چهارشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / آیا مادر خوبی هستم – معرفی کتاب

آیا مادر خوبی هستم – معرفی کتاب

آیا مادر خوبی هستم

|آیا مادر خوبی هستم از قطره|

[ لینک: کتاب هنر خوب زیستن ]

ناگفته پیداست که چنین کودکانى تا سنین بزرگسالى در نقش ابتدایی و اولیه خود باقى مى‌مانند و همچنین مادر احساس مى‌کند وجودش براى فرزند کافى می باشد. کمااینکه از فرزندش حق داشتن حریم خصوصى ذهنى و همچنین یا فیزیکى را سلب مى کند.

رفعتیان در مقدمه کتاب «مادر خوب» را چنین معنا مى‌کند:

«مادر خوب» به مقدار و اندازه‌ى کافى و همچنین بنا بر مقتضیات سنى، توانایى‌ها و همچنین نیازهاى فرزندش در کنار او خضور دارد و همچنین نیازهاى فرزندش را در زمان مناسب و همچنین بعد از درخواست او، به شیوه‌اى مناسب رفع مى‌کند. «مادر خوب» کسى می باشد که به بلوغ عاطفى رسیده و همچنین براى پرورش دادن یک کودک سالم آماده می باشد و همچنین هویت فرزندش را به عنوان یک شخص مجزا و همچنین مستقل به رسمیت مى‌شناسد.

بعد از آن هم در فصول کتاب، ابتدا به توضیحِ بلوغ عاطفى، شکل‌گیرى دو وجود مستقل از هم، چه از لحاظ ذهنى و همچنین چه فیزیکى، مادر کافى، ارتباط حسى – تنى، آمادگى‌هاى مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری براى مادر شدن، باورهاى مادر و همچنین به جاآوردن احساسات، حسادت کودک نسبت به فرزند دوم و همچنین نحوه صحیح برخورد با آن هم، مرزگذارى و همچنین نحوه صحیح به کارگیرى تشویق و همچنین تنبیه و همچنین در نهایت چکیده‌اى چند صفحه‌اى در قالب جملات کوتاه، در انتظار مخاطب آن کتاب می باشد.

مادرى کردن به خودى خود نقشى سخت و همچنین پر مسئولیت می باشد. ولی باید توجه داشت یک مادر آگاه در زمان‌هاى حساس بهتر مى‌تواند از پس آن مسئولیت خطیر برآید. چه آنکه فرد فردِ آن جامعه از دامان مادران رشد و همچنین پرورش مى‌یابند، مادرى آگاه، خوب و همچنین کافى مى‌تواند نیازهاى کودک را به جا بشناسد و همچنین به درستى برطرف کند تا در بعدی شاهد نسلى شکوفا از جوانانى به دور از معظلات و مسائل و مشکلات روحى و همچنین عاطفى باشیم.

آیا مادر خوبی هستم

جملاتی از متن کتاب آیا مادر خوبی هستم

مادر بایستی و حتما بتواند آن تفاوت را قبول کند و همچنین بداند آن انسان جدید، خواسته‌ها و همچنین نیازهاى متفاوتى دارد که لزوما با خواسته‌هاى او یکسان نیست. هنر مادر آن هم می باشد که بتواند فرد دیگرى را، که هویت و همچنین موجودیتى مستقل از او دارد، بپروراند و همچنین پهناور و بزرگ کند. فردى که نه تنها انسانى دیگر می باشد، بلکه حتى مى‌تواند با کودکِ رویاهاى او متغایر و متفاوت باشد. (آیا مادر خوبی هستم – صفحه ۲۴)

بهترین راه آن می باشد که کودکِ خود را آن هم‌گونه که هست بپذیریم و همچنین دوست داشته باشیم. شاید براى یک مادر سخت باشد موجودى را که نُه ماه در درون خود و همچنین با شیره‌ى جانش پرورش داده، به عنوان فردى مستقل قبول کند که حس‌ها و همچنین نیازهاى مجزا و همچنین متفاوتى دارد. (آیا مادر خوبی هستم – صفحه ۲۶)

محافظت و همچنین حضور بیش از حد مادر، پتانسیل مستقل شدم را از کودک محدود و همچنین غیرفعال مى‌کند و همچنین ناخودآگاه آن تصور را در او به وجود مى‌آورد که «من ناتوانم و همچنین حضور مادر در کنار من دائما مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد و همچنین من بدون او نمى‌توانم کارى بکنم.» (آیا مادر خوبی هستم – صفحه ۳۶)

یک مادر خوب در هجده ماه اول حیات کودک بایستی و حتما نیازهاى او را بلافاصله برطرف کند و همچنین بعد از آن هم (با توجه به سن فرزندش) با چند دقیقه تاخیر به نیازهاى او پاسخ بدهد. سعى مادر خوب بر آن می باشد که با افزایش سنِ فرزندش، لزومِ حضورِ خود را براى رفع نیازهاى او و همچنین به روش کلى در زندگى او کم رنگ کند. (آیا مادر خوبی هستم – صفحه ۳۹)

کودکى که زیاد از حد محدود شده، امکان تجربه کردن مسائل جدید را پیدا نمى‌کند و همچنین هرچه تجربیات کودک کم تر باشد، کم‌تر به قابلیت‌ها و همچنین استعدادهاى خود پى مى‌برد. تا جایى که حتى گاهى خودِ مادر استعدادهاى ذاتى کودک را نادیده گرفتن مى‌کند. مثلا مادر اجازه نمى‌دهد کودک با هم محله‌اى‌ها و همچنین هم سن و همچنین سالانش بازى کند، زیرا و به درستی که مى‌ترسد که اتفاقى برایش بیفتد یا دوستِ ناباب پیداکند یا… در پس نتیجه آن می شود که کودک تجربه و مهارت بالا‌هاى ارتباطى را یاد نمى‌گیرد و همچنین نمى‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. بعد، خودِ همین مادر مى‌گوید: «بچه‌م خجالتیه. نمى‌تونه درست حرف بزنه.» در حالیکه کودک ذاتا اینطور نبوده و همچنین توانایى‌اش در ساخته یا ایجاد ارتباط با دیگران سرکوب شده… (آیا مادر خوبی هستم – صفحه ۱۰۰)

مشخصات کتاب

  • عنوان: آیا مادر خوبی هستم
  • نویسنده: دکتر عبدالحسین رفعتیان
  • انتشارات: قطره
  • تعداد صفحات: ۱۱۸
  • نرخ چاپ ششم: ۱۰۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: مهشید موسوی

نظر تو در مورد کتاب آیا مادر خوبی هستم چیست؟ لطفا  در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب روانشناسی دیگر:

  1. هنر عشق ورزیدن
  2. روانشناسی عزت نفس
  3. تئوری انتخاب

آیا مادر خوبی هستم در تاریخ ۱۳ August 2018 | 9:25 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *