ ایستاده بر بلنداى جهان، بریده از آن عالم خاکى و همچنین متوسل به روح پهناور و بزرگ.

معرفی چند کتاب مرتبط دیگر با زندگی سرخپوستان:

جبین بر خاک نه

جبین بر خاک نه در تاریخ ۱۷ April 2019 | 10:06 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *