شنبه , شهریور ۲۷ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / چاه به چاه – معرفی کتاب

چاه به چاه – معرفی کتاب

چاه به چاه

|چاه به چاه از قطره|

چاه به چاه اثر دکتر رضا براهنی می باشد که در سال شمسی ۱۳۱۴ در تبریز به دنیا آمد. از دانشگاه استانبول دکترای ادبیات انگلیسی گرفت و همچنین به عنوان مدرس در دانشگاه تهران تدریس کرد.

او نویسنده، شاعر و همچنین منتقد ادبی و همچنین عضو کانون نویسندگان ایران و همچنین یکی از چهره‌هایی می باشد که در سال شمسی‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ جهت تشکیل کانون نویسندگان ایران با جلال آل احمد همکاری داشت. او همچنین ریاست سابق انجمن قلم کانادا می باشد. آثار او به زبان‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل انگلیسی، سوئدی و همچنین فرانسوی ترجمه شده‌می باشد.

از مهم‌ترین آثار او در باره داستان‌نویسی می‌قدرت به: بعد از عروسی چه گذشت، آواز کشتگان، رازهای سرزمین من، روزگار دوزخی آقای ایاز و همچنین آزاده خانم و همچنین نویسنده‌اش اشاره کرد. براهنی هم اکنون مقیم کاناداست و همچنین انتشارات نگاه تمام آثار او را در دست چاپ دارد.

[ معرفی کتاب: رمان سووشون اثر سیمین دانشور ]

کتاب چاه به چاه

هنگام و زمانی که اسم رضا براهنی را روی جلد دیدم با خودم گفتم آن رمان، حتما کتاب خوبی می باشد. کتاب کم‌حجم و همچنین خوش‌خوانی که از خط اول تا خط آخر همراهم شد. شاید داستان گره و همچنین پیچدگی موضوعی نداشته باشد که درگیر خط داستان شویم ولی باید توجه داشت در عین سادگی به قدری روان و همچنین خوب تو را جلو می‌برد که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم یک روزه کل کتاب را تمام می‌کنید.

داستان در اواسط دهه ۵۰ در زمان محمدرضاشاه پهلوی اتفاق می‌افتد، حمید پسری می باشد که در سپاه دانش کار می‌کرده و همچنین حالا به زندان افتاده می باشد. او جهت کمک‌خرجی خانواده‌اش یک تپانچه قدیمی مرتبط به دوران میرزا کوچک خان را به یک فرد یا شخص می‌فروشد.

در طول داستان متوجه می‌شویم دلیل زندان افتادن حمید آن می باشد که با آن هم تفنگ تروری گرفته شده و همچنین حمید از آن هم بی‌خبر می باشد و همچنین حالا در زندان ساواک به سر می‌برد و همچنین از او بازجویی می‌می شود.

شروع داستان، آشنایی حمید با فرد زندانی به اسم دکتر می باشد. دکتر یکی از زندانی‌های سیاسی و همچنین معروف و مشهور می باشد که عقاید مخالف رژیم شاهنشهی دارد. اکثرا و بیشتر جملات و همچنین حرف‌های پهناور و بزرگ و همچنین پر مفهوم کتاب از زبان دکتر می باشد. صحبت‌هایی که هر لحظه خود حمید هم به آن هم‌ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند و همچنین خواننده را پیش از پیش به فکر کردن و اندیشیدن و همچنین اثبات و یا تایید دعوت می‌کند.

خواندن آن کتاب شبیه قطعه پازلی می باشد که می‌تواند تو را به آثار دیگر نویسنده مرتبط کند. قسمت و بخش‌هایی از داستان در اتاق تمشیت و همچنین به شکنجه می‌گذرد. کتاب به جهتی توصیف و همچنین شرح اوضاع زندانها و همچنین شکنجه‌های ساواک و همچنین پیشنهاد همکاری‌های آن هم‌ها را نشان می‌دهد.

داستان کتاب چاه به چاه یک انسجام واحد به شکلی که انتظار داشته باشید را ندارد. مثلا یک غافلگیری یا شاخص ادبی که در کتاب آواز کشتگان می‌بینیم را در آن داستان پیدا نمی‌کنیم. یک داستان کاملا ساده بدون هیچ پیچیدگی و همچنین شاید صرفا با یک مجموعه از حرف‌های زیبا از زبان قهرمان داستان. مثلا جایی از کتاب با جزئیات صحنه ناخن کشیدن ساواک مواجه‌اید که آقای براهنی در توصیف چیزی کم نگذاشته که آن تبحر او را در توصیفات دقیق نشان می‌دهد. از شروع چنان غرق تصویرهای رسم شده و همچنین جملات ناب می‌شوید که لذت خواندن آن هم به وجود شخصیت‌های مبهم و همچنین ناشناخته کتاب که تا آخر چیزی از جزئیات آنها دستگیرتان نمی‌می شود، می‌ارزد. بی‌شک خواندن داستان چاه به چاه تجربه‌ای کوتاه و همچنین لذت‌قسمت و بخش خواهد بود.

[ معرفی کتاب: تنگسیر اثر صادق چوبک ]

چاه به چاه

جملاتی از متن کتاب چاه به چاه

به کسی که به تو دروغ می‌گوید، به کسی که یک لحظه به تو می‌گوید مادر…! و همچنین لحظه‌ی دیگر هنگام و زمانی که که تو از ترس به او اعتماد کرده‌ای، الکی به تو اعتماد می‌کند، هرگز اعتماد نکن! به کسی که دو نوع زبان دارد، دو نوع صدا دارد، با یک زبان و همچنین صدا تو را می‌کوبد و همچنین با زبان و همچنین صدای دیگر تو را مزورانه می‌بوسد تا تو را آماده‌ی جوخه‌ی اعدام بکند هرگز اعتماد نکن! (کتاب چاه به چاه – صفحه ۵۰)

یک چیز را می‌دانم. کشش من بسوی زندگی از کشش من بسوی مردن و مرگ به مراتب اکثرا و بیشتر می باشد. (کتاب چاه به چاه – صفحه ۵۰)

ما شهروندان و مردم شهر را می‌پاییم، یک عده هم ما را می‌پایند، و همچنین بعد یک عده‌ی دیگر هم آنها را می‌پایند. در واقع می‌قدرت گفت که ارتش و همچنین پلیس شهروندان و مردم شهر را می‌پایند، نهاد امنیت ما و همچنین شهروندان و مردم شهر را می‌پاید، یک عده از نهاد امنیتیها خود نهاد امنیت را می‌پایند، و همچنین آمریکاییها هم آنها را می‌پایند، و همچنین آمریکاییها را هم یک عده از خود آمریکاییها می‌پایند. (کتاب چاه به چاه – صفحه ۷۵)

در آن دستگاه در صورتی که کسی وظیفه‌اش را انجام دهد، به خاطر وظیفه‌شناسی نیست، به علت ترس می باشد. (کتاب چاه به چاه – صفحه ۷۵)

در صورتی که فردا دختر یا پسر آدم پهناور و بزرگ شد و همچنین فهمید که پدرش ریاست زندان بوده، یا از آن هم سرهنگهای شهربانی و همچنین ارتش بوده که تا حال حداقل پنجاه فرد یا شخص را به دست خودش شلاق زده، یا پنج شش فرد یا شخص را در یک محاکمه‌ی قلابی به اعدام محکوم کرده، چه می‌گوید؟ آیا خجالت نمی‌کشد از آنکه پدرش یک قاتل، یک شلاق‌زن حرفه‌ای یا یک جلاد بوده؟ نمی‌دانم چکار بکنم. (کتاب چاه به چاه – صفحه ۷۶)

مادر می‌گوید: «پدرت می‌گوید که گاهی از دور، در پشت اولین ردیف درختهای جنگل، چند تا سایه را به چشم خود دیده می باشد.» و همچنین بعد می‌گوید: «چشم آن مرد دو متر آن هم ورتر را نمی‌بیند، چگونه و چطوری ممکن می باشد پنجاه متر آن هم ورتر سایه‌های توی جنگل را ببیند؟» من می‌گویم: «مادر، شاید خواب می‌بیند، یا شاید کابوس دیده. یا شاید قبل به یادش می‌آید!» مادر می‌گوید: «نه! نه! می‌دانم جریان چیست. منتظر عزرائیل می باشد. دیگر رفتنش حتمی می باشد. خواب افرادی را می‌بیند که پیش از او رفته‌اند. خیلی‌ها پیش از مردن و مرگ خواب دوستان و همچنین عزیزان مرده‌شان را می‌بینند. یا حتی در بیداری صداشان را می‌شنوند. یا احساس می‌کنند که صورتهاشان را می‌بینند. دیگر رفتنش حتمی می باشد.» (کتاب چاه به چاه – صفحه ۸۲)

مشخصات کتاب

  • عنوان: چاه به چاه
  • نویسنده: رضا براهنی
  • انتشارات: نگاه
  • تعداد صفحات: ۱۱۱
  • نرخ: ۹۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سعیده سلطانپور

نظر تو در مورد کتاب چاه به چاه چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند رمان ایرانی دیگر:

  1. رمان ملکوت
  2. رمان همنوایی شبانه ارکستر چوبها
  3. رمان ناتمامی

چاه به چاه در تاریخ ۱۷ May 2019 | 10:21 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *