پنج شنبه , خرداد ۲۷ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب خداحافظ گاری کوپر – معرفی کتاب

کتاب خداحافظ گاری کوپر – معرفی کتاب

کتاب خداحافظ گاری کوپر

|کتاب خداحافظ گاری کوپر از قطره|

کتاب خداحافظ گاری کوپر را می‌قدرت به دو قسمت و بخش اصلی تقسیم کرد. در قسمت و بخش اول با لنی و همچنین دیدگاه‌های او آشنا می‌شویم که فلسفه خیلی زیاد خواندنی و همچنین جذابی جهت خود دارد و همچنین در قسمت و بخش دوم جس وارد داستان و همچنین زندگی لنی می‌می شود. در قسمت و بخش دوم با دانشجویانی آشنا می‌شنویم که در مورد مسائل متنوع و گوناگون و مختلف بحث و همچنین تبادل نظر می‌کنند که جس هم یکی از آن دانشجوها می باشد. لنی هنگامی که جهت پیدا کردن کار از ارتفاعات پایین آمده، جس را می‌بیند که علی رغم سنت فکری‌اش، به نوعی گرفتار او می‌می شود.

جس نیز در زندگی انظار و افکار ویژه ای دارد و همچنین حتی می‌قدرت گفت که او هم از یک سنت فکری دارد ولی باید توجه داشت لنی یک سر و همچنین گردن از او بالاتر می باشد. عصیان لنی در برابر زندگی و همچنین چارچوب‌های آن هم به حدی می باشد که تلاش‌های جس دیده نمی‌می شود و همچنین یا خیلی کم به چشم می‌آید. برخورد آن دو شخصیت داستان کتاب را به سمت غیره ای می‌برد و همچنین…

[ معرفی کتاب: رمان خانواده تیبو – ادبیات فرانسه ]

کتاب خداحافظ گاری کوپر

در مورد کتاب خداحافظ گاری کوپر

قسمت و بخش اول آن رمان تو را شگفت‌زده می‌کند. کتابی پرمغز با جملات بی‌نظیر و همچنین نقدهای تند و همچنین تیز که هیچ‌چیزی را از قلم نمی‌اندازد. در همین قسمت و بخش می باشد که نویسنده در مورد جنگ، آمریکا، سوئیس، کمونیسم، سوسیالیسم و همچنین حتی کامو و همچنین لنین می‌نویسد. همه آن‌ها با طنز سیاه نویسنده همراه می باشد. فلسفه لنی در ابتدای کتاب به معنای واقعی کلمه عالی می باشد و همچنین شاید در صورتی که قسمت و بخش دوم کتاب هم مانند قسمت و بخش اول همین‌روش قوی دنبال می‌شد، موفقیت‌های کتاب فراتر از آن‌ها بود.

در جاهایی از قسمت و بخش دوم کتاب به شخصه احساس می‌کردم که داستان کتاب نمی‌تواند وارد یک سری از مسائل می شود. در واقع فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کردم وجود آن یا آن هم یکی موضوع اصلا ضروری نیست ولی باید توجه داشت نویسنده انگار اصرار داشت که وارد آن هم موضوع می شود تا کامنتی روی آن هم بگذارد و همچنین یا حرف ویژه ای را نقل کند. در مقیاس کوچک، با خواندن هر صفحه از کتاب تو با جملات قوی‌ای روبه‌رو می‌شوید ولی باید توجه داشت در نگاه کلی هنگامی که داستان کتاب را می‌بینید، سقوط آن هم را شاهد هستید. رومن گاری در قسمت و بخش اول به‌حدی انتظارات خواننده را بالا می‌برد که او خود به خود با خواندن ادامه کتاب ناامید می‌می شود. البته در قسمت و بخش‌های دوم کتاب هم قسمت‌هایی خیره‌کننده وجود دارد ولی باید توجه داشت آن هم‌روش که گفتم، هنگامی که به شکل کلی به کتاب نگاه می‌کنیم، سقوط داستان کتاب مشخص می باشد.

پیشنهاد می‌کنم در صورتی که به کتاب‌های بوکفسکی، سلین و همچنین سلینجر علاقه دارید، آن رمان را از دست ندهید. لنی را می‌قدرت برادر هنری چیناسکی و همچنین یا فردینان دانست و همچنین یا حتی در صورتی که هولدن پهناور و بزرگ می‌شد، می‌توانسته بود شبیه لنی باشد. وجه مشترک همه آن شخصیت‌ها آن می باشد که آن هم‌ها خود را در قالب جامعه یا تعریف‌های دیگران محدود نمی‌کنند. جهت آن هم‌ها مهم نیست دیگران چه فکری می‌کنند و همچنین در پس نتیجه آن می شود که همه آن هم‌ها عصیان می‌کنند. در برابر زندگی می‌ایستند و همچنین از قوانین خود پیروی می‌کنند.

ولی باید توجه داشت تفاوت لنی در آن می باشد که او همواره امید خود را حفظ می‌کند. نگه داشتن عکس گاری کوپر مانند طنابی می باشد که مانع سقوط او به تاریکی می‌می شود. درست می باشد که جنگ و همچنین فجایع دیگر روزگار را به کلی سیاه نموده اند ولی باید توجه داشت شاید هنوز امیدی وجود داشته باشد. به روش کلی پیشنهاد می‌کنم مطالعه آن رمان و همچنین آشنا شدن با شخصیت لنی را از دست ندهید.

[ معرفی کتاب: رمان سفر به انتهای شب – ادبیات فرانسه ]

جملاتی از متن کتاب

لنی اول با آن جوون که یک کلمه هم انگلیسی نمی‌دانست رفیق شده بود. به همین دلیل روابطشان با هم خیلی زیاد خوب بود. ولی باید توجه داشت سه ماه نگذشته بود که عزی شروع کرد مثل بلبل انگلیسی حرف زدن و همچنین فاتحه دوستیشان خوانده شد. فورا دیوار زبان میانشان بالا رفته بود. دیوار زبان هنگام و زمانی که کشیده می‌می شود که دو فرد یا شخص به یک زبان حرف می‌زنند. آن هم وقت دیگر مطلقا نمی‌توانند حرف هم را بفهمند. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۸)

آدم حکم پول را دارد. هر قدر مقدارش اکثرا و بیشتر، ارزشش کمتر. امروز چیزی که هیچ ارزش ندارد جوون بیست ساله می باشد، جمعیت جوانهای بیست ساله در دنیا از حد قبل می باشد. دنیا گرفتار تورم جوانان می باشد. بحث بر سر جمعیت فایده ندارد. احمقانه می باشد. جمعیت کور می باشد. مثل موج می‌شکند و همچنین آدم را زیر خود له می‌کند. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۱۳)

باگ مورن خیلی پول داشت. ولی از حق نباید گذشت که بار پولداری را با شجاعت تحمل می‌کرد و همچنین هم به ابرو نمی‌آورد. هنگام و زمانی که آدم یک میلیونر را می‌بیند که هند را با قحطی‌هایش راحت می‌گذارد و همچنین در باب آن هم داد سخن نمی‌دهد احساس سلامت و همچنین آرامی می‌کند. البته خیلی‌ها خواهند بود که کاری به قحطی در هند ندارند ولی خوب، آنها جیبشان از شکمشان هم خالی‌تر می باشد. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۲۷)

اقتدار و قدرت چیز کثیفی بود، یک آلت مصنوعی، یک دست خر کثیف جهت افرادی که هیچ هنری ندارند و همچنین تنها و فقط می‌توانند چماق دست بگیرند و همچنین فرمان بدهند. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۶۵)

با آن دنیایی که ما داریم نمی‌شه دنیایی غیر از همین که هست ساخت. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۱۲۱)

عاقبت منم یه روزی وارد سیاست می‌شم. با چند تا از دوستام. ولی باید توجه داشت نه سر ویتنام یا کره. اینها جهت من بسیاری گُندن. دستبرد به یک بانک راحت‌تره. کار را اول بایستی و حتما با آن چیزها شروع کرد. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۱۳۲)

من درسی ندارم به تو بدم ولی باید توجه داشت آن رو از من داشته باشید: عشق دروغ نیست. چیز وحشت‌آوری نیست. به خلاف آنچه می‌گویند به فیلمهای ترسناک هم شباهت ندارد. واقعیت و حقیقت داره. قشنگ غرقتون می‌کنه. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۲۰۳)

دنیا جهت بچه‌دار شدن اصلا آمادگی نداره. من دوست ندارم آزارم به کسی برسد، آن هم وقت چگونه و چطوری بچه خودم رو اذیت کنم؟ امروز دیگه نمی‌شه بچه‌دار شد. تنها و فقط جمعیت دنیا رو زیاد می‌کنی. آمار بالا می‌بره. حالا ساده می باشد، بچه‌دار می‌شی. ولی باید توجه داشت بعد یه روز بچه‌ات می‌آد راست توی چشمت نگاه می‌کنه. چیزی نمی‌گه، تنها و فقط نگاهت می‌کنه. همین. اون وقت چه‌کار می‌کنی؟ (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۲۱۸)

من عرضه آدمکشی ندارم. اگه داشتم قهرمان جنگ می‌شدم. (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۲۴۱)

در دلش آتش مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نبود. همت زد و همچنین خورد نداشت. هیچ‌چیز در دنیا نبود که ارزش آن کار رو داشته باشه. حتی عشق. حاضر نبود حتی علیه عشق مبارزه کند. البته عشق به هیچ دردش نمی‌خورد. ولی خوب، هنگام و زمانی که عشق آمد آمده دیگه. انگار آدم زیر بهمن رفته باشه. چه‌کار می‌شد کرد؟ (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۲۸۱)

از همین می‌ترسم. به یه چیزی یا کسی عادت می‌کنی، اون وقت اون چیز یا اون کس قالت می‌گذاره. اون وقت دیگه هیچ چیز برات باقی نمی‌مونه. می‌فهمی چی میخوام بگم؟ (کتاب خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری – صفحه ۲۸۵)

مشخصات کتاب
  • کتاب خداحافظ گاری کوپر
  • نویسنده: رومن گاری
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۲۸۸
  • نرخ چاپ یازدهم – سال شمسی ۱۳۹۱: ۱۸۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب خداحافظ گاری کوپر چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید نظرات خود را با ما و همچنین همه‌ی کاربران کافه‌بوک در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیلوفر:

  1. کتاب قصر
  2. کتاب جنگ و همچنین صلح
  3. کتاب شیاطین

کتاب خداحافظ گاری کوپر در تاریخ ۴ August 2019 | 8:00 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *