چهارشنبه , مرداد ۶ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – معرفی کتاب

کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – معرفی کتاب

کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱

|کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ از قطره|

سووال نوح هراری شامل دکترای تاریخ از دانشگاه آکسفورد می باشد و همچنین دو کتاب قبلی او بیش از ۱۲ میلیون ورژن و نسخه فروش داشته و همچنین به ۴۵ زبان ترجمه شده می باشد. هراری دوبار چایزه پولانسکی را در سال شمسی‌های ۲۰۰۹ و همچنین ۲۰۱۲ جهت خلاقیت و همچنین اصالت گرفتن کرده و همچنین در سال شمسی ۲۰۱۱ نیز جایزه انجمن تاریخ نظامی مانکادو را به خاطر مقالات درخشانش در حوزه تاریخ نظامی برد.

خلاصه کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱

در کتاب‌های قبلی نویسنده، خواننده‌ به نحوی با داستان روبرو بود. داستانی که قبل و همچنین بعدی را روایت می‌کرد ولی باید توجه داشت در آن کتاب روایت تاریخی وجود ندارد و همچنین کتاب از درس‌های مختلفی تشکیل شده می باشد. آن هم‌روش که از عنوان کتاب نیز مشخص می باشد، کتاب شامل ۲۱ درس می باشد که به چالش‌های جدی حال حاضر و همچنین بعدی نزدیک تاکید دارند. آن ۲۱ درس در پاسخ به سوالات مختلفی خواهند بود ولی باید توجه داشت وجه مشترک همه آن درس‌ها پاسخ به آن سوال می باشد که واقعا در دنیای امروز چه اتفاقی در حال رخ دادن می باشد؟ و همچنین مهم‌تر از آن هم، معنای آن اتفاقات چیست؟

۲۱ درس موجود در آن کتاب در ۵ قسمت و بخش دسته‌بندی شده می باشد. قسمت و بخش اول به چالش تکنولوژیک می‌پردازد که شامل چهار فصل آرمان‌زدایی، کار، آزادی و همچنین برابری می باشد. در قسمت و بخش اول نویسنده مجددا به آن نقطه تاکید دارد که انسان اکثرا و بیشتر به قصه‌ها توجه دارد و همچنین به همین موضوع فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند ولی باید توجه داشت نقطه اصلی اینجاست که در دنیای امروز، قصه‌های مهم و همچنین گسترده جهانی در حال از بین رفتند خواهند بود. آن موضوع در حالی می باشد که ادغام بیوتکنولوژی و همچنین تکنولوژی اطلاعات ما را با پهناور و بزرگ‌ترین چالش‌های بشر به تا حال مواجه می‌کند.

قسمت و بخش دوم کتاب به چالش سیاسی می‌پردازد و همچنین شامل فصل‌های جامعه، تمدن، ناسیونالیسم، دین و همچنین مهاجرت می باشد. در آن قسمت و بخش نشان داده می‌می شود که ادغام بیوتکنولوژی و همچنین تکنولوژی اطلاعات، هسته مدرن ارزش‌های آزادی و همچنین برابری را تهدید می‌کند و همچنین هر چاره‌ای جهت چالش تکنولوژیکی بایستی و حتما با همکاری جهانی همراه باشد. ولی باید توجه داشت ناسیونالیسم، مذهب و همچنین فرهنگ، بشر را به اردوگاه‌های خصمانه تقسیم و همچنین مشارکت در سطح جهانی را خیلی زیاد مشکل کرده می باشد.

قسمت و بخش سوم که یأس و همچنین امید نام دارد شامل فصل‌های تروریسم، جنگ، فروتنی، خداوند تبارک و تعالی و همچنین سکولاریسم می‌می شود. آن قسمت و بخش شاید چالشی‌ترین قسمت و بخش کتاب باشد که نویسنده نظر دارد با وجود چالش‌های بی‌سابقه و همچنین اختلاف‌های شدید، در صورتی که ترس‌هایمان را کنترل کنیم و همچنین کمی از عقایدمان کوتاه بیایم، شاید بشر بتواند بر مشکلاتی مانند تروریسم و همچنین جنگ فایق آید.

قسمت و بخش چهارم کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ واقعیت و حقیقت نام دارد که شامل درس‌های جهل، عدالت، پسا-واقعیت و حقیقت و همچنین افسانه علمی می‌می شود. یووال در آن قسمت و بخش می‌پرسد که تا کجا می‌توانیم پیشرفت‌های جهانی را درک کنیم و همچنین تبهکاری را از عدالت تشخیص دهیم؟ او نشان می‌دهد که فرآیندهای جهانی پیچیده‌تر از آن هم شده‌اند که هرکسی به راحتی بتواند درکشان کند. در آن قسمت و بخش به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌قدرت واقعیت و حقیقت را در مورد جهان فهمید و همچنین چه کاری بایستی و حتما انجام دهیم تا قربانی تبلیغات و همچنین خبرهای جعلی نشویم. آن قسمت و بخش را می‌قدرت مهم‌ترین قسمت و بخش کتاب به حساب آورد.

قسمت و بخش آخر کتاب که انعطاف‌پذیری نام دارد سه درس را به نام‌های تعلیم و همچنین تربیت، معنا و همچنین مراقبه شامل می‌می شود. نوح هراری در آن قسمت و بخش تهدیدهای متغایر و متفاوت را کنار هم قرار داده می باشد و همچنین نگاهی کلی‌تر انداخته می باشد. سوال‌های اساسی و همچنین فکر کردن و اندیشیدن برانگیز در آن قسمت و بخش مطرح می‌می شود. در زمانه‌ای که داستان‌های قدیمی فروریخته و همچنین به تا حال داستان جدیدی جهت جایگزینی آن هم‌ها پیدا نشده، ما که هستیم؟ چه کاری بایستی و حتما در زندگی انجام دهیم؟ به چه تجربه و مهارت بالا‌هایی مستلزم و نیاز داریم؟

لینک: معرفی کتاب روانشناسی عزت نفس ]

کتاب 21 درس جهت قرن 21 و همچنین انسان خردمند و همچنین انسان خداگونه

در قسمت غیره ای از مقدمه نویسنده، که دید بهتری به مسائل کتاب در اختیار خواننده قرار می‌دهد، یووال سوال‌های مهمی که در کتاب به آن هم‌ها پاسخ می‌دهد را گفتن می‌کند. در آن قسمت می‌خوانیم:

فصل‌هایی از کتاب، عقل انسان را پاس داشته و همچنین بقیه نقش حیاتی حماقت بشر را برجسته کرده می باشد. ولی باید توجه داشت سوال خیلی زیاد مهم همچنان پابرجاست: امروز در جهان چه می‌گذرد و همچنین معنای عمیق آن اتفاق‌ها چیست؟ به اقتدار و قدرت رسیدن دونالد ترامپ بر چه چیزی دلالت دارد؟ جهت اپیدمی خبرهای جدید جعلی چه‌کار می‌توانیم بکنیم؟ چرا لیبرال‌دموکراسی دچار بحران می باشد؟ آیا خداوند تبارک و تعالی به زندگی‌مان بازگشته؟ جنگ جدیدی در شرف وقوع می باشد؟ چه تمدنی بر جهان استیلا دارد – تمدن غرب، چین یا اسلام؟ آیا اروپا بایستی و حتما درهایش را به روی مهاجران باز بگذارد؟ ملی‌گرایی می‌تواند معظلات و مسائل و مشکلات نابرابری و همچنین تغییرات اقلیمی را حل کند؟ جهت مقابله با تروریسم چه بایستی و حتما کرد؟

در مورد کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱

در آن هم ابتدای کار، در اولین جمله مقدمه کتاب، خواننده به سرعت متوجه می‌می شود که آن کتاب حرف‌های خوبی جهت گفتن دارد. حرف‌هایی که در آن دنیای شلوغ می‌تواند خیلی زیاد کمک‌کننده باشد. کتاب‌های یووال نوح هراری دائما چالشی بودند و همچنین دائما خواننده را درگیر خود می‌کند. جمله اول مقدمه نیز دقیقا نشان می‌دهد که دوباره با یک کتاب چالشی روبرو هستیم. جمله اول مقدمه چنین می باشد: «در دنیایی که گرفتار سیلاب انبوه اطلاعات بی‌ربط می باشد، شفافیت برتری می باشد.» بنابراین در همین‌جا به تو پیشنهاد می‌کنم در صورتی که به دنبال شفافیت هستید، مطالعه آن کتاب را از دست ندهید.

در کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ با حجم گسترده‌ای از اطلاعات روبرو هستیم که یووال با آن هم سبک خاص خود در اختیار ما قرار می‌دهد به نحوی که کتاب به هیچ وجه خسته‌کننده و همچنین یا گنگ نیست، همه‌چیز در عین سادگی و همچنین شفافیت پیش روی شماست. ولی باید توجه داشت بایستی و حتما توجه داشته باشیم که در میان انبوه اطلاعات کتاب، بعضی از آن هم‌ها واقعیت و حقیقت علمی و همچنین یا موارد ثابت‌شده خواهند بود و همچنین بعضی دیگر صرفا نظرات فردی یا شخصی نویسنده خواهند بود. قاطی نکردن آن دو مورد درنهایت باعث می‌می شود خواننده دید بهتری به هر کدام از درس‌ها داشته باشد.

نقطه غیره ای که در مورد کتاب وجود دارد آن می باشد که آیا موضوعات آن کتاب با کتاب‌های قبلی نویسنده همپوشانی دارد؟ پاسخ به آن سوال «بله» می باشد ولی باید توجه داشت در صورتی که تو کتاب‌های انسان خردمند و همچنین انسان خداگونه را مطالعه و همچنین از قلم و همچنین محتوای کتاب‌های یووال راضی هستید به شدت به تو پیشنهاد می‌کنم که آن کتاب را نیز مطالعه کنید. بعضی از مباحث و مطالب آن کتاب به شکل مختصر در کتاب‌های انسان خردمند و همچنین انسان خداگونه بودند ولی باید توجه داشت در اینجا به شکل وسیع‌تر به هرکدام از آن هم موضوعات اشاره شده می باشد. پیشنهاد دیگر ما آن می باشد که به تازگی دو کتاب اول یووال را خوانده‌اید، مدتی صبر کنید و همچنین سپس مطالعه آن کتاب را شروع کنید.

بایستی و حتما اشاره کنم که مباحث و مطالب آن کتاب جهت کسی که نوشته‌های یووال را مطالعه نکرده باشد، ممکن می باشد سخت و همچنین یا تخصصی به نظر برسد ولی باید توجه داشت واقعیت آن می باشد که مباحث و مطالب کتاب به ساده‌ترین شکل ممکن گفتن شده می باشد و همچنین بدون تردید هر خواننده‌ای را غرق خود می‌کند. طبیعتا خواندن آن کتاب را به همه پیشنهاد می‌کنیم ولی باید توجه داشت به شکل ویژه مطالعه آن هم را به پدر و همچنین مادرها توصیه می‌کنیم. مطالعه آن کتاب وسعت دید هر فردی را گسترده‌تر و همچنین کمک می‌کند به چیزهایی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم که تا به حال به آن هم‌ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکرده‌ایم. همچنین باعث می‌می شود نگران چیزهایی باشیم که تا پیش از مطالعه کتاب شاید اصلا از وجود آن هم‌ها خبر نداشتیم.


یک موضوع نهایی در مورد آن کتاب، بحث ترجمه آن هم می باشد. ترجمه کتاب توسط سودابه قیصری انجام شده می باشد که در نگاه کلی ترجمه خوب و همچنین قابل قبولی می باشد ولی باید توجه داشت در صورتی که بخواهیم با ترجمه کتاب‌های انسان خردمند و همچنین انسان خداگونه مقایسه کنیم، ضعف‌های آن ترجمه به راحتی قابل تشخیص می باشد. ویراستاری کتاب قطعا می‌توانسته بود بهتر باشد ولی باید توجه داشت به هر حال در صورتی که خواننده علاقه‌مند به مطالعه کتاب باشد، ترجمه راضی‌کننده می باشد.

[ معرفی کتاب: کتاب پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های پهناور و بزرگ اثر استیون هاکینگ ]

کتاب 21 درس جهت قرن 21 اثر هراری

جملاتی از کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱

انسان‌ها اکثرا و بیشتر به قصه‌ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنند تا به واقعیات، ارقام و همچنین معادلات. و همچنین هرچه قصه ساده‌تر، بهتر. هر شخص، تیم و همچنین ملتی، قصه‌ها و همچنین افسانه‌های خود را دارد. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۱۹)

در طولانی‌مدت، هیچ شغلی کاملا از اتوماسیون در امان نخواهد ماند. حتی هنرمندان هم بایستی و حتما از آن موضوع آگاه باشند. در دنیای مدرن، هنر معمولا با عواطف انسانی پیوند دارد. ما مایلیم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم که هنرمندان نیروهای روان‌شناختی درونی را منتقل می‌کنند و همچنین آنکه همه هدف هنر، مرتبط کردن ما با احساساتمان یا تحریک احساساتی جدید در درون ماست. در پس نتیجه آن می شود که، هنگام و زمانی که می‌خواهیم هنر را ارزش‌گذاری کنیم، مایلیم آن هم را با تاثیرات احساسی که بر ببینده گذاشته قضاوت کنیم. ولی باید توجه داشت در صورتی که هنر با احساسات انسانی معنا می شود، هنگام و زمانی که الگوریتم‌های بیرونی قادر باشند احساسات انسانی را بهتر از شکسپیر، فریدا کالو یا بیانسه درک کرده و همچنین با تجربه و مهارت بالا اداره کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۴۴)

هرچه دانشمندان درک عمیق‌تری از نحوه اراده و تصمیم راسخ‌گیری انسان پیدا می‌کنند، احتمال وسوسه‌شدن جهت استناد به الگوریتم‌ها افزایش می‌یابد. دستیابی به نحوه اراده و تصمیم راسخ‌گیری انسان نه‌تنها باعث می‌می شود الگوریتم‌ها قابل اطمینان‌تر شوند بلکه همزمان باعث می‌می شود احساسات انسان کمتر قابل اتکا باشد. هرچه حکومت‌ها و همچنین شرکت‌ها در دستیابی به سیستم عملکرد انسان موفق‌تر شوند، ما در معرض رگباری از دستکاری‌ها، آگهی‌ها و همچنین تبلیغات هوشمندانه قرار خواهیم گرفت. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۷۷)

هنگام و زمانی که داعش خود خوانده قسمت و بخش وسیعی از سوریه و همچنین عراق را اشغال کرد، هزاران فرد یا شخص از شهروندان و مردم شهر را به کشتن و قتل رساند و همچنین مکان‌های تاریخی را ویران، مجسمه‌ها را واژگون و همچنین به‌روش سیستماتیک، نمادهای رژیم‌های پیشین و همچنین نفوذ فرهنگی غرب را نابود کرد. ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که جنگجویانش وارد بانک‌ها می‌شدند و همچنین گنجینه‌های پر از دلارهای امریکایی را پیدا می‌کردند که به چهره روسای جمهور امریکایی و همچنین شعارهایی به زبان انگلیسی در ستایش آرمان‌های مذهبی و همچنین سیاسی امریکایی منقش بودند، آن نمادهای امپریالیسم امریکا را نمی‌سوزاندند. زیرا اسکناس دلار در همه تقسیمات مذهبی و همچنین سیاسی سراسر جهان مورد تکریم می باشد. اگرچه ارزش ذاتی ندارد – تو نمی‌توانید یک اسکناس دلار را بخورید یا بیاشامید – اعتماد به دلار و همچنین به حکمت بانک مرکزی حکومت فدرال آن هم‌قدر پابرجا و همچنین محکم می باشد که حتی افراطیون اسلام‌گرا، خدایان مواد اعتیاد آور و مخدر مکزیک و همچنین مستبدان کره شمالی هم در آن هم شریک‌اند. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۱۳۶)

موفقیت یا شکست تروریسم به ما بستگی دارد. در صورتی که اجازه بدهیم ذهنمان اسیر تروریست‌ها می شود و همچنین بعد به ترس‌هایمان واکنش شدید نشان بدهیم، تروریسم موفق خواهد شد. در صورتی که ذهنمان را از اسارت تروریسم‌ها رها کنیم و همچنین بعد با روشی خونسردانه و همچنین متعادل واکنش نشان بدهیم، تروریسم شکست می‌خورد. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۲۰۶)

انسان‌ها به‌ندرت تنها و فقط به خودشان فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنند. ما، ترجیحا تیمی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنیم. درست آن هم گونه که پهناور و بزرگ کردن یک کودک به همکاری یک قبیله مستلزم و نیاز دارد، اختراع یک وسیله، حل و همچنین فصل درگیری یا درمان یک بیماری هم به همکاری قبیله مستلزم و نیاز دارد. هیچ‌کس به تنهایی همه‌چیز را در مورد ساخت کلیسا، بمب اتم یا هواپیما نمی‌داند. آنچه انسان خردمند را کمی بالاتر از سایر حیوانات قرار داد و همچنین ما را به اربابان زمین تغییر پیدا کردن کرد، منطق فردی ما نبود، بلکه توانایی بی‌مانندمان جهت فکر کردن و اندیشیدن باهم در تیم‌های پهناور و بزرگ بود. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۲۶۸)

هنگام و زمانی که تلاش می‌کنید پیچیدگی واقعی جنگ را با بهره بری و استفاده از آمار و همچنین داده‌های دقیق جهت شهروندان و مردم شهر توضیح بدهید، کسی به تو گوش نمی‌دهد، ولی باید توجه داشت داستانی فردی یا شخصی در مورد سرنوشت یک کودک، مجراهای اشک را فعال کرده، خون را به جوش می‌آورد و همچنین قطعیت اخلاقی کاذبی ساخته یا ایجاد می‌کند. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۲۸۱)

به‌منظور عقب نماندن از جهان سال شمسی ۲۰۵۰ نه تنها به اختراع ایده‌ها و همچنین محصولات جدید، بلکه بالاتر از همه، به بازخلق دوباره و همچنین هرباره خود مستلزم و نیاز خواهید داشت. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۳۱۹)

در صورتی که واقعا می‌خواهید خودتان را بفهمید، نباید خود را با صفحه فیس‌بوکتان یا با داستان درونی «خود» مشخص کردن هویت کنید. بایستی و حتما جریان واقعی بدن و همچنین ذهن را دیدن کنید. خواهید دید انظار و افکار، احساسات و همچنین تمایلات، بدون دلیل چندانی و همچنین بدون فرمان گرفتن از تو پدیدار و همچنین ناپدید می‌شوند، درست مثل بادهای مختلفی که از آن سو و همچنین آن هم سو می‌وزند و همچنین موهایتان را به هم می‌ریزند. و همچنین درست آن هم گونه که تو باد نیستید، همچنین آمیزه‌ای از انظار و افکار، عواطف و همچنین تمایلاتی که تجربه می‌کنید هم نیستید، و همچنین بدون تردید، داستان پاستوریزه‌ای که با بعدی‌نگری در مورد آن تجارب می‌گویید هم نیستید. تو همه آن هم‌ها را تجربه می‌کنید، ولی باید توجه داشت کنترلشان نمی‌کنید، مالک آن هم‌ها نیستید و همچنین خودِ آن هم‌ها هم نیستید. شهروندان و مردم شهر می‌پرسند «من چه کسی هستم؟» و همچنین انتظار دارند داستانی برایشان گفته می شود. اولین چیزی که بایستی و حتما در مورد خودتان بدانید آن می باشد که تو قصه نیستید. (کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ – صفحه ۳۶۵)

مشخصات کتاب

  • عنوان: ۲۱ درس جهت قرن ۲۱
  • نویسنده: یووال نوح هراری
  • ترجمه: سودابه قیصری
  • انتشارات: کتاب پارسه
  • تعداد صفحات: ۴۱۶
  • نرخ چاپ دوم: ۵۴۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب مفید دیگر:

  1. کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم
  2. کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی
  3. کتاب انسان در جستجوی معنی

کتاب ۲۱ درس جهت قرن ۲۱ در تاریخ ۲۷ May 2019 | 11:36 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *