یکشنبه , خرداد ۳۰ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / سرگشته راه حق – معرفی کتاب

سرگشته راه حق – معرفی کتاب

سرگشته راه حق

|سرگشته راه حق از قطره|

[ معرفی کتاب: رمان فونتامارا – نشر امیرکبیر ]

خلاصه کتاب سرگشته راه حق

راوی آن کتاب، برادر لئون می باشد. کسی که جرقه‌ای در ذهن فرانسوآ ساخته یا ایجاد می‌کند و همچنین در آن هم برخورد اول تا انتها در کنار او می‌ماند. در ابتدای داستان، لئون خود به دنبال واقعیت و حقیقت و همچنین در جستجوی خداست ولی باید توجه داشت می‌قدرت گفت او یک قدیس حقیقی نیست. شخصیت ساده و همچنین سر به زیری دارد و همچنین در صورتی که یک فرمانده خوب داشته باشد، سربازی زحمتکش خواهد بود ولی باید توجه داشت به تنهایی، سختی‌های مسیر دائما او را از پای درمی‌آورد و همچنین روح ضعیفش تاب نمی‌آورد.

روزی لئون با شکمی گرسته وارد شهرستان اسیز می‌می شود. به دنبال لقمه‌ای نان دست پیش همه دراز می‌کند ولی باید توجه داشت کسی به او کمکی نمی‌کند. نهایتا به او می‌گویند در صورتی که می‌خواهد سیر می شود نزد فرانسوآ برود زیرا او آدم ولخرجی می باشد و همچنین دائما به فقرا هم کمک می‌کند. نهایتا لئون فرانسوآ را پیدا می‌کند و همچنین در آن هم برخورد اول به وضوح مشخص می باشد که سرنوشت آن دو فرد یا شخص به هم گره خورده می باشد.

زندگی فرانسوآ عالی می باشد. در ناز و همچنین نعمت پهناور و بزرگ شده و همچنین مدام به مهمانی‌های متنوع و گوناگون و مختلف می‌رود. در کوچه و همچنین خیابان آهنگ می‌نوازد و همچنین آواز می‌خواند و همچنین تا می‌تواند از زندگی زمینی لذت می‌برد. همه‌چیز به نظر خوب می باشد ولی باید توجه داشت لئون در دیدار با او سوال سخت و همچنین عجیبی مطرح می‌کند. سوالی که زندگی فرانسوآ را زیر و همچنین رو می‌کند و همچنین به شدت او را به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرو می‌برد. لئون از او می‌پرسد: «آیا چیزی کم و همچنین کسر نداری؟» همچنین به او می‌گوید: «ای ارباب جوون، دلم جهت تو می‌سوزد.» آن حرف‌ها واکنش شدید فرانسوآ را در پی دارد و همچنین از لئون می‌خواهد توضیح دهد:

سپس لحنش را تند کرد: «حرف بزن! واقعیت و حقیقت را بگو! آیا کسی ترا فرستاده؟ چه کسی؟» زیرا و به درستی که هیچ پاسخی گرفتن نکرد، پا بر زمین کوفت و همچنین فریاد زد: «هیچ کم و همچنین کسری ندارم! و همچنین دلم نمی‌خواهد کسی دلش به حالم بسوزد بلکه می‌خواهم همه به من حسرت ببرند. نه! هیچ کم و همچنین کسری ندارم!»
-هیچ! حتی خداوند تبارک و تعالی را؟! (کتاب سرگشته راه حق – صفحه ۱۵)

بعد از آن دیدار حال فرانسوآ دگرگون می‌می شود. در برابر افکاری که به ذهنش هجوم می‌آورند شکسته می‌می شود و همچنین بیمار بر تخت می‌افتد. بعد از مدتها که حالش کمی بهتر می‌می شود یک روز سایه‌ای او را به دنبال خود می‌کشد و همچنین نهایتا حرف‌هایی که در جستجوی سایه می‌شنود باعث می‌می شود جستجوی خداوند تبارک و تعالی را آغاز کند:

بی‌آنکه توقف کنم می‌دویدم. ناگهان خون در بدنم منجمد شد… از پشت سرم کسی فریاد می‌زد: «فرانسوآ، کجا می‌روی؟ هیچکس نمی‌تواند ترا نجات دهد!» به پشت سرم نگاه می‌کنم هیچکس را نمی‌بینم. دوباره بنا می‌کنم به دویدن و همچنین باز یک لحظه صدا را می‌شنوم: «فرانسوآ، فرانسوآ، آیا تو تنها جهت عیاشی و همچنین فسق به دنیا آمده‌ای؟ تو زاده شده‌ای جهت آنکه تفریح کنی و همچنین آواز بخوانی و همچنین دل دخترهای جوون را به دست آوری؟» (کتاب سرگشته راه حق – صفحه ۳۳)

در مسیر جدیدی که فرانسوآ نیت و اراده دارد به آن هم وارد می شود چه کسی بهتر از برادر لئون می‌تواند همراه و همچنین راهنمای او باشد؟ کسی که خود سال شمسی‌ها در آن مسیر بوده و همچنین فردی باتجربه محسوب می‌می شود. بنابراین سفر آنها از روستاهای ایتالیا در جاده‌های آفتابی و همچنین سوزان شروع می‌می شود، به شهرستان رم می‌روند، در دریا سفر می‌کنند و همچنین حتی وارد جنگ‌های صلیبی هم می‌شوند.

[ معرفی رمان: کتاب نان و همچنین شراب – نشر امیرکبیر ]

رمان سرگشته راه حق

در مورد کتاب سرگشته راه حق

فرانسوآ زندگی خوبی داشت ولی باید توجه داشت با آگاهی کامل با آن هم خداحافظی می‌کند و همچنین عشق و همچنین علاقه فقر را در آغوش می‌گیرد. شاید بهتر باشد اشاره کنم که تنها و فقط مطلق را در آغوش می‌گیرد. به نحوی که حتی به خودش اجازه نمی‌دهد شب‌ها چیز نرمی زیر سرش بگذارد و همچنین بخوابد. هنگام و زمانی که می‌خواهد بخواد سنگ زیر سرش می‌گذارد و همچنین آنقدر به خود گرسنگی می‌دهد که بی‌هوش می‌می شود. هرگاه چیزی به او الهام می‌می شود با جان و همچنین دل به سراغ آن هم می‌رود و همچنین در راه خداوند تبارک و تعالی همه چیز را فدا می‌کند.

در کنار فقر مطلق، فرانسوآ عشق بدون قید و همچنین شرط را هم در پیش می‌گیرد. همه‌کس و همچنین همه‌چیز را دوست دارد و همچنین عشق بی‌مقدار و اندازه خود را تقدیم همه می‌کند. به قدیسی تمام و همچنین کامل تغییر پیدا کردن می‌می شود که کم کم روی شهروندان و مردم شهر تاثیر می‌گذارد و همچنین پیروانی هم پیدا می‌کند و همچنین نهایتا به رم می‌رود تا فرقه‌ای تاسیس کند. البته ماجرا به همین سادگی پیش نمی‌رود و همچنین هنگام و زمانی که تعداد پیروان زیاد می‌می شود معظلات و مسائل و مشکلات کم کم خود را نشان می‌دهند. مشکلاتی که هر کدام به نحوی فرانسوآ را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

نقطه قابل توجه آن می باشد که، فرانسوآ به مقدار و اندازه‌ای مسیر را شفاف می‌بیند که هیچ چیزی نمی‌تواند او را منحرف کند. هر مشکلی باعث رشد اکثرا و بیشتر او می‌می شود. به عنوان مثال، هنگامی که به رم رفته بود تا فرقه جدیدی ساخته یا ایجاد کند، با فردی روبه‌رو می‌می شود که او هم درخواست مشابهی از پاپ دارد با آن تفاوت که عقاید او با فرانسوآ به روش کامل در تضاد می باشد. فرانسوآ نظر دارد که با کشتن گناهکاران خود گاه نابود نمی‌می شود، بنابراین بایستی و حتما با عشق مسیر جدیدی پیش روی آدم‌های گناهکار قرار داد. ولی باید توجه داشت طرف مقابل نظر دارد که طبیعت آدمی حبیث می باشد و همچنین ملایمت به کار نمی‌آید، بنابراین خشونت و همچنین جنگ راه بهتری می باشد.

و همچنین البته چیزی که در سراسر کتاب به چشم می‌آید ارتباط و رابطه میان برادر لئون و همچنین فرانسوآ می باشد. ارتباط و رابطه‌ای که به عقیده من شبیه ارتباط و رابطه سانکوپانزا و همچنین دن کیشوت در رمان دن کیشوت می باشد. لئون که خود قبلا در جستجوی خداوند تبارک و تعالی بود و همچنین سختی‌های مسیر او را ناخوش و غمگین می‌کرد، اکنون وارد مسیری به مراتب سخت‌تر شده می باشد ولی فرانسوآ چیز سختی در مسیر نمی‌بیند مگر عشق. گرسنگی را دوست دارد و همچنین عاشق سختی‌هاست. فرانسوآ مدام در آسمان و همچنین در عرفان می باشد و همچنین در همین جاهاست که لئون او را دوباره به زمین دعوت می‌کند و همچنین مثلا تذکر می‌دهد که آدم زمینی به غذا و همچنین خواب هم مستلزم و نیاز دارد. در قسمتی از کتاب لئون تفاوت خودش را با فرانسوآ چنین می‌داند:

چه‌بسا تو فراموش می‌کنی که ما موجودات انسانی هستیم و همچنین من آن موضوع را فراموش نمی‌کنم و همچنین تفاوتمان در همین می باشد. (کتاب سرگشته راه حق – صفحه ۹۶)

کتاب پُر می باشد از اتفاقات متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین همه آن جریان‌ها به نحوی روایت می‌می شود که تاثیر عمیقی روی خواننده داشته باشد و همچنین ما همه آن‌ها را مدیون قلم درخشان نیکوس کازانتزاکیس هستیم. کتاب کشش عجیبی دارد و همچنین پیشنهاد می‌کنم در صورتی که به داستان‌های قرون وسطا، قدیسان مسیحی و همچنین به روش کلی با مسائل پیرامون عرفان علاقه دارید، مطالعه آن کتاب را از دست ندهید.

مترجم کتاب در قسمت غیره ای از مقدمه خود در مورد کتاب و همچنین قلم نویسنده می‌نویسد:

سرگشته راه حق در تاریخ ۲۲ June 2019 | 10:39 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *