سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب تنگسیر – معرفی کتاب

کتاب تنگسیر – معرفی کتاب

کتاب تنگسیر

|کتاب تنگسیر از قطره|

داستان در مورد زندگی مردی به نام زایر محمد می باشد. مردی قوی هیکل، درستکار و همچنین شهروندان و مردم شهر‌دوست. زایر محمد در جنگ‌های تنگسیر با انگلیسی‌ها در کنار علی دلواری جنگیده و همچنین مدتی را هم جهت انگلیسی‌ها کارگری و همچنین اهنگری کرده می باشد. او مقداری از در آمدش را چند سال شمسی پس‌انداز می‌کند و همچنین در ادامه چند فرد یا شخص پولش را جهت شراکت می‌گیرند.

در طول داستان شاهد رفت و همچنین آمدهای محمد جهت پس گرفتن پولش هستیم. ولی باید توجه داشت متوجه می‌شویم که آن هم اشخاص منکر پول او شده‌اند و همچنین یا ادعا می‌کنند که پولی جهت پس دادن ندارند. داروغه و همچنین دو شریک‌اش سه فردی خواهند بود که زنجیروار در آن موضوع دخیل خواهند بود و همچنین هر بار با توهین و همچنین تحقیر زایر محمد را از خود دفع می‌کنند.

مرد دلیر تنگستانی زمانی که می‌بیند نمی‌تواند از راه قانون و همچنین صحبت و همچنین خواهش پولش بر‌نمی‌گردد اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد خودش با اسلحه حقش را بگیرد. و همچنین آن سه فرد یا شخص را به کشتن و قتل می‌رساند و همچنین…

[ معرفی کتاب: رمان بوف کور – اثر صادق هدایت ]

رمان تنگسیر

شاید در صورتی که خود ما جای او در آن قصه بودیم همچین جسارتی جهت انجام آن کار نداشتیم و همچنین در طول داستان هم می‌بینیم که شهروندان و مردم شهر فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنند او دیوانه شده می باشد ولی باید توجه داشت صمیمانه از سرانجام آن داستان خوشحالیم. چرا که می‌دانیم حق از آن هم چه کسی بوده و همچنین چرا ناچار دست به آن انتخاب زده می باشد و همچنین حتی شاید بعد از خواندن آن کتاب به آن جسارت برسیم چرا که شهروندان و مردم شهر تنگسیر هم در آخر او را شیر محمد صدا می‌زنند!

در قسمتی از کتاب زایر محمد دلیل انتقام گرفتن خود را به شوهر یا همسر خود آن‌روش گفتن می‌کند:

در صورتی که آن‌کارو نکنم دیوونه میشم، سر میذارم به صحرا، نباید همینجوری ولشون کرد که باز یه بدبخت دیگه گیر بیارن و همچنین به روز سیاه من بنشونن.

کتاب تنگسیر با روایت شیرین و همچنین گرم بوشهری، بازسازی و همچنین توصیف صحنه‌های روستایی و همچنین قهرمان‌پروری انتخاب خوبی جهت افرادی می باشد که به دنبال یک داستان ساده، زیبا، رئالیست و همچنین فارسی خواهند بود.

فیلمی با همین عنوان ساخته امیر نادری با بازی بهروز وثوقی در سال شمسی ۱۳۵۲ نیز ساخته شد که در سال شمسی ۱۹۷۵ جایزه بهترین بازیگر را نیز از جشنواره دهلی نو در سال شمسی ۱۹۷۵ را نیز گرفتن کرد.

جملاتی از متن کتاب تنگسیر

چقده آدم زیر آن خاکا خوابیده؟ بُوایِ بوای بوام و همچنین ننیه ننیه ننیه ننم همشون زیر آن خاکند. یه زندگی آن جوری، چرا بایستی و حتما مثل گرگ و همچنین کفتار به جون هم بیفتیم؟ چرا آخه اینا بایس پولای من را بخورن؟ مگه خیال می‌کُنن که جای دیگه هم غیر از اینجا هس که بخوابن؟

سگ لق‌لق می‌زد و همچنین خودش را دنبال محمد می‌کشاند. لاغر و همچنین مردنی و همچنین بی‌رمق گر گرفته بود و همچنین له‌له می‌زد.
«دلم خیلی از آن شهروندان و مردم شهر گرفته. باور می‌کنی دلم می‌خواس جای تو باشم و همچنین با شماها زندگی می‌کردم؟ آخه شماها که به همدیگه نارو نمی‌زنین. تو که دروغ و همچنین دغل تو کارتون نیس. اگه بدونی آن کریم حاج حمزه چه آدم بی‌رحمیه. هرچی پول داشتم بالا کشیده. پولی که بیس سال شمسی جون کندم و همچنین یه پول یه پول جمعش کردم، همش تو سوارخ بافور کرده. بیا زبون بسه خیلی له‌له می‌زنی. بریم خونیه ما یه خرده نون و همچنین آب بخور حالت جا بیاد. اصلا بیا دم کپر ما بمون. هرچی داریم با هم می‌خوریم.»

دلش می‌خواست بچه‌هاش پهلوش بودند و همچنین آنها را می‌گرفت تو بغلش و همچنین ماچ و همچنین نازشان می‌کرد. او پول را بعد از شوهرش جهت چه می‌خواست؟ یک چنان شوهر و همچنین یک مرد خوبی زیرا و به درستی که محمد که بُتِ دهکده بود و همچنین از زن و همچنین مرد همه او را ستایش می‌کردند را از دست بدهد و همچنین عوضش به یک کیسه پول چرکین دلش را خوش کند؟ تمام دنیا فدای یک تار موی محمد. سکسکه و همچنین اشکش تنش را به لرز درآورد. تو نافش پیچ افتاده بود. بلند گریه می‌کرد.

مشخصات کتاب

  • عنوان: تنگسیر
  • نویسنده: صادق چوبک
  • انتشارات: نگاه
  • تعداد صفحات: ۲۳۴
  • نرخ: ۲۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سعیده سلطانپور

نظر تو در مورد کتاب تنگسیر چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند رمان ایرانی دیگر:

  1. رمان سمفونی مردگان
  2. رمان ملکوت
  3. رمان داستان جاوید

کتاب تنگسیر در تاریخ ۲۱ April 2019 | 9:58 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *