شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / چگونه از کالای عکـس بگیرید

چگونه از کالای عکـس بگیرید

عکاسی از کالا قسمت ی از فرایند پیچیده بازار یابی است که برای موفق یت در فروش می بایست برای آن توجه ویژه ای قائل شوید. در این مقاله راهنمای آسان جهت عکاسی از کالا یا محصول در اختیار شما قرار می گیرد. امروزه این نوع عکاسی جهت فروش کالاها و اجناس در اینترنت یا جهت کاتولوگ ها مورد مصرف قرار می گیرد. که می تواند برای عکاسان منبع درآمد خوب ی باشد، هر چند هم اکنون برخي عکاسان در آمد خوب ی از این نوع عکاسی دارند.

آموزش عکاسی حرفه ای

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

معمول ترین شکل از عکاسی کالا نوعی است که سوژه را در مساوی پشت زمینه سفید یا رنگی آسان قرار می دهند. این عکـس ها اکثرا ٌ در کاتالوگ های فروش کالا مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی با اهمیت این نوع عکاسی این است که می بایست تذکر مشتری یا مخاطب را به سوژه مهم یا همان کالا معطوف نماید در عین حال انگیزه ای جهت خرید ایجاد نماید.

بسياري از عکاسان با کمی دشواری می توانند از کالا یا محصول مورد نظر در خانه عکـس بگیرند. در حالت ایده آل می توانید به جای چهار منبع نور از سه منبع مصرف بکنید ولی عکس زیبا گرفتن با دو منبع غیر ممکن نیست. در ادامهروش کار را شرح می دهیم.

آنچه نیاز دارید

حداقل دو منبع نور اما چنانچه بتوانید ۳ یا چهار منبع نوری تهیه و تولید بکنید بهتر خوبتر است.

یک کاعذ یا مقوای سفید رنگ پاک بدون لک یا چیزی مشابه آن

یک جعبه کوچک (در صورت امکان)

یک ورق کاغذ نازک مانند کاغذ مومی یا پارچه سفیدی که نور بتواند از آن رد شدن نماید . یا می توانید از چتر سفید استفاده بکنید .

یک میز کار یا محیط مناسب برای تمرکز بر سوژه ای که می خواهید از آن عکـس بگیرید.

یک نرم افزار ویرایش عکس مانند فتوشاپ یا کرل

نور، دوربین… اکشن

در این روش من تنها از دو فلاش مصرف کردم. چنانچه چه همان گونه که قبلاً گفته شد می توانید از دو یا چند چراغ استفاده بکنید . من فلاش های خودم را ترجیح می دهم چون فوق العاده قدرتمند می باشند . فلاش ها بایستی مستقل باشند در فاصله مناسب نسبت به سوژه قرار گیرند اگر خیلی نزدیک باشند باعث درخشندگی نا خواسته می شوند.

چنانچه فلاش و چراغ های ویژه عکاسی ندارید مشکلی نیست هر آنچه که در دسترس دارید می توانید استفاده بکنید . اگر جهت تان مقدور است چند لامپ مشابه با توان مشابه خریداری بکنید . برند های مختلف لامپ ها طیف نوری مفرق ی تولید می کنند هر چند چشـم شما نمی تواند آنرا تشخیص دهد ولی دوربین عکاسی می تواند آنرا تشخیص دهد. این باعث می شود نتیجه تصادفی باشد و کار ویرایش تصویر را مساله تر می نماید . چراغ هایی که مانند چراغ مطالعه هستند می توان زاویه تابش آنها را تنظیم کرد برای عکاسی خیلی مناسب هستند .

عکاسی از کالا جهت فروش بیشتر

یک گزینش دیگر جهت منبع نور وجود دارد: نور خورشید. خوب است از نور خورشید در روز ابری استفاده بکنید . اما نور خورشید شدت آن کاملا غیر قابل پیشبینی است به شدت به آب و هوا و زمان عکاسی بستگی دارد. حقیقت این است که این نوع عکاسی در نور روز همیشه عملی نیست. برترین زمان برای عکاسی در نور روز دقایقی قبل از غروب خورشید است و فرصت بسياري جهت عکاسی وجود ندارد. اینجاست که یک منبع نور مصنوعی مساله گشاست. این منبع نور دائمی به شما اطمینان می دهد که با تمرکز بیشتر بر روی عکس زیبا خود کار بکنید نپرهزینه نباشید که تا لحظاتی دیگر در شدت طیف نور تغییراتی رخ خواهد داد.

از هر منبع نوری که استفاده می بکنید فرقی نمی نماید اما سعی بکنید به جای اینکه از یک منبع نوری قوی استفاده بکنید از چند منبع مشابه استفاده بکنید . چون همان گونه که گفته شد هر منبع نوری خود یک طیف نور ایجاد می نماید وقتی که چندین منبع نوری دارید که هر کدام یک طیف نور ساطع می کنند آنگاه جبران آن کار دشواری می شود در عین حال چنانچه چندین منبع نوری داشته باشید که در زوایای مختلف قرار گرفته یاشند تصویر با کیفیت یکنواخت تری خواهید داشت.

در نور پردازی حداقل فاصله منبع نور با سوژه را رعایت بکنید از رفلکتور یا چتر سفید مصرف بکنید تا مانع از درخشندگی و ایجاد سفیدی های نا خواسته در عکس شوید. اگر سعی بکنید از منابع نوری بیشتری مصرف بکنید و فاصله آنها بیشتر باشد نور یکنواخت تر مناسب تری برای عکاسی دارید.

عکاسی از سوژه بی جان

نکته دیگری که شاید گفتن آن برای عکاسان پیشرفته لازم نباشد این است که می بایست فلاش سرخود دوربین را خاموش بکنید یا در حالت آف قرار دهید تا از سفیدی نا خواسته پیشگیری بکنید .

پشت زمینه

جهت پشت زمینه ً از پرده سفید استفاده می شود و روی میز یا کف اتاق پارچه یا کاغذ سفیدی قرار می دهند آنگاه کالایی را که می خواهند از آن عکـس بگیرند روی آن پارچه یا کاغذ سفید قرار می دهند. نکته ای که وجود دارد این است که چنانچه از پارچه استفاده می بکنید سعی بکنید تا میزان امکان چروک های آنرا صاف بکنید تا سایه های ناخواسته در تصویر خودنمایی نکند.

اماروش دیگری که بیشتر هم برای اشیاء کوچک مورد استفاده قرار می گیرد ساخت یک اتاقک سفید است. این اتاقک در واقع یک جعبه است که در داخـل این جعبه باید با مقوای سفید پوشانده شود. مقوا ها می بایست کاملا صاف بدون چین خوردگی باشند. اکثرا ٌ در دو یا سه ضلع این جعبه پنجره هایی بزرگ تعبیه می کنند و این پنجره ها را با پارچه ای سفید نازک می پوشانند و اما این پارچه ها هم بایستی صاف بدون چروک باشند و به همان سفیدی مقوایی که در درون جعبه کار شده است باشند. یا حتی می توانید از کاغذ نازک برای پوشاندن پنجره های اتاقک سفید استفاده بکنید . محصول مورد نظر را در درون اتاقک سفید قرار دهید . پشت هر پنجره هم یک منبع نور قرار داهید در بالایی جعبه را باز بکنید دوربین شما از اینجا می بایست به کالای مورد نظر نگاه نماید و عکـس بگیرد برای ثابت نگه داشتن دوربین هم بهتر است از یک سه پایه استفاده بکنید و در صورتی که سه پایه در اختیار ندارید بهتر است پایه جهت آن تهیه کنید تا تصویر ی روشن با دقت بالا داشته باشید.

عکاسی از کالا وقتی که زمان کمی دارید

بعضی مواقع پیش می آید که بسیار زیاد ی برای عکاسی ندارید و امکانات ساخت یک اتاقک سفید جهت عکاسی نیز در اختیار شما نیست. فلاش مستقل ندارید و فقط فلاش خود دوربین در اختیار شماست یکشیوه زود این است که با مصرف از دو برگ مقوای سفید تمیـز بدون لک و تا خوردگی پشت زمینه را ایجاد کنید یکی برای زیر محصول دیگری را برای پشت آن استفاده بکنید آنگاه روی فلاش دوربین را با کاغذ نازک بپوشانید با فلاش روشن از فاصله مناسب عکس زیبا بگیرید کاغذ سفید نازکی که روی فلاش دوربین قرار می دهید جهت پیشگیری از ایجاد درخشندگی ناخواسته مورد مصرف قرار می گیرد. با این ترفند می توانید با فلاش روشن از نزدیک عکـس بگیرید. چنانچه سه پایه در اختیار ندارید می بایست چندین عکس زیبا بگیرید تا بتوانید از بین آنها با کیفیت ترین را انتخاب بکنید .

اما عکاسی به این نحوه تنها کار راه اندازی است و اگر زمان کافی در اختیار دارید و کیفیت تصویر برای شما با اهمیت است سعی بکنید به احتمال زیاد تمام امکانات را فراهم نمایید. تا بتوانید عکسی بگیرید که مشتری را اغوا نماید.

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *