شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / آشنایی با زبان برنامـه نویسی جاوا مهم‌ترین IDE

آشنایی با زبان برنامـه نویسی جاوا مهم‌ترین IDE

آموزش C#

Java زبان برنامـه نویسی رایانه ی تمام منظوره است که بر پایه کلاس‌ شی گرا است طوری طراحی شده است که تا آنجا که شاید وابستگی اجرایی کمی بهبقیه نرم افزار ها داشته باشد. خالقان آن قصد داشته اند تا پروگرام به برنامـه نویسان آپ‌ها امکان دهد تا ” یک‌بار برنامـه را بنویسند و تمام جا آن را اجرا کنند” ( WORA ) این به مفهوم آن که کدی که در platform اجرا می‌شود در دیگری نیاز به کامپایل مجدد نداشته باشد. پروگرام ‌های جاوا به بایت‌کد ( bytecode ) کامپایل می‌شوند که می‌توانند روی هر اتومبیل مجازی جاوا ( JVM ) صرف نظر از معماری رایانه ی آن اجرا شوند. تا کنون جاوا به خصوص جهت فرد دهای نرم افزار های وب سایتی ، یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامـه ‌نویسی در حال استفاده با ۹ میلیون برنامـه نویس بوده است. در اصل جاوا توسط James Gosling در شرکت Sun Microsystems ( که با اوراکل ادغام شده است) نوشته شده است در ۱۹۹۵ به عنوان مولفه مهم platform این شرکت منتشر شد. بسياري از دستورات گرامری آن از C ++C گرفته شده است ولی امکانات آن کمی نسبت به آن دو در سطح پایین‌تری است.
آموزش سی شارپ
اهداف مهم پنج گانه در ایجاد جاوا عبارتند از :

می بایست ساده شی گرا آشنا باشد.
باید قوی ایمن باشد.
قابل حمل به هر جا و مستقل از معماری رایانه ها باشد.
باید سرعت اجرای آن بالا باشد.
باید پویا ، تفسیر شده (بدون نیاز به مفسر) و نخ کشی شده‌ باشد.
اگر چه گرامر جاوا از ++C گرفته شده است اما برخلاف ++C که گرامر را برای پروگرام نویسی شی‌گرا ساخت‌یافته گسترش داده است گرامر جاوا منحصرا زبان شی گراست. به جز انواع داده اصلی یعنی اعداد صحیح ، ممیز شناور ، مقادیر بولی و کاراکترها که به دلایل اجرایی شی نیستند، تمام کد داخـل کلاس‌هایی نوشته می‌شود هر مورد داده‌ای شی است.

به عنوان یکی از ارکان کلیدی در ایجاد سیسـتم ‌ علت ‌های اندروید ، گوگل و android جاوا را انتخاب کرده ‌اند. چنانچه چه سیستم علت android بر هسته لینوکس ساخـته شده است و در تولید و ساخت آن به طور وسیع ‌ای از C مصرف شده است ولی کیت گسترش نرم افزار آندروید (SDK ) ، جاوا را به عنوان اساس نرم افزار های android ی استفاده می‌کند.

با توجه به تمام این ویژگیها این زبان برنامـه نویسی زبانی است که یادگیری آن برای برنامـه نویسان و گسترش دهندگان آپ‌های اندروید ی مفید است. به همین دلیل در ادامه با برخي از کامپایلرهای خیلی مهم آن آشنا می‌شویم.

برای گسترش سریع آسان ، چند نوع مختلف IDE وجود دارند که ویژگی‌های زیاد ی دارند تا باعث شوند قابلیت برنامـه نویسی از طریق اصلاح ی در کیفیت کد نویسی اجرا زیاد شوند. گاهي از IDE های جاوا بسته به سطوح مفرق آن رایگان می باشند و به فرد این فرصت را می‌دهند تا مستقیما در گسترش کد آن شرکت نماید . لیست زیر لیستی کامل از IDE های محبوب و تحسین شده Java هستند .

۱- NetBeans : سریع‌ترین و با کیفیت ترین آموزش کد نویسی

این IDE را پروگرام نویسان Java ، C/C++ ، PHP و HTML5 در سیـستم علت ‌های Windows OS Solaris و Linux مصرف می‌کنند. نرم‌ افزار‌های ایجاد‌ شده توسط NetBeans بر پایه ماژول نوشته شده‌اند آنها می‌توانند توسط کد نویسان مستقل گسترش داده شوند. این پروگرام پروژه منبع باز ( open source ) است به افراد یا کمپانی ‌ها اجازه می‌دهد تا در گسترش آن شریک شوند به علاوه آن ‌که می‌توانند رایگان از آن استفاده کنند.

۲- Eclipse :

یکی از محبوب‌ترین IDE ها برای جاوا است که می‌تواند از طریق یک مرورگر وب و در هر جا که شما هستید مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ویژگی‌های به شدت مورد توجه آن ، خصوصیت کامل شدن اتوماتیک کد (autocompletion ) آن است، که باعث می‌شود زمان کم‌تری صرف نوشتن پروگرام شود و پروگرام ‌نویسان کمتر به اسناد API مراجعه کنند. همچون NetBeans این نرم افزار نیز منبع باز است. پس فرد ان می‌توانند با ایجاد plug-in های خود در سفارشی سازی آن به منظور رفع نیازهای كار کنند.

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *