شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / بازمانده روز – معرفی کتاب

بازمانده روز – معرفی کتاب

بازمانده روز

|بازمانده روز از قطره|

ما بارها در کتاب دیدن مى‌کنیم که استیونز به هیچ چیز غیره ای جز کارش اهمیت نمى‌دهد، به همین دلیل فارادى معتقد مى‌می شود که تعطیلات براى سلامت روان استیونز ضرورى می باشد و همچنین دقیقا به همین دلیل استوینز از فرصت بهره بری و استفاده مى‌کند و همچنین به سفر مى‌رود. البته او در طول سفر هم مُدام خاطرات خود را مرور مى‌کند و همچنین…

[ مطلب مرتبط: رمان چوب نروژی اثر هاروکی موراکامی ]

جملاتی از متن کتاب بازمانده روز

آن هم چه زیبایی سرزمین ما (انگلستان) را از سایر جاها جدا می‌کند، همین نداشتن جنبه هیجان‌انگیز و همچنین حیرت‌آور می باشد. حسن آن سرزمین در آرامش و همچنین حالت سکون و همچنین سکوت آن هم می باشد. مثل آن می باشد که زمین از زیبایی و همچنین عظمت خودش خبر دارد و همچنین نیازی نمی‌بیند که آن هم را به صدای بلند اعلام کند. در مقابل، آن هم جور مناظری که در افریقا و همچنین آمریکا پیدا می‌می شود، با آن هم که بلاشک خیلی زیاد هیجان انگیزند، به نظر بیننده منصف مسلما به آن هم خوبی نمی‌آیند؛ علتش همین خودنمایی بی‌جایی می باشد که در آن هم‌ها مضمر می باشد. (بازمانده روز – صفحه ۴۸)

هنگام و زمانی که جنگ تمام شد، ادامه‌ی تنفر از دشمن کار قشنگی نیست. هنگام و زمانی که پشت طرف به خاک آمد، کار تمام می باشد. دیگر لگد زدن به او معنی ندارد. (بازمانده روز – صفحه ۱۴۰)

تصمیمات مهم آن دنیا در واقع در مجالس مقننه یا در ظرف چند روز اجلاس فلان کنفرانس بین‌المللی، آن هم هم در معرض دید عموم شهروندان و مردم شهر و همچنین نشریات و مطبوعات، اتخاذ نمی‌می شود. بلکه تبادل نظر و همچنین اتخاذ اراده و تصمیم راسخ واقعی در محیط آرام و همچنین خلوت پهناور و بزرگ‌ترین منزل و خانه‌های آن مملکت صورت می‌گیرد. (بازمانده روز – صفحه ۱۷۸)

پیش خدمت خوب آن هم می باشد که کاملا و همچنین تماما در نقش خود «جا افتاده» باشد؛ نباید آن نقش را مانند لباس دیدن کردن و نمایش یک ساعت به دوش بیندازد و همچنین ساعت دیگر آن هم را از دوش بردارد. جهت پیش خدمتی که به «تشخص» و همچنین حیثیت خود اهمیت می‌دهد تنها و فقط و همچنین تنها و فقط یک وضع وجود دارد که در آن هم می‌تواند از نقش خود بیرون بیاید، و همچنین آن هم تنهایی مطلق می باشد. (بازمانده روز – صفحه ۲۰۸)

یکی از امتیازات انگلیسی بودن آن می باشد که تو هر کس باشید، اعم از آن که غنی باشید یا فقیر، آزاد به دنیا آمده اید و همچنین در گفتن عقیده خودتان آزادید، می‌توانید نماینده خودتان را به پارلمان بفرستید یا از پارلمان بیرون بیندازید. در صورتی که از بنده می‌پرسید، تشخص و همچنین حیثیت یعنی آن، قربان. (بازمانده روز – صفحه ۲۲۸)

بله، من شوهرم را دوست دارم. اول دوستش نداشتم. تا مدت مدیدی دوستش نداشتم. آن هم همه سال شمسی پیش که از سرای دارلینگتن رفتم، هیچ باورم نمی‌شد که واقعا و همچنین حقیقتا دارم می‌روم. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کردم آن هم یک حقه‌ی دیگر می باشد که دارم سوار می‌کنم، آقای استیونز، جهت آن که لج تو را در بیاورم. هنگام و زمانی که آمدم آن جا و همچنین دیدم که شوهر کرده‌ام، جا خوردم. تا مدت مدیدی غمگین بودم، خیلی هم غمگین بودم. ولی بعد، سال شمسی‌ها آمدند و همچنین رفتند، جنگ شد، کاترین پهناور و بزرگ شد، آن هم وقت یک روز فهمیدم که شوهرم را دوست دارم. هنگام و زمانی که آدم آن همه وقت با کسی سر کند، بالاخره به او عادت می‌کند. (بازمانده روز – صفحه ۲۳۷)

بایستی و حتما جهت خودت خوش باشی. بهترین قسمت روز شب می باشد. تو کار روزت را انجام داده‌ای. حالا پاهات را بگذار بالا و همچنین خوش باش. من آن جوری می‌بینم. از هر کس می‌خواهی بپرس. بهترین قسمت روز شب می باشد. (بازمانده روز – صفحه ۲۹۴)

[ مطلب مرتبط: کتاب پیرمرد و همچنین دریا با ترجمه نجف دریابندری ]

رمان بازمانده روز

مشخصات کتاب

  • عنوان: بازمانده روز
  • نویسنده: کازوئو ایشى گورو
  • ترجمه: نجف دریابندرى
  • انتشارات: کارنامه
  • تعداد صفحات: ٣۵۶
  • نرخ چاپ شانزدهم : ٣٠٠٠٠ تومان

👤 نویسنده مطلب: سمیرا فدایی

نظر تو در مورد کتاب بازمانده روز چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.


» معرفی چند کتاب خوب دیگر:

  1. رمان خرمگس
  2. رمان زوربای یونانی
  3. رمان موش‌ها و همچنین آدم‌ها

بازمانده روز در تاریخ ۲۴ July 2018 | 10:09 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *