یکشنبه , خرداد ۳۰ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / باب اسرار – معرفی کتاب

باب اسرار – معرفی کتاب

باب اسرار

|باب اسرار از قطره|

[ مطلب مفید: پیشنهاد کتاب جهت مطالعه ]

باب اسرار

در مورد کتاب باب اسرار

قبل از هرچیزی بهتر می باشد اشاره کنم که آن کتاب، صرفا یک رمان می باشد که از زندگی مولانا و همچنین شمس الهام گرفته شده می باشد. همچنین بایستی و حتما اشاره کنم که به روش کلی داستان کتاب تحت تاثیر ارتباط و رابطه عرفانی مولانا و همچنین شمس می باشد و همچنین شاید ۲۰ قسمت و بخش از متن کتاب به روش مستقیم به داستان مولانا و همچنین شمس پرداخته باشد. بنابراین در صورتی که به دنبال شناختی درست و همچنین دقیق از زندگی مولانا و همچنین شمس و همچنین تاثیری که آن دو بر هم گذاشته‌اند هستید، شاید بهتر باشد سراغ کتاب‌های غیره ای بروید. البته در صورتی که چیزی در مورد مولانا و همچنین شمس نمی‌دانید، کتاب باب اسرار دقیقا مانند کتاب ملت عشق، می‌تواند تو را علاقه‌مند که اکثرا و بیشتر در مورد آن دو شخصیت پهناور و بزرگ مطالعه و همچنین بررسی کنید.

آن هم‌روش که اشاره کردم، داستان کتاب باب اسرار تحت تاثیر داستان مولانا و همچنین شمس نوشته شده می باشد ولی عمده کتاب – شاید چیزی حدود ۸۰ قسمت و بخش کتاب – در مورد حل معماهای موجود و همچنین مستقل از داستان آن هم دو عارف پهناور و بزرگ می باشد. انگار شمس به کمک کارن آمده می باشد تا در حل یک سری موضوعات به او کمک کند. در میان کارن هم راه گریزی ندارد. شمس مدام پیش چشم او ظاهر می‌می شود و همچنین کارن ناچار می‌می شود چیزهایی در مورد او زندگی‌اش یاد بگیرد.

کتاب نقاط نیرو و همچنین مثبت بسیاری هم دارد. حل معمای بیمه در کنار پیدا کردن دلیل آنکه پدر کارن به دنبال چه چیزی آن هم‌ها را ترک کرده، پی بردن به آن موضوع که شمس چه خواسته‌ای از کارن دارد و همچنین کنجکاو بودن در مورد سرنوشت کارن، همه و همچنین همه مواردی می باشد که تو را مشتاق به خواندن کتاب می‌کند. البته در کنار آن موارد یاد گرفتن نکاتی در مورد مولانا و همچنین شمس هم دوست داشتنی و جذاب می باشد. شامل دوست داشتنی و جذاب‌ترین موضوعی که در کتاب آمده می باشد، اولین دیدار مولانا و همچنین شمس می باشد و همچنین سوال تاریخی شمس از مولانا که از او پرسید: «بایزید بسطامی پهناور و بزرگ‌تر بود یا حضرت محمد؟»

باز پرسید: «آن چه پرسشی می باشد؟ بی‌شک محمد رسول خداوند تبارک و تعالی پهناور و بزرگ‌ترینِ عالمیان بود. در برابر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خداوند تبارک و تعالی چه جای بایزید می باشد؟»
«پس چه معنی دارد که مصطفی، با همه عظمت خود، گوید: ما تو را آن هم‌گونه که بایستی و حتما نشناختیم و همچنین بایزید گوید: پاک و همچنین منزهم من که مقامم بالاترین می باشد، زیرا و به درستی که آنچ شناختنی می باشد آن هم‌گونه که بایستی و حتما شناختم.»
خشم از چشمان جلال‌الدین رخت بربست. مرا گرفتن و همچنین نگاهش پر شد از انوار بهشتی. پیدا بود دیگر قدرت پنهان کردنِ شادی‌اش ندارد، ولی باید توجه داشت از جواب گفتن نیز باز نماند: «کوزه ادراک بعضی انسان‌ها کوچک می باشد، با پیاله‌ای آب پر می شود. کوزه ادراک بعضی ولی باید توجه داشت بی‌کران می باشد، آب دریاها نیز تشنگی‌شان فرو ننشاند. بایزید بسطامی را تشنگی از جرعه‌ای ساکن شد و همچنین دم از سیرابی زد و همچنین کوزه ادراک او از آن هم مقدار پر شد. ولی باید توجه داشت حضرت مصطفی را علیه‌السلام استسقای عظیم بود و همچنین تشنگی در تشنگی… لاجرم دم از تشنگی زد و همچنین هر روز در استدعای قربتِ زیادتی بود؛ و همچنین از آن دو دعوی دعویِ مصطفی عظیم می باشد. از آن روست که گفته: الهی، ما تو را آن هم‌گونه که بایستی و حتما نشناختیم.» (کتاب باب اسرار – صفحه ۱۵۱)

در قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف کتاب شعرهایی از مولانا هم وجود دارد که گاهی تو را از فضای کتاب خارج می‌کند و همچنین باعث ساخته یا ایجاد یک احساس خوبی می‌می شود. یکی از شعرهایی که در کتاب آمده می باشد چنین می باشد:

من با تو حدیث بی‌زبان گویم
وز جمله حاضران نهان گویم
جز گوش تو نشنود حدیث من
هرچند میان مردمان گویم

با آن حال بایستی و حتما اشاره کنم انتظارم از کتاب خیلی زیاد اکثرا و بیشتر از چیزی بود که ارائه داد. به عقیده من نویسنده می‌توانسته بود با بهره بری و استفاده از تکنیک‌های نویسندگی کتابی خیلی زیاد دوست داشتنی و جذاب‌تر و همچنین پرکشش‌تر تقدیم مخاطب کند. در واقع دنیای کتاب، به هیچ وجه خوابی نبود در خوابی دیگر.

بعد از آن صحبت‌ها، می‌توانم کتاب باب اسرار را به دوستانی که عاشق داستان زندگی مولانا و همچنین شمس خواهند بود و همچنین همچنین کتاب ملت عشق را دوست داشته‌اند پیشنهاد کنم. البته در صورتی که به داستان‌هایی هم با تم معمایی علاقه دارید آن کتاب می‌تواند گزینه مناسبی باشد. داستانی روان که در یک مسیر مستقیم روایت می‌می شود و همچنین به دور از هرگونه پیچیدگی ساختاری می باشد. ولی باید توجه داشت در صورتی که به دنبال کتابی شگفت‌انگیز هستید شاید آن کتاب نتواند تو را راضی کند.

[ مطلب مفید: معرفی رمان‌های عاشقانه ]

کتاب باب اسرار

جملاتی از کتاب باب اسرار

اکثر مواقع پیشامد جدید آن نیست که خداوند تبارک و تعالی چیست، پیشامد جدید آن می باشد که ما او را چگونه می‌بینیم. آدم‌های مهربان خداوند تبارک و تعالی را مهربان می‌بینند، آدم‌های ظالم خداوند تبارک و تعالی را خشن می‌بینند. آدم‌های باهوش عقل را می‌بینند، آدم‌های ابله نظر کورکورانه را؛ عالمان علم را می‌بینند، جاهلان معجزه را. (کتاب باب اسرار – صفحه ۳۰)

«انسان کامل دیگه یعنی چی؟» «یعنی انسانی که به حق واصل شده. یعنی آدمی که با خداوند تبارک و تعالی یکی شده. ولی باید توجه داشت رسیدن به اون مرحله سخت‌ترین کار دنیاست.» (کتاب باب اسرار – صفحه ۵۹)

می‌گفت: «ذات آب پاکه… ذات انسان هم پاکه. مهم اینه که بتونیم، با وجود آن همه بدی و همچنین ظلم و همچنین حرص و همچنین آز، ذات خودمون رو حفظ کنیم. البته، سخت‌ترین کار دنیاست. زندگی روزمره روی چرخِ بی‌رحمی می‌گرده. زندگی، جهت آن‌که ما رو از ذاتِ بی‌گناهمون دور بکنه، روابطی پیشِ رومون قرار می‌ده یکی از یکی پرزرق و همچنین برق‌تر: روابطی که با دروغ و همچنین تقلب و همچنین خودخواهی جلا خورده. اسباب‌بازی‌های پرزرق و همچنین برقی جهت باز کردنِ اشتهای نفسمون، جهت به بردگی کشوندن روحمون، جهت آن‌که عقلمون تابع جسممون بشه. حضرت مولانا جهت مقابله با آن‌هاست که به‌مون هشدار می‌ده. و همچنین اون‌هایی رو ستایش می‌کنه که زلال می‌مونن، آلوده نمی‌شن، یخ نمی‌زنن. (کتاب باب اسرار – صفحه ۱۱۹)

دو عالم هست: اولی عالم وجود می باشد، دومی عالم معناست. عالم وجود مثل روز می باشد، دور و همچنین برت را، اتفاق‌های اطراف را خیلی راحت می‌بینی. ولی باید توجه داشت عالم معنا مثل شب می باشد. جهت پیدا کردنش بایستی و حتما چراغ دلت را روشن کنی. (کتاب باب اسرار – صفحه ۱۲۶)

گفتم: «تشنه‌ام. آب قونیه تشنگی‌ام رفع نمی‌کند. حرارتم فزون می باشد. شراب خواهم. بی‌شراب نتوانم. به محله یهودیان رو و همچنین برایم شراب بستان و همچنین بیاور.» جلال‌الدین نگفت بس می باشد دیگر! نگفت من مشهورترین عالم آن شهرم، یعنی چه که به محله یهودیان بروم و همچنین شراب بستانم. نگفت چرا شرافتم را بازیچه کرده‌ای. نگفت چرا با من دشمنی می‌کنی. چنان با محبت لبخند زد که گویی من کودکی شیرخواره‌ام و همچنین شیر می‌خواهم، او نیز مادری مهربان می باشد. گفت: «الساعه می‌آورم ای شیخ.. امر تو بر دیده منت و همچنین اطاعتش مرا لذت می باشد.» کم مانده بود خویشتنداری نتوانم و همچنین نعره‌زنان بگویم: «بایست ای محبوب پنهان خداوند تبارک و تعالی، بایست ای صراف دو عالم، در اصل تویی شیخ من، در اصل تویی پیر من.» ولی باید توجه داشت به خود نهیب زدم: آن هم که مغلوب نفسش می شود، مغلوب ابلیس نیز می‌می شود. جلو خود را گرفتم. منتظر ماندم. (کتاب باب اسرار – صفحه ۱۸۹)

همه آدم‌پهناور و بزرگ‌ها آن‌طوری‌اند. آدم‌ها پهناور و بزرگ که می‌شن اعتمادشون به حس‌هاشون کم می‌شه. چیزهایی رو که ندیده‌ن و همچنین لمس نکرده‌ن و همچنین نشنیده‌ن و همچنین نبوییده‌ن و همچنین نچشیده‌ن باور نمی‌کنن. استعداد خیالبافی رو از دست می‌دن. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنن معجزه‌ها واقعی نیستن. (کتاب باب اسرار – صفحه ۲۲۵)

یا چنان باش که می‌نمایی
یا چنان نما که هستی
چو رود باش در کمک و همچنین یاری
چو خورشید باش در جود و همچنین مهربانی
چو شب باش در پوشاندن عیب و همچنین کوتاهی
چو مرده باش در خشم و همچنین برآشفتگی
چو خاک باش در تواضع و همچنین فروتنی
چو دریا باش در مدارا و همچنین بردباری
یا چنان باش که می‌نمایی
یا چنان نما که هستی (کتاب باب اسرار – صفحه ۲۶۴)

بله، نایجل مرد خوبیه؛ بله، تو رو هم دوست داره. همین امشب یه بار دیگه اینو فهمیدم. ولی باید توجه داشت مسئولیت قبول نمی‌کنه. به نظر اون زندگی یعنی تفریح. می‌گه بخوریم و همچنین بخوابیم و همچنین بگردیم، یه بار که اکثرا و بیشتر به دنیا نمی‌آییم، پس بهتره که کیفش رو ببریم. حق داره، همه همین رو می‌خوان. ولی باید توجه داشت به دنیا اومدن بهایی داره، مسئولیتی داره. توی هر نفسی که می‌کشیم، هر جرعه آبی که می‌نوشیم، هر لقمه غذایی که می‌خوریم دیگران هم حقی دارن. بایستی و حتما جای چیزی که مصرف می‌کنیم یه چیز جدید بذاریم، بایستی و حتما جاش رو پر کنیم. (کتاب باب اسرار – صفحه ۳۳۶)

موسیقی را تحقیر نکنید، در آهنگ آن هم رازی نهفته می باشد. رازی که مولانا می‌گوید آن هم عشق می باشد. موسیقی هم اذانی می باشد که او را به عشق فرا می‌خواند. جهت همین مثنوی با آن بیت در مدح نی آغاز می‌می شود: «بشنو از نی زیرا و به درستی که حکایت می‌کند / وز جدایی‌ها شکایت می‌کند.» نی را از نیستان بریده‌اند. روی آن هم هفت سوراخ باز نموده اند تا بتوان نواختش. نی‌زن هر قدر هم که ماهر باشد، هر بار که می‌دمد، در هر مقامی که باشد، نی حسرت خود را بر زبان می‌آورد. او در حسرتِ نیستان می باشد. زیرا و به درستی که آن هم نیستان جزئی از کل می باشد. آرامش و همچنین خوشبختی و همچنین شادی واقعی را تنها و فقط زمانی می‌یابد که به آن هم کل برسد. از طرف دیگر، نی خصوصیاتِ نیستانی را که از آن هم بریده شده در تن و همچنین روح خودش دارد. مانند حضرت آدم که خداوند تبارک و تعالی از گل آفریدش و همچنین سپس جان در تنش دمید. خداوند تبارک و تعالی با دمیدن جان در تن حضرت آدم بخشی از روحش را نیز در جانش درآمیخت. یعنی خدای آفریننده آسمان‌ها و همچنین زمین و همچنین حاکم هفت اقلیم و همچنین چهار ساحت و همچنین هفت آسمان در عین حال درون ماست. (کتاب باب اسرار – صفحه ۴۰۰)

در صورتی که چیزی به اسم به خدایی رسیدن باشد همین می باشد، انسانی به دنیا آوردن، به یکی جان بخشیدن، کمک به تداوم حیات. زیرا و به درستی که هر بچه‌ای مایه امید می باشد… زندگی هر قدر هم بی‌رحم باشد، انسان‌ها هر قدر هم بد باشند، کسی نیست نجاتشان بدهد جز خودشان. (کتاب باب اسرار – صفحه ۴۴۶)

مشخصات کتاب

  • عنوان: باب اسرار
  • نویسنده: احمد امید
  • ترجمه: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۴۴۸
  • نرخ چاپ اول – اسفندماه ۱۳۹۷: ۴۹۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب باب اسرار چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. یک نقطه نهایی انیکه موقع خرید کتاب به هولوگرام توجه داشته باشید.


» معرفی چند کتاب خوب دیگر از نشر ققنوس:

  1. کتاب روح گریان من
  2. کتاب آرامش در پرتو ایمان
  3. کتاب آزادی حیوانات

باب اسرار در تاریخ ۲۰ June 2019 | 11:08 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *