یکشنبه , مرداد ۳ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / تولید و گسترش فتوشاپ در شرکت Adobe Systems Incorporated

تولید و گسترش فتوشاپ در شرکت Adobe Systems Incorporated

تولید و گسترش فتوشاپ در شرکت

 Adobe Systems Incorporated

در این مطلب به معرفی معروف ترین دانلود نرم افزار تولید شده در شرکت Adobe  یعنی نرم افزار Adobe Photoshop میپردازیم.

Image result for ‫ادوب فتوشاپ cc‬‎

عملیات ساماندهی فتوشاپ در آوریل ۱۹۸۹ همچنان ادامه داشت ؛ Russel Brownو متخصصان Adobe با دادن ایده‌های بسیار؛ توماس را وادار به نوشتن کدهایی می‌کردند که غیر قابل نوشتن بود و انتظار داشتند که توماس امکانات ی رادر فتوساپ اضافه نماید که تا آن وقت در هیچ نرم‌افزار دیگـر ی ارائه نشده بود.

جان با دادن ایده های عالی برادرش را تشویق میکرد ؛ تا بالاخره تمام زحمات دو برادر در سـال ۱۹۸۹ به نتیجه رسید ؛ و ورژن ی یک فتو شاپ با تمام ضعف هایش وارد بازار شد. با ایـن وضع بالافاصله ورژن ی ۷.۰.۱ (ورژن ی ترمیم یافته) را وارد بازار کردندتا ضعف های آن را بپوشاندولی باز فتوشاپ نسبت به نرم افزار های رقیب (ColorStudio)خود وضع بسیار خوبی داشت. فتو شاپ با داشتن امکانات بی مثل (مثلاHelp) سریع در بین کاربران محبوب شد. چون بسیار آسان وکار بردی ؛ طراحی شده بودو از ایـن نظـر همه ی کاربران می توانستند از آن به راحتی استفاده کنند. نرم افزار ColorStudioاز شرکت Fractal Desing یکـی از جدی ترین رقیبان فتوشاپ بود. رقابت بین ایـن دو نرم افزار چنان ادامه داشت تا ایـن که Macworld در مقاله ای به مقایسه ی ایـن دو نرم افزار پرداخت ؛ با برنده شدن فتو شاپ در ایـن مقایسه؛ پر قدرت ترین رقیب (ColorStudio)آن از میدان خارج شد.

با کسب ایـن موفقیت بالافاصله ورژن ی دوم فتوشاپ منتشر و همین طور شرکت Adobe یک شرکت استاندارد برای محصولات گرافیکـی شناخته شدکه جان در شرکت ادوب به عنوان مهندس گرافیک مشغول کاربود.فتوشاپ در حال جهان ی شدن بود ؛ به همین دلیل نیاز داشتند که مهندسان زیادتری با خلاقیت ها وایده های مفرق روی امکانات آن کارنمایـن د؛ یکـی از ایـن افرادMark hamburng از دانشگاه میشیگان بود. از امکانات فوق العاده ی ورژن ی دوم می توان به امکان رستر کردن فایل ها برای Illustrator (نرم افزار گرافیک برداری ادوب )؛ پشتیبانی از فایل های چهار رنگ CMYK ؛ پردازش عکس های دو رنگ Duotone و ارائه وسائل Pen اشاره کرد.همین طور پیشرفت فتو شاپ مصادف با انقلاب نشر رومیزی بود که قابلیت خروجی چهاررنگ در نسخه‌ جدید فتوشاپ روح تازه‌ای به آن بخشید و سبب دقت همگان به ایـن نرم‌افزار پرادعا شد.

نرم افزار فتوشاپ در Microsoft Windows

Image result for ‫ادوب فتوشاپ  در ماکروسافت ویندوز‬‎

دانلود فتوشاپ

همچنان فتوشاپ پیشرفت خود را ادامه می داد؛ اما شرکت ادوب ساکت نبود سود خود فکر می کرد ودر پی پیشرفت بود ؛ ادوبی ها می خواستند نیمه ی ویندوزی بازار در دست آنها باشند به همین دلیل کوشش کردند که امکانات فتو شاپ را با سیستم های رومیزی هماهنگ کنند؛ در واقع ایـن نظـر مدیر جدید شرکت ادوب Steven Guttmanبود. وی گروه مهندسان فتوشاپ را به دودسته تقسیم کرد ؛ گروه اول با مدیریت Jeff Parker بر روی ورژن ی مک فتوشاپ و گروه دوم با مدیریت Bryan Lamkin بر رو ورژن ی ویندوزی مشغول کار بودند . خلاصه سرعت کار شان کاملا پایین آمده ؛ حق داشتند چون نیاز بود که ورژن ی ویندوزی را دوبـار ه برنامه نویسی(مثل ایـن که بخواهند یک برنامه ی جدید تولید کنند) کنند .

هر دو ورژن با نام های Merlin(مک)؛ Brimstone(ویندوزی)و ورژن ی شماره ی ۲.۵ وارد بازار شدکه بعدا ادوبی ها از ایـن کارشان پشیمان شدند چون خودشان مطمئن نبودند که ایـن ورژن بتواند کاربران را جلب نماید و دقیقا همین طور شد؛ کاربران فکر می کردند که ایـن ورژن تنها برای آماده کردن بازار برای ورژن ی سومی وارد شده هست از خریداری آن خود داری کردندوهمچنان منتظر ورژن ی اصیلی که همـان سومی بود ماندند. فتوشاپ مک هنوز بدون رقیب بود اما کاربران ویندوز می توانستند فتوشاپ را روی سیستم هایشان اجرا کنند ؛ ولی امکانات افزوده شده نسبت به ورژن ی قبلی چندان کاریران را جذب نمی کردوهمین طور فتوشاپ برای اجرا به حافظه ی زیادتری نیاز مند بود که فتوشاپ مک تمام رقیبان خود را از سر راه برداشت اما کار بران ویندوز یک رقیب بسیار سر سخت به نامAldus PhotoStylerداشت ؛ چون برای اجرای فتوشاپ به فضای زیادتری نیاز داشتند تا سیستم های شان هنگ نکند.با وجود ایـن مسائل پارت فنی شروع به کار کردند وبعد از کوشش های بسیار ایـن مساله بزرگ حل شدو ورژن ی ۱.۵.۲ را وارد بازار کردندکه در هر دو مورد با سرعت یکسانی اجرا می شد و همه ایـن موفقیت بزرگ را مدیون جناب Zalman stern همـان برنامه نویس جدید ادوب بودندکه کد های هماهنگ سازی فتوساپ رابا PCبه عنوان یک Plug-in درایـن ورژن جای داد.

در همین وقت توماس؛ هامبورگ و جانستون کار بر روی امکانات جدید را شروع کردند. استرن بر روی ورژن ی سوم و سیتا ناریانان مهندس هندی الاصل ادوب بر روی امکانات ویندوز ی کار می کرد؛ که ناگهان مدقت شدند یک نرم افزار به نام Live Picture به وجود آمده هست که می تواند فتوشاپ را از پا در آورد. اما تنها قابلیتی که داشت ایـن بود که کار بران بدون ایـن که لایه ها را باهم مرج کنند آن ها را به می چسباندندو کاربران منتظر چنین قابلیتی بودند . همه می گفتند فتوشاپ منقرض خواهد شدوهمین طور بر سر زبان ها افتاده بود که قابلیت لایه بندی را مهندسین فتوشاپ از Live Picture دوزیده هست ولی توماس کار بر روی لایه ها را قبل از ایـن که ایـن نرم افزار وارد شود شروع کـرده بود.

فتوشاپ ورژن ی سوم باتمام مسائل ش منتشر شد؛ یکـی از ایـن مسائل از بین رفتن مجوز استفاده از برنامه ودیگـر ی ظاهر شدن پیغامExpiration بودکه سبب تعجب کاربران شده بود. ادوبی ها در بدترین موقعیت داخلی قرار داشتند؛ دعوا های حقوقی بر سر حق انتشار وهمین طور برخوردهایی بین متخصصین وطراحان بنیادی فتوشاپJaff parker از سمت خود بر کنار رفت وشخصی به نام John Leddy به جای او نشست.با همه ی ایـن ها باز ورژن های پخش شده داخل بازار را جمع آوری کردند. ایـن بـار ورژن ی ۱.۰.۳ وارد بازار شد اما از ژانویه سـال ۱۹۹۵ دیگـر نرم افزار ها آنها اجرا نمی شدند به همین دلیل ادوبی سرویس رفع مساله خود را روی سایت قرار دادتا کاربران فایل ظهور رسانی ورژن ی ۱.۰.۳ را از آنجا بر دارند.در همین سـال کاربران ژاپنیبا همـان پیغام روبه رو شدند؛ که ایـن بـار ادوبی ها ورژن ی ۳.۰.۳را وارد بازار کردند.

آرمان دانلود , دانلود رایگان نرم افزار , دانلود نرم افزار کاربردی , دانلود نرم افزار مالتی مدیا , دانلود نرم افزار موبایل , دانلود نرم افزار ویندوز

بیشتر مهندسان وکاربران شرکت ادوب را ترک کردند .در همین موقعیت کوین جانستون برای رفع بـار بد ایجاد شده در بین کاربران ومهندسین از شوخی های بی خبر ادوبی ( Adobe Transient Witticism)در کدهای برنامه استفاده کرد که نشانه ی یک موفقیت در آن روزها بود.چنانچه مایل می باشید ایـن شوخی ها که به تخم مرغ شانسی (Easter Egg مشهور ند را ببینید. در پنجره ی بنیادی فتوشاپ مورد ی help را انتخاب کـرده ودر حالی که کلیدهای AltوCtrl را نگه داشته اید مورد ی About Photoshop را برگزینید صفحه ی معرفی اعضا باز می شـود بعد از تمام شدن آنها روی فضای خالی بین عکس بالایی و نوشته ها کلیک نمایید تا محتوای صفحه ی شوخی ها ظاهر شودکه ایـن ورژن به دلیل ایـن بدعت جذاب ؛ به ورژن ی ATWمشهور است .

وقتی که ورژن ورژن ی سوم وارد بازار شد بیشتر کاربران بر ایـن اعتقاد بودند که ایـن ورژن آخرین نسل فتوشاپ است . به همین دلیل ارائه ی ورژن ی چهارم غیر ممکن بودچون اکثر مهندسین ادوب شرکت را ترک کـرده و هر کدام مشغول کار دیگـر ی شده بودند.اصولا ؛ شرکت Adobe در اهمیت خوبی قرار نداشت. اما lamkinتصمیم گرفت که کار روی فتوشاپ را دوبـار ه شروع کند. هیچ کس در چنین موقعیتی به موفقیت وی اطمینان نداشت جزء هامبورگ که مشوق او بود.ایـن بـار کار روی فتوشاپ با مدیریت هامبورگ شروع شد.

در واقع تغییرات بسیار بزرگی در حال وقوع بود. اولین طراح شخصی به نام Andrei Herasimchuk که در نیوانگلند(سازنده ی نرم افزار )بود استخدام شد؛ وی با اضافه کردن فیلترها و باز سازی پالت لایه ها تغییرات مهم را در فتوشاپ ایجاد کرد. هامبورگ روی امکانات تغییر فرم آزاد (ایده های ناتمام توماس نول ) کار می کرد. همه سخت در کوشش بودند که مبادا دوبـار ه شکست بخورندبه همین دلیل یک ورژن ی آزمایشی را در اختیار گرافیست های پیشرفته قرار دادند. تمام گرافیست هایی که با ایـن ورژن کار کـرده بودند معتقد بودند که امکانات وامکانات جدید مثل Filter ها؛ Adjustment Layersو Grids Guides آنها را شگفت زده کـرده است .

با عرضه ی ورژن ی چهارم در نوامبر ۱۹۹۶ همه متعجب شده بودند .فتوشاپ به یک نرم افزار دیگـر تبدیل شده بود . سرویس های خبری مثل Compuserve و AOL شروع به انعکاس اخبـار ورژن ی جدید کردند .گروه های خبری پر از انتقادات کاربرانی بود که نمی توانستند با امکانات جدید کنار بیایـن د .

Image result for ‫ادوب فتوشاپ  در ماکروسافت ویندوز‬‎

در کنفرانس سپتامبر سـال ۱۹۹۷ فتوشاپ که در شهر اورلاندو برگزار می‌شد؛ هراسیمچوک و Katja Rimmi(طراح اول رابط کاربری فتوشاپ ۰.۵) با تعداد زیادی از گرافیست‌های بزرگ جهان که به عنوان آزمایش‌کننده‌ نسخه‌ بتا انتخاب شده بودند ملاقات کردند. در همـان همایش بود که هراسیمچوک با عنوان کردن یکـی از بزرگترین ایده‌های ادوبی همه‌ ی کاربران را دروحشت انداخت که آن ایده ؛ پالت History بود. ایـن ایده از طرف هامبورگ ارائه شده بودکه یک قابلیت منحصر به‌فرد برای کنترل کردن فرمان های Undo در نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ بود. اولین نسخه‌ آلفای ۰.۵ با امکانات فوق‌العاده وارد بازار شد ؛ پالت History همه‌ ی کاربران را شگفت‌زده کـرده بود. نسخه‌ دوم آلفا ۰.۵ با قابلیت ها بسیار پیچیده‌تر ی به بازار ارائه شد. اما منتشر شدن ورژن ی پنجم مثل یک انقلاب بود که تمام مورد ها در آن ارائه شده بود. در واقع هر مورد ای را که کاربران باز می کردند شگفت زده می شدند.

فتوشاپ در‌حال کامل شدن(پیر شدن) بودوهمین طور با اضافه شدن Color Management که مدیریت رنگ های عکس های را بر عهده داشت سروصدای زیادیرا به پا کـرده بود ومثل یک موهبت بسیار بزرگ برای گرافیست ها محسوب می شد.در اوایل؛ ایـن مورد درست کار نمی کرد وبا اعتراض کاربران؛ بخش پشتیبانی فنی به سر عت یک فایل به روز رسانی را روی سایت قرار دادند و از کاربران خواستند که ورژن ی ۰.۵را با ۲.۰.۵ تغییر دهند ؛ ایـن فایل به روز رسانی یک فایل ویزارد داشت که خود به خود ورژن ی قبلی را ترمیم می کرد.

فتوشاپ ۵/۵و همین طور ورژن ی ششم یک نرم افزار بسیار قدرتمند بود .وشرکت Adobe به اوج خود رسیده بود .ورژن های بعدی (ورژن ی ۰.۷و۰.۸ )با تغییرات بسیار کمی همراه با محصولات دیگـر ادوب در یک مجموعه به نام Cs وارد بازار شد .

از دید گرافیکـی نرم‌افزار فتوشاپ توانایی کار با چندین نمونه رنگی را دارد؛ که عبـار ت‌اند از نمونه‌های رنگی آرجی‌بی؛ ال‌ای‌بی؛ سی‌ام‌وای‌کی؛ سیاه و سفید و غیره . فتوشاپ قادر به خواندن و نوشتن پرونده‌های تصویری در قالب‌هایی از قبیل تیف TIFF ؛ GIF ؛ JPEG ؛ PNG و غیره‌ است . همین طور فرمت اختصاصی ایـن نرم‌افزارPSD نام دارد (مخفف Photoshop Document یا سند فتوشاپ) . شهرت فتوشاپ به ایـن دلیل هست که فرمت پی‌اس‌دی به صورت وسیع استفاده می‌شود و تا میزانی توسط نرم‌افزارهای رقیب پشتیبانی می‌شود . فرمت پی‌اس‌بی ورژن جدیدتری از فرمت قبلی هست که برای فایل‌هایی با حد بیشتر از ۲ گیگابایت طراحی شده‌است .

آخرین ورژن فتوشاپ CC می‌باشد در فروردین ۱۳۹۲ هجری شمسی معرفی و در اردیبهشت ۱۳۹۲ هجری شمسی برای فشیوه و در دو ورژن Basic و Extended عرضه شده است .

هم اکنون که ما ایـن نوشته را برای شما اماده کـرده ایم ؛ ورژن CC فتوشاپ در بازار موجود بوده و آخین ورژن ایـن نرم افزار قدرتمند است .

منبع

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *