یکشنبه , خرداد ۳۰ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / پراگ در تبعید – معرفی کتاب

پراگ در تبعید – معرفی کتاب

پراگ در تبعید

|پراگ در تبعید از قطره|

هادی خورشاهیان متولد ۱۳۵۲ شامل مدرک لیسانس زبان و همچنین ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران می باشد. از سال شمسی ۱۳۷۰ آثارش در نشریات و مطبوعات به چاپ رسیده و همچنین به تا حال حدود بیش از هشتاد جلد کتاب در حوزه‌های ادبیات کودک و همچنین نوجوان، شعر، ادبیات داستانی، ترجمه، نقد ادبی، نمایشنامه و همچنین فیلمنامه از او‌ منتشر شده می باشد. از دیگر آثار او همچنین می‌قدرت به «من کاتالان نیستم»، «من هومبولتم»، «دشمن بعدی»، «الفبای مردگان»، «برهنه در برهوت»، «لبهٔ آب» و همچنین «سرباز بی‌سرزمین» اشاره کرد.

[ معرفی کتاب: رمان سووشون اثر سیمین دانشور ]

کتاب پراگ در تبعید

ماجرای رمان از پدر و همچنین مادری شروع می‌می شود که کودکان یتیم را به فرزندی قبول می‌کنند و همچنین بعد از آن هم، داستان از زبان آن هم فرزندان روایت می‌می شود. راوی اصلی داستان «من» می باشد که می‌خواهد ادای راوی را دربیاورد. او از آن هم فصل اول در کار همه دخالت می‌کند. انگار دنبال چیزی‌ست؛ دنبال واقعیتی که کم‌کم برایش تغییر پیدا کردن به ترس از واقعیت می‌می شود.

پراگ در تبعید فصل‌های کوتاه و همچنین راویان متعددی دارد، ولی باید توجه داشت طوری کنار هم چیده شده‌اند که انگار همه‌شان یکی خواهند بود. آنها با نویسندگان پهناور و بزرگ حرف می‌زنند، نسبت‌های عجیب‌وغریبی باهم دارند و همچنین حتی گاهی جایشان باهم عوض می‌می شود.

موقعیت مناسب از نظر هرکدام از شخصیت‌های داستان تعریف متفاوتی دارد، ولی باید توجه داشت همه دنبال آن موقعیت مناسب خواهند بود. در زندگی هم دخالت می‌کنند، شاید هم به‌دنبال دیگران راه افتاده‌اند تا خودشان را پیدا کنند؛ خودِ گمشده‌شان را. آنها کارهای عجیبی می‌کنند، مثلاً اسحاق دو ساعت قبل از آزادی از زندان گریز و فرار می‌کند. دایی فیلم دیدنی و جذاب‌باز می باشد و همچنین در خیالش خودش را دیوید لینچ می‌داند. حتی آندره در یک سکانس از فیلم دیدنی و جذاب لینچ بازی می‌کند!

هادی خورشاهیان در رمان پست‌مدرن پراگ در تبعید از یک فضایی کاملاً غیرواقعی بهره بری و استفاده کرده می باشد؛ روایتی پسامدرن که بین خیال و همچنین واقعیتش هیچ مرزی وجود ندارد. شخصیت‌های داستان خودشان را جای اشخاص معروف و مشهور نظیر هومر و همچنین پدرژپتو می‌گذارند، در فیلم دیدنی و جذاب‌های مطرح دنیا بازی می‌کنند، موقع فهمیدن واقعیت، گیرِ یک واقعیت دیگر می‌افتند و همچنین گاهی خواننده را به آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرومی‌برند که اصلاً آن اشخاص وجود خارجی دارند یا خیر.

هادی خورشاهیان در صفحهٔ ۱۳۴ آن کتاب تعبیر جالبی از ترس ارائه داده می باشد:

تنها و فقط افرادی می‌ترسند که چیزی جهت از دست دادن داشته باشند. حداقل از آن بترسند که جانشان را از دست بدهند. من ولی باید توجه داشت اصلاً و همچنین ابداً نمی‌ترسیدم، زیرا و به درستی که حداقل سه چهار بار مردن به عزرائیل بدهکار بودم. هر لحظه که جانم را می‌گرفت، در بهترین حالت باهم بی‌حساب می‌شدیم.

پراگ در تبعید زمان و همچنین‌ مکان ندارد، شخصیت‌هایش واقعی نیستند، کارهایشان، حتی خواب‌هایشان واقعی نیست. ولی باید توجه داشت روایت‌ها منظم و همچنین پشت‌سر‌هم به‌ تصویر کشیده شده می باشد و همچنین خواننده را در خود غرق می‌کند؛ در یک دنیای تخیلی با آدم‌های تخیلی!

[ معرفی کتاب: تنگسیر اثر صادق چوبک ]

پراگ در تبعید

آن کتاب جملات کوتاه و همچنین قابل‌تأملی دارد، و همچنین دلیلش فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدنِ بیش‌از‌مقدار و اندازه سیال راویان داستان می باشد که هرکجا دلشان بخواهد می‌رود و همچنین به توصیفات زیبایی ختم می‌می شود. شاید هم یک فرد یا شخص دیگر می باشد که دارد جای همهٔ آنها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند! در کنار همهٔ اینها، پراگ در تبعید از دوست‌داشتن هم گفته می باشد، البته معلوم نیست که چیست و همچنین کجاست، ولی باید توجه داشت وجود دارد و همچنین هادی خورشاهیان در صفحهٔ ۲۲ آن هم را آن‌روش توصیف می‌کند:

دوست‌داشتن مهم‌ترین کاری می باشد که کلاً بشر انجام داده می باشد. همهٔ کارهای مهمی که در تاریخ بشر انجام شده می باشد، به‌خاطر دوست‌داشتن بوده می باشد. حتی می‌قدرت به‌جرئت مدعی شد بشر جهت دوست‌داشتن جنگیده می باشد. همهٔ جنگ‌های تاریخ یک جایی به یک دوست‌داشتنی گره خورده‌اند

به افرادی که به خواندن داستان‌های خاص با روایتی پسامدرن علاقه‌مند خواهند بود، آن کتاب را توصیه می‌کنم.

جملاتی از متن کتاب پراگ در تبعید

هر آدمی بالاخره یک هنگام و زمانی که و همچنین به یک شکلی می‌میرد که ممکن می باشد مرگش درست باشد یا غلط. مثلاً در صورتی که به‌دلیل کهن‌سالی بمیرد، مرگش کاملاً درست می باشد، یا مثلاً برود از ناموس شهروندان و مردم شهر یا وطن دفاع کند و همچنین حالا گلوله تفنگ بخورد یا چاقو؛ ولی باید توجه داشت در صورتی که در جوانی مثلاً بر اساس بی‌احتیاطی برود زیر ماشین، مرگش غلط می باشد، زیرا و به درستی که همچنین و علاوه بر خودش چهار فرد یا شخص دیگر را هم بدبخت کرده می باشد. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۱۳)

بدترین چیز دنیا آن می باشد که دیر بفهمی چه چیزهایی می‌خواهی. البته آن یکی از بدترین چیزهای دنیاست، وگرنه زندگی آدم پر می باشد از آن بدترین چیزها. آدم هم به همهٔ آنها می‌گوید بدترین چیز دنیا. دروغ هم نمی‌گوید. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۱۴)

یک‌وقت‌هایی نمی‌می شود کبوتر را اهلی کرد. حتی گاهی زور آدم به اهلی‌کردن یک گربه هم نمی‌رسد. در آن وقت‌ها بایستی و حتما دنبال کار ساده‌تر رفت. مثلاً دائما دست خود آدم نیست که شاد باشد. آن‌روش وقت‌ها به‌راحتی می‌توانی ناخوش و غمگین باشی. دو تا آهنگ غمگین که گوش کنی، تا بیست‌وچهار ساعت غم ناشناخته‌ای داری. شادی اهلی نمی‌می شود، ولی غم زود اهلی می‌می شود. هنگام و زمانی که نمی‌توانی یک موجود جاندار را اهلی کنی، بهتر می باشد جهت آنکه دلت نشکند، بروی و همچنین مثلاً یک گُل را اهلی کنی. مثلاً یک گُل سرخ در سیاره‌ای دور را. یا حتی می‌می شود کار ساده‌تری انجام داد و همچنین مثلاً یک کتاب را اهلی کرد. ممکن می باشد یک دختر، یک گربه، یک کبوتر، یا حتی یک گل برایت ناز کند، ولی یک کتاب هرگز برایت ناز نمی‌کند. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۲۱)

ما همگی آن هم آدم‌هایی که وانمود می‌کنیم نیستیم، زیرا و به درستی که اصلاً بین واقعیت و همچنین وانمودکردن مرزی وجود ندارد و همچنین خود واقعی اصلاً مفهومی ندارد. ما هروقت هر کاری می‌کنیم، هم‌زمان هم داریم وانمود می‌کنیم، هم خود واقعی خودمان هستیم. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۶۶)

آن پنجر کردم خیلی جملهٔ عمیقی می باشد، زیرا و به درستی که واقعاً آن هم چیزی که پنجر می‌می شود لاستیک نیست، بلکه خود آدم می باشد. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۸۳)

دو روی یک سکه بودن خوبی‌اش آن می باشد که همدیگر را کامل می‌کنند، بدی‌اش آن می باشد که هم‌زمان اتفاق نمی‌افتند و همچنین یا شیر می باشد و همچنین یا خط. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۸۷)

بدترین چیز جهت یک مرده، دست‌های خالی اوست. (کتاب پراگ در تبعید – صفحه ۱۸۴)

مشخصات کتاب

  • عنوان: پراگ در تبعید
  • نویسنده: هادی خورشاهیان
  • انتشارات: کتاب کوله‌ پشتی
  • تعداد صفحات: ۱۹۲
  • چاپ اول: ۱۳۹۷
  • نرخ: ۲۳۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: آزاده رمضانی

نظر تو در مورد کتاب پراگ در تبعید چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر کتاب کوله پشتی:

  1. رمان خشکسالی
  2. کتاب گرسنگی
  3. کتاب بازگشت شازده پسر

پراگ در تبعید در تاریخ ۱۳ May 2019 | 9:39 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *