دوشنبه , مرداد ۴ ۱۴۰۰
خانه / رپورتاژ / دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی

دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی

دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی

در این مطلب از سایت قطره می خواهیم دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی برای شما کاربران گرامی شرح دهیم . اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی دارید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

جراحی زیبایی بینی یا تغییر شکل بینی یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک است. بسیاری از مردم از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستند. بینی برای تعادل صورت از اهمیت اساسی برخوردار است و بسیاری از افراد برای هماهنگی بیشتر اعضای صورت خود، هزینه عمل جراحی زیبایی بینی را پرداخت و این عمل زیبایی را انتخاب می‌کنند.

بعضی اوقات ممکن است مشکل مربوط به موقعیت چانه یا فک باشد، اما بیماران تمایل دارند که نارضایتی خود را روی بینی متمرکز کنند. در حالی که تکنیک‌های جراحی توسعه یافته‌اند، محدودیت‌هایی در مورد تغییر اندازه بینی وجود دارد. نتایج عمل جراحی به اندازه بینی، وضعیت پوست و سن بیمار بستگی دارد. مهمترین چیز این است که ارتباط مستقیمی بین بیمار و جراح در مورد آنچه مورد انتظار و آنچه قابل دستیابی است، وجود دارد.

دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی
دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی

 

دلایل انتخاب جراحی زیبایی بینی

 زیبایی

بیشتر افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، نگرانی آنها راجع به برآمدگی بینی یا نوک بینی است. در مورد برآمدگی بینی افراد بیشتر در مورد قوز بینی شکایت دارند. در عین حال افرادی که می‌خوهند نوک بینی خود را تغییر دهند، این قسمت از بینی خود را گرد و پهن می‌دانند. برخی دیگر از افراد هم از طول بینی خود ناراضی هستند.

پزشکی

سایر بیماران ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی بینی، جراحی زیبایی بینی را انتخاب کنند، این مربوط به زمانی است که بینی به دنبال یک تصادف به شکلی شکسته یا خم شده باشد. برخی دیگر ممکن است مشکلات تنفسی عملکردی مربوط به مجاری هوای بینی داشته باشند. در این موارد، مداخلات جراحی، بازسازی تلقی می‌شود، در حالی که برای اکثر عمل‌های بینی، جراحی تحت عنوان جراحی زیبایی طبقه‌بندی می‌شود.

عمل بینی اغلب به این صورت انجام می‌شود:

  • برآمدگی بینی را تغییر می‌دهد.
  • نوک بینی را مجددا شکل می‌دهد.
  • طول بینی را تغییر می‌دهد.
  • عرض بینی را تغییر می‌دهد.
  • عرض سوراخ بینی را تغییر می‌دهد.
  • ترمیم بینی بعد از آسیب‌دیدگی را انجام می‌دهد.
  • راه هوای بینی به منظور تنفس بهتر را باز می‌کند.

 

انواع جراحی زیبایی بینی و تکنیک‌های مربوط به هر کدام از آنها

عمل جراحی زیبایی بینی یا از داخل بینی انجام می‌شود که به آن جراحی بسته گفته می‌شود و یا با ایجاد یک برش کوچک بر روی بینی و بالابردن سطح پوست انجام می‌شود که به آن جراحی بسته می‌گویند. ماهیت دقیق عمل بسته به ناحیه بینی که تحت درمان قرار می‌گیرد، متفاوت خواهد بود.

پل یا برآمدگی بینی

اگر عمل جراحی بر روی پل انجام شود، جراح، استخوان یا غضروفی که موجب ایجاد برآمدگی شده‌است را برمی‌دارد. ممکن است بینی شکسته شود تا قطعات باقیمانده استخوان بهم نزدیک‌تر شده و در نتیجه بینی باریک‌تر شود.

نوک بینی

زمانی که عمل جراحی بر روی نوک بینی انجام می‌شود، غضروف نوک بینی تا حدودی برداشته شده یا تغییر شکل داده می‌شود. این کار از طریق سرواخ بینی یا ایجاد یک برش کوچک در بیت بین سوراخ‌های بینی که به نام کلوملا شناخته می‌شود، انجام می‌گیرد.

طول بینی

یک جراح می‌تواند ساختار مرکزی بینی معروف به سپتوم را تنظیم کند تا به کوچک‌شدن نوک و کاهش طول بینی کمک کند. تنظیم غضروف نوک بینی به تنظیم طول بینی نیز کمک می‌کند.

دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی
دانستنی‌هایی درباره جراحی زیبایی بینی

عرض بینی

یک جراح با شکستن و تغییر مجدد استخوان بینی نیز می‌تواند عرض بینی را کاهش داده و به ظاهر باریک‌تری دست یابد. جراحان همچنین می‌توانند با استفاده از پیوند غضروف از سپتوم یا گاهی اوقات ایمپلنت سیلیکون، به آنچه که به آن جراحی زیبایی بینی ادینشال گفته می‌شود، عمل جراحی را انجام دهند. این نوع عملیات برای ایجاد نوک بینی صاف استفاده می‌شود. از روشهای فوق می‌توان برای صاف‌کردن و اصلاح بینی که در اثر آسیب‌دیدگی شکسته‌شده و برای رفع مشکلات تنفسی نیز استفاده کرد.

بیمار توسط چه کسی ویزیت می‌شود؟

عمل‌های جراحی زیبایی بینی توسط یک جراح با کمک دستیار انجام می‌شود. با این وجود قبل از عمل، معاینات دقیق انجام خواهد شد تا مشخص شود که آیا انجام عمل جراحی صحیح است یا خیر. گاهی اوقات ممکن است با یک روانشناس بالینی نیز ملاقات کنید تا درباره پیامدهای روانی- اجتماعی ظاهر خود و ارتباط آن با تغییر شکل بینی با او صحبت کنید.

چه انتظاری باید در مورد درمان، مراحل و نتایج عمل داشته باشیم؟

بسته به تکنیک مورد استفاده در عمل جراحی زیبایی بینی، بین ۹۰ تا ۱۸۰ دقیقه طول می‌کشد. بعد از عمل، معمولاً باید یک یا گاهی دو شب را در بیمارستان بگذرانید. به مدت هفت روز هم نیاز است که یک اسپلینت را بر روی بینی به وسیله نوار و یک پد زیر بینی بیمار به مدت ۱۲ ساعت قرار دهید. بعد از عمل بهتر است دو هفته از کار مرخصی بگیرید. در مورد ورزش‌کردن معمولا می‌توانید بعد از سه تا پنج روز مسافتی را پیاده‌روی کنید و بعد از سه هفته نیز شنا کنید. با این حال باید به مدت چهار تا شش هفته از انجام تمرینات شدید ورزشی خودداری کنید. اغلب عمل‌های جراحی بینی بسته که از طریق بینی انجام می‌شود معمولا حدود دو هفته‌ای برای بهبود طول می‌کشند. در این نوع عمل، اثر زخم خارجی روی بینی وجود نخواهد داشت، اما اگر بینی به عنوان بخشی از عمل جراحی شکسته شود، حدود ۷ تا ۱۰ روز کبودی و حدود ۱۰ تا ۲۰ روز، زردی دور چشم قابل مشاهده خواهد بود. اگر نوک بینی شما عمل شده باشد، ۶۰٪ از تغییرات بعد از سه هفته آشکار می‌شود، در حالی که ۴۰٪ باقی مانده از تغییرات، طی چند ماه یا حتی یک سال آینده قابل رویت خواهد بود. اگر تحت عمل جراحی بینی باز قرار گرفته باشید و به این دلیل بینی شما برش خورده و باز شده‌است و به این ترتیب غضروف‌ها در حین عمل در معرض دید مستقیم بوده و جراح به شکلی دقیق‌تر توانسته، تغییراتی در بینی شما اعمال کند، با این حال تورم ناشی از آن بیشتر بوده و در نتیجه زمان بهبود نیز طولانی‌تر خواهد بود.

خطرات جراحی زیبایی بینی

مانند تمامی عمل‌های جراحی دیگر، این عمل نیز خطراتی را به همراه دارد. بعد از عمل، برخی بیماران احساس می‌کنند حس بویایی آنها تغییر یافته‌است، در حالی که برخی احساس می‌کنند تنفس آنها تحت تاثیر قرار گرفته‌است. خونریزی جزئی، در این نوع عمل جراحی زیبایی بینی رایج است در حالی که خونریزی شدید بسیار نادر است. برخی از بیماران هم ممکن است بعد از عمل درد را تجربه کنند. بی‌نظمی اندکی ممکن است در استخوان یا غضروف بینی احساس یا دیده شود. برخی از بیماران هم ممکن است از نتیجه عمل بینی خود ناراضی باشند. معمولا بهتر است بپذیریم که چه تغییرات مثبتی اتفاق افتاده‌است تا اینکه به عمل جراحی مجدد فکر کنیم. با این حال گاهی منطقی است که تعدیلی جزئی را در نظر بگیریم. شما باید از قبل از جراح خود مشخص کنید که شرایط برای جراحی مجدد چیست و هرگونه پرداخت هزینه چگونه می‌تواند باشد. برای افرادی که برای جراحی مجدد مراجعه می‌کنند، این خطر نیز وجود دارد که ساختار بینی به هم بخورد. بینی یک ساختار ظریف است و جراحی بیش از حد می‌تواند باعث تضعیف و آسیب آن شود.

پزشکان متخصص جراحی زیبایی

یکی از منابع مطمئن برای دسترسی به پزشکان متخصص جراحی زیبایی و مورد تایید وزارت بهداشت و درمان مراجعه به انجمن‌های پزشکی است. در انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران امکان تحقیق و خواندن مقالات جراحی زیبایی و جستجوی پزشکان با تفکیک شهر‌ها فراهم شده است.

مطلب پیشنهادی

برگزاری نخستین همایش بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت

جلیل سبحانی مدیر عامل شرکت اسپک رزومه و سوابق

تولید و بومی سازی کاتالیست های استراتژیک توسط جلیل سبحانی تولید و بومی سازی کاتالیست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *