شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / مردن و مرگ وزیرمختار – معرفی کتاب

مردن و مرگ وزیرمختار – معرفی کتاب

مردن و مرگ وزیرمختار

|مردن و مرگ وزیرمختار از قطره|

کتاب مردن و مرگ وزیرمختار اثر یوری نیکلایویچ تینیانوف، نویسنده، منتقد، فیلمنامه‌نویس و همچنین بررسی کننده و پروهشگر روسی می باشد. او همچنین از برجسته‌ترین نویسندگان جنبش فرمالیسم روسیه به شمار می‌رود. یکی از مهم‌ترین آثار او کتاب مردن و مرگ وزیرمختار می باشد که داستان زندگی آلکساندر گریبایدوف می باشد، روایتی تاریخی که از نگون‌بختی مردی می‌گوید که ناخواسته وارد بازی سیاست شد و همچنین درنهایت در ایران ‌کشته شد.

از دیگر آثار آن نویسنده می‌قدرت به «داستایفسکی و همچنین گوگول» اشاره کرد که در سال شمسی ۱۹۲۱ در مورد‌ی تاریخ ادبیات کشورش نوشته می باشد. تینیانوف در ۱۹۸۴ به دنیا آمد و همچنین در سال شمسی ۱۹۴۳ درگذشت و همچنین تا زمان نمایش دومین کنگره‌ی نویسندگان شوروی در سال شمسی ۱۹۵۴ کسی در روسیه نامی از او‌ نبرد.

مردن و مرگ وزیرمختار اولین بار توسط مرحوم مهدی سحابی در سال شمسی ۱۳۵۶ ترجمه و همچنین چاپ شد. در سال شمسی ۱۳۸۷، هنگامی‌که مترجم در حال بازبینی ترجمه بود، از دنیا رفت و همچنین چند سال شمسی بعد به کمک برادرش پرونده‌ی آن اثر تاریخی دوباره به جریان افتاد. سپاس ریوندی آن هم را ویرایش کرد و همچنین آبتین گلکار قسمت‌هایی از کتاب را که در ورژن و نسخه‌ی انگلیسی جا افتاده بود، از زبان روسی پیدا کرد و همچنین به متن ترجمه‌شده اضافه کرد. و همچنین درنهایت تغییر پیدا کردن شد به آن اثر فاخر که خواندنش خالی از لطف نیست.

خلاصه کتاب مردن و مرگ وزیرمختار

وزیرمختار، آلکساندر سرگویچ گریبایدوف، شاعر، نویسنده و همچنین فیلم دیدنی و جذاب‌نامه‌نویس مشهور روسی در اوایل قرن نوزدهم می باشد که البته هیچ‌یک از آثارش در زمان حیاتش منتشر نشد. آن کتاب به بررسی کردن داستان زندگی گریبایدوف می‌پردازد که به دلایلی کاملاً نامعلوم و همچنین علی رغم میلش وارد سیاست شد و همچنین بعد از امضای معاهده‌ی ترکمانچای توسط عباس‌میرزا در سال شمسی ۱۸۲۸ که به‌واسطه‌ی آن هم ایران متحمل خسارات جبران‌ناپذیری شد، ارتقاء گرفت و همچنین به مقام وزیرمختار روسیه در سفارت ایران منصوب شد.

محوریت داستان گریبایدوف می باشد و همچنین دو‌سوم ابتدای آن هم به وقایع مسکو و همچنین سن‌پترزبورگ می‌پردازد و همچنین یک سوم پایانی آن هم در ایران رخ می‌دهد. درنهایت هم آن هم‌روش که از اسم کتاب پیداست، با مردن و مرگ وزیرمختار در ایران در زمان پادشاهی فتحعلی‌شاه مواجه می‌شویم. آن کتاب زمستان ۹۶ توسط نشر ماهی روانه‌ی بازار شد.

[ لینک: کتاب همزاد اثر داستایفسکی – نشر ماهی ]

مردن و مرگ وزیرمختار

در مورد کتاب مردن و مرگ وزیرمختار

آن سرنوشت شوم گریبایدوف، وزیرمختار روسیه در ایران در زمان پادشاهی فتحعلی‌شاه می باشد:

مردن و مرگ وزیرمختار در تاریخ ۲۸ July 2018 | 9:23 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *