چهارشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / محسن یگانه دچار مرداب «دوباره تکرار » شده است

محسن یگانه دچار مرداب «دوباره تکرار » شده است

دانلود رایگان آهنگ

تحلیل آلبوم نگاه من از محسن یگانه

محسن یگانه از خوانندگان بسیار زیاد محبوب ایرانی است طرفداران بی شماری دارد. در مورد اثر اخیر او، آلبوم «نگاه من» باید بگوییم که او تا حدودی راه را کج رفته است، تا میزانی که بسياري از طرفداران متعصب او نسبت به ساختار این آلبوم اعلام نارضایتی دارند.
این اتفاق نتیجه تغییر سبک ملودی‌های محسن یگانه است. ملودی‌هایی که رنگ و بوی دیگری نسبت به آثار قبلی این خواننده دارد.
متاسفانه این خواننده همچون بسياري دیگر از خوانندگان پاپ کشورمان در مرداب یک نواختی دوباره تکرار افتاده، چرا که تنظیم‌های این آلبوم مانند بسیار زیاد ی آلبوم‌های دیگر حرف آن چنانی برای گفتن نداشت.
از دیدگاه فنی تکنیکی ، حتمـا تی همچون «دنبالش میرم» دچار آسیب های فنی ساختاری بود. متریال مصرف شده برای تنظیم این اثر چیزی نیست که مخاطب را جذب نماید. با توجه به این مسئله که همه کارهای این قطعه، از ترانه تا تنظیم توسط فرد محسن یگانه انجام شده، احتمالا اکنون آن رسیده که محسن یگانه برخي کارها را به افراد دیگر واگذار نماید !
پیش از این آثار او گرایش شدیدی به موزیک یونانی داشت؛ اکنون هم یکی در بین رنگ ملودی‌های ترکیه ای بر آثارش نشسته است.
با وجود حضـور تنظیم کنندگان دیگری همچون نیکی حبیبی، علی ثابت و پازل بند؛ آلبوم «نگاه من» همچنان اثری بی رمق است!

به جرات با کیفیت ترین قطعه این آلبوم، «درکم کن» است. این قطعه با ریتم جذاب و ملودی گیرای محبوب‌ترین قطعه این آلبوم در بین طرفداران است توانسته مخاطبان بسياري را به سمت خود بکشاند. ولی تنها یک یا دو قطعه جذاب جهت یک آلبوم ۱۳ قطعه‌ای کفایت می‌کند؟
از طرف دیگر، به دلیل این‌که در ایران قوت کارشناس به عنوان ناظر ضبط وجود ندارد؛ ضعف‌هایی چه محسوس چه نامحسوس در آثار هنرمندان پدیدار می شود که آلبوم «نگاه من» از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه گهگداری شاهد تاچ ها اکسنت‌های غلط از این خواننده در زمان اجرا هستیم. این مساله همچنین سبب شده تا صوت هنرمندان ما به استاندارد کیفی جهان ی نزدیک نباشد!

جنس صوت محسن یگانه زنگی ویِژگزینشه است و در نت های بالا «جیغ» می شود. هرچه که هست، بهتر یا بد، بایستی آن را همان‌گونه که هست بپذیریم. نکته آزار دهنده که گوش مخاطب به آن عادت ندارد تغییر غیر قابل قبول ولوم او در دکلمه آهنگ «پرنده» است. خوب است بگوییم «انتظار» به عنوان پیش در آمدی بر «پرنده» در نت صحیحی ضبط نشده است. این مساله باعث شده وجوه مهم ولوم او شنیده نشود. از دیگر نقاط ضعف این آلبوم موضوعات پیش پا افتاده و نه چندان ویِژگزینشه ترانه‌ها تنظیم‌هایی که ظاهرا بدون فکر انجام شده است. تمام این موارد در کنار هم سبب شده تا این آلبوم آن چنان که باید و احتمالا با استقبال مواجه نشود. فراموش نکنید؛ چنانچه طرفداران ثابت یک خواننده که از قدیم با او همراه بوده‌اند، مهر تایید بر این اثر می‌گذارند، نشانه خوب بودن آن نیست. براي چه که به آلبوم یا اثری «برچسب بهتر » تعلق می‌گیرد که طرفداران ی جهت یک خواننده جذب نماید .
از نکات قابل قبول این آلبوم، میکس مستر بسیار زیاد عالی آن است که توسط آرش پاکزاد انجام شده است.
به عنوان چهارمین آلبوم استودیویی محسن یگانه انتظارات از این خواننده داشتیم. امیدواریم او چاره‌ای مناسب برای ادامه مسیر پیشرفته بیابد.

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *