سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب اتللو – معرفی کتاب

کتاب اتللو – معرفی کتاب

کتاب اتللو

|کتاب اتللو از قطره|

مهم نیست که واقعیت و حقیقت تا چه حد غیرقابل تحمل و همچنین آزاردهنده باشد، آن آونگِ معلق بین شک و همچنین یقین خیلی زیاد تلخ‌تر از به وضوح دیدنِ خودِ واقعیت و حقیقت می باشد. انسان جهت رسیدن به واقعیت و حقیقت و همچنین یقینِ حاصل از آن هم، حاضر می باشد همه نوع رنجی را تاب بیاورد، از آتش هم بگذرد، بسوزد، ولی باید توجه داشت خاکسترش از جنسِ یقین باشد!

در اتللو ما شاهد شرایطی هستیم که فرمانده تحت تاثیر سخن‌های حاکی از خیانتی که هیچ‌گاه روی نداده، رفته رفته به جنونی می‌رسد که دست به کشتن و قتل می‌زند. و همچنین آن موضوع چیزی جز اقتدار و قدرتِ زبان در ذهن را ثابت نمی‌کند. آن حس شک تا جایی پیش می‌رود که اتللو دیگر قادر نیست با حضور آن شک همچنان شوهر یا همسر خود را دوست بدارد. پس دور از ذهن نیست که ببینیم اتللوی دیوانه رو به دزدمونا می‌گوید: دلم می‌خواهد تو را بکشم، سپس راحت دوستت بدارم!

آن شک باعث می‌می شود که رو حسِ عشق و همچنین نفرت یکدیگر را لمس کنند. و همچنین شاید هیچ نقطه اتصالی خطرناک‌تر از اتصال و همچنین به هم رسیدنِ آن دو حس نباشد. چراکه اقتدار و قدرتِ کشتنِ انسانی که دیوانه‌وار دوستش داری را نثارت می‌کند. در اینجا می‌بینیم آنچه که در واقع قوه زندگی اتللو به‌حساب می‌آید، قوه خاموش سازیِ آن هم زندگی را به او می‌بخشد.

نقطه غیره ای که بایستی و حتما ذکر کنم آن می باشد که تاجایی دیده و همچنین شنیده‌ام، همه مخاطبین انگار تنها و فقط حسادتِ اتللو را می‌بینند. فارغ از آنکه سرچشمه آن رشک، از آغازِ حسادتِ یاگو نسبت به اتللو آغاز شده و همچنین ذره ذره به همه جا ریشه دوانده می باشد، یاگوی منفوری که خیلی هم دور نیست و همچنین انگار در وجود هر یک از ما پنهان مانده و همچنین هرلحظه منتظرِ ظهور می باشد.

در آن دیدن کردن و نمایش هیچ‌کس بی‌گناه نیست. همه شخصیت‌ها زنجیروار در مسیر شکل‌گیری یک جنون نقش دارند. یک فرد یا شخص با حرف‌هایش، و همچنین غیره ای با سکوت. کسی هم با گناهِ دردناکِ «باور» و همچنین «اعتماد». می‌خواهم بگویم حتی افرادی که در مسیر حیله‌های یاگو کاری نکرده‌اند هم گناه کارند. گناهِ آن هم‌ها «منفعل بودن» می باشد.

ترجمه کتاب خوب و همچنین روان بود. تنها ایرادی که از نظر من میتواند بر ترجمه وارد باشد، بهره بری و استفاده مترجم از شعرهای نیما یوشیج به جای بعضی قست‌های اشعارِ شکسپیر می باشد. جدا از آنکه مترجم هیچ وقت حق چنین کاری را ندارد، به‌نظرم آن کار نه تنها ارزشی به کتاب نمی‌دهد بلکه باعث پایین آمدن ارزش اثر می‌می شود.

[ معرفی نمایشنامه: دوزخ – اثر ژان پل سارتر ]

کتاب اتللو

جملاتی از متن کتاب اتللو

بی‌عقل آن هم کسی می باشد که هنگام و زمانی که زندگی برایش سرتاسر رنج و همچنین عذاب می باشد باز به آن هم دلبستگی داشته باشد. هنگام و زمانی که که دوای درد آدم تنها و فقط مردن و مرگ می باشد آیا جز مردن علاجی هست؟ (کتاب اتللو – صفحه ۳۲)

بیست و همچنین هشت سال شمسی می باشد که من دنیا را آزموده‌ام و همچنین از هنگام و زمانی که که خوب و همچنین بد را از هم تمیز می‌دهم یک فرد یا شخص در آن دنیا ندیده‌ام که آنطور که بایستی و حتما قدر خودش را بداند و همچنین وجود خودش را دوست داشته باشد. (کتاب اتللو – صفحه ۳۳)

می‌گویند کم جرئت و همچنین پست‌ترین آدم هم که عاشق بشود شچاعت و همچنین غیرت مخصوصی پیدا می‌کند. (کتاب اتللو – صفحه ۴۰)

آسمان بالای زمین می باشد، دنیا می‌چرخد… دست روزگار بالای همه دست هاست… مردمانی خواهند بود که سزاوار آمرزشند و همچنین افرادی هم خواهند بود که سزاوار آمرزش نیستند. (کتاب اتللو – صفحه ۴۵)

نام نیک، نام نیکم را به باد دادم. شرافتم، یعنی آن هم قسمت از وجودم را که جاودانی بود از دست دادم و همچنین آنچه باقی مانده می باشد حیوانی می باشد! (کتاب اتللو – صفحه ۵۱)

چه بسا اشخاصی که بدون هیچ لیاقت نام نیک به دست می‌آورند! چه بسا اشخاص دیگر که بدون هیچ دلیل آن هم را از دست می‌دهند. (کتاب اتللو – صفحه ۵۲)

شیطان هم هنگام و زمانی که می‌خواهد کسی را به کار زشتی وادارد اول آن هم کار را به صورت ملکوتی جلوه می‌دهد. آن هم‌روش که من می‌کنم. من هم از استادم خوب یاد گرفته‌ام. (کتاب اتللو – صفحه ۵۴)

کدام سینه پاک هست که گاهی گمان‌های ناپاک در آن هم راه نیابد؟ (کتاب اتللو – صفحه ۶۱)

در صورتی که کسی بداند که به دوستش خیانتی شده و همچنین به گوش او نرساند او هم در آن هم خیانت شریک می باشد. (کتاب اتللو – صفحه ۶۱)

در صورتی که تمام دارایی کسی را بدزدند و همچنین آن هم کس خبر نداشته باشد مثل آن می باشد که هیچ از او نبرده اند. (کتاب اتللو – صفحه ۷۱)

مشخصات کتاب

  • عنوان: اتللو
  • نویسنده: ویلیام شکسپیر
  • ترجمه: عبدالحسین نوشین
  • انتشارات: قطره
  • تعداد صفحات: ۱۲۷
  • نرخ: ۱۵۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: نگار نوشادی 

نظر تو در مورد کتاب اتللو چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر قطره:

  1. کتاب پیشامد جدید اسپینوزا
  2. کتاب هنگام و زمانی که نیچه گریست
  3. کتاب درمان شوپنهاور

کتاب اتللو در تاریخ ۲۶ June 2019 | 10:14 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *