شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / بیابان تاتارها – معرفی کتاب

بیابان تاتارها – معرفی کتاب

بیابان تاتارها

|بیابان تاتارها از قطره|

نویسنده دست خود را رو مى‌کند و همچنین به خواننده نهیب مى‌زند که منتظر حادثه‌اى شگفت نباشد:

چند ماه بعد که زیرا و به درستی که واپس بنگرد، جدید و تو و تازه خواهد دید که چیزهایى که اسیر قلعه‌اش کرده اند، سخت مسکین‌اند. (بیابان تاتارها – صفحه ۷۹)

ادامه داستان روایت هر روزه ملال و همچنین روزمرگى بى‌پایانى می باشد که فضاى قلعه را آکنده می باشد. تا آنکه بالاخره روزى انتظار آنها ثمر مى‌دهد و همچنین در بیابان تاتارها سایه‌هایى دیده مى‌می شود که در چشم دیده‌بان‌ها تهدیدى براى قلعه به حساب مى‌آیند. آیا آن شروع یک تغییر پهناور و بزرگ در زندگى قلعگیان می باشد؟ آیا اتفاقى هر چند خرد باعث مى‌می شود اژدهاى شوم روزمرگى از روى قلعه به پرواز درآید؟

سال شمسی‌هاى انتظار به هدر نرفته بود و همچنین قلعه کهن عاقبت به کارى مى‌آمد. (بیابان تاتارها – صفحه ۱۲۰)

انسان به امید زنده می باشد ولی باید توجه داشت آن براى توجیه سکون و همچنین تنبلى به کار نمى‌رود. آنکه خود را به دست تقدیر بسپاریم و همچنین از کوشش براى تغییر اوضاع دست بشوییم تنها پیچیدگى مسائل را اکثرا و بیشتر مى‌کند. بیابان تاتارها داستانى در مورد انتظار می باشد. انتظارى که حاصلى جز تنهایى، درد و همچنین مردن و مرگ ندارد.

[ مطلب مرتبط: رمان سیدارتها – ترجمه سروش حبیبی ]

بیابان تاتارها

جملاتی از متن رمان بیابان تاتارها

دروگو تا آن هم روز با بى‌خیالىِ آغاز جوانى در راهى پیش رفته بود که به چشم جوون بى‌پایان مى‌نماید. سال شمسی‌ها به کندى و همچنین نرمى در گذارند، چنان که گذشتشان محسوس نیست. در عین صفا پیش مى‌روى و همچنین با کنجکاوى به هرطرف نگاه مى‌کنى. به راستى شتاب چرا؟ پشت سرت کسى نیست که به تیزروى‌ات وادارد و همچنین پیش رویت کسى نه، که در انتظارت باشد. دوستانت نیز بى غم فردا پیش مى‌روند و همچنین چه خیلی زیاد به بازى مى‌ایستند. بزرگسالان از درگاه منزل و خانه‌هاشان دوستانه دست مى‌افشانند و همچنین با لبخند رازدانى به افق اشاره مى‌کنند. به آن شکل، دل با میل به جسارت و همچنین مهرورزى به تپش مى‌افتد. شیرینى امید و همچنین نوید وصول به شیرینى‌هاى شگفت انگیز آتو را مى‌چشى. آن لذات هنوز نمایان نیستند. ولی باید توجه داشت یقین دارى که روزى شیرین کامت خواهند کرد. (بیابان تاتارها – صفحه ۵۳)

مردانى رسیده به امید احتمال موهومى، که با گذشت زمان پیوسته ضعیف‌تر مى‌شد، روشن‌ترین روزهاى عمرشان را اینجا تباه مى کردند. (بیابان تاتارها – صفحه ۶۳)

چه بسا که احساس‌هاى ما همه از همین دست باشد. خود را میان موجوداتى شبیه به خود مى‌پنداریم ولی باید توجه داشت جز صخره‌هاى یخ پوش و همچنین سنگستانى به زبانى نامفهوم گویا چیزى در اطرافمان نداریم. (بیابان تاتارها – صفحه ۸۵)

شاید ما از بخت انتظار زیاد داریم. (بیابان تاتارها – صفحه ۱۵۳)

در اعماق دلش حتى رضایتى پنهان خوابیده می باشد، رضایت از آنکه از تحمل تغییر تند در راه زندگى معاف مانده می باشد و همچنین مى‌تواند روال مانوس زندگى را چنان که بوده از سر گیرد. (بیابان تاتارها – صفحه ۱۸۳)

بدیهى بود که امیدهاى قبل و همچنین اوهام سلحشورى در انتظار حمله‌ى دشمن از جانب شمال جز بهانه‌اى نبود، تا زندگى را معنایى بخشند. (بیابان تاتارها – صفحه ۱۸۵)

وقتى تنهایى و همچنین کسى را براى رازگویى با او ندارى، حفظ یقین آسان نیست. (بیابان تاتارها – صفحه ۲۱۲)

مشخصات کتاب

  • عنوان: بیابان تاتارها
  • نویسنده: دینو بوتزاتى
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: کتاب خورشید
  • تعداد صفحات: ۲۵۴
  • نرخ چاپ چهارم: ۱۷۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: مهشید موسوی

نظر تو در مورد رمان بیابان تاتارها چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید نظرات خود را در مورد آن هم با ما و همچنین همه کاربران کافه‌بوک به اشتراک بگذارید.


» معرفی چند کتاب خوب دیگر با ترجمه سروش حبیبی:

  1. کتاب موش‌ها و همچنین آدم‌ها
  2. کتاب ابله
  3. کتاب شب‌های روشن
  4. کتاب قمارباز

بیابان تاتارها در تاریخ ۱ September 2018 | 9:51 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *