شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / همه چیز در مورد موسیقی پاپ….

همه چیز در مورد موسیقی پاپ….

همه چیز در مورد موسیقی پاپ….

در این مطلب به معرفی سبکی بسیار جذاب و عامه پسند از موسقی یعنی “پاپ” میپردازیم.

 

Image result for ‫موزیک پاپ‬‎

جهت آشنا شدن با پخش آهنگ پاپ خوبتر هست ابتدا شرح کوتاهی در مورد موسیقی مردم پسند یا Popular music بدهیم؛ موسیقی مردم پسند؛ به هرنوع سبک آهنگ گفته می شود که در دسترس عامه مردم هست و به شکل تجاری عرضه می شود .
ایـن موسیقی نقطه مقابل موسیقی کلاسیک موسیقی فولکلور(محلی) هست به ایـن ترتیب که اولی در طول تاریخ همواره موسیقی طبقه برگزیده روشنفکر جامعه بوده هست دومی؛ موسیقی ی هست که به طور تجاری عرضه نمی شود . موسیقی مردم پسند بعضی وقتها به طور خلاصه آهنگ پاپ گفته می شود ولی موسیقی پاپ در اصل یکـی از زیرشاخه های آن به شمار می آید.

موسیقی پاپ

Image result for ‫موزیک پاپ‬‎

pakhshmusic

موسیقی پاپ؛ با وجود ایـن که کاملا از موسیقی کلاسیک؛ موسیقی هنری یا art music و آهنگ فولک متمایز است؛ اما از آنجایی که اصطلاح پاپ حاوی زیاد ی از به احتما ل زیاد ت موسیقی راک؛ هیپ هاپ؛ کانتری راک اپرا را در بر میگیرد؛ میتوانیم بگوییم که موسیقی پاپ؛ تعریف دقیقی ندارد.

معین ات موسیقی پاپ به عنوان یک زیرمجموعه
موسیقی پاپ به عنوان موسیقی ی تعریف می شود که به شکل تجاری ساخته و تولید می شود یا هدف تولید آن سود مالی است . بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frith؛ منتقد آهنگ و جامعه شناس کارشناس موسیقی مردم پسند؛ موسیقی پاپ به عنوان صنعت شناخته می شود نه هنر. اما ایـن موسیقی را میتوان در حیطه بازار؛ ایدئولوژی؛ تولید و زیبا یی شناسی معنا کرد. در واقع ؛ “پاپ” طوری طراحی شده که جهت تمام جذاب باشد از هیچ جای خاصی نیامده قرار نیست سلیقه خاصی را اعمال نمایـد .

ایـن موسیقی در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده تنها جاه طلبی سازندگان آن سود و انعام مادی هست و…با تعاریف موسیقایی؛ بسیار زیاد محافظه کارانه هست. آهنگ پاپ چیزی هست که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحه؛ تولید و تهیه کنندگان رادیویی تبلیغاتچیها) تولید و تهیه دیده شده و از بین مردم برنخواسته است . پاپ موسیقی ی هست که به طور پیشرفته ساخته و تولید و بسته بندی شده هست چیزی نیست که بتوان آنرا به سلیقه تغییر داد و یا فرم آنرا تغییر داد.

عکس هایی بسیار زیبا و فانتزی با موضوع موسیقی
پخش سراسری آهنگ

به جمله دیگـر ؛ موسیقی پاپ؛ نوعی موسیقی هست که در دهه ۵۰ شروع شد و آنچه در ایـن مجموعه قرار میگیرد اکثرا ٌ برای گروه بزرگی از اشخاص جذاب است . با به پدیدار شدن صفحه های پلاستیکـی یا وینیل در دهه ۳۰ تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه ۸۰؛ موسیقی ضبط شده؛ نسبت به موسیقی زنده؛ بیش از پیش در دسترس قرار گرفت. ترانه های پاپ در ۳ دقیقه اجرا میشوند در آنها از ملودیهایی استفاده می شود که اکثرا ٌ بسیار شنیدنی بوده و عده بسیار ی را به جلب میکنند.

معین ه موسیقی پاپ عنصر ریتمیک سنگین در زیر هست که اکثرا توسط دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا می شود و ملودی با ارزش بر ایـن ریتم غالب است . ترانه پاپ همین طور به ترانه های محبوبی که مردم به زمزمه و خواندن آن علاقه دارند اطلاق میشوند. موسیقی پاپ از نظـر تجاری خوب هست و سبک مورد علاقه ایستگاههای رادیویی هست چون قابل دسترس بوده؛ راحت در یاد میماند و مخاطبین بسیار زیاد ی را به خود جلب می نمایـد .

کنسرتهای آهنگ پاپ بعضی وقتها بقدری تماشچنانچه بخود جذب می کنند که اجرای آنها تنها در استادیومهای بزرگ ورزشی میسر است . دانلود موزیک ۹۶

تاریخچه موسیقی پاپ
آهنگ پاپ؛ از بین گروههای موسیقی سوئینگ دهه ۳۰؛ بلوز شیکاگو آهنگ کانتری ایالت تنسی به پا خواست . در دهه ۵۰؛ خوانندگان روز کسانی چون فرانک سیناترا (Frank Sinatra)؛ بابی دارین (Bobby Darin) و پگی لی (Peggy Lee) بودند.

در دهه ۶۰؛ چهار علت ارزشمند زیاد سبب گسترش موسیقی پاپ شدند. یکـی گروههای دوواپ (DooWop) دخمل انه مقیم نیویورک بودند که ترانه سرایان آنها مثل کارول کینگ (Carol King)؛ نیل دایموند برت باکاراک (Burt Bacharach) در دهه ۷۰ به شهرت زیادی رسیدند؛ در طرف دیگـر تحولات موسیقی سول Soul بود که با ظهور آرتا فرانکلین (Aretha Franklin) برادران آیزلی (Isley brothers)؛ ری چارلز (Ray Charles) همین طور خوانندگان موتاون (Motown) در دیترویت که استیوی واندر (Stevie Wonder)؛ سوپریمز (the Supremes) ماروین گی (Marvin Gaye اولین فردی که کنترل هنری کار خود را در دست گرفت) از عبـار ت مهمترین چهره های آن می باشند در نهایت گروه بیچ بویز (Beach Boys) که سبک را سبک موج سواری کالیفرنیایی (California Surf) نامیده بودند.

گیتار الکتریکـی لوازم تقویت صوتی (آمپلی فایر) اثر زیادی بر موسیقی مدرن گذاشتند. در دهه های ۳۰ ۴۰؛ سازهای تقویت شده جهت رقابت با درجه ولوم بالای ارکسترهای سوئینگ یک وسائل ضروری بودند. گیبسون اولین گیتار گیبسون لس پاول Gibson Les Paul را در سـال ۱۹۵۲ به علاقمندان معرفی کرد. در دهه ۶۰؛ مجموعه آواهای قابل دسترس در گیتار الکتریکـی با تولید یک جعبه افکت کلا ح تعدیل شد یک پدال جهت کنترل آن در مسیر جعبه قرار گرفت که به پدال وا-وا wah-wah pedal مشهور است .
پخش آهنگ,موزیک پابلیشر,پخش گسترده آهنگ در معتبرترین سایت های موزیک فارسی,پخش گسترده موزیک,موزیک ویدیو,پخش گسترده آلبوم در معتبرترین سایت ها
در سـال ۱۹۶۳ گروه بیتلز موسیقی پاپ را متحول کردند و طوری محبوب شدند که پنج ترانه پر فشیوه تمام چارتهای آمریکا متعلق به بیتلز بود. بعد از آن؛ کسانی چون باب دیلن (Bob Dylan)؛ سایمون گارفانکل (Simon and Garfunkle) گروه بردز (Byrds)؛ که خوانندگان فولک بودند به استفاده از سازهای الکتریکـی روی آوردند. اکثر گروههای موسیقی دیگـر ایـن مسیر را دنبال کردند. در سـال ۱۹۶۶؛ گروه بیتلز تصمیم گرفتند که به جای برگزاری برنامـه های زنده؛ بیشتر بر روی کار استودیویی متمرکز شوند. با اتفاقاتی چون راهپیماییهای معترضان به تبعیض نژاد؛ نمایـد ی و ویتنام؛ به نظـر میرسید که زمان؛ تحولات بزرگ در جامعه است . در ۱۹۶۷؛ گروه بیتلز البوم مشهور Sgt Peppers را منتشر کردند. تابستان عشق بود وقت هیپی ها راهپیماییهای اعتراض آمیز.

در دهه ۷۰ گروه بیتلز از پاشیده شد موسیقی پاپ در بین صداها آواهای متفاوت سرگردان شد. در اوایل دهه ۷۰؛ خواننده / ترانه سرایان و پیروان سبک پاپ چارتها را تسخیر کردند که در بین آنها میتوان از آهنگ دیسکوی BeeGees؛ آوای همراه با پیانو بیلی جوئل (Billy Joel) و التون جان (Elton John) و موسیقی کانتری Eagles گرفته تا موسیقی ملایم کارپنترز (Carpenters)؛ نیل دایموند کارول کینگ نام برد. در ایـن بین هنرمندانی با گرایش بیشتر به راک بودند که راد استوارت (Rod Stewart)؛ استیلی دن (Steely Dan) فلیت وود مک (Fleetwood Mac) از آن عبـار ت اند. موسیقی راک با ظهور گروههایی چون لد زپلین (Led Zepplin)؛ پینک فلوید (Pink Floyd) کویین (Queen)؛ در ایـن دوره به پیشرفت بزرگی دست یافت. موسیقی پاپ شاخه ای به نام دیسکو پیدا کرد که به شکل غیر قابل وصفی محبوب شد و اولین ژانر از موسیقی بود که از موسیقی الکترونیک برای تبلیغات و اجراهای بزرگ استفاده کرد.

گروه پلیس در سـال ۱۹۷۷

دهه ۸۰ به بعد
موسیقی پاپ دهه ۸۰؛ شاهد ظهور گروههای پانک-راک بود گروهها و خواننده های شاخص ایـن دهه گروه Duran Duran؛ The Police؛ Culture Club کسانی چون Phil Collins؛ Michael Jackson Madonna بودند.

در دهه ۹۰؛ عده ای سودجو که به دنبال موفق یت مالی بودند ایـن فرمول زیاد جهت شان کارساز بود؛ تصنیفهای دوست ها ه افسانه ای با عنوان pop ballad؛ را به روش ای به شدت سطحی سرهم بندی شده مورد استفاده قرار دادند. ایـن عده با دور جمع کردن گروهی از پسران یا دخمل ان جوان و جذاب خوش صدا؛ که تمام به اجرای ترانه های مشابه میپرداختند؛ دوره ای را به وجود آوردند که به نام عصر گروههای پسر یا دخمل نامیده می شود . از بین ایـن گروهها که سریع به اوج رسیده با سرعتی بیشتر از بین میرفت ند؛ میتوان به گروههای انگلیسی Take That؛ West life Spice girls گروه های آمریکایی New kids on the block Back street boys اشاره کرد. ولی ایـن گروهها با تمام شهرتشان؛ تنها سبب از بین رفتن عمق ترانه های عشقی نسل جدید شدند.

در اوایل هزاره سوم؛ گروههای پاپ / راک با ترانه هایی راحت جهت شنیدن؛ به وجود آمد که Coldplay Embrace از آن عبـار ت اند. امروزه؛ طیف موسیقی پاپ با درهم تنیده شدن سبکهای متفاوت وسیع تر شده است . با ایـن وجود در طی چند سـال اخیر موسیقی راک؛ در محبوبیت نزد عموم مردم موفق تر بوده هست همچنین با امکاناتی که به خاطر وجود ایـن ترنت فراهم شده است؛ دسترسی به انواع موسیقی بیشتر هست و مردم میتوانند راحت تر سبک موسیقی مورد علاقه را تشخیص داده ترانه های خوانندگان محبوب را پیدا کنند. با ایـن وجود فشیوه آلبومهای موسیقی در سـال ۲۰۰۵ بیشتر شدن یافته خواننده/ترانه سرایان گروههای راک چارتها را در تسخیر خود درآورده اند. امروزه؛ هنرمندان عرصه موسیقی بیشتر از فشیوه آلبومها؛ بر روی درآمد حاصل از اجراهای زنده حساب مبکنند گروههای راک از ارزش خاصی در تمام فستیوالها و تورهای موسیقی برخوردارند.

منبع

مطلب پیشنهادی

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *