یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / دریاس و همچنین جسدها – معرفی کتاب

دریاس و همچنین جسدها – معرفی کتاب

دریاس و همچنین جسدها

|دریاس و همچنین جسدها از قطره|

دریاس و همچنین جسدها تازه ترین و جدیدترین کتاب ترجمه از بختیار علی، نویسنده کُرد می باشد که پرکارترین و همچنین پرتیراژترین نویسنده کرد لقب گرفته می باشد. آن کتاب بعد از دو سال شمسی نهایتا در تابستان ۹۸ از سوی نشر ثالث با ترجمه مریوان حلبچه‌ای منتشر شد. بختیار علی در سلیمانیه به دنیا آمد و همچنین بیش از پانزده سال شمسی به خاطر سانسور شدید، هیچ کدام از نوشته‌هایش چاپ نشدند. او هم‌اکنون ساکن کشور آلمان می باشد.

رمان دریاس و همچنین جسدها که می‌قدرت آن هم را یک رمان سیاسی در نظر گرفت، توجه ویژه‌ای به تاریخ دارد و همچنین از مخاطب دعوت می‌کند با یک نگاهی منسجم و همچنین تاریخی به پدیده‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل پدیده انقلاب نگاه کند. در مورد آن رمان نقدهای مختلفی منتشر شده می باشد که در پشت جلد کتاب به روش خلاصه به سه مورد از آن هم‌ها اشاره شده می باشد:

نمی‌می شود کار بختیار علی را به معنای عادیِ خواندن، خواند. آدم در داستان‌های عظیم او غرق می‌می شود. درون گردابی از تصاویر، صحنه‌ها، شخصیت‌ها و همچنین تخیلات عمیق و همچنین حکایت و همچنین افسانه که مخاطب را سرمست می‌کند. -هارتموت برخهولتر، باریشه تزایتونگ

هنگام و زمانی که رمانی از بختیار علی را دست می‌گیرید، در دنیای فراسوی کتاب گم می‌شوید. -آنجل شادو، تویه تزو ریشه تزایتونگ

بختیار علی در آثارش نه تنها و فقط مهربانانه به قربانی‌ها نگاه نمی‌کند، بلکه بی‌آن هم‌که عذرخواه کسی باشد، نشانمان می‌دهد که چقدر مرز بین قربانی و همچنین جلاد باریک می باشد. -اشتفان شتوکار، دی رای ما اشتوتگارت

از بختیار علی کتاب‌های مختلفی منتشر شده می باشد که شامل آن هم‌ها می‌قدرت به موارد زیر اشاره کرد:

  1. رمان آخرین انار دنیا
  2. رمان جمشیدخان عمویم
  3. رمان غروب پروانه

در ادامه با معرفی کتاب دریاس و همچنین جسدها با کافه‌بوک همراه باشید.

خلاصه کتاب دریاس و همچنین جسدها

داستان کتاب با مراسم تشیع جنازه یکی از ژنرال‌های برجسته آغاز می‌می شود. ژنرالی که جهت بار دوم ولی باید توجه داشت آن بار وطن به خاک سپرده می‌شد.  آن مراسم خاکسپاری و همچنین در ادامه اتفاقات دیگر، اهمیت «جسدها» را نشان می‌دهد که در عنوان کتاب نیز آمده می باشد. جسدهایی که به عقیده نویسنده خود تاریخ خواهند بود که نباید فراموش می شود. بختیار علی جهت نشان دادن آن موضوع از والتر بنیامین نقل قول می‌کند که می‌گوید: «در صورتی که دشمن پیروز می شود، حتی مرده‌ها هم از دستش رهایی نمی‌یابند.»

در ادامه با دوقلوها آشنا می‌شویم: الیاس و همچنین دریاس. الیاس را می‌قدرت فردی عادی دانست که درنهایت اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد دکان آرایشگری باز کند. او فردی اهل اجتماع می باشد و همچنین در چایخانه معروف شهرستان هم دائما حضور دارد. دوستان بسیاری دارد و همچنین تقریبا هیچ شباهت اخلاقی با برادرش ندارد. دریاس ولی باید توجه داشت فردی متغایر و متفاوت می باشد. او بعد از امتحانات کلاس دوازدهم، علی رغم برادرش که اراده و تصمیم راسخ گرفت مدرسه را ترک کند و همچنین آرایشگاه بزند، به خارج رفت و همچنین اراده و تصمیم راسخ گرفت تاریخ بخواند. سال شمسی‌ها از کشورش دور شد و همچنین به مطالعه و همچنین بررسی در مورد تاریخ پرداخت. به آدمی تغییر پیدا کردن شد که به راحتی نمی‌توانسته بود چیزی را قبول کند و همچنین خود را به سلاح پرسشگری مجهز کرد. مانند برادرش اهل اجتماع نبود و همچنین هنگام و زمانی که به کشورش برگشت به جز برادرش دوست غیره ای نداشت.

در آن بین اوضاع جامعه و همچنین سیاست نیز وخیم می باشد. فساد در همه‌جا دیده می‌می شود و همچنین نارضایتی‌ها بالا گرفته می باشد. در پس نتیجه آن می شود که آن موارد اندیشه «قیام» در ذهن شهروندان و مردم شهر شکل گرفته می باشد. ولی باید توجه داشت در عمل می‌بینیم که کسی کاری انجام نمی‌دهد و همچنین شهروندان و مردم شهر با آن اوضاع وخیم سر می‌کنند. به نحوی که زندگی دیگر به آن هم معنای واقعی دیده نمی‌می شود. الیاس نیز نوعی مردن و مرگ آرام را در شهرستان حس می‌کند:

روز قبل در بازار احساس کرده بود در شهری مرده و همچنین بی‌روح می‌گردد. آن احساس سرد و همچنین یخ‌زده شهروندان و مردم شهر، مستلزم و نیاز به خیزش و همچنین پوست‌اندازی داشت. در صورتی که شهرستان قیام نکند، به سوی مردن و مرگ می‌رود. (کتاب دریاس و همچنین جسدها اثر بختیار علی – صفحه ۴۳)

کتاب دریاس و همچنین جسدها خیلی سریع پیش می‌رود و همچنین مراسم خاکسپاری، آشنا شدن با شخصیت‌های اصلی و همچنین آگاهی از اوضاع شهروندان و مردم شهر در آن هم صفحات ابتدایی کتاب انجام می‌می شود و همچنین در ادامه شخصیتی مهم یعنی ژنرال اشک‌زاد وارد داستان می‌می شود. کسی که درد و همچنین رنج شهروندان و مردم شهر را درک می‌کند و همچنین می‌خواهد قیام را رهبری کند. ولی باید توجه داشت ژنرال اشک‌زاد یک آدم عادی نیست. او هم از تاریخ و همچنین شیوه رفتار شهروندان و مردم شهر آگاه می باشد و همچنین در همین راستا اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد کارهای متفاوتی انجام دهد. کارهایی که در حالت عادی یک رهبر انجام نمی‌دهد.

بایستی و حتما کتاب دریاس و همچنین جسدها را بخوانید تا ببینید اتفاقات مهم آن هم چگونه تو را درگیر خود می‌کند. در کتاب اسمی از شهرستان و همچنین یا کشوری که داستان در آن هم اتفاق می‌افتد زده نمی‌می شود و همچنین در قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف تنها و فقط به «شرق» اشاره می‌می شود. بنابراین می‌قدرت اتفاقات کتاب را یک کل در نظر گرفت که در هر جایی ممکن می باشد رخ دهد.

[ معرفی کتاب: رمان حصار و همچنین سگ‌های پدرم اثر شیرزاد حسن – ادبیات کُرد ]

دریاس و همچنین جسدها

در مورد رمان بختیار علی

کتاب دریاس و همچنین جسدها در مورد مردمی می باشد که می‌دانند اوضاع وخیم می باشد ولی باید توجه داشت اقدامی نمی‌کنند. عامه شهروندان و مردم شهر تنها و فقط منتظر خواهند بود که فریادرسی بیاید و همچنین آن هم‌ها را نجات دهد و همچنین در مقابل آن هم‌ها کاری را انجام دهند که در طول تاریخ انجام داده‌اند: پرستیدن منجی. در واقع بختیار علی نظر دارد جهت ملتی که درنهایت کاری جز «پرستیدن» در طول تاریخ انجام نداده‌اند، هیچ گشایشی حاصل نمی‌می شود. کسی هم نمی‌تواند با دادن آگاهی به آن هم‌ها دگرگونی و تغییری در اوضاع ساخته یا ایجاد کند زیرا و به درستی که شهروندان و مردم شهر خودشان نمی‌خواهند که تغییر کنند و همچنین بهای آن هم را بپردازند هر کاری می‌کنند و همچنین هر رویه‌ای را پیش می‌گیرند جز فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن و همچنین رفتن دنبال اندیشه‌ای جدید.

کاری که شهروندان و مردم شهر در آن رمان انجام می‌دهند آن می باشد که هنگام و زمانی که یک بت قدیمی شکسته می‌می شود جهت خود بت جدیدی می‌سازند. بختیار علی در آن کتاب نشان می‌دهد که در شرق سیاست هیچوقت به تنهایی راه به جایی نمی‌برد بلکه سیاست دائما همراه با دین و همچنین بهره بری و استفاده ابزاری از آن هم بهتر توانسته می باشد راه را پیش ببرد. شهروندان و مردم شهر شرق هم چیزی از تاریخ یاد نگرفته‌اند و همچنین تقریبا از زمان موسی و همچنین مسیح و همچنین محمد تا به حال تغییر چندانی نکرده‌اند.

اینجا ملاک شیوه زندگی نیست بلکه ملاک فکر کردن و اندیشیدن و همچنین اندیشه شهروندان و مردم شهر می باشد. شهروندان و مردم شهر همچنان هم دنبال رهبری روحی خواهند بود که آن هم‌ها را هدایت کند، خطی بر کارهای بد بکشد و همچنین نادرست را مشخص کند. حال تو با مردمی که ترس پهناور و بزرگ آن هم‌ها تغییر می باشد چه می‌کنید. چه چیزی ممکن می باشد شهروندان و مردم شهر را نجات دهد. چه اقداماتی بایستی و حتما انجام می شود تا شاید، تنها و فقط شاید، شهروندان و مردم شهر بیدار شوند و همچنین کاری جهت خو انجام دهند؟ جهت پاسخ دادن به آن سوال بایستی و حتما رمان را بخوانید و همچنین کارهای ژنرال اشک‌زاد را دنبال کنید.

بختیار علی در مقدمه‌ای که جهت ترجمه فارسی کتاب نوشته می باشد اشاره می‌کند که رمانش دعوتی به اندیشیدن عمیق‌تر در مورد مردن و مرگ و همچنین جاودانگی می باشد. دو مفهومی که بیش از صد سال شمسی می باشد که در سیاست آن هم را در شرق تولید می‌کند و همچنین به بازی می‌گیرد. همچنین در قسمت غیره ای از آن مقدمه در مورد اهمیت جسدها می‌نویسد:

دریاس و همچنین جسدها در تاریخ ۲۳ September 2019 | 9:23 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

بیمار-خاموش.jpg

بیمار خاموش – معرفی کتاب

بیمار خاموش |بیمار خاموش از قطره| بیمار خاموش داستان زندگی نقاش معروفی به نام «آلیسیا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *