چهارشنبه , تیر ۳۰ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب نامه به پدر – معرفی کتاب

کتاب نامه به پدر – معرفی کتاب

کتاب نامه به پدر

|کتاب نامه به پدر از قطره|

ولی باید توجه داشت در کتاب نامه به پدر به نظر می‌رسد که کافکا خود را تخلیه می‌کند. رفتارهای پدرش را به روش کامل نقد می‌کند و همچنین می‌نویسد که حضور او در زندگی‌اش باعث چه چیزهایی شده می باشد. کافکا در آن نامه از ترس‌هایی که در طول زندگی داشته می باشد می‌نویسد و همچنین ارتباط و رابطه‌ای که با پدرش داشته می باشد شرح می‌دهد. ارتباط و رابطه‌ای که درک آن هم کمک بزرگی به فهم کتاب‌های کافکا می‌کند.

نامه کافکا، اعتراضی تمام‌ عیار به رفتارهای پدرش می باشد. البته کافکا دلیل رفتارهای پدر را درک می‌کند و همچنین در مقابل خودش را نیز می‌شناسد و همچنین می‌داند که آن روش تربیتی چه تاثیری بر او گذاشته می باشد.

تو نمی‌توانی با کودکی رفتار کنی مگر مطابق طبیعت خودت یعنی با توسل به اقتدار و قدرت، صدای بلند و همچنین خشم. در مورد من، آن خصوصیات را کاملا رعایت می‌کردی چرا که می‌خواستی از من پسری نیرومند و همچنین شجاع بسازی. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۲۴)

[ مطلب مرتبط: بررسی کردن زندگی و همچنین آثار فرانتس کافکا ]

کتاب نامه به پدر

به نظر من خواندن آن کتاب شروع مناسبی جهت مطالعه کتاب‌های دیگر فرانتس کافکا می باشد. چرا که در آن کتاب به روابط بین کافکا و همچنین پدرش پی می‌بریم و همچنین متوجه می‌شویم دنیایی که کافکا از آن هم صحبت می‌کند از کجا می‌آید. به عنوان مثال در صفحه ۶۸ کتاب نامه به پدر می‌خوانیم:

در کتاب‌هایم تنهای کاری که می‌کردم اعتراض علیه چیزهایی بود که نمی‌توانستم روی در روی تو از آن هم‌ها شکایت کنم.

دنیای ترسناکی که کافکا در آن هم رشد کرده می باشد در آن کتاب به خوبی منعکس شده می باشد. همچنین آن کتاب، فراتر از یک نامه می باشد و همچنین در آن هم می‌قدرت دلیل ناکارآمد بودن تربیت پدرسالارانه را متوجه شد. ابعاد روانشناسانه آن نامه شایسته توجه می باشد و همچنین بدون تردید هر خواننده‌ای را به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرو می‌برد.

در آن نامه همچنین و علاوه بر روابط بین کافکا و همچنین پدرش، روابط دیگر افراد خانواده نیز به شکل مختصر گفتن شده می باشد و همچنین کافکا با توجه به تاثیر پدر روابط خود را با مادر و همچنین خواهرانش نیز گفتن می‌کند. می‌قدرت گفت پدر کافکا در همه قسمت و بخش‌های زندگی کافکا حضور پررنگ دارد و همچنین بر آن هم تاثیر مستقیم و همچنین غیر مستقیم می‌گذارد.

در صورتی که از طرفداران کافکا هستید پیشنهاد می‌کنم آن نامه را بارها و همچنین بارها بخوانید. همچنین خواندن آن کتاب را به والدین نیز پیشنهاد می‌کنم.

[ معرفی کتاب: رمان جوون خام – نشر نگاه ]

جملاتی از متن کتاب نامه به پدر

همواره در مورد هر آن هم‌چه می‌خواهم بگویم، تو از قبل نوعی احساس مشخص داری، آن حقیقتی بکر و همچنین غیرقابل‌نادیده گرفتن می باشد. به عنوان مثال اخیرا به من گفتی: «دائما تو را دوست داشته‌ام و همچنین در صورتی که مثل باقی پدرها با تو رفتار نکرده‌ام به آن خاطر می باشد که نمی‌توانم مانند آنان ادا دربیاورم.» پدرم، بدان هرگز نسبت به لطفی که به من داری تردید نداشته‌ام، گرچه آن تذکر را چندان دقیق نمی‌دانم. تو نمی‌توانی وانمود کنی، درست، ولی باید توجه داشت در صورتی که تنها دلیلت آن باشد که پدران دیگر چنین می‌کند، بهانه‌جویی‌ای محض می باشد و همچنین مانع ادامه گفت‌وگو می‌می شود. آن نظر من می باشد و همچنین نشان می‌دهد چیزی غیرعادی در ارتباط و رابطه من و همچنین تو وجود دارد، خللی که تو نیز در پدید آوردنش بی‌آن هم‌که مقصر باشی، سهیمی. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۲۱)

هیچ‌کس ترحم تو را برنمی‌انگیخت نه در آن هم لحظه و همچنین نه بعد از آن هم، آدمی دائما در برابر تو بی‌دفاع می‌ماند. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۳۰)

در آن هم‌چه به مسائل مخصوص خودت مرتبط می‌شد تو سخنرانی بی‌نظیر بودی. در برابر تو، من بریده بریده و همچنین من‌من‌کنان سخن می‌گفتم. از آن کار نیز به هیچ‌وجه خوشت نمی‌آمد و همچنین مجبور می‌شدم ساکت شوم. نخست شاید از سرِ لجبازی، سپس جهت آن هم‌که نمی‌توانستم دیگر در حضور تو فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنم و همچنین سخن بگویم. از آن هم‌جا که تو معلم واقعیِ من بودی، اثرِ تربیتی تو در همه جای زندگی‌ام احساس می‌شد. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۳۵)

درست می باشد که تو هیچ‌گاه به راستی مرا مورد تنبیه بدنی قرار ندادی، ولی فریادهای تو، سرخی چهره‌ات، روش عجولانه‌ات در باز کردن کمربند و همچنین قرار دادن آن هم روی پشتی صندلی، همه آن‌ها خیلی زیاد بدتر از کتک خوردن بود. مثل هنگام و زمانی که که بخواهند کسی را دار بزنند. در صورتی که او را به راستی حلق‌آویز کنند، می‌میرد و همچنین همه‌چیز تمام می‌می شود ولی باید توجه داشت در صورتی که او را مجبور کنند در همه مراسم پیش از اعدام شرکت کند و همچنین درست در لحظه انداختن طناب دار به گردنش، خبر لغو حکم اعدام را به او بدهند، بی‌شک در تمام زندگی رنج گره دار را دور گردن خویش احساس می کند. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۴۲)

از فعالیت‌های ادبی من نیز احساسی منتقل نکردی مگر نفرت و همچنین بیزاری و همچنین بیش از پیش به زخمی کردن من پرداختی، آن هم‌روش که در مورد همه چیزهایی که به آن هم‌ها می‌پرداختم و همچنین تو چیزی سر از آن هم‌ها درنمی‌آوردی، چنین می‌کردی. ادبیات، درواقع، انتهای راهِ مشخصی بود که از تو به‌تنهایی دور شدم. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۶۷)

دو دختر جوانی که جهت ازدواج انتخاب کردم، کاملا تصادفی لیکن درست از آب دخل و درآمد. آن‌که مرا موجودی مضطرب، مردد و همچنین شکاک می‌دیدی که ناگهان در اراده و تصمیم راسخ‌گیری جهت ازدواج مثلا از نیم‌تنه مخصوص زنان و دختران جوان‌ای خوشم آمده، بازهم نشانه عدم درک همه‌جانبه تو از من می باشد. به عکس در صورتی که آن دو ازدواج صورت می‌گرفت، ازدواج‌هایی عقلانی بود چراکه در فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن جهت تحقق آن هم‌ها همه توانایی‌ام را صرف کرده بودم، جهت اولی سال شمسی‌ها و همچنین جهت دومی ماه‌ها. هیچ‌یک از آن هم دو دختر جوون مرا دلسرد نکردند، من آن هم‌ها را دلسرد کردم. قضاوتی که اکنون در مورد آن هم‌ه دارم، دقیقا همانی می باشد که در زمان انتخاب‌شان جهت ازدواج داشتم. (کتاب نامه به پدر – صفحه ۸۳)

مشخصات کتاب

  • عنوان: نامه به پدر
  • نویسنده: فرانتس کافکا
  • ترجمه: الهام دارچینیان
  • انتشارات: نگاه
  • تعداد صفحات: ۱۰۴
  • نرخ چاپ سوم – سال شمسی ۱۳۹۳: ۵۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب نامه به پدر چیست؟ از میان کتاب‌های کافکا، کدام‌یک را مطالعه کرده‌اید؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر:

  1. کتاب کلود ولگرد
  2. کتاب بوف کور
  3. رمان شاگرد قصاب

کتاب نامه به پدر در تاریخ ۳ April 2019 | 11:01 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *