سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / نظر به درد دیگران – معرفی کتاب

نظر به درد دیگران – معرفی کتاب

نظر به درد دیگران

|نظر به درد دیگران از قطره|

[ مطلب مرتبط: کتاب کافه اروپا – نشر گمان: مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی ]

نظر به درد دیگران

ولی باید توجه داشت مهم‌ترین موضوعی که سوزان سانتاگ در کتاب نظر به درد دیگران در مورد جنگ و همچنین عکاسی جنگی بررسی کردن می‌کند آن می باشد که چه می‌می شود که شهروندان و مردم شهر اینقدر در برابر جنگ و همچنین فجایع آن هم منفعل شده‌اند و همچنین کسی با دیدن عکس‌ها و همچنین فیلم دیدنی و جذاب‌های متنوع و گوناگون و مختلف، دست به کاری نمی‌زند. چه بر سر احساسات ما آمده می باشد؟ سانتاگ بررسی کردن می‌کند که چه اتفاقی افتاده که تصاویر جنگی به ابتذال شبانگاهی تنزل پیدا کرده می باشد. عکس‌هایی که زمانی می‌توانسته بود باعث به راه افتادن یک حرکت جمعی می شود و همچنین نظر حکومت‌ها را در ارتباط و رابطه با جنگ تغییر دهد، اکنون چرا دیگر واکنشی برنمی‌انگیزد.

سانتاگ می‌نویسد «عکس‌ها به آدم می‌گویند ببینید، جنگ آن شکلی می باشد. آن کاری می باشد که جنگ می‌کند و همچنین آن هم هم حاصل جنگ می باشد! جنگ می‌دراند، می‌گسلاند. جنگ سلاخی می‌کند و همچنین دل و همچنین روده‌ها را بیرون می‌کشد. جنگ می‌سوزاند. جنگ تکه‌تکه می‌کند. جنگ ویران می‌کند.» ولی باید توجه داشت در ادامه هم نشان می‌دهد انسان‌ها منفعل شده‌اند و همچنین کاری انجام نمی‌دهند. در همین ارتباط و رابطه سانتاگ می‌نویسد «از بس در تصاویری غرق شده‌ایم که زمانی از دیدنشان جا می‌خوردیم و همچنین منزجر می‌شدیم حالا دیگر چیزی از حس همدلی باقی نمانده و همچنین به سوی رخوت و همچنین بی‌حسی پیش می‌رویم.»

در نهایت آن سوال مطرح می‌می شود که: «پس چاره چیست؟» کتاب سوزان سانتاگ را بخوانید تا به شکلی عمیق‌تر و همچنین جدی‌تر به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرو روید و همچنین ببینید که رسانه‌ها چه بلایی بر سر ما آورده‌اند.

[ مطلب مرتبط: کتاب فلسفه‌ای جهت زندگی – نشر گمان: مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی ]

کتاب نظر به درد دیگران اثر سوزان سانتاگ

جنگ داخلی اسپانیا (۱۹۳۹-۱۹۳۶) اولین جنگی بود که به معنای امروزی مورد دیدن (تحت پوشش) قرار گرفت: دسته‌ای از عکاسان حرفه‌ای در خطوط مرزی درگیری‌های نظامی و همچنین در شهرهایی که بمباران می‌شدند آن کار را به عهده داشتند و همچنین تصاویر ارسالی‌شان هم بلافاصله سر از روزنامه‌ها و همچنین مجلات اسپانیا و همچنین سرتاسر دنیا درمی‌آورد. جنگی که آمریکا در ویتنام به پا کرد، یعنی نخستین جنگی که دوربین‌های تصویری و تلویزیونی هر روز شاهدش بودند، جبهه خانگی را از طریق تلویزیون از نزدیک با مردن و مرگ و همچنین ویرانی آشنا کرد. از آن هم زمان به بعد، جنگ‌ها و همچنین کشتن و قتل‌عام‌هایی که در آن هم حال وقوع با دوربین ضبط می‌شوند جزء لاینفک موج بی‌وقفه برنامه جذاب و جالب و خوب‌های تفریحی و سرگرم شدن در صفحه‌های کوچک تلویزیون‌های خانگی شدند. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۳۶)

تنها و فقط از زمان جنگ ویتنام به آن‌سوست که می‌می شود تقریبا مطمئن بود هیچ‌کدام از عکس‌های معروف صحنه‌سازی نشده‌اند. لازمه وثوق اخلاقی آن تصاویر هم همین می باشد. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۷۹)

یکی از فرازهای مکرر در روایت‌های ایلیاد توصیف صحنه‌های دقیقی از چگونگی مجروح یا کشته شدن اشخاص می باشد. جنگ چیزی تلقی می‌شده که مردان از عهد قدیم به آن هم مشغول بوده‌اند و همچنین از درد و همچنین رنج‌هایی که بر آدمی وارد می‌آورده باکی نداشته‌اند؛ ضمن آنکه بازنمایی جنگ در کلام یا در تصویر مستلزم بی‌طرفی هوشمندانه و همچنین بی‌تزلزلی دانسته می‌شد. لئوناردو داوینچی در دستورالعمل‌هایی که جهت به تصویر کشیدن نبرد می‌دهد بر آن نقطه اصرار دارد که هنرمند بایستی و حتما از جسارت و همچنین تخیل کافی برخوردار باشد تا جنگ را با تمام صحنه‌های سهمناکش نشان بدهد. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۹۹)

آن هم‌روش که آدم می‌تواند در زندگی واقعی به وحشت خو بگیرد، می‌تواند به وحشت موجود در بعضی عکس‌ها هم عادت کند. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۱۰۸)

همدردی حس کم‌ثباتی می باشد. یا بایستی و حتما در قالب عمل دربیاید یا از بین می‌رود. پیشامد جدید اینجاست که با احساساتی که برانگیخته شده و همچنین با اطلاعاتی که مخابره شده چه بایستی و حتما کرد. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۱۳۰)

انفعال باعث کم‌رنگ شدن احساسات می‌می شود. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۱۳۱)

تصاویر به واسطه آنکه چگونه و چطوری به کار برده می‌شوند و همچنین کجا و همچنین در چه فواصل زمانی در معرض دید قرار می‌گیرند از نیرویشان کاسته می‌می شود. تصاویری که در تلویزیون نشان داده می‌شوند بنا به تعریف، تصاویری خواهند بود که دیر یا زود آدم را خسته می‌کنند. آنچه در ظاهر بی‌اعتنایی می‌نماید ریشه در بی‌ثباتی توجهی دارد که تلویزیون با هزاران هزار تصویر جهت برانگیختن و همچنین ارضا کردنش برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شده. وفور تصاویر کاری می‌کند که توجه بیننده سطحی، متزلزل و همچنین کم‌اعتنا به محتوا باشد. سیلان تصاویر نمی‌گذارد هیچ‌یک از تصویرها برجسته شوند. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۱۳۵)

امکان ندارد روزنامه‌ای را به دست گیری و همچنین فارغ از آنکه مرتبط به چه روز و همچنین چه ماه و همچنین چه سالی می باشد در خط به خط آن هم هولناک‌ترین نشانه‌های گمراهی بشری را نیابی… هر روزنامه‌ای از آن هم سطر نخست تا آخرینش چیزی نیست مگر کاغذی انباشته از رویدادهای هولناک. جنگ‌ها، جنایات، دزدی‌ها، شهوت‌رانی‌ها، شکنجه‌ها، کردارهای اهریمنی شاهان و همچنین ملت‌ها و همچنین فرد فرد شهروندان و مردم شهر؛ ضیافتی می باشد از قساوت‌های جهانگیر. (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۱۳۶)

آیا می‌می شود با دیدن یک عکس (یا دسته‌ای از عکس‌ها) فعالانه به جمع مخالفان جنگ پیوست؟ (کتاب نظر به درد دیگران – صفحه ۱۵۴)

مشخصات کتاب
  • عنوان: نظر به درد دیگران
  • نویسنده: سوزان سانتاگ
  • ترجمه: احسان کیانی‌خواه
  • انتشارات: گمان
  • مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی
  • تعداد صفحات: ۱۸۶
  • نرخ چاپ سوم: ۱۴۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب نظر به درد دیگران چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. از میان کتاب‌های مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی کدام یک را خوانده‌اید؟


» معرفی چند کتاب مرتبط دیگر:

  1. کتاب فلسفه تنهایی
  2. کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان
  3. کتاب گفتار در بندگی خودخواسته

نظر به درد دیگران در تاریخ ۲۶ August 2019 | 10:15 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *